• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Wybrzeże Malindi

      Wybrzeże Malindi oferuje nam wiele atrakcji turystycznych, takich jak sporty wodne, wieczorne imprezy czy wycieczki na safari. To miejsce jest bardzo lubiane przez turystów dzięki przepięknej rafie koralowej i morskim parkom wodnym: Watamu oraz Malindi Marine. Malindi to miasto, które przyciągą swoją zabytkową architekturą oraz klimatycznymi targami, na których można kupić lokalne wyroby. Pierwszym Europejczykiem, który odwiedził to miejsce był Vasco da Gama.

      Wybrzeże Malindi - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Wybrzeże Malindi

      Długość lotu: 9 godzin

      Informacje o Wybrzeże Malindi
      Stolica Nairobi
      Język suahili, angielski
      Waluta szyling kenijski, 1 KSH = 100 cents
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Wybrzeże Malindi leży na północ od Mombasy nas przepięknym Oceanem Indyjskim. Znajdziecie tu niesamowite plaże z krystalicznie czystą błękitną wodą, luksusowe hotele i niezwykła gościnność. Wybrzeże Malindi ma doskonale rozwinięte zaplecze turystyczne – morskie parki wodne w Malindi Mare i Watamu, wypożyczalnie sprzętu sportów wodnych, organizowane stąd są także wycieczki na safari. W tym miejscu panuje niezwykła atmosfera wakacji i beztroskiego wypoczynku. Region ten słynie również z bujnej roślinności i rafy koralowej. Najlepsze warunki do nurkowania z rurką znajdziecie w okolicach Watamu. Wspaniałe plaże z drobnym piaskiem rozciągają się na kilkudziesięciu kilometrach od Kilifi do Mamburi. Miasto Malindi jest niezwykle popularne wśród turystów. Warto zobaczyć tam starą dzielnicę Suahili oraz kupić pamiątki na lokalnym targu.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla miłośników natury i snurkowania wśród rafy koralowej
      • dla szukających bajkowych plaż z białym piaskiem
      • na luksusowe wakacje w egzotycznym klimacie
      • na fascynujący urlop z wyprawą na safari

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Nairobi / suahili, angielski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +1 godzina w czasie letnim i +2 godziny w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Obywatele polscy muszą posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Dokument powinien posiadać przynajmniej dwie wolne strony. Od 4 stycznia 2024 roku wiza nie jest wymagana. Konieczne jest za to posiadanie elektronicznego zezwolenia na podróż (eTA) – dotyczy to wszystkich podróżujących do Kenii, również dzieci. Aby je uzyskać, trzeba złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej www.etakenya.go.ke. W przypadku osób niepełnoletnich, wniosek wypełniają ich rodzice lub opiekunowie. Koszt zezwolenia to około 30 USD za osobę. Oczekiwanie na jego wydanie wynosi nie mniej niż 3 dni robocze (w praktyce może więc się wydłużyć). Zaleca się jak najszybsze złożenie wniosku o eTA (najlepiej zaraz po wykupieniu wycieczki). Podróżni najwcześniej mogą zrobić to na 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Dokument eTA należy wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. Zezwolenie jest jednorazowe i wygasa po wyjechaniu z Kenii.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, poliomyelitis, chorobie mieningokokowej, wściekliźnie oraz żółtej gorączce. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec. Wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróży z Kenii do innych krajów afrykańskich (np. do Tanzanii).

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      wymagany adapter, 240 V; 50 Hz / typ G

      Pieniądze

      Waluta
      szyling kenijski, 1 KSH = 100 cents

      Napiwki
      Raczej obowiązkowe (kierowcy, kelnerzy, bagażowi), najczęściej od 1 do kilku dolarów.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania. Powinno się unikać nocnych kursów autobusowych i podróżowania minibusami (tzw. matatu). W Nairobi można korzystać z taksówek, które mają ustalone cenniki, dla pewności należy jednak z góry ustalić opłatę za przejazd.

      Wynajem samochodów
      W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Można korzystać z polskiego prawa jazdy, jednak wymagane jest posiadanie tłumaczenia dokumentu na język angielski sporządzone przez tłumacza przysięgłego. Akceptowane jest także prawo jazdy międzynarodowe.
      Jeśli planujesz dłuższą podróż samochodem, sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe stacje benzynowe. Obcokrajowcom zaleca się także, aby nie podróżować samochodem po zmroku. W Kenii wiele dróg jest w złym stanie, a szczególnie w czasie pory deszczowej lokalne drogi mogą być nieprzejezdne dla samochodów bez napędu na cztery koła.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Nie ma problemów z wymianą walut zachodnich na miejscową i odwrotnie. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych. W bankach pobierana jest prowizja. Najlepiej wziąć ze sobą dolary i wymienić je na miejscu na lokalną walutę. Płacenie kartami kredytowymi jest już dość rozpowszechnione.
      W Kenii obowiązuje zakaz importu oraz używania plastikowych toreb. Zgodnie z przepisami osoby przylatujące do Kenii, które będą miały przy sobie plastikowe torebki, będą zmuszone do pozostawienia ich na lotnisku. Mieszkańcy bardzo poważnie podchodzą do spraw związanych z produkcją śmieci i recyklingiem, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.
      Ubezpieczenia zdrowotne i komunikacyjne nie są wymagane, ale wato się ubezpieczyć z uwagi na wysokie koszty leczenia i opieki medycznej. Od osób przybywających z Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Będzie ono potrzebne, jeśli planujemy wycieczki do innych krajów afrykańskich (np. Tanzanii). W podróży po wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Turystom, którzy udają się do Mombasy zaleca się szczepienie przeciwko wściekliźnie.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Wybrzeże Malindi - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Najciekawszym terenem do zwiedzania podwodnego świata jest Morski Park Narodowy Watamu i Morski Park Narodowy Malindi z najpiękniejszymi rafami koralowymi oraz niespotykanym bogactwem oceanicznej flory i fauny. Najlepsze warunki do nurkowania panują w miesiącach od września do kwietnia.

      Warto zobaczyć

      Morski Park Narodowy Kisite-Mpunguti – idealne miejsce nurkowe składające się z kilku wysp, wokół których swoimi nieziemskimi barwami zachwycają podwodne rafy koralowe. Do parku najlepiej dostać się wynajętą łodzią z Wasini.

      Bamburi Quarry Nature Park – jeżeli ktoś chce zobaczyć z bliska i nakarmić dzikie zwierzęta, nie ma problemu. Taką możliwość udostępnia turystom tzw. Park Hallera przy Bamburi, ulokowany w nieczynnych kamieniołomach. Można tam podziwiać wiele gatunków egzotycznych zwierząt oraz rzadko spotykane rośliny tropikalne.

      Mombasa – drugie co do wielkości miasto Kenii zaskakujące bogatą historią, arabskim klimatem i spokojną atmosferą. Jedno z ciekawszych, turystycznych miast położone jest na koralowej wyspie połączonej mostem z lądem na północy, dwoma groblami na zachodzie oraz wieloma połączeniami promowymi. Turystów przyciąga do niezwykłego miasta przepiękna starówka, labirynt uliczek skrywających meczety, wiekowe domy i piękny, portugalski fort. W Mombasie panuje ciepły klimat tropikalny, łagodzony sezonowo orzeźwiającymi monsunami. Pobyt w mieście sprawia przyjemność za sprawą wydawałoby się prowincjonalnego klimatu, chociaż w części miasta można dostrzec wpływy azjatyckie i arabskie, a dziesiątki świątyń hinduskich nadają orientalnego kolorytu. Dokładna data powstania Mombasy nie jest znana, niemniej początki osady sięgają 700 lat wstecz, kiedy miasto było kluczowym węzłem podczas handlu kością słoniową. W 1498 r. do wybrzeży Mombasy dotarł pierwszy Europejczyk, Vasco da Gama, w którego ślad poszli Portugalczycy mający na celu skolonizowanie Kenii. Łupiące ataki ze strony najeźdźców zdarzały się jeszcze kilkukrotnie, prowadząc do zniszczenia odbudowujące się miasto. W konsekwencji sprawowania władzy w regionie to właśnie Portugalczycy wybudowali Fort Jesus będący obecnie najważniejszą budowlą w Mombasie. Miastem targały liczne powstania ludowe, a dominacja portugalska z biegiem czasu załamywała się na rzecz omańskich Arabów, którym z kolei przeciwstawili się sami Afrykańczycy stacjonujący w forcie. W regionie krwawo zapisały się liczne wojny domowe między poszczególnymi plemionami, do których przyłączyli się Brytyjczycy tworząc w czasie stabilizacji protektorat Afryki Wschodniej. Na początku XX wieku Mombasa stała się stolicą nadmorskiego Protektoratu Kenii, z kolei od 1963 r. została włączona do niepodległej Kenii. Po burzliwych czasach pozostał interesujący Fort Jesus, chociaż wielu wrażeń dostarcza także spacer po labiryncie wąskich uliczek. Same fortyfikacje charakteryzujące się XVI-wieczną, europejską architekturą są przyjemnym, ocienionym miejscem, w którym mieści się muzeum. Na krótkiej wycieczce można zwiedzić między innymi Dom Omański z wspaniałym widokiem na Mombasę, Salę Mazruich z imponującymi ławami skalnymi i rysunkami na ścianach oraz muzeum prezentujące bogactwo kultury Suahili. Na starym mieście swoje podwoje otwiera mnóstwo sklepów z pamiątkami, spacerować można po uliczkach zamkniętych dla ruchu kołowego, a wrażenia dopełniają stylowe balkony malowniczych kamieniczek oraz małe warsztaty prowadzące działalność handlową. Z racji tego, że Mombasa położona jest na wyspie, pełni funkcje ważnego portu handlowego i tam warto się udać, by podziwiać cumujące statki oraz małe kutry dostarczające owoce z Lamu. O XIX-wiecznej historii miasta wspominają liczne meczety, chociaż znajdują się wśród nich starsze świątynie takie jak Mandhry Mosque pochodząca z 1570 r. Wielu turystów kieruje się na Moi Avenue, by zobaczyć słynne „kły słoniowe” w postaci pomnika rozpiętego nad ulicą, wzniesionego na cześć brytyjskiej królowej Elżbiety II, fontannę w kształcie Afryki oraz ogrody Uhuru dające ochronę przed promieniami słonecznymi. Przyjemną spacerową trasą obleganą przez miejscowych i turystów jest Mama Ngina Drive najkorzystniej prezentująca się o zachodzie słońca. W sumie w Mombasie nie ma wielu zabytków, niemniej pasjonaci historii powinni zajrzeć do potężnego grobowca Mbaraki Pillar, w którym pochowano XVII-wiecznego przywódcę jednego z plemion. W całej Mombasie nie brakuje restauracji, pijalni soków czy klubów nocnych i dyskotek, natomiast romantycznym zwyczajem powinno wybrać się na wieczorny rejs wokół wyspy lub powrócić do Fort Jesus na wspaniałe przedstawienie typu „światło i dźwięk” nawiązujące do historii Afryki Wschodniej. W Mombasie działa kilka świetnych hoteli, niemniej turyści wybierają najczęściej kurorty położone w sąsiedztwie miasta, a nawet będące miejskimi dzielnicami, dysponującymi wspaniałą infrastrukturą turystyczną.

      Wyspa Manda – wyspa nie jest zamieszkana z powodu braku słodkiej wody, niemniej poza lotniskiem goszczącym często turystów, w przypływie wolnego czasu można zwiedzić ruiny miasta Takwa, do których bardzo często z kurortów na wybrzeżu są organizowane rejsy łodziami „dau”. Ruiny pochodzą z XVI i XVII w. i podobnie jak Gedi zostały opuszczone w niewyjaśnionych okolicznościach. Warto zwrócić uwagę na to, że drzwi wejściowe wszystkich domów zwrócone są w stronę Mekki, a zwiedzić można pozostałości meczetu, grobowiec kolumnowy oraz wiele ciekawych wykopalisk. Również spacer po wyspie poprzecinanej dzikimi ścieżkami może stać się ciekawą przygodą. Na wyspie można wypocząć na bezludnych plażach, natomiast przepiękne rafy koralowe są największą atrakcją pobliskiej wysepki Manda Toto, więc warto mieć przy sobie chociażby maskę z rurką.

      Wyspa Pate – chociaż na wyspie nie zadomowiła się turystyka, wielu podróżników decyduje się na 2 godzinny rejs z Lamu, by zwiedzić intrygujące ruiny i pozostałości po osadach Suahili. Pierwszymi osadnikami na wyspie byli w XIX w. arabscy imigranci, chociaż wykopaliska archeologiczne potwierdzają istnienie niewielkiego portu już w IX w. Z tubylcami handlowali dominujący na wybrzeżu kenijskim Portugalczycy wymieniając swoje towary na wielobarwne, jedwabne tkaniny. Po okresie rozwoju i panowaniu Arabów z Omanu wyspa popadała z sąsiednią Lamu w częste konflikty, które nie wpłynęły korzystnie na sytuację polityczną, prowadzącą do krwawej bitwy pod Shelą w 1812 r. Na wyspie można zwiedzić między innymi miasto Pate z labiryntem wąskich uliczek i wysokich domów, ruiny miasta Nabahanich pełne grobowców, meczetów, murów i domów bez dachu, miasto Siyu znane z produkcji wyrobów ze skóry oraz ruiny Shangi będące ciekawym miejscem archeologicznym.

      Park Narodowy Tsavo – Parki narodowe w Kenii cieszą się wśród turystów wielką popularnością jako miejsca, w których można przeżyć wspaniałe przygody, poznać kulturę afrykańskich plemion, zapolować z aparatem fotograficznym na dzikie zwierzęta oraz rozbijać się samochodem terenowym po bezdrożach. Szlaki sawanny wyglądają najpiękniej szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca, dlatego wielu turystów, w których drzemie duch myśliwego wybierają się na kilkudniowe eskapady w najodleglejsze zakątki parków, gdzie dojazd wymaga wielkiej determinacji i dobrego przygotowania. Warto jednak podjąć takie wyzwanie, tym bardziej że może okazać się najwspanialszą przygodą w życiu, która utrwali się w pamięci na długie lata. Rozległe sawanny z malowniczo wkomponowanymi, łagodnymi wzgórzami, zielone drzewa akacji, kaniony skalne, wulkany i biel ośnieżonego szczytu Kilimandżaro w tle są atutami regionu Tsavo urastającego do rangi jednego z najpiękniejszych miejsc na kuli ziemskiej. Droga prowadząca z Mombasy do Nairobi dzieli region Tsavo na część Wschodnią i Zachodnią, z czego większa część znajduje się na północ od tej trasy, natomiast mniejsza rozciąga się do granicy z Tanzanią. Turystycznie region Tsavo graniczy z Wybrzeżem Mombasa na południu, oraz od północy z takimi regionami jak Równina Bun i Wyżyna Kenijska tworząc jednocześnie jeden z największych na świecie obszarów chronionych. Turyści w przepięknym regionie mogą podziwiać olbrzymie baobaby, rozległą sawannę, źródła Mzima oraz różnorodne gatunki egzotycznych zwierząt. Najlepszym punktem orientacyjnym w regionie jest pasmo wzgórz Chyulu o długości 80 km i szerokości 7 km ze szczytami sięgającymi powyżej 2 tys. m n.p.m. Do parku można wjechać pięcioma bramami, przy których znajdują się punkty informacyjne oraz biura przewodników. Park Narodowy Tsavo założono w 1948 r. i ze względów administracyjnych podzielono na dwa obszary. Region ukształtowały procesy wulkaniczne sprzed setek tysięcy lat, w krajobrazie dominują wysokie góry, skaliste pasma i słupy lawy o różnych kształtach, pomiędzy którymi latając tysiące ptaków i przemieszczają się grupy egzotycznych zwierząt. Do odwiedzin w tym malowniczym zakątku Kenii zachęca dobra baza noclegowa, łatwy dojazd, niezwykłe zróżnicowanie terenu oraz bogaty świat flory i fauny. Największy ruch turystyczny skupia się w Mtito Andei i właśnie tej okolicy znajduje się najwięcej hoteli i biur organizujących wyprawy safari. Centra informacji turystycznych dysponują szczegółowymi namiarami na zakątki, w których można spotkać interesujące zwierzęta, chociaż zwiedzanie całego regionu zależy od własnego uznania. Niemalże każdy zakątek Tsavo gwarantuje niezapomniane widoki oraz możliwość oglądania żyraf, stad bawołów, rozmaitych populacji słoni, dostojnych lwów czy galopujących lampartów. Na terenie parku zorganizowano trasy tematyczne oraz specjalne punkty obserwacyjne, z których bezpiecznie można podziwiać dzikie zwierzęta na wolności. Największą atrakcją regionu są tzw. źródła Mzima, które szczególnie o świcie robią największe wrażenie. Dwa jeziorka połączone kaskadami, położone wśród palm daktylowych upodobały sobie hipopotamy i krokodyle, których obserwacja jest niezwykłym przeżyciem. Władze parku zadbały o komfort zwiedzania i przygotowały dla turystów specjalne molo oraz podwodne obserwatorium. Ciekawe miejsca noclegowe można znaleźć również w Kilaguni Lodge ze wspaniałymi widokami na sawannę i wzgórza Chyulu. Częstym widokiem są obszary zastygłej lawy wulkanicznej, z których najbardziej okazały i idealnie nadający się do fotografowania jest tzw. wylew Shetani stworzony przez wybuchający wulkan. Koniecznie trzeba wybrać się na zwiedzanie zapory Aruba, największego na świecie strumienia lawy Yatta Plateau oraz zwiedzić wodospady Lugards na rzece Galana. Na terenie parku znajduje się kilkanaście obozowisk przystosowanych do noclegów i jeżeli ktoś ma ochotę pozostać w rezerwacie nieco dłużej może skorzystać z luksusowych, specjalnie przystosowanych namiotów i domków położonych w malowniczych zakątkach. Przykładowo ciekawym miejscem noclegowym jest Salt Lick Lodge – specjalne obserwatorium z apartamentami wybudowane na wysokich palach, z których przez cały pobyt i z bezpiecznej odległości można obserwować zwierzęta na wolności. Idealnymi miejscami na nocleg są także ośrodki Voi Safari Lodge, Voi Wildlife Lodge Safari SPA oraz Voyager Safari Camp, a także wiele luksusowych domków safari rozmieszczonych w granicach całego regionu.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      W Kenii panuje klimat równikowy. Oznacza to podobne temperatury przez cały rok. Najlepsze miesiące na wakacje na Wybrzeżu Malindi to styczeń i luty ze względu na występowanie wówczas pory suchej oraz najlepszych warunków do obserwowania dzikich zwierząt na safari. Pora deszczowa w Kenii występuje od kwietnia do maja oraz od listopada do grudnia. Mimo to Kenia uznawana jest za kierunek całoroczny.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Wybrzeże Malindi – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii
      Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
      Tel.: +254 20 712 00 20 Tel.: +254 20 712 00 19 Tel. dyżurny: +254 713 816 166 Tel. dyżurny: +254 722 910 276 Faks: +254 20 712 01 06
      nairobi.secretary@msz.gov.pl (w sprawach ogólnych) nairobi.amb.wk@msz.gov.pl (w sprawach konsularnych)
      www.nairobi.polemb.net

      FAQ

      Jak poruszać się po Wybrzeżu Malindi?
      „Matatu” wyjeżdżają z Malindi do pobliskich kurortów i na okoliczne plaże bardzo często, a wiele połączeń autobusowych kursuje wzdłuż wybrzeża do Lamu przez Mombasy i Kilifi.
      Jakie plaże są na Wybrzeżu Malindi?
      Wspaniałe, piaszczyste plaże o drobnoziarnistej konsystencji rozciągają się na kilkudziesięciu kilometrach aż od Kilifi do Mamburi, chociaż najlepsza infrastruktura turystyczna znajduje się w okolicy Malindi i tam są najpiękniejsze, przyhotelowe plaże. Na rajskich plażach w otoczeniu bujnej roślinności i w sąsiedztwie raf koralowych ciągnących się przy brzegu można wypoczywać niedaleko Watamu i właśnie tam panują świetne warunki do nurkowania z rurką. Najpiękniejsze plaże znajdują się w trzech zatokach Turtle Bay, Watamu Bay i Blue Lagoon i charakteryzują się drobnym, białym piaskiem. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Kenii?
      W Kenii obowiązuje międzynarodowe prawo celne, według którego można wwieźć 50 cygar, 250 papierosów lub 250 g tytoniu, 1 l wysokoprocentowego alkoholu powyżej 22%, 2 l wyrobów winiarskich lub 5 l piwa. Wwóz i wywóz waluty obcej jest nieograniczony, natomiast szylingów kenijskich ograniczony do 100 000 KES. Na teren kraju nie można wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Obowiązuje bezwzględny zakaz wywozu muszli, korali, kości słoniowej oraz skór dzikich zwierząt.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Kenii?
      Ze względu na wysokie koszty leczenia i odbiegający od standardów europejskich system służby zdrowia przed wylotem do Kenii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. W większych miastach usługi medyczne i lekarstwa są ogólnie dostępne i odpłatne, niemniej warto pamiętać, że Kenia jest ubogim krajem i nie ma rozwiniętej medycyny tak jak w krajach europejskich. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.
      Czy są wymagane szczepienia ochronne w Kenii?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub w placówce Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Z racji tego, że Kenia jest krajem afrykańskim, w którym groźne choroby zakaźne mogą przenosić owady, zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna. Jeżeli ktoś ma zamiar przekroczyć granicę z Tanzanią powinien posiadać zaświadczenie szczepienia przeciw żółtej febrze.

      Zobacz polecane oferty w Kenii

      • Wyc. Objazdowe
      • Wybrzeże Mombasy
      • Wybrzeże Malindi
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki