• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Antalya

      Antalya – miasto leżące nad zatoką o tej samej nazwie – to jedno z najlepszych miejsc na wakacje w Turcji. Znajdziemy tu rozległe plaże, nowoczesne hotele z bogatą infrastrukturą i z zabytkami historycznymi. Antlaya zachwyca pięknym portem oraz architekturą. Do najważniejszych zabytków tego miasta należy zaliczyć Wieżę Hidirlik, bramę Hadriana, słynny Żłobkowany Minaret, a także romantyczny Plac Republiki. Wybrzeże miasta Antalya tworzą cudne plaże z drobnym piaskiem i błękitną wodą – idealne na wypoczynek na Riwierze Tureckiej.

      Antalya - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Antalya

      Długość lotu: 4 godziny

      Informacje o Antalya
      Stolica Ankara
      Język turecki
      Waluta lira turecka (TRY), 1 TRY = 100 kuruszy
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Riwiera Turecka to region południowo-zachodniej Turcji, oferujący piaszczyste plaże na wybrzeżu Morza Śródziemnego, malownicze zatoki i górskie, zapierające dech w piersiach, pejzaże. Sezon rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do końca października. W najcieplejszych miesiącach: lipcu, sierpniu i wrześniu, temperatura powietrza sięga 35 stopni Celsjusza, lazurowe wody zachęcają do morskich kąpieli, opady występują rzadko, a w ciągu dnia czeka na nas 12 słonecznych godzin! Nie trudno się dziwić, że coraz więcej turystów decyduje się na wakacje na Riwierze – ponad 300 słonecznych dni w roku! We wrześniu morze osiąga temperaturę nawet 26 stopni Celsjusza, dlatego jest to idealny okres dla miłośników sportów wodnych, jazdy na nartach wodnych, przejażdżki na bananie i kąpieli w ciepłym morzu. Jeśli chcemy uniknąć upałów i kolejek do najpopularniejszy obiektów, warto pomyśleć o urlopie w marca lub na początku kwietnia – pogoda jest idealna do pieszych wędrówek i zwiedzania. Warto pamiętać, że Riwiera Turecka słynie z pięknych, długich plaż, dlatego jest to idealny kierunek dla osób, które są spragnione słońca i morskich kąpieli.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • spragnionym wypoczynku i morskich kąpieli
      • dla najmłodszych – atrakcje wodne
      • plażowiczom – piękne, szerokie plaże
      • dla zwiedzających - stąd tylko chwila do Kapadocji czy Pamukkale

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Ankara / turecki

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +1 godzina czas zimowy +2 godziny

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Od 2 marca 2020 roku wiza nie jest wymagana. Wjazd dla obywateli Polski na terytorium Turcji od 19 kwietnia 2022 roku możliwy jest na podstawie ważnego dowodu osobistego.  

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      lira turecka (TRY), 1 TRY = 100 kuruszy, 1 TRY = 0.1241PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-15

      Napiwki
      Dawanie napiwków (bakszysz) jest ogólnie przyjęte, szczególnie w restauracjach (min. 10% wartości rachunku) i taksówkach. Warto raz na ok. 2 dni zostawić również napiwek obsłudze sprzątającej pokoje w hotelu.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym środkiem transportu są autobusy. Te, które jeżdżą na dalekich trasach między dużymi miastami mają bardzo dobry standard. W Turcji kursują także dolmusze, czyli minibusy. Sieć kolejowa jest z kolei słabo rozwinięta. Oprócz tego po kraju można poruszać się taksówkami – cenę kursu warto ustalić przed rozpoczęciem podróży.

      Wynajem samochodów
      W Turcji obowiązuje ruch prawostronny. Do poruszania się autem po terenie kraju wystarczy polskie prawo jazdy. Aby wypożyczyć samochód, trzeba jednak mieć je od minimum roku lub dwóch, w zależności od wypożyczalni. Poza prawem jazdy, należy okazać paszport i podpisać umowę.
      Przy wynajmie samochodów obowiązują ograniczenia wiekowe. Zazwyczaj, aby wypożyczyć pojazd trzeba mieć minimum 21 lat. W przypadku aut wyższej klasy, granica ta może zwiększyć się do 24 lat, a najdroższych samochodów – 27 lat.
      Jeśli chcemy wynająć samochód, powinniśmy zrobić to w sprawdzonej firmie, która jest zarejestrowana. Nie powinno się korzystać z ulicznych wypożyczalni bez własnego biura – grozi to otrzymaniem niesprawnego auta bez wymaganych dokumentów.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Polecamy zabranie euro lub dolarów amerykańskich i wymianę ich na lokalną walutę w kantorze. Wymiana waluty w banku może zająć więcej czasu ze względu na konieczność okazania paszportu.

      W regionach turystycznych nie powinno być problemów z płatnością kartą i dostępnością bankomatów.

      Targowanie się, szczególnie na targach i w lokalnych biurach podróży, jest ogólnie przyjęte i wskazane.

      Przy zwiedzaniu meczetów należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach. Również podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion.

      Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

      W czasie Ramadanu od świtu do zmierzchu należy powstrzymać się od jedzenia w miejscach publicznych.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Antalya - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Okolice Antalyi słyną z fantastycznych warunków do uprawiania snorkelingu i nurkowania. Działa tu wiele baz i szkół tego sportu, a firmy przy promenadzie zapraszają na „błekitne rejsy” połączone z nurkowaniem w zatoczkach dostępnych tylko od strony morza. Jasne dno odbijające promienie słoneczne sprawia, że podwodny świat jest niezwykle przejrzysty a wraki starych statków i ukryte groty zachęcają do poszukiwania skarbów. W okolicy organizowane są jeep-safari, spływy raftingowe i kajakowe, a pobliskie góry Taurus to idealne miejsce na wspinaczkę i trekking.

      Warto zobaczyć

      Sillyon – na tutejszym wysokim akropolu wznosiło się niegdyś imponujące miasto z fortyfikacjami niezdobytymi przez Aleksandra Wielkiego. W 1969 r. obsunęła się tu ziemia i ruiny miasta zostały zniszczone.

      Patara – niegdyś było to potężne miasto Licji, a dziś słynie z najdłuższej i najszerszej w Turcji białej plaży. Dzięki ukształtowaniu dna występują tu wysokie fale idealne do surfingu. Okoliczne plaży i zaciszne laguny upodobały sobie również żółwie, przypływające tu na złożenie jaj. Gady oraz cenne zabytki sprawiły, że utworzono tu park narodowy, a ruch turystyczny został ograniczony do miejscowości Gelemis. W starożytności miasto było uważane za zimową rezydencję boga słońca Apollina, a tutejsza wyrocznia była równie ważna jak ta w Delfach. Przed zamuleniem przez rzeke portu miasto posiadało liczne kontakty handlowe. Z tego okresu pochodzi monumentalny, potrójny łuk triumfalny, Spichlerz Hadriana i teatr.
      Patara słynie również z faktu, że w 300 r. przyszedł tu na świat św. Mikołaj – został biskupem Miry, angażował się w życie Kościoła i słynął z dobroci okazywanej najbiedniejszym. Podobno wrzucił przez komin trzy worki ze złotem kupcowi, który stracił majątek i w ten sam sposób wspomógł sieroty. Został patronem Grecji i Rosji, a także więźniów, niezamężnych dziewcząt, żeglarzy i dzieci.

      Konya – miasto słynące w XIII w. jako imperium seldżuckiego sułtana Rum, będące do dziś celem pielgrzymek sunnitów. Kilkakrotnie gościł tu św. Paweł, a niegdyś bogate w zabytki miasto jest dziś nieco przytłoczone betonowymi budynkami. Mieszkańcy słyną z pobożności, a samo miasto z największego w Turcji browaru, jednak w sklepach obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu. Na szczycie kopca wznoszącego się nad miastem ocalała ostatnia ściana Pałacu Sułtanów Seldżuckich oraz meczet Alaeddin Cami. Ważnym zabytkiem miasta jest też szkoła religijna Karatay Medrese, gdzie obecnie mieści się muzeum ceramiki. Warto udać się do Mevlana Tekkesi gdzie znajduje się ośrodek wirujących derwiszów sięgający tradycjami XIII w. Derwisze dążyli do mistycznego zjednania z Bogiem, a pomóc miał im w tym taniec w białych szatach. Zakon został rozwiązany w 1925 r. na rozkaz Ataturka, jednak do dziś działa ośrodek zrzeszający derwiszy, a w grudniu odbywa się Słynny w całej Turcji Festiwal Wirujących Derwiszy.

      Kapadocja – to unikalna w skali świata magiczna kraina słynąca z księżycowego krajobrazu, podziemnych miast i imponujących kościołów z bizantyjskimi freskami. Krainę została ukształtowana miliony lat temu wskutek aktywności wulkanów Erciyes, Hasan i Gollu. Ziemie w promieniu setek kilometrów ziemię przykryła lawa, która po zastygnięciu, pod wpływem działania wiatru i licznych powodzi przekształciła się w głębokie wąwozy i doliny, a wzgórza zamieniły się w stożki i kolumny. Teren ten był też jednym z najżyźniejszych w kraju, co docenili pierwsi mieszkańcy tych ziem. Odkryli oni również, że okoliczne skały wykazują niespotykane właściwości – zachowują miękkość do zetknięcia z powietrzem, co pozwoliło na żłobienie w nich domostw, spichlerzy czy pomieszczeń dla zwierząt. Przykładem takiego „skalnego” miasta jest Kaymakli oraz Goreme – gdzie znajduje się skansen obejmujący ponad 30 kościołów wydrążonych w miękkiej skale. Ogromne wrażenie robią również dzieła natury takie jak głębokie wąwozy.
      Pamiątką wizyty w Kapadocji są produkowane w Avanos naczynia z czerwonej glinki oraz znacznie tańsze niż na wybrzeżu dywany.

      Side – malowniczo położone miasto sięgające historią VII w. p.n.e., które od czasów Aleksandra Wielkiego słynęło z dużego portu handlowego i piractwa. Pojmanych przez piratów ludzi sprzedawano na tutejszej agorze jako niewolników, skąd trafiali przeważnie na wyspę Delos słynącą w średniowieczu jako centrum handlu żywym towarem. W mieście cennymi zabytkami jest rzymski teatr na 25 tys. widzów, bizantyjska bazylika i mury miejskie za którymi rozciąga się plaża. Warto udać się do Muzeum Miejskiego utworzonego w rzymskich łaźniach, gdzie znajduje się wiele zbiorów z okolicznych wykopalisk. Charakterystycznymi budowlami Side są ruiny bliźniaczych świątyń Apollina i Ateny. Side jest kurortem turystycznym leżącym w niedużej odległości miasta Manavgat, gdzie warto wybrać się na zakupy, zwłaszcza w poniedziałek, który jest tu dniem targowym. Odbywają się stąd wycieczki i rejsy w górę rzeki Manavgat, gdzie można podziwiać przepiękne wodospady.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Na plażowanie i wakacyjny odpoczynek najlepszy będzie środek sezonu. W czerwcu, lipcu i sierpniu mamy gwarancję słonecznej pogody i bezchmurnego nieba. Wiosna to najlepsza pora dla osób, które chcą uniknąć natłoku turystów i skorzystać z niższych cen wycieczek. Dla osób, które preferują aktywniejsze formy wypoczynku, najlepszy będzie koniec sezonu – sierpień, wrzesień i październik. Woda ma najlepszą temperaturę do wodnych szaleństw.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Antalya – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Turcja, Ankara, Atatürk Bulvari 241, 06-650 Kavaklidere PK-20
      Tel.: +90 312 4572000, +90 312 4572001, Tel. dyżurny: +90 312 4572000, +90 312 4572001, +90 5304691 Faks: +90 312 4678963

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Antalya

      Turcja, Antalya, Kayi Plaza, Güzeloba Mahallesi, Ay-Sokak No 1, 07230 Lara-Antalya
      Tel.: + 90 242 3108537 Faks: +90 242 3108542

      FAQ

      Jak poruszać się po Antalyi?
      Popularnym i dość tanim środkiem transportu są busy i autobusy kursujące między miejscowościami turystycznymi i większymi miastami. Popularne są tzw. dolmusy, które jeżdżą w sezonie między większymi plażami regionu. Można również dojechać do celu taksówką, ale trzeba najpierw upewnić się że licznik jest włączony, gdyż zwłaszcza na lotnisku taksówkarze zawyżają cenę. Ponieważ kierowcy rzadko znają inny język niż turecki, warto zapisać adres i nazwę celu podróży. Antalya jest dużym węzłem komunikacyjnym, znajduje się tu port morski i lotnisko obsługujące krajowe i międzynarodowe przeloty. Polskie prawo jazdy jest respektowane w Turcji, ale podróżując na własną rękę, np. wynajętym samochodem, musimy zwrócić uwagę na to, że przepisy drogowe w Turcji są traktowane dość dowolnie. Ponadto, w razie stłuczki musimy być przygotowani na to, że poza miejscowościami turystycznymi nie dogadamy się w innym języku niż turecki. Wyjeżdżając w dalszą podróż, dla własnego bezpieczeństwa warto też powiadomić hotel o planowanej trasie i porze powrotu. Podróżując w dalsze rejony, dzięki dogodnym połączeniom między większymi miastami, wygodnym i dość tanim rozwiązaniem jest kolej.
      Jakie plaże są w Antalyi?
      Na zachód od portu rozciąga się kamienista i bezpłatna plaża Konyaalti długa na 3 km . Za niewielka opłatą można wypożyczyć tam leżaki i parasole. Poza strefą plażową wybrzeże jest urwiste i gdzieniegdzie wybudowane są pomosty do opalania lub schodzenia do wody. Ok. 12 km na zachód od centrum znajduje się dzielnica Antalyi – Lara, gdzie na większość hoteli usytuowanych jest na klifie. Posiadają one zejścia schodami do niewielkich plaż lub podestów, z których wchodzi się do wody. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Turcji?
      Do Turcji można wwieźć do 200 szt. papierosów, 50 cygar, 5 l wina lub innego alkoholu. Nie ma ograniczeń w przywożeniu ubrań, aparatów fotograficznych, żywności, sprzętu turystycznego, o ile ich ilość wskazuje, że są przeznaczone na użytek osobisty. Z Turcji nie wolno wywozić nawet najmniejszych przedmiotów o charakterze zabytkowym czy historycznym.

      Zobacz polecane oferty w Turcji

      • Antalya
      • Dalaman - Fethiye
      • Kusadasi
      • Side
      • Marmaris
      • Belek
      • Bodrum
      • Alanya
      • Wyc. Objazdowe
      • Istambuł
      • Cesme
      • Kemer
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki