• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Varadero

      Varadero to jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych Kuby a także istny raj dla amatorów nurkowania. Znajdziemy tu aż 23 miejsca nurkowe. Dodatkowo praktycznie każda przystań zachęca turystów do uprawiania sportów wodnych, organizuje wycieczki łodzią oraz wyprawy na wędkowanie na pełnym morzu. To jeden z najpiękniejszych kurortów Kuby, który znany jest z białych, rozległych plaż oraz z przejrzystej i ciepłej wody.

      Varadero - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Varadero

      Długość lotu: 11 godzin

      Informacje o Varadero
      Stolica Hawana
      Język hiszpański
      Waluta CUP (peso kubańskie)
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Varadero to uwielbiany region Kuby, który słynie z rajskich krajobrazów i cudownej atmosfery wakacyjnego wypoczynku. W miasteczku Varadero znajduje się najpiękniejsza i najdłuższa plaża na całych Karaibach. Jest to miejsce popularne wśród turystów i wybierane szczególnie chętnie ze względu na niezwykle urokliwe wybrzeże oraz rozbudowaną sieć hotelową. Jeśli chcecie nie tylko wypocząć w przepięknych okolicznościach przyrody, lecz także poznać Kubę i jej mieszkańców, koniecznie wybierzcie się właśnie do Varadero i zaplanujcie udział w wycieczkach fakultatywnych podczas pobytu. Varadero znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji dla osób, które mają w planach zwiedzanie Havany (ok. 2,5 h drogi, w porównaniu do 5-6 h z Cayo Santa Maria). Wśród chętnie wybieranych atrakcji „na miejscu” w Varadero warto wyróżnić nurkowanie czy wieczory pełne tańca i kubańskich rytmów.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla miłośników egzotyki, plażowania i rajskich krajobrazów
      • dla ciekawych świata, którzy chcą poznać kubańską kulturę
      • na gorące wakacje w środku zimy
      • na beztroski wypoczynek w wysokim standardzie

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Hawana / hiszpański

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to -6 godzin przez cały rok

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Do wyjazdu turystycznego potrzebne jest posiadanie tzw. Karty Turysty (Tarjeta de Turista). Obowiązuje to również dzieci poniżej 2 lat. W przypadku wyjazdu w ramach wycieczki zorganizowanej formalnościami związanymi z Kartą Turysty zajmuje się zazwyczaj biuro podróży a koszt Karty jest wliczony w cenę wycieczki. W przypadku podróży indywidualnych, do wydania Karty Turysty potrzebne jest okazanie: paszportu (paszport ważny przez przynajmniej 6 miesięcy, licząc od planowanej daty wyjazdu; paszport dla dziecka poniżej lat 10 musi być również opatrzony zdjęciem - nie wystarczy wpisanie dzieci do paszportu rodziców), biletu lotniczego w obie strony, potwierdzenia rezerwacji hotelu/noclegu oraz ubezpieczenia na czas pobytu (polisa ubezpieczeniowa NNW i KL jest obowiązkowa, a jej brak może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na Kubę; należy się przy tym upewnić, czy firma ubezpieczeniowa ma przedstawiciela uprawnionego do działania na obszarze Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz z jaką instytucją kubańską on współpracuje). Koszt wydania karty: 22 euro (w ambasadzie) lub od ok. 125 zł + prowizja w agencjach pośredniczących. WAŻNE: - Karta Turysty wydawana jest na 30 dni pobytu, ważne przez 6 miesięcy - Turyści podróżujący samodzielnie muszą udokumentować posiadanie min. 100 CUC (lub równowartości tej kwoty w innej wymienialnej walucie) na każdy dzień planowanego pobytu. Posiadanie kart VISA i MasterCard (ale nie Maestro) traktowane jest jako spełnienie tego warunku. Turyści podróżujący w ramach wycieczek zorganizowanych nie muszą dokumentować posiadania środków pieniężnych. - Kartę Turysty należy zachować przez całą podróż. Bez niej nie można opuścić Kuby. - Przed odprawą paszportową turysta mający wizę może być zobowiązany do wypełnienia formularza Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. W takim wypadku podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego formularza wymaga wielu zabiegów administracyjnych. - Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Ze względu na możliwość występowania dengi zaleca się stosowanie repelentów z deet przez cały dzień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      110 V; 60 Hz / typ A, typ B. W kurortach turystycznych zdarzają się wtyczki jak w Polsce, ale radzimy mieć przy sobie adapter.

      Pieniądze

      Waluta
      CUP (peso kubańskie)

      Napiwki
      Powszechne jest zostawianie napiwków w restauracjach, barach, taksówkach oraz obsłudze hotelowej. W restauracjach wskazana wysokość napiwku to min. 10% rachunku.
      WAŻNE: lepiej nie zostawiać napiwków w innej walucie niż CUP, ponieważ może to sprawiać problemy osobom z obsługi.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najbardziej popularny środek transportu to taksówki współdzielone (ruszają, jak zbierze się określona liczba osób) oraz busy Viazul.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Na Kubę polecamy zabrać euro i wymienić je na lokalną walutę. Dolary amerykańskie objęte są dodatkowym podatkiem, więc koszt wymiany jest wyższy. Pieniądze można wymieniać w kantorach hotelowych (wyższy kurs), kantorach CEDECA oraz w bankach. Do wymiany waluty potrzebny jest paszport.
      Na Kubie nie są honorowane karty kredytowe i czeki podróżne amerykańskich banków i banków z amerykańskim kapitałem, np. CitiBank, American Express czy Revolut. Ponadto dla wielu banków operujących w Polsce (np. Millennium, Santander, ING) Kuba jest krajem wysokiego ryzyka i banki blokują możliwość płatności kartami. Warto przed wyjazdem upewnić się w oddziale banku w Polsce, czy posiadana karta zadziała na Kubie.
      Od 01.01.2021 r. wycofana została waluta CUC (peso wymienialne). Od tego czasu obowiązywać będzie CUP (peso kubańskie) oraz USD (dolar amerykański). Aktualnie w strefach turystycznych i w sklepach rządowych płatność możliwa jest wyłącznie kartami płatniczymi.
      W związku z powyższym, zalecamy przed wyjazdem kontakt z bankiem, aby podczas pobytu na Kubie możliwe było korzystanie z kart płatniczych. Płatność za wycieczki, w hotelowych sklepikach, SPA oraz za dodatkowe usługi jest możliwa wyłącznie kartą, natomiast za lokalne zakupy oraz pamiątki możliwa jest płatność gotówką.
      W tej sytuacji zalecamy zabranie ze sobą gotówki oraz kart. Bankomaty dostępne są w dużych miastach.
      Nie można wywozić z Kuby miejscowej waluty w kwotach przekraczających 100 CUP.
      Osoby, które chcą zobaczyć, jak żyją mieszkańcy, powinny się wybrać na wycieczkę poza turystyczne kurorty.
      Stan dróg na Kubie jest zły i są one nieoświetlone, zachowanie kierowców jest nieprzewidywalne a stan techniczny pojazdów pozostawia dużo do życzenia. Co więcej, Kubańczycy porozumiewają się w ruchu drogowym systemem znaków dawanych rękami, co dla turystów może być całkowicie niezrozumiałe. Dlatego nie polecamy indywidualnego wynajmu samochodów.
      Internet jest płatny i nie wszędzie jest dostępny.
      Pytając o przejazd taksówką, warto się upewnić się czy podana kwota dotyczy wszystkich podróżujących czy jednej osoby.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Varadero - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Cały półwysep Hicacos jest spełnieniem marzeń dla turystów łączących wypoczynek z czynnym uprawianiem sportów, szczególnie dyscyplin związanych z morską wodą. Z pewnością nie będą zawiedzeni miłośnicy surfingu, windsurfingu, żeglarstwa, nart, skuterów i rowerów wodnych czy pływania na bananie za motorówką. Wypożyczać można także kajaki, katamarany i łodzie motorowe, by godzinami zwiedzać okoliczne wody. Ponadto wiele agencji turystycznych oferuje turystom propozycje nurkowania zarówno zawodowego, jak i amatorskiego. Wokół całego półwyspu znajduje się kilkadziesiąt miejsc doskonale nadających się do schodzenia pod wodę, których atutem są fantastyczne rafy koralowe i świat podwodnych, kolorowych rybek. Na specjalnych rejsach można również wybrać się do odleglejszych zakątków, by poznawać intrygujący, podwodny świat. Lokalne agencje oferują także rejsy statkami z przeszklonym dnem oraz wycieczki statkami stylizowanymi na dawne okręty pirackie.

      Dodatkowo w niemalże każdym kompleksie hotelowym można pograć w siatkówkę plażową, minigolfa, bilard, tenisa stołowego i ziemnego, postrzelać z łuku, skorzystać z siłowni, kursu tańca, aerobiku czy nawet stadniny koni. Po wyczerpującym dniu obsługa hotelowa oferuje centra SPA, rozmaite formy masażu, jacuzzi i sauny.

      Warto zobaczyć

      Półwysep Zapata – wiecznie zielone lasy zwane namorzynami położone na płaskich, bagnistych wybrzeżach morskich stanowią niemałą atrakcję dla miłośników dzikiej przyrody, egzotycznych zwierząt i pięknych widoków. Władze Kuby wśród bagien, oczek wodnych, lagun i trzęsawisk wytyczyły park narodowy sąsiadujący ze znaną z historii Zatoką Świń – Bahia de Cochinos. Tropikalną dżunglę zamieszkują setki gatunków egzotycznych ptaków, gadów i ssaków, a w płytkich wodach brodzą spokojnie krokodyle. Z ekosystemem rezerwatu można zapoznać się w Centro Ecologico, natomiast jeżeli ktoś wybiera się na wędkarskie łowy powinien udać się w okolice Laguna de las Salinas. Lokalne agencje turystyczne oferują zwiedzanie parku w różnych formach zarówno na powierzchni okolicznej zatoki, jak i pod wodą. W okolicy można zwiedzić skansen przedstawiający indiańską wioskę, zlokalizowany na kilku wysepkach Jeziora Skarbów – Laguna del Tesoro, a także słynną Playa Giron w Zatoce Świń. W tym miejscu doszło w 1961 r. do nieudanej inwazji USA na Kubę, podczas której kubańscy kontrrewolucjoniści przeszkoleni przez CIA mieli obalić dyktaturę Castro. O przebiegu strategicznej klęski można dowiedzieć się w Museo Giron eksponującym także sprzęt wojskowy użyty w trakcie operacji przez wojska kubańskie. Wybrzeże tej części parku idealnie nadaje się do nurkowania, a tamtejsze zagłębienia skrywają podwodne groty, krasowe kominy wypełnione wodą i jedyne w swoim rodzaju rafy koralowe.

      Masyw Sierra del Escambray – sielankowy krajobraz na wschód od Cienfuegos ulega gwałtownej zmianie przechodząc w drugie co do wielkości górskie szczyty Kuby. Gęsto zalesione tereny pod koniec lat 50 XX w. dawały schronienie partyzantom, natomiast obecnie malownicze doliny przyciągają turystów. Jedną z nich jest usiana formacjami skalnymi o nazwie „mogotes” dolina Matagua idealnie nadająca się na piesze wędrówki i podziwianie zachwycających krajobrazów. Urocza jest także dolina Yaguanabo z ciekawymi jaskiniami nadającymi się do zwiedzania. Perełką regionu jest położone między szczytami górskie jezioro Embalse Hanabanilla, z hotelem oferującym rejsy po akwenie i wędkowanie. Wśród lasów wyznaczono wiele tras spacerowych prowadzących między innymi do malowniczych wodospadów. Turyści, którzy chcą podreperować zdrowie powinni wybrać się do uzdrowiska Topes de Collantes z sanatoryjnym gmachem wybudowanym na lecznicze potrzeby w 1936 r. Park zdrojowy przecinają liczne ścieżki spacerowe, a na kuracjuszy czekają także dwa piękne wodospady.

      Hawana - historia miasta sięga 1519 r., kiedy na północnym wybrzeżu wyspy wzniesiono pierwszą osadę o nazwie San Cristobal de la Habana, która bardzo szybko stała się najważniejszym portem hiszpańskiego imperium kolonialnego i wrotami Hiszpanii do Nowego Świata. Mimo napadów angielskich, francuskich i pirackich miasto dobrze prosperowało aż do roku 1898, kiedy w hawańskim porcie zatonął amerykański pancernik USS Maine, wywołując konflikt i kilkudziesięcioletnią okupację ze strony Stanów Zjednoczonych. W połowie XX wieku liczne próby obalenia rządów dyktatora Fulgencio Batisty przez niejakiego Fidela Castro Ruz, doprowadziły w roku1959 do „rewolucji kubańskiej”, która przyniosła okres stagnacji i objęła kraj realnym socjalizmem. W następnej dekadzie miasto podupadło i jego wizerunek znacznie się zmienił za sprawą panującego reżimu, niemniej na skutek rozwoju turystyki pieczołowicie odnowiono wiele dzielnic, wybudowano wspaniałe hotele, a miasto sukcesywnie zaczęło odzyskiwać świetność sprzed rewolucji.Sercem miasta, przez które każdego dnia przewijają się dziesiątki turystów, jest Stara Hawana, czyli Habana Vieja, pełna urokliwych placów i wystawnych rezydencji. Mimo ogromnego obszaru miasto można zwiedzić na piechotę, chociaż na poznanie wszystkich zaułków potrzeba co najmniej trzech dni. Starówka to istny skarbiec z licznymi pamiątkami historycznymi, atrakcjami kulturalnymi oraz restauracjami i klubami, w których można przepaść na wiele godzin. Życie w tym miejscu sprawia wrażenie zatrzymanego w kadrze, a spacerom sprzyja świetlisty żar z nieba olśniewający brukowane uliczki i budynki pomalowane kolorami owoców. Najstarszym, hawańskim placem jest Plaza de Armas stworzony w 1519 r. jako miejsce parad. Szybko przeniosło się tam życie codzienne dawnych mieszczan, a współcześni turyści mogą zachwycać się Palacio de los Capitanes Generales – siedzibą gubernatorów, Palacio del Segundo Cabo – pałacem poruczników, małym zameczkiem Castillo de la Real Fuerza czy Museo de la Ciudad z bogatą kolekcją kolonialnych zabytków. Drugim ważnym placem okolonym kawiarenkami i przytulnymi restauracjami jest Plaza de La Catedral, którego nazwa wzięła się od dominującej w tym miejscu katedry poświęconej Krzysztofowi Kolumbowi. Plac wygląda najkorzystniej po zmroku, ozdobiony jest pałacami, galeriami i kamienicami, wśród których rozbrzmiewają rytmy gorącej salsy. Wychodząca z placu ulica Calle Empedrado znana jest ze słynnej restauracji La Bodeguita del Madio, która serwuje najlepsze „mojito” i w której przesiadywali znani kubańscy pisarze z Ernestem Hemingwayem na czele. Najbardziej reprezentacyjną ulicą Starej Hawany jest Calle Obispo, która służy głównie spacerowiczom i miłośnikom zakupów. Asymetrycznym kształtem charakteryzuje się ulokowany w pobliżu wybrzeża plac Plaza de San Francisco, którego strzeże Lwia Fontanna wybudowana na wzór fontanny na dziedzińcu Alhambry w Granadzie, a tło stanowi interesujący pod względem architektonicznym kościół i konwent św. Franciszka z Asyżu z najwyższą dzwonnicą na kontynencie. Plaza Vieja, czyli Stary Plac, w zamierzchłych czasach pełnił funkcję targu niewolników, areny korridy i miejsca fiest, a dziś jest spokojnym miejscem ozdobionym kolonialnymi domami. Miłośnicy architektury sakralnej powinni udać się do południowej części Starej Hawany, która obstawiona jest licznymi kościołami, natomiast jeżeli ktoś chce poobcować z Kubańczykami, powinien skierować się do Parku Centralnego. W miejskiej oazie zieleni ozdobionej palmami królewskimi można nie tylko odpocząć, ale także przy okazji zwiedzić najważniejsze muzea, sale teatralne i wytwórnie cygar ukazujące gamę stylów „art deco” i „art nouveau”. Ciekawym miejscem w tej okolicy jest Muzeum Rewolucji przedstawiające polityczne dzieje Kuby i gloryfikujące dokonania Fidela Castro. Ozdobą Parque de la Fraternidad jest budynek Capitolio wzorowany na waszyngtońskim Kapitolu, gdzie przed laty pracowali amerykańscy urzędnicy, a obecnie turyści zasiadają w kawiarenkach i przeczesują sklepy z pamiątkami. Chlubą placu jest monumentalny budynek Gran Teatro, bogato ozdobiony i skrywający kilka sal teatralnych. Przed zwiedzaniem dalszej części miasta warto zajść do słynnego lokalu El Flordita, który stał się znany dzięki Hemingwayowi i wielu innym amerykańskim gwiazdom kina i show biznesu, przesiadającym tam w latach 50. Po wypiciu szklaneczki rumu „daiquiri special” można ruszyć na zwiedzanie zamku El Morro i fortecy La Cabana, których mury tworzyły u wejścia do Zatoki Hawańskiej największy hiszpański bastion w Ameryce. Z historią militarnych dziejów Hawany najlepiej zapoznać się w Museo de Fortificaciones Armas, chociaż na terenie miasta znajduje się wiele ciekawych muzeów opowiadających o bogatej przeszłości Kuby. Centro Habana, czyli Śródmieście, jest ożywione dzięki targowiskom nieustannie tętniącym życiem. Właśnie tam można poznać kwintesencję Kuby podczas spacerów zatłoczonymi ulicami pełnymi starych, amerykańskich samochodów i ludzi zmagających się z trudami codziennego życia. Przy okazji warto wstąpić do Chinatown, by spróbować kulinarnych specjałów serwowanych przez Chińczyków i przejść się wśród barwnych kramów. Kolejną dzielnicą rozsławiającą Hawanę jest Vedado, która ma zupełnie inny charakter niż pozostałe części miasta. Wybudowana na wzór amerykańskiego Miami, charakteryzuje się szerokimi alejami i XIX-wiecznymi posiadłościami, wśród których dominują luksusowe hotele, ekskluzywne sklepy, biura podróży, kluby nocne i bardzo przyzwoite, tanie knajpki. Nie brakuje tam spacerowych bulwarów, muzeów i wysokich wieżowców przywołujących na myśl gangsterskie filmy z lat 50. Podobno najlepsze lody można kupić w działającej tam od wielu lat lodziarni Ice Parlour Coppelia. Niesamowite wrażenie na turystach robi znajdujący się w Vedado - Cmentario Colon, uchodzący za jeden z największych cmentarzy na świecie. Podczas zadumy i spaceru cmentarnymi alejkami można podziwiać zadziwiające nagrobki kojarzące się z miniaturowym miasteczkiem. Na długi spacer warto wybrać się także na Wzgórze Katalończyków z rozległym placem Plaza de la Revolucion, zwieńczonym ogromnym pomnikiem kubańskiego pisarza i przywódcy ruchu niepodległościowego Jose Martiego. W tym miejscu Fidel Castro wygłaszał swoje wielogodzinne, kwieciste przemowy.  Na szczyt monumentu można wjechać windą, by z dużej wysokości spojrzeć na panoramę miasta. Ciekawostką dzielnicy Vedado jest Parque Lennon, w którym fani Beatlesów mogą posłuchać znanych przebojów i usiąść koło pomnika poświęconego zamordowanemu artyście. Częstym celem turystycznych wojaży jest kilkukilometrowa promenada Malecon oddzielająca Vedado od kolejnej dzielnicy Miramar. Podczas leniwego spaceru po deptaku można spotkać cały przekrój kubańskiego społeczeństwa oraz zakochanych turystów, którzy przychodzą w to miejsce, by podziwiać zachody słońca. Zabawa do białego rana i picie rumu w przytulnych tawernach to codzienność. Ciekawym widowiskiem są zimowe sztormy, podczas których woda rozbija się o wybrzeże osiągając wysokość kilku metrów. Istotnymi punktami na turystycznej mapie Kuby, w których wizyta jest wręcz koniecznością, są fabryki cygar przyciągające nawet niepalących turystów. Chociaż cygar nie skręcają piękne Kubanki, warto poznać proces powstawania wyjątkowej używki. Najważniejsze fabryki to: Partagas, La Corona i Romeo y Julieta. Skoro mowa o pięknych kobietach, to panowie dostrzegający wyjątkowy urok dziewczyn z wyspy powinni odwiedzić Kabaret Tropicana – spektakularne widowisko pod gołym niebem, na którym w otoczeniu tropikalnych drzew można podziwiać wirujące w tańcu długonogie piękności, wabiące błyszczącymi cekinami i barwnymi piórami.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Sezon wakacyjny na Kubie trwa cały rok. Występują tam dwie pory roku. Pora sucha na Kubie występuje od listopada do maja i charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami, przekraczającymi 30°C. W trakcie pory suchej w grudniu i styczniu możemy spodziewać się nieco niższej temperatury (24-29°C) i niewielkich opadów. Podczas pory deszczowej, trwającej od czerwca do listopada, występują intensywne i ulewne deszcze trwające wiele tygodni, zwłaszcza w czerwcu. Później pogoda się uspokaja i zdarzają się tygodnie bez kropli deszczu lub krótkie intensywne opady, po których wychodzi piękne słońce. Najlepsze miesiące na wyjazd na Kubę do Varadero to listopad, luty, marzec, kwiecień i pierwsza połowa maja. Dodatkowo należy pamiętać, że w sierpniu i wrześniu na Kubie często występują huragany.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Varadero – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kuby
      Kuba, Hawana, calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400
      Tel.: +53 7 8332440 Tel. dyżurny: +53 7 8332439 Faks: +53 7 8332442
      hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.hawana.polemb.net

      FAQ

      Jak poruszać się po Varadero?
      W regionie funkcjonuje międzynarodowe lotnisko, a Varadero łączy z Hawaną nowoczesna, płatna autostrada poprowadzona wzdłuż wybrzeża. W samym Varadero turyści mają do dyspozycji specjalne tramwaje i autobusy zabierające chętnych w różne regiony półwyspu.
      Jakie plaże są w Varadero?
      Z racji tego, że ta część Kuby nastawiona jest na wakacyjny wypoczynek, plaże przygotowane są na najwyższym poziomie i uchodzą za najpiękniejsze w archipelagu Wielkich Antyli. Od strony Zatoki Meksykańskiej na półwyspie Hicacos można wygrzewać się na wielu kilometrach plaż, białych i miękkich jak puch, usypanych na łagodnym wybrzeżu otoczonym bujną, tropikalną roślinnością. Plaże są bardzo dobrze zagospodarowane, nie ma problemu z wypożyczeniem leżaka i parasola słonecznego. W wielu miejscach funkcjonują także wypożyczalnie sprzętów wodnych. Na niektórych odcinkach utworzono specjalne ogrody, w których można znaleźć schronienie przed promieniami słonecznymi. Na plażach ustawione są także parasole kryte strzechą, pod którymi można wypoczywać przez wiele godzin i wpatrywać się w wielki błękit. Piękne plaże charakteryzują także łańcuszek wysp La Cayeria del Norte. Wspaniałe, drobno-piaszczyste plaże znajdują się na wyspach Cayo Las Brujas i Cayo Santa Maria, a za najpiękniejsze uważane są Playa Ensenachos i Playa Megano na Cayo Ensenachos. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne na Kubie?
      Na Kubę bez cła wolno wwieźć 2 butelki alkoholu, 200 szt. papierosów oraz lekarstwa przeznaczone na użytek własny, a także towary, których wartość nie przekracza 1000 CUC. Towary powyżej tej wartości mogą zostać zarekwirowane. Przepisy zakazują wwozu owoców, warzyw, nasion i pokarmów dla zwierząt, a także produktów spożywczych niezapakowanych hermetycznie. Z Kuby wywieźć można bez rachunku potwierdzającego zakup 50 szt. cygar w opakowaniach albo 20 szt. luzem, natomiast wywóz alkoholu ograniczony jest do 4 butelek. Nie można również wywieźć miejscowej waluty przekraczającej 100 CUP i 200 CUC.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia na Kubie?
      Turystom zaleca się wykupienie w Polsce polisy od nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia u firm, które mają przedstawicielstwa uprawnione do działania w Ameryce Łacińskiej i współpracują z instytucjami kubańskimi. Takie ubezpieczenie można wykupić na miejscu, po przyjeździe, ale trzeba pamiętać, że stawki są dużo wyższe niż w kraju. Po skorzystaniu z usług medycznych należy poprosić o rachunek, który będzie podstawą do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Większość kompleksów hotelowych zapewnia opiekę lekarską i konsultacje z lekarzem. W nagłych przypadkach pierwsza pomoc udzielana w szpitalach jest bezpłatnie, niemniej tylko na poziomie podstawowym, dlatego warto skorzystać z ambulatoriów prywatnych. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min.
      Jakie szczepienia są wymagane w Varadero?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz polecane oferty na Kubie

      • Varadero
      • Hawana
      • Wyc. Objazdowe
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki