• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Zachodnia Prowincja

      Zachodnia część Sri Lanki to przede wszystkim cudowne plaże oraz niesamowite zabytki. Najciekawsze z nich to Ogrody Cynamonowe i Galle Face w Kolombo, świątynia buddyjska w Negombo czy zamek Richmond w mieście Kalutara. Zachodnia Prowincja słynie również z idealnych warunków do nurkowania. Rafy koralowe Oceanu Indyjskiego należą do jednych z najpiękniejszych na świecie.

      Zachodnia Prowincja - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Zachodnia Prowincja
      Informacje o Zachodnia Prowincja
      Stolica Sri Dźajawardanapura Kotte (zwane Kotte), Kolombo (największe miasto, stolica biznesowa)
      Język syngaleski, tamilski, angielski
      Waluta rupia lankijska (LKR), 1 LKR = 100 centów
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Zachodnia Prowincja Sri Lanki to popularne miejsce na wakacje. Składa się z trzech dystryktów: Kolombo, Gampaha i Kalutara. Turystów przyciąga tu nie tylko bardzo dobra pogoda, lecz także rozbudowana baza hotelowa, malownicze plaże, ciekawe zabytki (przede wszystkim buddyjskie świątynie) i doskonała kuchnia pełna owoców morza. W Zachodniej Prowincji Sri Lanki coś dla siebie znajdą więc zarówno miłośnicy relaksu, jak i zwiedzania. Oprócz tego panują tam świetne warunki do nurkowania – w pobliskich wodach znajduje się wspaniała rafa koralowa. Popularnymi ośrodkami turystycznymi są m.in. Waikkal, Wadduwa, Kalutara, Beruwala, Kolombo czy Negombo.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • fanom egzotycznego klimatu
      • poszukującym wysokich temperatur
      • nastawionym na plażowanie
      • lubiącym zwiedzanie
      • miłośnikom nurkowania

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Sri Dźajawardanapura Kotte (zwane Kotte), Kolombo (największe miasto, stolica biznesowa) / syngaleski, tamilski, angielski

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +3,5 godziny czas zimowy +4,5 godziny

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza jest wymagana. Wizę można uzyskać: - online za pośrednictwem platformy internetowej ETA (https://eta.gov.lk/etaslvisa); cena: ok. 50 USD/osoba, płatność wyłącznie kartą kredytową; - na miejscu, na lotnisku (tylko pobyt turystyczny) – konieczność wypełnienia po angielsku karty wjazdowej (rozdawane w samolocie); cena: ok. 60 USD/osoba; - za pośrednictwem niektórych touroperatorów; cena: ok. 300 zł/osoba. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy oraz mieć aktualne zdjęcie.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Do zalecanych należą szczepienia przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu oraz wściekliźnie. Warto zaopatrzyć się również w repelenty z DEET 20%.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      potrzebny adapter, 220-230 V; 50 Hz / typ D, typ G, typ M. (należy również zwracać uwagę na wskazówki dot. korzystania z sieci elektrycznej zamieszczone w pokojach hotelowych)

      Pieniądze

      Waluta
      rupia lankijska (LKR), 1 LKR = 100 centów

      Napiwki
      Przyjęte jest zostawianie napiwków w wysokości 10-15% kelnerom, barmanom, kierowcom i przewodnikom. Bagażowemu należy zostawić min. 20 LKR/1 szt. bagażu, a serwisowi sprzątającemu ok. 200 LKR/tydzień. Warto zostawić też ok. 20 LKR osobie pilnującej buty przed świątynią.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma obowiązującej opłaty za pobyt turystyczny.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Można skorzystać z pociągów i autobusów (czerwone autobusy należą do komunikacji publicznej, pozostałe do prywatnych firm). Popularne są też tuk-tuki. Dobry środek transportu to również ryksze i taksówki – przed kursem należy ustalić cenę za przejazd.
      UWAGA: W Kolombo warto korzystać z tuk-tuków meter taxi (z licznikiem) i upewnić się czy kierowca go włączy – dzięki temu przejazd będzie z pewnością tańszy.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch lewostronny. Kierowcy muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Nie poleca się jednak samodzielnego przemieszczania się po Sri Lance samochodem ze względu na zły stan dróg oraz nieprzestrzeganie przez innych uczestników ruchu przepisów drogowych. Pojazdy poruszające się po tamtejszych drogach są też często w złym stanie technicznym. Można jednak zdecydować się na wynajęcie samochodu wraz z kierowcą-przewodnikiem. To dobry pomysł na podróżowanie po kraju.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Zalecamy zabranie dolarów amerykańskich i wymianę na lokalną walutę na lotnisku lub w kantorze. Do wymiany pieniędzy potrzebny jest paszport. Kwit wymiany należy zachować aż do wyjazdu. Pozostałe rupie można wymienić przed powrotem do Polski tylko w Bank of Ceylon na lotnisku.
      Sieć bankomatów nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Nie wszędzie można płacić kartą. Zalecamy zabieranie gotówki.
      Hotele, sklepy, bary, restauracje nie serwują alkoholu podczas świąt państwowych i religijnych np. w święta Poya (dzień pełni księżyca – co miesiąc).
      All Inclusive w większości hoteli nie obejmuje wina.
      Powszechne jest targowanie się na targu czy o cenę przejazdu tuk-tukiem.
      Nie należy kupować kamieni szlachetnych w małych sklepikach, często polecanych przez tzw. Beach Boyów – ceny będą zawyżone i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą autentyczne. Najlepiej po zakup kamieni szlachetnych udać się do Kandy.
      Ze względu na inną florę bakteryjną należy pić wyłącznie wodę przegotowaną lub butelkowaną.
      Do świątyń i miejsc kultu nie zostaniemy wpuszczeni z odsłoniętymi ramionami i nogami - należy mieć ze sobą luźne długie spodnie/spódnicę oraz chustę.
      Biała kobieta na plaży poza kurortem turystycznym w bikini będzie ściągała na siebie uwagę miejscowych, co może wywołać uczucie dyskomfortu.
      Jeść powinno się wyłącznie prawą ręką, ponieważ lewa uchodzi za nieczystą.
      Zwiedzając buddyjską świątynię, powinniśmy obchodzić ją dookoła tak, żeby prawa ręka była po stronie świątyni.
      Nie można robić sobie zdjęć z Buddą, będąc odwróconym do niego plecami.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Zachodnia Prowincja - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Z racji tego, że Lankijczycy interesują się sportem, w wielu miejscach można aktywnie spędzać wolny czas i korzystać z bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury sportowej. Za grę narodową uchodzi krykiet i rugby, chociaż można zagrać też w golfa. Z racji górzystego charakteru kraju w wielu miejscach można uprawiać kolarstwo górskie, wspinaczkę i turystykę pieszą. Wiele agencji turystycznych organizuje także spływy górskie po rwących rzekach, a biura podróży działające przy hotelach przygotowują wyprawy z przewodnikiem do parków narodowych. Dodatkowo hotele oferują swoim gościom baseny, siłownie, korty tenisowe, SPA, boiska do gier zespołowych oraz możliwość uprawiania szerokiej gamy sportów wodnych.

      Na Sri Lance panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Praktycznie na całym wybrzeżu działają firmy organizujące nurkowanie. Wyspę otaczają rafy koralowe, a na nurkową przygodę można wyruszyć z każdego liczącego się kurortu turystycznego. Wody oceanu skrywają wraki galeonów, okrętów wojennych i statków kupieckich, które przyciągają doświadczonych nurków. W większych kurortach nie ma problemu z wypożyczeniem deski windsurfingowej, surfingu, kitesurfingu, katamaranu, kajaka czy roweru wodnego.

      Warto zobaczyć

      Park Narodowy Yala – najlepiej chroniony rezerwat Sri Lanki, którego szlaki przeciera się wraz z przewodnikiem tropiąc jednocześnie z aparatem fotograficznym egzotyczne gatunki rozmaitych czworonogów. Przy okazji warto zahaczyć o miasto Tissamaharama z pobliskimi jeziorami obfitującymi w ptaki, krokodyle, słonie i małpy.

      Kataragama –ważne dla Hindusów miasto słynie ze święta opartego na intrygujących dla Europejczyków zwyczajach, podczas których wierni dokonują rytualnego okaleczenia ciała i oddają się głębokim modlitwom. Warto przespacerować się po mieście, by zobaczyć kilka świątyń uchodzących za miejsca kultów religijnych.

      Galle – jedna z największych atrakcji wyspy, od lat pociągająca podróżników z całego świata wyspiarskim kolorytem. Historia tego miasta sięga 1505 r., kiedy Portugalczycy w pogoni za arabskimi statkami zawinęli do malowniczej zatoki i postanowili założyć tam port. Współczesne Galle składa z dwóch części. Dla turystów najbardziej interesujący jest zabytkowy fort wybudowany przez Holendrów w XVII w. Warownia dzięki jedynemu takiemu ufortyfikowaniu, wzniesionemu przez Europejczyków w Azji, została wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i do dziś zachwyca zwiedzających. Na stare umocnienia oprócz fortu składa się kilkaset domów z pięknymi dziedzińcami. Granicę zabudowań wyznacza linia pięciu ulic, w obrębie których można wyczuć ducha przeszłości podkreślanego przez wszechobecne holenderskie i brytyjskie herby. Zabytkowy fort wysunięty w morze kontrastuje ze współczesną częścią na stałym lądzie, która jest wyjątkowo gwarna i kojarzy się z klimatem specyficznym dla południowej Azji. Wśród charakterystycznych, małych domków i targowisk można obcować z typowo lankijską kulturą, a przy okazji rozglądnąć się za niebanalnymi pamiątkami. Architektoniczną atrakcją miasta jest najstarszy hotel Amangalla wybudowany przez Holendrów w 1684 r. oraz Wielki Kościół – Grotte Kerk – najstarsza protestancka świątynia na wyspie datowana na 1755 r. Warto także odwiedzić Narodowe Muzeum Morskie, by o zachodzie słońca powrócić na romantyczny spacer po murach i bastionach fortu. Galle pełni również rolę luksusowego kurortu. Na obrzeżach miasta, w tropikalnym buszu, skryły się wspaniałe ośrodki wczasowe z widokiem na Ocean Indyjski. Hotele swoim gościom oferują pyszne jedzenie, luksusowe apartamenty, mnóstwo doskonale zaopatrzonych pokoi, baseny, centra SPA, korty tenisowe, własne sklepy i bary oraz wiele innych atrakcji umilających wypoczynek. W pobliżu letnisk znajdują się także wspaniałe, piaszczyste, złote plaże z drobnym piaskiem oraz bujne ogrody z tropikalną roślinnością dające ochronę przed promieniami słonecznymi.

      Kandy - dla turystów interesujących się wschodnimi religiami stolica Centralnej Prowincji jest prawdziwym skarbem. Już podczas podróży do miasta można podziwiać niezwykłe świątynie umieszczone na szczytach niewysokich wzgórz. Jeżeli ktoś ma więcej czasu, powinien zapuścić się chociażby na Lwią Skałę, Skałę Bulwa, Owczą Skałę czy Wzgórze Wielbłąd. Przełęcz Kadugannawa prowadząca do miasta jest niezwykle malowniczym odcinkiem z zapierającymi dech w piersiach widokami. Ostatnia stolica syngaleskiego królestwa zachowuje mimo wszystko małomiasteczkową atmosferę, w którą na stałe wpisały się skromne uliczki z domkami pochodzącymi z epoki kolonialnej. Miejska zabudowa otacza malownicze jezioro Kandy, obudowane dodatkowo elegancką balustradą. Właśnie z jednego z brzegów można wypatrzyć słynną Świątynię Zęba, czyli Dalada Maligawa, której wnętrza skrywają najświętszy przedmiot buddyzmu, jakim jest „relikwia Zęba”. Do symbolu syngaleskiej tożsamości narodowej pielgrzymują wierni z całej Azji, natomiast turystów przyciąga nieziemski mistycyzm oplatający święte miejsce. Chociaż wnętrze wydaje się zaskakująco małe, a tajemniczy „ząb” ukryty jest w zamkniętym relikwiarzu dostępnym tylko dla wybranych, warto zbliżyć się do świątyni, by podziwiać interesującą architekturę. Przedmioty związane z „relikwią Zęba” wystawione są w pobliskim Muzeum Sri Dalada. Ze świątynią sąsiaduje Pałac Królewski, w którego przestronnych wnętrzach urządzono Muzeum Narodowe. Warto przykładowo zwiedzić ozdobną Salę Audiencyjną, w której Lankijczycy podpisali akt oddający region Brytyjczykom. Turyści zaglądają często do Muzeum Słonia Radży z wypchanymi szczątkami zwierzęcia ulubionego przez miejscowych i eksponowanego na procesjach, a także zwiedzają obszar zwany „dewale”. Znajdują się tam owiane legendami buddyjskie świątynie. W obrębie „dewale Pattini” znajduje się majestatyczne drzewo Bo, teren wokół „dewale Natha” usiany jest kaplicami i małymi stupami (rodzajami sakralnych budowli), z kolei „dewale Maha Wisznu” jest największą ze świątyń z łańcuszkiem kolorowych kaplic. Ciekawy jest także kościół św. Pawła, który Brytyjczycy wznieśli w 1843 r. obok buddyjskiego terenu. Wieczorem najlepiej wybrać się do siedziby Stowarzyszenia Kandyjskiej Sztuki i Rzemiosła, w której miejscowi organizują pokazy tańca i sprzedają ciekawe pamiątki. Jeżeli komuś nie straszne piesze wędrówki, powinien pokusić się o wspinaczkę na zalesione zbocze Ostoi Przyrody Udawattekele, z którego można podziwiać piękne widoki oraz podglądać unikalne zwierzęta i ptaki. Małe dzieci warto zabrać do ogrodu botanicznego Peradeniya z przedstawicielami cejlońskiej flory. W Kandy znajduje się wiele ciekawych miejsc pełnych zieleni i tropikalnej roślinności, które delikatnie wkomponowały się w miejską przestrzeń. Na turystów czekają godne uwagi pensjonaty, restauracje i mnóstwo atrakcji, a także przyjemne hotele o różnym standardzie. Wielu turystów traktuje Kandy jako bazę wypadową do zwiedzania egzotycznych zakątków Centralnej Prowincji.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Do Prowincji Zachodniej w Sri Lance można jechać przez cały rok. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w niektórych miesiącach występują wzmożone, obfite opady deszczu. Najlepsza pogoda na urlop przypada na okres od grudnia do marca.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Zachodnia Prowincja – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Colombo
      Sri Lanka, Colombo, Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Road, Colombo 3
      Tel.: +94 11 2565612 Faks: +94 11 4727060
      CheryID@brandix.com

      FAQ

      Jak poruszać się po Zachodniej Prowincji Sri Lanki?
      Od kierowców wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Prowadzenie auta jest ryzykowne i uciążliwe z racji tego, że mieszkańcy wyspy nie przestrzegają zasad ruchu i bardzo często obowiązuje jedynie zasada ustępowania pierwszeństwa większym pojazdom. Obowiązuje także ruch lewostronny. Kierowcy bardzo często używają klaksonów, by zaznaczyć swoją obecność na drodze. Najwygodniejszą formą podróżowania jest wynajęcie samochodu z kierowcą, co jednak wiąże się z wysokimi opłatami. Po dużych miastach najlepiej poruszać się zmotoryzowanymi rikszami „tuk-tuk”.
      Jakie plaże są w Zachodniej Prowincji?
      Turyści poszukujący pięknych, piaszczystych plaż bardzo często wybierają Zachodnią Prowincję, gdyż ta część wybrzeża gwarantuje drobny piasek o złocistej poświacie oraz przyjemne otoczenie tropikalnego buszu. Najpiękniejsze, szeroki plaże, delikatnie opadające do błękitnego oceanu można znaleźć w kurortach: Negombo, Kalutara, Beruwala, Wadduwa i Waikkal.
      Jakie są ograniczenia celne są na Sri Lance?
      Ograniczenia celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych norm prawa celnego, bez opłaty można wwieźć i wywieźć 1,5 l mocnego alkoholu, 2 butelki wina, 200 papierosów, 50 cygar i perfumy wskazujące na własne potrzeby. Zabronione jest wywożenie z krajów przedmiotów pochodzenia zwierzęcego.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia na Sri Lance?
      Ze względu na wysokie koszty leczenia przed wylotem na Sri Lankę zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmuje zwrot kosztu zakupów lekarstw i środków opatrunkowych, leczenie szpitalne, transport do szpitala, konsultacje medyczne itp. Usługi medyczne są na wysokim poziomie, niemniej ich ceny są dużo droższe w stosunku do krajów europejskich. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są na Sri Lance uznawane. Jeżeli posiada się ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, po wizycie u lekarza należy poprosić o wystawienie szczegółowego rachunku, by odzyskać później koszty leczenia. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę. Ostrożnie należy podchodzić do kontaktu z lekarzami w mniejszych miejscowościach, gdyż bardzo często stosują medycynę tradycyjną, chociaż przy drobnych dolegliwościach może to okazać się ciekawym doświadczeniem. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.
      Czy są wymagane szczepienia ochronne na Sri Lance?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

      Zobacz polecane oferty w Sri Lance

      • Zachodnia Prowincja
      • Południowa Prowincja
      • Wschodnia Prowincja
      • Wyc. Objazdowe
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki