• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Dalmacja Północna

      Dalmacja Północna – wspaniała harmonia przyrody i kultury, lekka i zdrowa kuchnia, winnice, mnóstwo przepięknych miejscowości, odludnych zakątków i niezapomnianych wysp jak Pag, Kornati, Dugi Otok czy Uglijan. Do tego bardzo dobrze przygotowana baza turystyczna, z pełnym zapleczem zarówno dla rodzin z dziećmi – poszukujących spokojnych wakacji wśród niepowtarzalnej natury jak Park Kornati oraz dla amatorów aktywnego wypoczynku jak masyw górski Velebit, który wielbicielom wspinaczki na pewno dostarczy mocnych wrażeń. Malownicze wybrzeże, ciche wioski, tętniące życiem kurorty w Dalmacji Północnej gwarantują udane wakacje.

      Dalmacja Północna - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Dalmacja Północna
      Informacje o Dalmacja Północna
      Stolica Zagrzeb
      Język chorwacki
      Waluta euro
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Dalmacja położona jest na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, od wysp Pag po malowniczą Zatokę Kotorską i może się poszczycić największą liczbą słonecznych godzin w całej Chorwacji! Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy temperatury sięgają nawet 32 stopni Celsjusza, a morze ma idealną temperaturę do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. W rejonie Dalmacji opady występują rzadziej niż w innych częściach kraju, a morze jest o kilka stopni cieplejsze, co na pewno ucieszy wszystkich plażowiczów. Wrzesień i październik to czas, kiedy temperatury zaczynają być niższe, ale morze jest wciąż nagrzane, dlatego jest to bardzo dobry czas na wypoczynek dla osób, które kochają sporty wodne. Warto pamiętać, że większość plaż Dalmacji jest żwirowych lub kamienistych, położonych wśród bujnej śródziemnomorskiej roślinności.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • na rodzinny wypoczynek
      • dla aktywnych – piękne parki narodowe, np. Paklenica
      • miłośnikom sportów – nurkowanie, np. Mljet, Palagruza, windsurfing, liczne wypożyczalnie sprzętu i szkoły organizujące kursy, wspinaczka
      • żeglarzom – liczne porty
      • miłośnikom górskich widoków

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Zagrzeb / chorwacki

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Ważny dokument  (nie krócej niż 90 dni) muszą okazać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku podróży samolotem należy upewnić się, czy wybrane linie lotnicze wymagają przedstawienia paszportu, czy akceptowane są także dowody osobiste.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ C–2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      euro, 1 EUR = 4.3009PLN, kurs NBP z dnia 2024-03-29

      Napiwki
      Zwyczajowo do 10%.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Opłata turystyczna wynosi ok. 1 Euro za dzień.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym środkiem transportu w Chorwacji jest autobus. Kursy między dużymi miastami odbywają się z dużą regularnością. Na krótszych trasach autobusy również funkcjonują dobrze.
      Po Chorwacji można także poruszać się pociągiem. W miastach nie ma problemu z zamówieniem lub złapaniem taksówki. Przy dłuższych podróżach taksówką cenę przejazdu warto ustalić z góry.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Przepisy ruchu drogowego muszą być restrykcyjne przestrzegane – za ich złamanie grożą surowe kary.
      W Chorwacji sieć autostrad i tras ekspresowych jest dobrze rozwinięta. Autostrady są płatne i należą do najbezpieczniejszych dróg w kraju.
      Warto mieć na uwadze, że w centrach miast i w najbardziej turystycznych miejscach trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania. Lepiej parkować więc na obrzeżach.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Od 1 stycznia 2023 roku oficjalną walutą Chorawacji jest euro, które zastąpiło kunę. 15 stycznia 2023 r. zakończono okres przejściowy - od tego dnia można płacić wyłącznie w euro. Do końca 2023 roku można bez prowizji wymienić kuny na euro w bankach, na poczcie i w instytucji Fina (maks. 100 banktotów i 100 monet). Od 2024 roku wymiany będzie można dokonać w instytucji HNB.
      W większości miejsc turystycznych możemy używać kart debetowych i kredytowych, jednak płatności gotówkowe są również popularne. Warto mieć przy sobie trochę gotówki, szczególnie w mniej popularnych miejscach oraz w podróży samochodem, np. przy opłatach za autostrady.
      Chorwacja szyci się doskonałą jakością wody pitnej. Bez obaw można pić wodę z kranu, a nawet możliwe jest zamówienie jej w restauracji zamiast wody butelkowanej.
      Poza językiem chorwackim czy serbskim, nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się w języku włoskim, angielskim lub niemieckim.
      Chorwaci słyną z dbałości o tradycję i przywiązania do kraju. W większości są to katolicy, hucznie obchodzący święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Jest to naród bardzo otwarty i gościnny. Chorwacki zwyczaj nakazuje, aby gospodarz zaoferował gościom poczęstunek. Nie powinniśmy mu odmawiać. Od starożytności kultywuje się tu picie wina. Związane jest to z wiarą w uzdrowicielską moc tego napoju.
      Na plaży nie ma szczególnych ograniczeń. Opalanie się toples nie jest zabronione.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Dalmacja Północna - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Chorwacja jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przejrzysta woda i sprzyjające temperatury to podstawowe zalety Adriatyku, z których najbardziej zadowolone są osoby miłujące nurkowanie. W podwodnych eskapadach nie zabraknie wraków pochodzących z okresu II wojny światowej lub fenickiej inwazji, a także jaskiń i podwodnych grot. Nurkowanie wymaga uprawnień i licencji, więc warto pomyśleć wcześniej o odpowiednich dokumentach, niemniej w wielu szkółkach nurkowania takie pozwolenia nie są potrzebne. Nie brakuje również miejsc do uprawiania windsurfingu. Niektóre plaże cieszą się popularnością ze względu na korzystne wiatry i odpowiednie fale. Najbardziej znane miejscowości dla tego typu sportu to Baska i Punat na Wyspie Krk, Viganj na półwyspie Peljesac i Bol na Bracu. Wybrzeże Adriatyku w Chorwacji doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i pozostałych sportów wodnych. Przy plażach pełno jest wypożyczalni sprzętów wodnych, takich jak skutery czy łodzie motorowe, kajaki, rowery wodne, żaglówkę można wynająć w każdym porcie.

      Warto zobaczyć

      Wyspa Dugi Otok – to najdalej wysunięta w morze wyspa wchodząca w skład potrójnego pierścienia wysp położonego na zachód od Zadaru, którego charakterystycznym elementem są wapienne wzgórza z wydrążonymi w skałach jaskiniami. Wyspa ma bogatą historię, bo mieszkali na niej Ilirowi i Rzymianie, którzy pozostawili po sobie wiele śladów, chociaż wyspa cieszy się popularnością ze względu na wspaniałą, bujną przyrodę, ciszę i piękne widoki. Warto odwiedzić tę wyspę, żeby popływać w malowniczych zatoczkach i ponurkować na urozmaiconym wybrzeżu. Za najbardziej znaną zatokę uchodzi Telascica, która objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody i to właśnie tam przyjeżdża najwięcej turystów. Z tajemniczej zatoki wyłaniają się małe wysepki tworząc tym samym niepowtarzalny, bajkowy klimat. Popularnością odwiedzających wyspę cieszy się również jezioro Mir, które połączone jest z morzem podziemnymi kanałami, przez co woda w nim jest słona. Turyści, którzy nie mają lęku wysokości mogą śmiało udać się w pobliże wysokiego na 166 metrów klifu, a widoki rozpościerające się z tego niezwykłego miejsca na długo zostaną we wspomnieniach. Warto też zajrzeć do miejscowości Sali, w której 15 sierpnia rozpoczyna się festiwal Salijskie Uzance, a bogaty program oferuje na przykład wyścigi na osłach, procesję ze świecami, tańce oraz koncert „oślej muzyki” wykonywany przez wyspiarzy na krowich rogach. Na wyspie znajduje się również piękna i zabytkowa latarnia morska, w której okolicach spragnieni słońca turyści znajdą wytchnienie na przepięknych plażach. Wyspa ma połączenie promowe z Zadarem i Rijeką.

      Wyspa Murter - niezwykle urozmaicona linia brzegowa robi wrażenie na odwiedzających wyspę turystach, którzy szukają idealnych miejsc na spędzenie urlopu, a także warto tam zajrzeć z jednodniową wycieczką. Wyspę pokrywają zielone tereny oraz bujna roślinność, a od lat jest przystanią żeglarzy, którzy przypływają w ten region z różnych stron świata. Ten malowniczy region jest popularnym kierunkiem turystycznym tym bardziej, że stanowi doskonałą bazę wypadową dla turystów zwiedzających wspaniały Park Narodowy Kornati -  położony w bliskiej odległości archipelag blisko 150 wysp. Wyspa Murter leży w odległości około 30 km na północny zachód od Szybeniku, a wielką dogodnością dla turystów jest most zwodzony łączący wyspę ze stałym lądem, który przecina Murterski kanal w miejscowości Tisno. Wyspę zamieszkiwali już Ilirowie, a Rzymianie założyli w pobliżu obecnej Betiny osadę zwaną Colentum, a więc turyści, którzy poszukują historycznych pozostałości, które wspaniale się zwiedza na pewno znajdą coś dla siebie. Mieszkańcy uważają, że obecna nazwa wyspy nawiązuje do kamiennej prasy używanej przy tłoczeniu oliwy. Wyspa zaskakuje swoją dobrze rozwiniętą infrastrukturą, a spragnieni wypoczynku turyści bez problemu znajdą dogodne dla siebie miejsca. Największe kurorty na wyspie to Murter, z pięknymi plażami, Betina z urokliwą starówką, Tisno ze wspaniałą promenadą i świetnymi lokalami gastronomicznymi.

      Wyspa Krk – będąc na Wyspie Krk warto zwiedzić miasto o tej samej nazwie, gdyż ma ono bogatą historię, a uroki krętych uliczek usłanych kawiarenkami i restauracjami zapadną w pamięci na długie lata. Miasto święciło triumfy w czasach rzymskich, zostały po tym okresie wspaniałe fortyfikacje, które do dziś można podziwiać, a dopiero później stało się popularnym kurortem, w którym wybudowano ekskluzywne hotele, kempingi oraz kwatery prywatne. Starówka charakteryzuje się dziwaczną dzwonnicą, która cieszy oczy ciekawskich, a do najstarszej części miasta można się dostać przez Vela placa, gdzie umiejscowiona jest czworokątna wieża z zegarem. Najważniejsze zabytki skupiają się przy placu Trgu sv. Kviryna, trzeba zobaczyć między innymi Katedrę Wniebowzięcia NMP, w której wcześniej mieściły się rzymskie łaźnie, kościół św. Kwiryna czy zamek Frankopanów. Warto pamiętać o tym, że szczególnie latem organizowane są przy zamkowych murach liczne przedstawienia teatralne, a zainteresowani sztuką mogą zajrzeć do galerii Decumanus, Fortis i Leut. W okolicy nie brakuje piaszczystych zatoczek z dostępem do błękitno-lazurowego morza, w których można wypoczywać po trudach zwiedzania. Wyspa łączy się ze stałym lądem mostem i ma połączenia promowe z Rijeką oraz okolicznymi wyspami.

      Wyspa Cres – największą atrakcją wyspy Cres jest malowniczo położone miasto o tej samej nazwie, które warto zwiedzić, bo liczne zabytki i niezwykle sympatyczna atmosfera zapewniają, że wypoczynek w tym rejonie jest naprawdę przyjemny. Większość zabytków miasta skupia się wokół starówki, po której spacery same w sobie przynoszą ogromną satysfakcję. Koniecznie trzeba odwiedzić szesnastowieczną siedzibę dawnych władz miejskich, bramę miejską z zegarem, a także spacer mogą umilić ciekawe zabytki w postaci starych pałaców czy murów obronnych. Dla turystów, którym te zabytki nie wystarczą są jeszcze poza miastem dwa klasztory do zobaczenia oraz kościółek św. Marii Magdaleny, na który warto zwrócić uwagę, bo jego zabytkowy charakter świadczy o ciekawej historii tego zakątka. Turyści, którzy będą potrzebowali trochę ruchu mogą skorzystać z licznych tras rowerowych, z których słynie ta okolica. Warto jeszcze zajrzeć do urokliwego miasteczka Osor, w którego malowniczej starówce można złapać chwilę oddechu, żeby później zażyć kąpieli słonecznych w położonych niedaleko zatoczkach. Miłośnicy ekologii będą mogli wybrać się do Beli, bo przygotowano tam liczne ścieżki ekologiczne, a całą tę piękną okolicę warto zjechać rowerami, których wypożyczenie nie będzie w tym rejonie żadnym problemem. Wyspa ma połączenie promowe z Valbiska na Wyspie Krk oraz z Brestova na Istrii.

      Wyspa Losinj – ta wyspa, która sąsiaduje z Cres jest zarazem najbardziej wysuniętą na południe wyspą regionu Kvarner, dalej zaczynają się już wyspy dalmatyńskie. Jej atutem jest bogato rozwinięta linia brzegowa oraz liczne zatoczki, które właśnie w ten zakątek przyciągają niestrudzonych turystów. Warto zajrzeć na tę wyspę z kilku powodów. Ciekawą opcją jest na przykład podróż promem z Mali Losinj na okoliczne wysepki Vele Srakane, Unije, Ilovik i Susak. Ta ostatnia uchodzi za jedyną piaszczystą wyspę Adriatyku, co daje wyjątkowy komfort plażowania. Każda z nich ma swój niepowtarzalny wyspiarski klimat, a można znaleźć tam spokój i stroniące od ludzi miejsca. W miejscowości Mali Losinj starówka rozpościera się malowniczo nad pięknie położoną zatoką, a splendoru dodają jej piękne pensjonaty i luksusowe wille, które przyciągają turystów pragnących wypoczywać na wspaniałych plażach sąsiadujących z malowniczymi zatoczkami. Sama wyspa nadaje się też do pieszych wycieczek, są na niej oznaczone liczne trasy spacerowe, a zadowoleni z aktywnego wypoczynku będą również rowerzyści, bo wyspa to dogodna baza dla takich wypraw. Ciekawie prezentuje się też kurort Veli Losinj, który leży nad dwoma zatoczkami, a do centrum prowadzą malownicze uliczki, przy których stoją interesujące wille marynarzy otoczone bujną roślinnością skomponowaną we wspaniałe ogrody. Miłośnicy wspinaczki górskiej mogą zajrzeć w okolice Nerezine, bo zaczynają się stamtąd wymagające kondycji szlaki na najważniejsze szczyty wyspy, Televrina i Sveti Nikola, a niezapomnianych wrażeń dostarczy również obejrzenie okolicznej jaskini św. Gaudencjusza, w której tenże święty pomieszkiwał przed wiekami.

      Rijeka – w tym mieście zachwyca wybrzeże zwane Rivą, malownicze uliczki, przeznaczone wyłącznie dla ruchu pieszego, a także przyjemne kawiarniane ogródki, w których przyjemnie można spędzić czas. Rijeka słynie z licznych kompleksów handlowych, więc turyści, którzy chcą z Chorwacji przywieźć jakieś pamiątki koniecznie powinni spędzić kilka godzin w tym nowoczesnym mieście. Liczne puby i bary sprawiają, że miasto tętni nocnym życiem, a turyści kochający muzykę i taniec będą mogli wspaniale się bawić przy rozkosznych dźwiękach tworzonych przez chorwackich didżejów. Większość zabytków Rijeki położona jest w centrum, blisko nabrzeża, przy którym cumują promy i warto tam spędzić chociażby kilka chwil. Z samego centrum turyści, którzy interesują się historią będą mogli udać się na wzgórze Trsat z klasztorem i zamkiem.

      Pula – prawdopodobnie najstarsze miasto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku znane przede wszystkim jako prężnie działający ośrodek turystyczny, przemysłowy i komunikacyjny, co sprawia, że podróżując na Istrię właśnie tam turyści planują spędzić wolny czas. Wizytówką tego pięknego miasta jest świetnie zachowany amfiteatr z I stulecia, który jest szóstą co do wielkości wśród rzymskich budowli tego typu, organizowano w nim między innymi walki gladiatorów. Wieczorami odbywają się w nim letnie koncerty będące nie lada atrakcją przyciągającą turystów nie tylko z tego regionu. Historia tego ośrodka jest niezwykle długa i zawiła, o czym można przekonać się przemierzając piękną starówkę. Miasto zbudowane jest na planie koła wokół wzgórza pełniącego przed wiekami funkcje obronne i do dziś zachwyca swoim niepowtarzalnym pięknem. Żelaznym punktem w trakcie zwiedzania miasta jest czworokątne Forum, przy którym urzędują obecne władze miasta, a z kawiarni i ogródków można wieczorami podziwiać organizowane na tym placu liczne imprezy kulturalne. Wśród zabytków na uwagę zasługuje miejscowa katedra, będąc już przy niej warto przespacerować się ulicą Sergijevaca, przy której można obejrzeć dobrze zachowane mozaiki podłogowe z czasów rzymskich – na krańcu tej pięknej arterii można podziwiać Łuk Sergiusza. Turyści miłujący historię mogą zwiedzić wzgórze z twierdzą oraz dwoma muzeami: historycznym i archeologicznym. W mieście nie ma dogodnych miejsc kąpielowych, ale dla turystów przygotowano rozległe plaże niedaleko Verudeli na wybrzeżu Zlatne Stijene, gdzie dojeżdża komunikacja miejska.

      Dubrownik – nie bez powodu znany jest jako perła Adriatyku. Jest to co prawda niewielki port, ale samo położenie w malowniczej zatoce sprawia, że turyści, którzy odwiedzą to miasto po raz pierwszy, będą chcieli wracać do niego, gdy tylko znajdą się ponownie w tej okolicy. Miasto nie bez powodu trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W oczy rzucają się imponujące mury obronne oraz potężne, wręcz majestatyczne bramy wjazdowe. Wśród brukowanych uliczek kamiennego labiryntu turyści znajdą liczne trasy spacerowe. Dubrownik zadziwia, a nawet uwodzi, ciężko mu się oprzeć pod względem fascynacji turystycznych. Miasto będące jednocześnie portem od początku swojej historii miało strategiczne znaczenie. Mury obronne wznoszono do końca XVII wieku w obawie przed najazdami Arabów, Macedończyków, Serbów czy Bułgarów. Po okresie panowania Bizancjum do rozwoju miasta przyczynił się handel morski spowodowany wyprawami krzyżowymi. Dzięki licznym traktatom i podbojom obszar Dubrownika powiększył się. Pod jego panowaniem znalazły się wyspy Mljet, Lastovo i Lokrum, a także Wyspy Elafickie. Złoty okres przypada na czasy Republiki Dubrownickiej, kiedy głównym źródłem dobrobytu była gospodarka morska i okręty przemierzające basen Morza Śródziemnego. Wtedy miasto rozkwitło na dobre, a architektura, literatura, malarstwo, muzyka i nauki ścisłe przeżywały swój najpiękniejszy okres, co widać po dzień dzisiejszy. Warto zwiedzić główne ulice starego miasta, na których pełno jest turystów różnych narodowości, a ci bardziej strudzeni zwiedzaniem odpoczywają po Wielką Fontanną Onufrego, od której odchodzi Placa, reprezentacyjna ulica starego miasta. Liczne kościoły, świątynie, synagogi, pałace i katedry to atrakcje, na których zwiedzaniu czas płynie bardzo szybko, ale fascynująco. W lipcu i sierpniu można natknąć się na Dubrownicki Festiwal Teatralny, który przyciąga turystów spragnionych kulturalnych uniesień. Plaże w Dubrowniku co prawda nie są takie jak w pozostałej części kraju, niemniej mieszkańcy mają swoje ulubione kąpieliska. Zazwyczaj są to proste zejścia do wody z których korzystają także turyści. Dubrownik ma połączenie promowe z Zadarem i Rijeką.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Wszystkim miłośnikom wysokich temperatur i morskich kąpieli polecamy miesiące letnie, czerwiec, lipiec i sierpień – pogoda będzie Was rozpieszczać! Okres przed sezonem, kwiecień i maj, to czas dla osób, które nastawiają się na zwiedzanie. Miłośnikom wspinaczki i malowniczych górzystych widoków polecamy Park Narodowy Paklenica.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Dalmacja Północna – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
      Tel.: +3851 4899444
      www.zagrzeb.polemb.net

      FAQ

      Jak poruszać się po Dalmacji Północnej?
      Komunikacja publiczna w Chorwacji jest świetnie rozwinięta. Miedzy miastami funkcjonuje wiele bezpośrednich połączeń autobusowych. Atrakcyjne są przeprawy promowe, wzdłuż całego wybrzeża pływają statki. Z lotniska w Zadarze dostaniemy się lokalnymi liniami lotniczymi do Zagrzebia. Komunikacja kolejowa dorównuje autobusowej. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo poruszanie się po chorwackim wybrzeżu wymaga nie lada wprawy. Kierujący mogą posługiwać się polskim prawem jazdy, powinni posiadać przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC, "zielona karta" nie jest wymagana. Turyści, którzy chcą wynająć samochód powinni posiadać prawo jazdy co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 21 lat. W trakcie przejazdu przez Bośnię i Hercegowinę niezbędny jest paszport.
      Jakie plaże są w Dalmacji Północnej?
      Wzdłuż wybrzeża znajdują się przepiękne plaże, wśród których znajdziemy piaszczyste i kamieniste, natomiast większość jest żwirowa. Niektóre plaże przygotowane są specjalnie dla rodzin z dziećmi, dysponują udogodnieniami w postaci zjeżdżalni, na których dzieci mogą bezpiecznie spędzać wolny czas. Plaże w kurortach są doskonale zagospodarowane, znajdują się przy nich wypożyczalnie sprzętów wodnych, restauracje i tawerny. Turyści, którzy chcą odpoczywać w odosobnieniu bez problemu znajdą dzikie i ustronne miejscówki. Wspaniałe i piaszczyste plaże są w kurorcie Nin, plaże z drobnymi kamyczkami odwiedzane są w Petrcane, płytka zatoka z piasczystą plażą jest w Bibinje, piaszczyste plaże przygotowane dla dzieci są w Sukosanie, żwirowe i piaszczyste plaże są atrakcją Biograd na Moru, a nad wspaniałą zatoką Pakostane rozciągają się również plaże piaszczyste. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Chorwacji?
      Bez przeszkód można przywieźć każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem. Łodzie i jachty na własny użytek można przetransportować za okazaniem dowodu własności. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: 200 szt. papierosów, 50 cygar albo 250 g tytoniu, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, oraz 1 kg kawy lub herbaty na osobę.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chorwacji?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, które w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

      Zobacz polecane oferty w Chorwacji

      • Wyspa Hvar
      • Wyspa Krk
      • Wyspa Pag
      • Wyspa Korcula
      • Wyspa Rab
      • Wyspa Brac
      • Dalmacja Północna
      • Dalmacja Południowa
      • Istria
      • Kvarner
      • Wyc. Objazdowe
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki