• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Fujairah

      Fujairah (Fudżajra) zyskał miano najbardziej malowniczego ze wszystkich emiratów. Miejsce przyciąga swoim pięknem – szerokie plaże na tle gór, krystalicznie czyste wody Zatoki Omańskiej oraz wiele atrakcji do zobaczenia. Znajdziemy tu morskie rezerwaty, dzięki którym możemy odkrywać podwodny świat. Pobliskie góry zapewniają niesamowite widoki, miłośnicy trekkingu mogą skorzystać z wycieczek organizowanych ze specjalnym przewodnikiem. To idealne miejsce do spokojnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i bez tłumów. Podczas pobytu w Fujairah warto wybrać się do Oasis Bithnah – ruin zamku arabskiego szejka.

      Fujairah - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Fujairah

      Długość lotu: 6 godzin

      Informacje o Fujairah
      Stolica Abu Dhabi
      Język arabski
      Waluta dirham, 1 dirham = 100 filsów
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Fujairah to jeden z emiratów należących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyróżnia się malowniczym położeniem – między Zatoką Omańską a górami Al Hadżar. Jego stolicę stanowi miasto o tej samej nazwie. Tereny emiratu Fujairah są pustynne i górzyste. Na wybrzeżu znajdują się kilometry przepięknych plaż. Można tam odpoczywać, kąpać się, a także nurkować (w pobliżu znajdują się piękne rafy koralowe i podwodne jaskinie) oraz uprawiać inne sporty wodne, jak np. windsurfing. Ciekawe aktywności dostepne w tym emiracie to także trekking w górach czy wędkowanie. Miasto Fujairah przyciąga z kolei bardzo dobrą infrastrukturą, w tym nowoczesnym portem i różnorodnymi atrakcjami Warto odwiedzić tam m.in. lokalne targi, stare miasto, meczet Fujairah, fort Fujairah czy ruiny zamku Oasis Bithnah.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • miłośnikom upałów
      • nastawionym na relaks i plażowanie
      • lubiącym nurkowanie i inne sporty wodne
      • fanom trekkingu i aktywnego spędzania czasu
      • chcącym pozwiedzać i poznać inną kulturę

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Abu Dhabi / arabski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +2 godzina w czasie letnim i +3 godziny w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagane przy wyjazdach turystycznych do 90 dni. Wymogiem niezbędnym jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter może być potrzebny, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ D, typ G

      Pieniądze

      Waluta
      dirham, 1 dirham = 100 filsów

      Napiwki
      Nie są wymagane, zwyczajowo przyjęło się ok. 10%.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      W Emiratach Arabskich obowiązuje podatek turystyczny w wysokości uzależnionej od standardu hotelu: 2- i 3-gwiazdkowy 10 AED, 4-gwiazdkowy 15 AED, 5-gwiazdkowy 20 AED za pokój/noc.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Komunikacja miejska dobrze funkcjonuje w Dubaju, Sharjah i Abu Dhabi. W Dubaju możemy też podróżować metrem. Niedrogim i popularnym środkiem transportu są miejskie taksówki.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Kierowca musi legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Aby wypożyczyć samochód, trzeba posiadać kartę kredytową, dzięki której możliwe jest zabezpieczenie transakcji.
      Stan dróg w kraju jest dobry. Funkcjonuje tam dobrze rozwinięty system radarowy, a wykroczenia drogowe wiążą się z wysokimi mandatami. W razie nieopłacenia mandatu można mieć trudności z wyjazdem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
      Trzeba pamiętać, że obraźliwe gesty czy słowa podlegają karze – grozi za nie mandat, więzienie lub deportacja. Tego typy nadmierna ekspresywność u kierowców jest więc niewskazana.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Najlepiej jest zabrać ze sobą dolary amerykańskie. Bez problemu wymienimy je w hotelach, centrach handlowych czy na lotnisku. Najmniej korzystny przelicznik będzie w hotelu. Nie powinniśmy mieć problemu z wypłatą pieniędzy z bankomatu. W wielu miejscach przyjmowane są również płatności w dolarach amerykańskich. Dokonując wymiany pieniędzy, warto zachować kwity, które przydadzą się, jeśli pod koniec podróży będziemy chcieli wymienić niewydane pieniądze na inną walutę.
      Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, którego źródłem prawa jest szariat. Dostęp do alkoholu w tym kraju jest ograniczony. Aby zakupić alkohol np. w supermarkecie, trzeba mieć zezwolenie policyjne. Alkohol można spożywać w barach, restauracjach, hotelach i klubach. Picie w miejscach publicznych (z wyjątkiem restauracji i barów) oraz przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym może grozić karą aresztu i grzywny.
      W okresie ramadanu należy wystrzegać się spożywanie pokarmów, picia napojów i palenia tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie lokale gastronomiczne mogą być zamknięte.
      W Emiratach Arabskich używane są gniazdka typu brytyjskiego, konieczne są adaptery, które można kupić w miejscowych sklepach.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Fujairah - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Okoliczne góry Hajar doskonale nadają się do wypraw trekkingowych na własną rękę lub z doświadczonymi przewodnikami. Na trudniejszych i łatwiejszych trasach można nie tylko podziwiać piękne widoki, ale także zrzucić zbędne kalorie.

      Warto zobaczyć

      Ras Al Khaimah – starsza część miasta rozciąga się wzdłuż wybrzeża i tam znajduje się ulubiony przez turystów deptak spacerowy Al Corniche. Druga część kurortu pełni funkcję handlową i administracyjną z instytucjami rządowymi oraz centrami biznesowymi. Najważniejszym zabytkiem jest masywna twierdza, którą wniesiono w XIX wieku, by bronić granice miasta przed ewentualnymi najeźdźcami. Obecnie mieści się tam Muzeum Narodowe, a budynek uważany jest za jeden z najciekawszych zabytków w regionie Zatoki Perskiej. W interesujących pod względem architektury wnętrzach podziwiać można cenne odkrycia archeologiczne z regionu Szimal i Dhayah. Nietypową jak na Emiraty Arabskie atrakcją są gorące źródła Khatt wokół których powstało kilka uzdrowisk leczących nadwątlone zdrowie globtroterów z całego świata. Z racji tego, że Ras Al Khaimah walczy o miano regionu turystycznego, nieustannie stawia na rozbudowę bazy noclegowej.

      Sharjah – siedziba wielu krajowych i międzynarodowych organizacji, dlatego w architekturę miasta wpisały się na stałe odnowione i reprezentacyjne budowle. Również samo położenie wokół trzech lagun połączonych kanałami sprawia, że po mieście można odbywać przyjemne spacery. W okolicy wyznaczono wiele szlaków spacerowych i promenad. Najciekawszym miejscami są: tzw. Dzielnica Dziedzictwa i Dzielnica Sztuki, skupione na niewielkiej przestrzeni, po której najlepiej poruszać się pieszo. Przed zwiedzaniem warto pomyśleć o jednym karnecie umożliwiającym zwiedzanie wszystkich muzeów za niewielką opłatą. W Dzielnicy Dziedzictwa znajduje się ciekawy budynek Hisn wzniesiony w 1820 r. z narożnymi wieżami i dziedzińcem otoczonym murem. Mieści się w nim muzeum, w którym można poznać zamierzchłą historię miasta przedstawioną w ciekawy sposób, a także przedmioty związane z rządzącymi szejkami. Wąskie uliczki dzielnicy prowadzą do Muzeum Dziedzictwa nawiązującego do czasów poławiaczy pereł oraz „Domu Chalida Bin Ibrahima” z ekspozycją przedstawiającą przedmioty życia codziennego dawnych mieszkańców miasta. Niedaleko budynku Teatru Narodowego znajduje się kryty dachem targ Al Arsah, w którego drewnianych korytarzykach pełnych barwnych stoisk można „zgubić się” na dobre. Dzielnica Sztuki natomiast oferuje Muzeum Sztuki – największą tego typu placówkę w regionie Zatoki Perskiej, prezentującą XVIII i XIX-wieczne malarstwo oraz czasowe wystawy współczesnych twórców. Najwięcej czasu trzeba przeznaczyć na zwiedzanie Muzeum Cywilizacji Islamskiej oraz Muzeum Archeologicznego z bogatą kolekcją między innymi narzędzi, biżuterii i broni, znalezionych podczas wykopalisk na terenie kraju. Historia przedstawiona jest w ciekawy sposób za pomocą nowinek multimedialnych, a dla najmłodszych udostępniono specjalne działy z grami edukacyjnymi i wieloma innymi atrakcjami. Kurort za sprawą licznych kanałów określany jest mianem „małej Wenecji”, po której spacery mogą być naprawdę przyjemne. Do poznawania miasta zachęcają również barwne targowiska z unoszącym się w powietrzu zapachem aromatycznych przypraw, a także okolice kanału Al Qasba, gdzie można spotkać najwięcej turystów przesiadujących w eleganckich kawiarniach i restauracjach z tarasami. Po dobrej kawie warto zasiąść w gondoli potężnego diabelskiego młyna zwanego „Okiem Emiratów”, który zabiera turystów na wysokość kilkudziesięciu metrów. Widoki na wieżowce Dubaju jeszcze bardziej potęgują towarzyszące emocje. Sharjah oferuje wiele ciekawych miejsc, których obejście zajmuje sporo czasu, więc długie spacery lepiej zaplanować z głową, by nie zapomnieć o wygrzewaniu się na kilku publicznych plażach.

      Dubaj – miasto rozłożone jest nad Zatoką Dubaj, która wcina się w ląd na długość kilkunastu kilometrów i dzieli je na dwie części: Deiry na północy i Bur Dubai na południu. Chociaż w dzielnicach tych dominują drapacze chmur, można tam również trafić na tradycyjną architekturę z barwnymi targowiskami. Dubaj przecina także łącząca najbardziej odległe dzielnice główna arteria Sheikh Zayed, przy której skupiło się najwięcej centrów handlowych. Nie da się ukryć, że główną wizytówką Dubaju są szklane wieżowce z najwyższym na świecie budynkiem Burdż Chalifa osiągającym wysokość 828 metrów ze 163 piętrami użytkowymi. Widok z najwyższych tarasów kolosa jest również jedyny w swoim rodzaju. Panoramę miasta wypełniają dodatkowo Emirates Towers, World Trade Centre, centrum handlowe Mall of The Emirates i dziesiątki innych, chociaż wszystkich budowli, których liczba wzrasta w ekspresowym tempie nie sposób wymienić. W ich cieniu znajduje się także mnóstwo ciekawych atrakcji urozmaicających wypoczynek. Warto przykładowo wybrać się w pobliże akwenu Dubai Creek, gdzie ciągle można zobaczyć przypływające z Iranu i Indii statki handlowe cumujące w zabytkowym Dhow Wharfage ozdobionym rybackimi domami. W tym miejscu można skorzystać z tradycyjnych łodzi „abra”, by z poziomu zatoki spojrzeć na wystrzeliwujące w niebo jak statki kosmiczne, najwyższe budynki świata. W tej części miasta znajduje się także otoczony tawernami rezerwat z ogromną ilością migrujących ptaków Ras Al Khor Wildlife Sanctuary, gdzie przy szklance chłodnego napoju można spędzić orzeźwiające chwile. Dzielnicę Bur Dubaj najlepiej zwiedzać na pieszo, by uniknąć wszechobecnych korków, chociaż wysokie temperatury panujące w okresie letnim nie do końca sprzyjają wędrówkom. Większość turystów zagląda najpierw do sąsiedniej dzielnicy Bastakijja z kawiarniami, targowiskiem Suk Al Bastakijja i galeriami sztuki reprezentującymi tradycyjną architekturę. Spacerowy trakt nie powinien omijać masywnego fortu Al Fahidi pochodzącego z końca XVIII w., w którym obecnie znajduje się Muzeum Dubaju z ekspozycjami poświęconymi tradycyjnemu życiu mieszkańców miasta. Nie zaszkodzi przespacerować się w okolicę siedziby rządu Diwan, by dotrzeć do Wielkiego Meczetu, który co prawda nie jest udostępniony niemuzułmańskim turystom, ale z zewnątrz prezentuje się imponująco, głównie dzięki wysokiemu minaretowi i kilkudziesięciu finezyjnym kopułom. Ciekawe pamiątki można znaleźć u sprzedawców wystawiających swoje towary na zabytkowym Targu Tekstyliów z wieloma alejkami i barwnymi straganami. Jeżeli ktoś chce zobaczyć tradycyjną zabudowę miasta i dowiedzieć się w jaki sposób Dubaj z niewielkiej wioski przekształcił się w ogromną metropolię, powinien zajrzeć do domu szejka Dżumy Al Maktuma z ekspozycją prezentującą historię miasta. Warto także zaglądnąć do niezwykłego domu szejka Sa’ida Ibn Maktuma prezentującego bogatą kolekcję pamiątek związanych z Dubajem. O nieco odleglejszych czasach związanych z pierwszymi osadnikami i poławiaczami pereł opowiadają w edukacyjny sposób Osady: Dziedzictwa i Morska. Niezwykle atrakcyjny może okazać się spacer po dzielnicy Dejra, zabierający turystów w świat wąskich uliczek pełnych ludzi z różnych zakątków świata i wielokulturowej atmosfery. Wśród ruchliwych alejek całkiem przypadkowo można trafić na barwne targowiska zwane „sukami”, niemniej warto zapytać o drogę do słynnego Targu Złota z niezliczoną ilością sklepików oferujących najróżniejsze wyroby z tego szlachetnego metalu, srebra i platyny. Wizyta w Dubaju nie powinna ominąć miejsca, które na świecie odbiło się szerokim echem, albowiem wybrzeża ze sztucznymi wyspami w kształcie palm i mapy świata oraz goszczącego najczęściej na widokówkach hotelu w kształcie żagla. Burdż Al Arab uchodzi za hotel najwyższej klasy na świecie i zgodnie z wizją jego twórców i turystyczną wyobraźnią ma wyprowadzać tryumfalny Dubaj na otwarte wody Zatoki Perskiej. Warto przespacerować się w pobliże niezwykłej budowli, by oprócz zapierających dech w piersiach widoków podziwiać luksusowe jachty cumujące przy marinie. Piękna i przepychu niezwykłych wysp Palm Dżumejra i Palm Jebel Ali obsadzonych apartamentami i hotelami nie sposób opisać, tym bardziej że ilość atrakcji serwowanych turystom przez ten obszar może zawrócić w głowie. Podobnie jest z archipelagiem wysepek The World Islands w kształcie kontynentu, których sztuczne stworzenie było nie lada wyzwaniem logistycznym. Baśniowe wybrzeże oferuje między innymi centra rozrywkowo-turystyczne mogące pomieścić tysiące gości, wspaniały park Aquaventure, Zatokę Delfinów oraz Zaginione Komnaty – hotel nawiązujący do zaginionej Atlantydy, zabierający swoich gości w świat podwodnych tuneli i korytarzy. W przyszłości ma tu powstać największy na świecie park rozrywki Dubailand. Z racji tego, że miasto ciągle się rozbudowuje, również nieustannie wydłuża się wybrzeże pełne hoteli o najwyższych standardach, wznoszonych w pobliżu najlepszych centrów handlowych i ekskluzywnych dzielnic z rozrywkami nocnymi. Właśnie w sąsiedztwie palmowych wysp i ogromnych rezydencji można zająć kawałek złocistej plaży, by do woli korzystać z promieni słonecznych i turkusowej wody. Wzdłuż promenady Jumeirah Beach wyznaczone jest turystyczne centrum marzeń, na którego podbój wyruszają turyści z całego świata. „Miastem w mieście” jest także dzielnica Marina Dubaj, po której można spacerować godzinami, robić tam zakupy i zasiadać w najlepszych tawernach na wybrzeżu. Dzielnic rozrywkowo-mieszkaniowo-biznesowych i wielu innych atrakcji związanych z turystyką jest tak dużo, że bez wypchanego portfela do Dubaju nie ma po co się wybierać.

      Abu Dhabi – chociaż stolica Emiratów Arabskich jest nowoczesną metropolią, na ulicach można spotkać się z arabską tradycją i światem Bliskiego Wschodu, objawiającym się głównie w obyczajach i religii. Wśród drapaczy chmur wyróżnia się kilkadziesiąt meczetów, a spacerując po cyfrowo numerowanych ulicach można natknąć się na jakiś skansen. Podłużna wyspa, na której wybudowano miasto, połączona jest ze stałym lądem kilkoma mostami, natomiast po centrum porusza się stosunkowo łatwo za sprawą szachownicy ulic padających do siebie pod kątem prostym. Najważniejszą arterią jest Airport Road biorąca początek na moście Al Maqtaa i kończąca się niedaleko publicznej plaży. Najwyższe na świecie drapacze chmur zbudowane ze stali i szkła są w Adu Dhabi elementem miejskiego krajobrazu, więc zwiedzając miasto co chwilę trzeba zadzierać głowę do góry, żeby podziwiać finezyjne konstrukcje. Stolica Emiratów ma w sobie coś z wielkich, amerykańskich miast, które charakteryzują się szerokimi bulwarami, zielonymi parkami oraz nowoczesnymi i futurystycznymi budynkami użyteczności publicznej. Spośród współczesnej architektury wybija się Fort Al Hosan – najsłynniejszy zabytek w mieście, zwany także „białym pałacem” ze względu na kolor zewnętrznych ścian. Właśnie w tym miejscu pierwszą wieżę strażniczą w XVIII w. wznieśli nomadowie podążający za gazelą, która wskazała im źródło wody pitnej. Rozbudowany fort przez lata był rezydencją szejków i centrum administracyjnym regionu. Nieopodal znajduje się ważne miejsce w codziennym życiu miasta, jakim jest Centrum Kulturalne goszczące wystawy sztuki, międzynarodowe targi i różne sympozja. Ciekawym terenem spacerowym jest  północno-wschodni narożnik wyspy zwany Corniche, czyli trakt z wieloma ogrodami i zielonymi obszarami na całej długości, zdominowany przez największe centra handlowe. W pobliżu znajduje się Osada Dziedzictwa, czyli jedno z ciekawszych muzeów w Emiratach, przedstawiające między innymi życie dawnych nomadów w tradycyjnej, zrekonstruowanej wiosce. Wśród wielu meczetów w Adu Dhabi, uwagę turystów przyciąga Wielki Meczet będący jednocześnie najbardziej imponującą budowlą religijną, która zadziwia ogromem i przepychem. W świątyni może zmieścić się kilkadziesiąt tysięcy wiernych, z daleka widać wysokie minarety i bielące się w promieniach słonecznych kopuły, a całość zbudowana z białego marmuru, z wnętrzem przystrojona złotem, ametystem i agatem potrafi zawrócić w głowie niejednemu turyście. Świątynia udostępniona jest zwiedzającym, niemniej należy pamiętać o ścisłej etykiecie związanej ze zwiedzaniem meczetów. Chociaż w Abu Dhabi nie ma wielu zabytków, warto poświęcić chwilę na odwiedziny w Kobiecym Centrum Rzemiosła Artystycznego, przedstawiającym historię misternego rękodzieła i wyroby tradycyjnego rzemiosła. Spacer pomiędzy jednym z najwyższych budynków na Bliskim Wschodzie, jakim jest Fort Grande i futurystycznymi National Bank of Abu Dhab, Hilton Hotel Tower czy Abu Dhabi Investment Authority Tower może zrobić piorunujące wrażenie. Orientalny nastrój da się jednak wyczuć na Starym Targu znajdującym się w pobliżu placu Al-Ittihad, gdzie przy okazji warto rozglądnąć się za ciekawymi pamiątkami.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Wyjazd na wakacje do Fujairah najlepiej zaplanować w miesiącach od października do maja. Zimą temperatury są przyjemne i pozwalają na spokojne zwiedzanie oraz piesze wycieczki. Z kolei jesień i wiosna to idealny czas na spokojny wypoczynek, wygrzewanie się w słońcu i zażywanie kąpieli – jest już wówczas bardzo ciepło. Latem trzeba liczyć się z ekstremalnymi temperaturami – nierzadko przekraczają 40℃, co może być uciążliwe.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Fujairah – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Abu Dhabi: www.abuzabi.polemb.net

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
      Zjednoczone Emiraty Arabskie, Abu Dhabi, PO BOX 2334
      Tel.: +971 2 446 5200 Tel.: Konsul: +971 50 662 6151 Faks: +971 2 446 2967
      abudhabi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.abuzabi.polemb.net

      FAQ

      Jakie plaże są w Fujairah?
      Wybrzeże tej części Emiratów Arabskich charakteryzuje się długimi i szerokimi plażami z drobnym piaskiem, które dzięki górom znajdującym się w tle odróżniają się od pozostałych kąpielisk sąsiadujących przeważnie z drapaczami chmur. Piasek na wszystkich plażach ma drobną konsystencję i delikatnie stapia się z turkusową wodą Zatoki Omańskiej, przez co z wypoczynku w tym miejscu chętnie korzystają rodziny z małymi dziećmi. Plaże nie są tak zatłoczone jak w pozostałych kurortach, co z pewnością sprzyja opalaniu i wielogodzinnym kąpielom w ciepłej, przejrzystej wodzie. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Emiratach Arabskich?
      Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów, a bez opłat celnych można wwieźć i wywieźć, 200 szt. papierosów, 40 cygar lub 2 kg tytoniu, 2 l alkoholu wysokoprocentowego i 2 l wina. Warto pamiętać, że takie produkty mogą przewozić nie muzułmanie powyżej 18 roku życia.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Emiratach Arabskich?
      Służba zdrowia charakteryzuje się wysokim standardem i opiera na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiętać, że ubezpieczenie i usługi medyczne są w Emiratach Arabskich kosztowne, a opłaty za wszystkie zastosowane leki i usługi naliczane są oddzielnie. Koniecznie trzeba wykupić w Polsce stosowne, międzynarodowe ubezpieczenie podróżne i zdrowotne lub wykupić takie ubezpieczenie w Emiratach, spełniające określone warunki. Powinno ono obejmować wszystkie formy aktywności, zgodnie z celem pobytu w Emiratach, aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie. Warto sprawdzić czy ubezpieczenia takie wykupuje się automatycznie, przy zakupie wycieczki. Dodatkowo można zaopatrzyć się w polską polisę ubezpieczeniową i należy pamiętać o zbieraniu rachunków za wizytę, by po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot kosztów. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.
      Czy są wymagane szczepienia ochronne w Fujairah?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej w niektórych krajach istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz polecane oferty w Emiratach Arabskich

      • Abu Dhabi
      • Fujairah
      • Ras Al Khaimah
      • Sharjah
      • Wyc. Objazdowe
      • Ajman
      • Dubaj
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki