• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Hawana

      Hawana jako stolica Kuby słynie z wielu rzeczy: z najlepszych cygar na świecie, kubańskiej muzyki, Fidela Castro oraz przepięknych zabytków, które zostały wpisane na światową listę UNESCO. Zaletą Hawany jest to, że posiada ona swój własny i niepowtarzalny charakter, którego nie sposób poczuć nigdzie indziej na świecie. Ze względu na infrastrukturę miasta, turyści na co dzień mieszkają w pobliżu mieszkańców, co pozwala na własnej skórze poznać ich kulturę oraz obyczaje.

      Hawana - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Hawana

      Długość lotu: 10 godzin

      Informacje o Hawana
      Stolica Hawana
      Język hiszpański
      Waluta CUP (peso kubańskie)
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Hawana – stolica Kuby położona nad Zatoką Meksykańską – jest największym miastem oraz portem nie tylko na Kubie, lecz także na całych Karaibach. Hawana słynie z naturalnych krajobrazów, fantastycznych rajskich plaż oraz różnorodnej flory i fauny. Na Hawanie warto zwiedzić Habana Vieja, czyli stare miasto w stylu kolonialnym. Warto też pospacerować tam po malowniczym rynku – Plaza Vieja i skosztować Kubańskiego rumu. Hawana to doskonałe miejsce dla miłośników wyrobów tytoniowych. Kuba słynie głównie z produkcji cygar, więc koniecznie musicie zajrzeć do jednej z wytwórni, w których będziecie mogli zaobserwować, w jaki sposób tworzone są cygara, i kupić tytoniowe pamiątki. Najpopularniejszą piaszczystą plażą w regionie jest Santa Maria położona 20 km na wschód od Hawany. To także mekka dla miłośników nurkowania ze względu na występującą tam bujną rafę koralową. Kraj przyciąga zarówno zawodowców, jak i amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nurkowaniem. W Hawanie znajdziecie liczne centra nurkowe.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • Na rodzinne wakacje i wczasy ze znajomymi na wysokim standardzie
      • Dla miłośników słońca i relaksu na rajskich plażach
      • Dla aktywnych i żądnych przygód – nurkowanie, pływanie z delfinami
      • Dla zwiedzających – ciekawa architektura, wyjątkowa kultura

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Hawana / hiszpański

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to -6 godzin przez cały rok

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Do wyjazdu turystycznego potrzebne jest posiadanie tzw. Karty Turysty (Tarjeta de Turista). Obowiązuje to również dzieci poniżej 2 lat. W przypadku wyjazdu w ramach wycieczki zorganizowanej formalnościami związanymi z Kartą Turysty zajmuje się zazwyczaj biuro podróży a koszt Karty jest wliczony w cenę wycieczki. W przypadku podróży indywidualnych, do wydania Karty Turysty potrzebne jest okazanie: paszportu (paszport ważny przez przynajmniej 6 miesięcy, licząc od planowanej daty wyjazdu; paszport dla dziecka poniżej lat 10 musi być również opatrzony zdjęciem - nie wystarczy wpisanie dzieci do paszportu rodziców), biletu lotniczego w obie strony, potwierdzenia rezerwacji hotelu/noclegu oraz ubezpieczenia na czas pobytu (polisa ubezpieczeniowa NNW i KL jest obowiązkowa, a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Kubę; należy się przy tym upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz z jaką instytucją kubańską on współpracuje). Koszt wydania karty: 22 euro (w ambasadzie) lub od ok. 125 zł + prowizja w agencjach pośredniczących. WAŻNE: - Karta Turysty wydawana jest na 30 dni pobytu, ważne przez 6 miesięcy - Turyści podróżujący samodzielnie muszą udokumentować posiadanie min. 100 CUC (lub równowartości tej kwoty w innej wymienialnej walucie) na każdy dzień planowanego pobytu. Posiadanie kart VISA i MasterCard (ale nie Maestro) traktowane jest jako spełnienie tego warunku. Turyści podróżujący w ramach wycieczek zorganizowanych nie muszą dokumentować posiadania środków pieniężnych. - Kartę Turysty należy zachować przez całą podróż. Bez niej nie można opuścić Kuby. - Przed odprawą paszportową turysta mający wizę może być zobowiązany do wypełnienia formularza Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. W takim wypadku podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego formularza wymaga wielu zabiegów administracyjnych. - Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Ze względu na możliwość występowania dengi zaleca się stosowanie repelentów z deet przez cały dzień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      110 V; 60 Hz / typ A, typ B. W kurortach turystycznych zdarzają się wtyczki jak w Polsce, ale radzimy mieć przy sobie adapter.

      Pieniądze

      Waluta
      CUP (peso kubańskie)

      Napiwki
      Powszechne jest zostawianie napiwków w restauracjach, barach, taksówkach oraz obsłudze hotelowej. W restauracjach wskazana wysokość napiwku to min. 10% rachunku.
      WAŻNE: lepiej nie zostawiać napiwków w innej walucie niż CUP, ponieważ może to sprawiać problemy osobom z obsługi.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najbardziej popularny środek transportu to taksówki współdzielone (ruszają, jak zbierze się określona liczba osób) oraz busy Viazul.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Na Kubę polecamy zabrać euro i wymienić je na lokalną walutę. Dolary amerykańskie objęte są dodatkowym podatkiem, więc koszt wymiany jest wyższy. Pieniądze można wymieniać w kantorach hotelowych (wyższy kurs), kantorach CEDECA oraz w bankach. Do wymiany waluty potrzebny jest paszport.
      Na Kubie nie są honorowane karty kredytowe i czeki podróżne amerykańskich banków i banków z amerykańskim kapitałem, np. CitiBank, American Express czy Revolut. Ponadto dla wielu banków operujących w Polsce (np. Millennium, Santander, ING) Kuba jest krajem wysokiego ryzyka i banki blokują możliwość płatności kartami. Warto przed wyjazdem upewnić się w oddziale banku w Polsce, czy posiadana karta zadziała na Kubie.
      Od 01.01.2021 r. wycofana została waluta CUC (peso wymienialne). Od tego czasu obowiązywać będzie CUP (peso kubańskie) oraz USD (dolar amerykański). Aktualnie w strefach turystycznych i w sklepach rządowych płatność możliwa jest wyłącznie kartami płatniczymi.
      W związku z powyższym, zalecamy przed wyjazdem kontakt z bankiem, aby podczas pobytu na Kubie możliwe było korzystanie z kart płatniczych. Płatność za wycieczki, w hotelowych sklepikach, SPA oraz za dodatkowe usługi jest możliwa wyłącznie kartą, natomiast za lokalne zakupy oraz pamiątki możliwa jest płatność gotówką.
      W tej sytuacji zalecamy zabranie ze sobą gotówki oraz kart. Bankomaty dostępne są w dużych miastach.
      Nie można wywozić z Kuby miejscowej waluty w kwotach przekraczających 100 CUP.
      Osoby, które chcą zobaczyć, jak żyją mieszkańcy, powinny się wybrać na wycieczkę poza turystyczne kurorty.
      Stan dróg na Kubie jest zły i są one nieoświetlone, zachowanie kierowców jest nieprzewidywalne a stan techniczny pojazdów pozostawia dużo do życzenia. Co więcej, Kubańczycy porozumiewają się w ruchu drogowym systemem znaków dawanych rękami, co dla turystów może być całkowicie niezrozumiałe. Dlatego nie polecamy indywidualnego wynajmu samochodów.
      Internet jest płatny i nie wszędzie jest dostępny.
      Pytając o przejazd taksówką, warto się upewnić się czy podana kwota dotyczy wszystkich podróżujących czy jednej osoby.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Hawana - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Podróżując po Wybrzeżu Hawany jak i zwiedzając samą stolicę można skorzystać z wielu form aktywnego wypoczynku, oferowanych przez lokalne agencje turystyczne. Jednym ze sportów narodowych Kuby, podobnie jak sąsiedniej Dominikany, jest baseball, który można obserwować na licznych zawodach sportowych lub samemu spróbować swoich sił na jednym z wielu boisk. Dla miłośników ekskluzywnych sportów swoje podwoje otwiera Habana Golf Club i Parque Golfo w Tararze, natomiast największą popularnością wzdłuż całego wybrzeża cieszy się nurkowanie zarówno z pełnym akwalungiem, jak i snorkeling. O najlepsze miejsca nurkowe najlepiej zapytać w Marina Hemingway na zachodnich obrzeżach Hawany lub udać się od razu na wyspy Cayo Levisa, Cayo Paraiso i CayoJutias, gdzie nie brakuje idealnych miejsc do schodzenia pod wodę oraz bogatego świata kolorowych rybek i raf koralowych.  Fale wzdłuż piaszczystej części wybrzeża doskonale nadają się do uprawiania windsurfingu i surfingu, chociaż wielu wilków morskich decyduje się na indywidualne rejsy po wodach Zatoki Meksykańskiej. Lokalne agencje organizują także jednodniowe wyprawy, na których można zapolować na imponujące okazy ryb morskich.

      Warto zobaczyć

      Park Narodowy Guira – niewielki obszar chętnie odwiedzany przez turystów za sprawą malowniczych dolin wypełnionych zadziwiającymi wzniesieniami z płaskimi wierzchołkami o nazwie „mogotes” oraz jaskiń, między którymi wytyczono krajoznawcze szlaki piesze. Ścieżki prowadzą między innymi do ruin tzw. hacjendy Cortiny – dawnej rezydencji kubańskiego milionera otoczonej bujnym ogrodem, a także do intrygującej jaskini Cuevas de los Portales wydrążonej w stromej ścianie „mogotes”, ze sklepieniem znajdującym się na wysokości około 30 m. Podczas kryzysu kubańskiego w grocie schronienie znalazł bohater narodowy Che Guevara i mieszkał tam przez jakiś czas pozostawiając po sobie kilka cennych pamiątek. Warto także wstąpić do miejscowości San Diego de los Banos, by skorzystać z kilku naturalnych źródeł o właściwościach leczniczych, do których często zaglądają mieszkańcy zachodniej Kuby. Na kuracjuszy czekają obiekty SPA oferujące zabiegi błotne oraz odnowę ciała i duszy.

      Wyspa Cayo Levisa – opalanie, kąpiele i drinki z rumu z tropikalnymi owocami – tak krótko można opisać wyprawę na ustronną wysepkę położoną przy Wybrzeżu Hawany. Do wakacyjnych atrakcji dołącza możliwość nurkowania z maską i surfowania po wzburzonych falach. Wyspa wschodzi w skład Archipielago de los Colorados i można się tam dostać regularnie kursującą łodzią lub na własną rękę. Rajski wypoczynek zapewnia kilkusetmetrowa plaża wysłana drobniutkim, białym piaseczkiem, otoczona palmami i bujną, zieloną roślinnością. Po wejściu do wody głęboko robi się dopiero po kilkudziesięciu metrach, więc kąpieliska idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi. W okolicy wyspy znajduje się kilkanaście interesujących miejsc nurkowych odkrywających cudowny świat podwodnej flory i fauny. Z Cayo Levisa można również wybrać się krótkim rejsem na pobliskie, analogicznie piękne wyspy Cayo Paraiso i Cayo Jutias.

      Park Narodowy Półwyspu Guanahacabibes – półwysep wieńczący zachodnią część Kuby ostrym klinem wbija się na długość blisko 100 km w turkusowe wody Zatoki Meksykańskiej. Warto się tam wybrać chociażby ze względu na kilometry piaszczystych, olśniewających białym kolorem plaż, rozciągających się wzdłuż całego półwyspu i kontrastujących jednocześnie z bujną roślinnością tropikalnej dżungli. Świetliste wody Zatoki Corrientes są jednym z lepszych miejsc na całej wyspie do schodzenia pod wodę, więc na wycieczkę koniecznie trzeba zabrać przynajmniej maskę z rurką i płetwy, a następnie udać się do centrum nurkowego w Villa Maria la Gorda, by wypożyczyć łódź. Przysłowiowa „Gruba Maryśka” według legend wyświadczała przysługi piratom, którzy na wodach zatoki zatopili kilka galeonów. Rezerwat biosfery UNESCO świadczy o nieskazitelnie czystej przyrodzie zajmującej najdalej wysunięte na zachód tereny na Kubie. Na półwyspie można odnaleźć szlaki turystyczne, niemniej oficjalna baza turystyczna tam nie istnieje, co również może być jednym z przyrodniczych atutów.

      Park Narodowy Vinales – Kubańczycy uważają, że krajobraz wokół miejscowości Vinales położonej w środku tytoniowego świata, należy do jednego z najpiękniejszych na wyspie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż dolina otoczona „mogotami”(wzgórzami wapiennymi z płaskim szczytem powstałymi w okresie jurajskim) i mieniącą się w słońcu czerwoną ziemią, wygląda wyjątkowo zniewalająco. Tereny parku narodowego idealnie nadają się na piesze wędrówki, wycieczki rowerowe oraz zwiedzanie dziesiątek jaskiń. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Indianina – La Cueva del Indio, w której znaleziono szkielet pradawnego tubylca. Zwiedzić można kilkusetmetrową trasę poprowadzoną przez wąskie korytarze i przepłynąć się łodzią po podziemnej rzece. Zaprawieni grotołazi powinni wybrać się do największego na wyspie systemu jaskiń, jakim jest Las Cuevas de Santo Tomas, składający się z kilkudziesięciu kilometrów korytarzy i podziemnych komnat. Oprócz pięknych widoków można podziwiać ogród botaniczny Casa de Caridad oraz wybrać się na tytoniową wycieczkę do gospodarstwa Casa del Verguero. Za okoliczną atrakcję uchodzi także Mural de la Prehistoria, czyli gigantyczne malowidło na ściennie skalnej niedaleko miejscowości Vinales, którego wykonanie zlecił sam Fidel Castro. Cały park można zwiedzać na zorganizowanych wycieczkach lub pokusić się o poznawanie malowniczego zakątka na własną rękę. W granicach rezerwatu znajduje się kilka dobrze prosperujących hoteli.

      Cardenas – miasto portowe założone w 1828 r., w którym po raz pierwszy na wietrze załopotał kubański sztandar, po tym jak w 1850 r. wenezuelski awanturnik dokonał zakończonej niepowodzeniem inwazji mającej przynieść wyspie niepodległość. Spokojne miasteczko pełne jest wozów konnych i rowerów, które poruszają się pomiędzy kolonialną zabudową. Przeszłość miasta obrazuje Museo Oscar Maria de Rojas oraz kilka innych, mniejszych muzeów, a najważniejszym zabytkiem jest katedra de la Concepcion Inmaculada słynąca z kolorowych witraży. Podczas kilkugodzinnego spaceru warto przysiąść na chwilę w ocienionym Parque Colon, gdzie stoi posąg Krzysztofa Kolumba oraz zaglądnąć na przykryte kopułą targowisko Plaza Molokoff.

      Cayo Santa Maria – ciekawym miejscem na jednodniową wyprawę jest łańcuszek koralowych wysepek położonych na północy regionu Varadero. Każda z nich ma swój urok, a najciekawszą jest Santa Maria z przepięknymi, piaszczystymi plażami i parkiem narodowym skrywającym rzadkie okazy tropikalnej roślinności. Wysepki połączone są z lądem za pomocą grobli, więc bez problemu można się tam dostać wynajętym samochodem.
      Cueva de Ballamar – system jaskiń niedaleko miejscowości Matanzas z kilkukilometrową, podziemną trasą i wieloma komorami prezentującymi najrozmaitsze formy skalne oraz szczątki fauny morskiej pochodzące sprzed wielu tysięcy lat.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      W Hawanie panuje klimat tropikalny, co wiąże się z wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością powietrza. Sezon turystyczny na Kubie trwa cały rok jednakże zanim zdecydujemy się na podróż na tę przepiękną wyspę warto wiedzieć, że na Kubie wyróżniamy dwie pory roku – suchą i deszczową. Pora sucha trwa od listopada do maja/czerwca natomiast pora deszczowa od maja/czerwca do listopada. Najlepszy czas na wycieczkę do Hawany to czas od grudnia do maja, kiedy temperatury są wysokie a opady deszczu nieznaczne. Zdecydowanie warto zaplanować wakacje na Kubie w święta Bożego Narodzenia lub w Wielkanoc.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Hawana – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kuby
      Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400
      Tel.: +53 7 8332440 Tel. dyżurny: +53 7 8332439 Faks: +53 7 8332442
      hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.hawana.polemb.net

      FAQ

      Jak poruszać się po Hawanie?
      Najlepszym sposobem na zwiedzanie wyspy jest wynajęcie samochodu. Wystarczy mieć ukończone 21 lat, okazać paszport i prawo jazdy. Ze wszystkimi większymi hotelami współpracują wypożyczalnie samochodów i właśnie z takich usług jest najbezpieczniej korzystać. Polskie prawo jazdy jest honorowane przez okres 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy. Sieć dróg nie jest w najlepszym stanie, wypada więc zwracać uwagę na dziury w jezdniach, a także na niesfornych rowerzystów i pojawiające się na drogach zwierzęta domowe. Podczas jazdy samochodem po Hawanie lepiej zaopatrzyć się w GPS, gdyż drogi nie są zbyt dobrze oznakowane i można się zgubić wśród miejskiego chaosu. Najlepszym punktem orientacyjnym jest droga El Malecon, z której praktycznie wszędzie można dojechać. Do dyspozycji turystów są także taksówki, niemniej ceny za przejazd nie są niskie. Być może lepiej skorzystać z „Coco Taxi”, czyli skuterów z kulistymi kabinami albo podejść do tematu rekreacyjnie i przejechać się zabytkowym modelem forda T. Autobusy miejskie są zatłoczone, a władze kraju wprowadziły rozwiązanie w postaci „camellos”, czyli ciągnika siodłowego z przyczepą zaadaptowaną do przewozu osób. Przejażdżka taką konstrukcją może okazać się atrakcją samą w sobie. Między niektórymi regionami wybrzeża kursują także promy pasażerskie.
      Jakie są ograniczenia celne na Kubie?
      Na Kubę bez cła wolno wwieźć 2 butelki alkoholu, 200 szt. papierosów oraz lekarstwa przeznaczone na użytek własny, a także towary, których wartość nie przekracza 1000 CUC. Towary powyżej tej wartości mogą zostać zarekwirowane. Przepisy zakazują wwozu owoców, warzyw, nasion i pokarmów dla zwierząt, a także produktów spożywczych niezapakowanych hermetycznie. Z Kuby wywieźć można bez rachunku potwierdzającego zakup 50 szt. cygar w opakowaniach albo 20 szt. luzem, natomiast wywóz alkoholu ograniczony jest do 4 butelek. Nie można również wywieźć miejscowej waluty przekraczającej 100 CUP i 200 CUC.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia na Kubie?
      Turystom zaleca się wykupienie w Polsce polisy od nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia u firm, które mają przedstawicielstwa uprawnione do działania w Ameryce Łacińskiej i współpracują z instytucjami kubańskimi. Takie ubezpieczenie można wykupić na miejscu, po przyjeździe, ale trzeba pamiętać, że stawki są dużo wyższe niż w kraju. Po skorzystaniu z usług medycznych należy poprosić o rachunek, który będzie podstawą do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Większość kompleksów hotelowych zapewnia opiekę lekarską i konsultacje z lekarzem. W nagłych przypadkach pierwsza pomoc udzielana w szpitalach jest bezpłatnie, niemniej tylko na poziomie podstawowym, dlatego warto skorzystać z ambulatoriów prywatnych. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min.
      Czy są wymagane szczepienia ochronne na Hawanie?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz polecane oferty na Kubie

      • Varadero
      • Hawana
      • Wyc. Objazdowe
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki