• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Santo Domingo

      Santo Domingo! Na Karaibach ciężko być znudzonym plażowym leżakiem, jednak Ci, którzy postanowią się od niego oderwać i wybrać do Santo Domingo nie pożałują ani sekundy. Metropolia z 2 milionami mieszkańców oraz piękną dzielnicą kolonialną wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO zachwyci każdego! Santo Domingo to kompozycja czarującego starego świata i modernistycznego stylu latynoskiego. Istny tygiel, w którym monumentalne place i fortece mieszają się ruchliwym Mercado Modelo. Znajdziemy tu dziewicze plaże i sekretne klejnoty, takie jak klub merengue ukryty przed wzrokiem turystów w podziemnej jaskini.

      Santo Domingo - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Santo Domingo

      Długość lotu: 11 godzin

      Informacje o Santo Domingo
      Stolica Santo Domingo
      Język hiszpański
      Waluta peso dominikańskie (DOP), 1 peso = 100 centavos
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      W regionie Santo Domingo możemy wypocząć na cudownych rajskich plażach doskonale przystosowanych do przyjęcia turystów. To doskonałe miejsce do nurkowania i snurkowania oraz do uprawiania sportów wodnych. Santo Domingo to stolica Dominikany, miasto założone w 1496 roku po odkryciu Ameryki przez Kolumba. W Santo Domingo warto odwiedzić Dzielnicę Kolonialną wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z mnóstwem pałaców, kościołów i historycznych uliczek. Najciekawsze zabytki w tym mieście to katedra La Catedral Primada de América, najpopularniejszy plac Plaza de España, który tętni życiem zwłaszcza wieczorami czy Alcázar de Colón – rezydencja wicekrólewska. W dodatku w okolicy znajduje się jedno z największych akwariów na Karaibach – Acuario Nacional, gdzie można podziwiać niemal 3000 gatunków morskich stworzeń.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla miłośników plaż i tropikalnego wypoczynku
      • dla odkrywców i fanów historii kolonialnej
      • na wakacje z dziećmi i relaks we dwoje
      • na gorące wczasy w środku zimy

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Santo Domingo / hiszpański

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni -6 godzin czas zimowy -5 godzin

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Nie ma wiz dla obywateli Polski. Po przylocie na lotnisku należy natomiast wykupić kartę turystyczną (ok. 15 USD). Czasem karta turystyczna wliczona jest w cenę biletu lotniczego lub całej wycieczki. Karta ważna jest 90 dni. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od momentu skończenia podróży. Wszyscy turyści, bez względu na wiek, przylatujący do Dominikany i odlatujący z niej są zobowiązani do wypełnienia elektronicznego formularza (e-ticket), dostępnego na stornie internetowej https://eticket.migracion.gob.do (każda osoba osobno) i wygenerowania kodu QR. Formularz należy wypełnić nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem zarówno z Polski jak i z Dominikany – przypadku lotu powrotnego. Zalecamy posiadanie kodu QR zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      wymagany adapter, 110 V; 60 Hz / typ A, typ B

      Pieniądze

      Waluta
      peso dominikańskie (DOP), 1 peso = 100 centavos

      Napiwki
      Wskazane jest zostawiania napiwków kelnerom, barmanom, pokojówkom i bagażowym. W restauracjach opłata za serwis jest najczęściej doliczona do rachunku. Dodatkowy napiwek będzie dowodem znakomitej obsługi. Taksówkarzom nie wręcza się napiwków.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Na dłuższych trasach najpopularniejsze są autobusy. W obrębie miasta najczęściej wybierane są busy. Taksówki z reguły nie mają taksometrów, więc cenę przejazdu należy uzgodnić przed rozpoczęciem kursu.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny, ale na drogach dwupasmowych Dominikańczycy często wyprzedzają z prawej strony.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Polecamy zabranie euro lub dolarów amerykańskich i ich wymianę na lokalną walutę w banku, kantorze lub hotelu. Wymiana pieniędzy u cinkciarzy na ulicy nie jest bezpieczna.
      W ośrodkach turystycznych można zazwyczaj płacić również w dolarach amerykańskich i w euro. Można w nich również płacić kartą.
      Bankomaty są dostępne praktycznie wszędzie. Jednak nie zaleca się korzystania z tych, które nie są położone w strefie turystycznej.
      Banki są otwarte od 8.30 do 15.00 lub 18.00, w soboty i niedziele są zamknięte.
      Powszechne jest targowanie się podczas zakupów na stoiskach ulicznych oraz w sklepach z pamiątkami
      W hotelach i miejscach publicznych nie jest wskazane picie wody z kranu.
      Dominikańscy kierowcy nie zachowują środków bezpieczeństwa, dlatego przy wypożyczaniu samochodu należy wybierać oferty z ubezpieczeniem.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Santo Domingo - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      W Santo Domingo na zamkniętej dla ruchu ulicy Avenida de la Salud można spotkać wielu miłośników nordic walking, joggingu, deskorolek i wrotek oraz rowerzystów. Turyści preferujący sporty wodne wybierają się zazwyczaj do okolicznych kurortów dysponujących rewelacyjnymi warunkami pogodowymi i wypożyczalniami sprzętu.

      Warto zobaczyć

      Park Narodowy Sierra de Baoruco – świat niezwykle bujnej roślinności powinien zainteresować przede wszystkim miłośników egzotycznej przyrody i długich spacerów. W parku znajdują się przyjemne szlaki piesze oraz punkty widokowe, do których najlepiej dojechać wynajętymi jeepami.

      Park Narodowy Lago Enriquillo e Isla Cabritos – baśniowe tereny rozpościerające się w okolicy ogromnego jeziora ze sporych rozmiarów wyspą  oraz egzotyczną florą i fauną. Niezapomniane widoki można podziwiać na rejsach mini-statkami organizowanych przez miejscowe biura turystyczne.

      San Juan de la Maguana – niewielkie miasto założone w 1508 r., które historia doświadczyła licznymi konfliktami z sąsiednim Haiti. Turyści zwiedzający Dominikanę zaglądają tam, by zobaczyć ciekawy Łuk Tryumfalny, ratusz zadziwiający architekturą wyspiarską oraz modernistyczny Pałac Sprawiedliwości. Przerywnikiem w zwiedzaniu może być szklaneczka wybornego rumu wypita na Parque Cenrtal, głównym placu miasta otoczonym XIX-wieczną zabudową. Najciekawszym zabytkiem w mieście jest katedra Juan Bautista z baśniową kopułą i interesującym wnętrzem. Przy okazji warto zajrzeć na Coraral de los Indios – plac ceremonialny z czasów Indian, by w wyobraźni odtworzyć dawne obrzędy i uroczyste zgromadzenia.

      Jezioro de Cabral – największy słodkowodny akwen na wyspie z bogatą florą i fauną, którą można podziwiać na ścieżkach edukacyjnych i rejsach organizowanych przez obsługę rezerwatu.

      Cueva de Las Maravillas – w niewielkim parku narodowym na turystów czeka pełna niespodzianek trasa spacerowa wkomponowana w ogród botaniczny z magicznymi rysunkami pozostawionymi przez Tainów.

      Higuey – jedno z ciekawszych i najstarszych miast na wyspie z początkami sięgającymi 1503 r., które rozwinęło się na dobre za sprawą rządzącego Dominikaną Nicolasa de Ovando. Na ulicach miasta można spotkać wielu spacerujących turystów poszukujących wyspiarskiego klimatu i restauracji z wybornym jedzeniem. Jedną z najciekawszych budowli jest bazylika Nuestra Senora de la Altagracia będąca jednocześnie największą świątynią w kraju, którą zaprojektowali francuscy architekci w 1950 r. Turystów zaskakuje potężny łuk katedry wyprofilowany na podobieństwo złożonych dłoni oraz dzwonnica widoczna z odległości kilku kilometrów. Z miejscem tym wiąże się legenda dotycząca Krzysztofa Kolumba, któremu w pierwotnej katedrze podczas obrony przed Indianami na kościelnym krzyżu ukazał się wizerunek Matki Boskiej. Matka Boska Najwyższej Łaski została patronką kraju, a do dziś 21 stycznia w bazylice trwają obchody i związane ze świętem imprezy przyciągające niepowtarzalnym charakterem nie tylko wiernych, ale i wczasujących turystów. Jednym z ciekawszych miejsc w Higuey jest Mercado – barwne targowisko z rozmaitymi kramami i straganami, wśród których warto rozglądnąć się za egzotycznymi pamiątkami.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Na wakacje do Dominikany warto pojechać przez cały rok. Doskonała pogoda do plażowania i morskich kąpieli panuje tu właściwie codziennie. Od kwietnia do października w Dominikanie występuje pora wilgotna (częstsze deszcze i większa wilgotność powietrza), a od listopada do marca – pora sucha. Wiele osób decyduje się na wakacje w Dominikanie w trakcie polskiej zimy, ze względu na optymalne temperatury oscylujące w okolicach 25°C i rzadziej występujące deszcze.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Santo Domingo – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Santo Domingo
      Dominikana, Santo Domingo, Avenida Sarasota # 20, Torre Empresarial AIRD, 4to. piso Apartamento 4 noroeste, Ensanche, La Julia,
      Tel.: (00-18-09) 472-20-72 Tel. dyżurny: (00-18-09) 224-04-12 Faks: (00-18-09) 472-22-08
      g.vega@codetel.net.do

      FAQ

      Jakie plaże są w Santo Domingo?
      Turyści z powodzeniem znajdą dla siebie dogodne miejsca na bajecznych plażach znajdujących się na południowym wybrzeżu. W regionie Santo Domingo wygrzewać się można na plażach w Boca Chica, Juan Dolio, La Romana i Bayahibe. Są to przystosowane dla wczasowiczów, dobrze zagospodarowane plaże z rajskim charakterem i typowo wakacyjnym klimatem. Przy wszystkich plażach można uprawiać sporty wodne, a całe wybrzeże doskonale nadaje się do nurkowania zarówno z rurką, jak i pełnym akwalungiem. W kurortach nastawionych na ruch turystyczny działają wypożyczalnie sprzętu sportowego i rekreacyjnego. Kilkanaście kilometrów na południowy-zachód od Santo Domingo znajdują się również przyjemne, piaszczyste i ocienione plaże Najayo i Palenque, na które zaglądają najczęściej turyści wypoczywający w stolicy. Nieco dalej na zachód do kąpieli zachęcają plaże Los Corbanitos i Palmar de Ocoa położone w malowniczych zatokach sprzyjających wędkowaniu i uprawianiu sportów wodnych. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne na Dominikanie?
      Na Dominikanie nie ma szczególnych ograniczeń przy wwozie i wywozie pieniędzy. Do deklaracji celnej nie muszą być zgłaszane leki przeznaczone do użytku osobistego, natomiast bez cła wolno wwieźć i wywieźć wyroby alkoholowe w ilościach niehandlowych przeznaczone do konsumpcji własnej, 200 szt. papierosów, 25 cygar lub 250 g. tytoniu. Cło obowiązuje przy wwozie samochodów, motocykli, łodzi, większych narzędzi, maszyn itp., natomiast Dominikany nie można opuścić z kwotą większą niż 10 tys. USD. Obowiązuje również absolutny zakaz wwożenia narkotyków, broni, amunicji, innych niebezpiecznych przedmiotów i materiałów pornograficznych.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia na Dominikanie?
      W nagłych przypadkach pierwsza pomoc udzielana w szpitalach jest bezpłatnie, niemniej tylko na poziomie podstawowym, dlatego warto skorzystać z ambulatoriów prywatnych. Przed wyjazdem zalecane jest wykupienie polisy pokrywającej wszystkie koszty leczenia łącznie z hospitalizacją, honorarium lekarza i opieką pielęgniarską. Turyści posiadający prywatne ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą, po skorzystaniu z pomocy lekarza muszą poprosić o wystawienie szczegółowego rachunku za wykonaną usługę, będącego podstawą do wystąpienia o zwrot kosztów leczenia. Publiczna służba zdrowia jest na Dominikanie bezpłatna w podstawowym zakresie, chociaż dostęp do niej jest ograniczony. W większości miast działają państwowe ośrodki zdrowia „centros de salud”. W przypadku prywatnych wizyt i w szpitalach niepaństwowych należy mieć dodatkowe ubezpieczenie lub samemu opłacić leczenie. W większości hoteli o wyższym standardzie lekarze przyjmują prywatnie, więc w nagłych przypadkach jest to najlepsze opcja skorzystania z pomocy medycznej. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min.
      Czy na Dominikanie są wymagane szczepienia?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz polecane oferty w Dominikanie

      • Puerto Plata
      • Punta Cana
      • Samana
      • Wyc. Objazdowe
      • La Romana
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki