• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Chiny

      Chiny – najdłużej istniejąca cywilizacja na świecie, pełna antycznych zabytków kultury, zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz wielokulturowości. Chiny zadziwiają na każdym kroku, oszałamiając postępem technologicznym, który można zauważyć w najnowocześniejszych miastach świata takich jak Szanghaj czy Fuzhou. Podróżując po kraju, obowiązkowo należy kosztować Chin od każdej strony – również tej kulinarnej. Znajdziemy tu najciekawszą i najbardziej różnorodną kuchnię na świecie, dzięki której nasze kubki smakowe wkraczają na zupełnie inny – niemal mistyczny poziom doznań.

      Chiny - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Chiny
      Informacje o Chiny
      Stolica Pekin
      Język chiński
      Waluta juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Pekin / chiński

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +6 godzin w czasie letnim i +7 godzin w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wymagana wiza. Można się o nią ubiegać indywidualnie lub za pośrednictwem biura podróży.

      Do uzyskania wizy potrzebne są następujące dokumenty: - paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski i posiadający co najmniej 6 wolnych stron obok siebie (3 kartki), - wypełniony online, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy, - kserokopia strony z paszportu ze zdjęciem i danymi, - 2 zdjęcia w formacie paszportowym, - wydrukowany dowód rezerwacji.

      Koszt wizy dla obywateli Schengen to 195 zł od osoby (w okresie od 11 grudnia 2023 roku do 31 grudnia 2024 roku). Turyści składający przyspieszony wniosek o wizę muszą zapłacić opłatę manipulacyjną w wysokości 110 zł od osoby. Ponadto podróżni, którzy ubiegają się o wizę w Chińskim Centrum Obsługi Wniosków Wizowych w Warszawie muszą liczyć się z dodatkową opłatą za usługę. Wszystkie szczegóły dotyczące procesu uzyskania wizy oraz jej rodzajów dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chiny oraz stronie Centrum Obsługi Aplikacji Wizowych Chińskiej Republiki Ludowej: https://www.visaforchina.org

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Kraj o wysokim ryzyku zakażenia cholerą. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, poliomyelitis, wściekliźnie oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      wymagany adapter, 220 V; 50 Hz / typ A, typ C, typ C–2, typ G, typ I

      Pieniądze

      Waluta
      juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów, 1 CNY = 0.5604PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-23

      Napiwki
      Nie ma obowiązku ani zwyczaju dawania napiwków w Chinach.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Po dużych miastach możemy poruszać się metrem. Jest to bardzo tani, szybki i bezpieczny środek transportu. Dobrym i dość tanim środkiem transportu jest też kolej.

      Wynajem samochodów
      Wypożyczenie samochodu jest możliwe jedynie z ważnym chińskim prawem jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu honorowane.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Turyści muszą mieć przy sobie paszport z ważną wizą chińską. Będzie on potrzebny np. podczas meldowania się w hotelu, przy zakupie biletów komunikacyjnych, przy wejściu na lotnisko oraz przy wymianie pieniędzy w banku.
      Gotówkę z bankomatów w Chinach można wypłacić międzynarodową kartą jedynie w bankomatach, na których znajduje się logo Maestro lub Visa. Większość bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez chińskie banki. Płatności kartą są przyjmowane w hotelach co najmniej średniej klasy oraz w supermarketach w dużych miastach.
      Poza językiem chińskim często możemy się porozumiewać w języku angielskim, nie powinno to stanowić problemu w hotelach czy restauracjach dużych miast. Trudności możemy napotkać jedynie w miejscach nieturystycznych.
      Jedzenie w Chinach jest bardzo smaczne. Należy wystrzegać się zamawiania napojów z lodem w lokalach niskiej klasy (woda niewiadomego pochodzenia). Trzeba pamiętać, że w lokalnych restauracjach nie dostaniemy tradycyjnych sztućców, przyda się tu umiejętność jedzenia pałeczkami. Jedzenie uliczne, które jest przygotowywane na naszych oczach, jest smaczne, tanie i nie powinno być problematyczne dla naszego żołądka.
      W Chinach nie obowiązują szczególne ograniczenia, jeśli chodzi o zwiedzane przez turystów klasztory buddyjskie, świątynia taoistyczne i islamskie meczety. Należy pamiętać o tym, że dla mieszkańców są to miejsca kultu i należy respektować obowiązujące tam zwyczaje, np. zakaz fotografowania wnętrz.
      Nie należy przebywać w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych – według chińskiego prawa stanowi to wykroczenie.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Zobacz również inne przewodniki