• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Bodrum

      Bodrum leży właśnie w tej części Turcji, w której zobaczysz rozległe gaje oliwne, białe domki na wzgórzach i małe, klimatyczne górskie wioski, gdzie wciąż można spotkać starszych panów wędrujących na osłach. Bodrum to 32-tysięczne miasto z takimi zabytkami jak zamek św. Piotra, warownia krzyżowców, a także tureckie meczety. To także jeden z najchętniej wybieranych kurortów w Turcji, który słynie z piękniej promenady, niesamowitych widoków oraz bogatego nocnego życia. Znajdziecie tu także urocze zatokowe plaże, przystań jachtową oraz mnóstwo ciekawych knajpek z lokalnym jedzeniem.

      Bodrum - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Bodrum

      Długość lotu: 3 godziny

      Informacje o Bodrum
      Stolica Ankara
      Język turecki
      Waluta lira turecka (TRY), 1 TRY = 100 kuruszy
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Wybrzeże Morza Egejskiego to idealne miejsce na wypoczynek. W Kusadasi znajdziemy przepiękne plaże, Çeşme to raj dla miłośników sportów wodnych i świetna baza wypadowa na grecką wyspę Chios. Bodrum i Marmaris to miejsce dla osób, które chcą wypocząć i skorzystać z uroków nocnego życia. Sezon rozpoczyna się w maju i trwa do końca października. W najcieplejszych miesiącach, lipcu i sierpniu, temperatura powietrza sięga 35 stopni Celsjusza, lazurowe wody zachęcają do morskich kąpieli, opady występują rzadko, a w ciągu dnia czeka na nas 12 słonecznych godzin. Sierpień, wrzesień i październik to najlepszy czas dla osób, które preferują aktywny wypoczynek – wiatry sprzyjają uprawianiu sportów wodnych, a woda osiąga najlepszą temperaturę do windsurfingu czy kitesurfingu. Wiosna to idealna pora dla osób, które chcą uniknąć turystycznego zgiełku i cieszyć się wspaniałą pogodą – w ciągu dnia temperatury wahają się między 22 a 28 stopniami Celsjusza, a wycieczki zaskakują niskimi cenami.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla najmłodszych – plaże, atrakcje wodne
      • spragnionym wypoczynku i morskich kąpieli
      • sportowcom – windsurfing, kitesurfing, żeglowanie
      • miłośnikom zwiedzania

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Ankara / turecki

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to: czas letni +1 godzina czas zimowy +2 godziny

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Od 2 marca 2020 roku wiza nie jest wymagana. Wjazd dla obywateli Polski na terytorium Turcji od 19 kwietnia 2022 roku możliwy jest na podstawie ważnego dowodu osobistego.  

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      lira turecka (TRY), 1 TRY = 100 kuruszy, 1 TRY = 0.1233PLN, kurs NBP z dnia 2024-03-28

      Napiwki
      Dawanie napiwków (bakszysz) jest ogólnie przyjęte, szczególnie w restauracjach (min. 10% wartości rachunku) i taksówkach. Warto raz na ok. 2 dni zostawić również napiwek obsłudze sprzątającej pokoje w hotelu.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma wymaganych opłat za pobyt turystyczny

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym środkiem transportu są autobusy. Te, które jeżdżą na dalekich trasach między dużymi miastami mają bardzo dobry standard. W Turcji kursują także dolmusze, czyli minibusy. Sieć kolejowa jest z kolei słabo rozwinięta. Oprócz tego po kraju można poruszać się taksówkami – cenę kursu warto ustalić przed rozpoczęciem podróży.

      Wynajem samochodów
      W Turcji obowiązuje ruch prawostronny. Do poruszania się autem po terenie kraju wystarczy polskie prawo jazdy. Aby wypożyczyć samochód, trzeba jednak mieć je od minimum roku lub dwóch, w zależności od wypożyczalni. Poza prawem jazdy, należy okazać paszport i podpisać umowę.
      Przy wynajmie samochodów obowiązują ograniczenia wiekowe. Zazwyczaj, aby wypożyczyć pojazd trzeba mieć minimum 21 lat. W przypadku aut wyższej klasy, granica ta może zwiększyć się do 24 lat, a najdroższych samochodów – 27 lat.
      Jeśli chcemy wynająć samochód, powinniśmy zrobić to w sprawdzonej firmie, która jest zarejestrowana. Nie powinno się korzystać z ulicznych wypożyczalni bez własnego biura – grozi to otrzymaniem niesprawnego auta bez wymaganych dokumentów.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Polecamy zabranie euro lub dolarów amerykańskich i wymianę ich na lokalną walutę w kantorze. Wymiana waluty w banku może zająć więcej czasu ze względu na konieczność okazania paszportu.

      W regionach turystycznych nie powinno być problemów z płatnością kartą i dostępnością bankomatów.

      Targowanie się, szczególnie na targach i w lokalnych biurach podróży, jest ogólnie przyjęte i wskazane.

      Przy zwiedzaniu meczetów należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach. Również podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion.

      Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

      W czasie Ramadanu od świtu do zmierzchu należy powstrzymać się od jedzenia w miejscach publicznych.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Bodrum - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Region Bodrum uważany jest za raj dla nurków. Bogata podwodna fauna i flora, oraz wiele wraków starych statków przyciąga pasjonatów tego sportu, a do dyspozycji turystów jest ponad 20 baz i szkół nurkowania oraz wypożyczalnie sprzętu. W Bodrum znajduje się wiele firm zajmujących się organizacją rejsów „pirackich” czy też eskapad z odkrywaniem przybrzeżnych grot i ukrytych, malowniczych lagun. Rozległe plaże i ciepłe akweny sprzyjają uprawianiu sportów wodnych jak narty wodne, windsurfing, pływanie.

      Warto zobaczyć

      Troja – miejsce kojarzone przede wszystkim z „Iliadą” Homera, która nawiązuje do historii Parysa i pięknej Heleny, oraz podboju twierdzy przez podstęp z drewnianym koniem. Miasto miało też ogromne znaczenie dla Rzymian, gdyż przyszedł tu na świat Eneasz – uznawany za protoplastę rodu julijskiego i założenie Rzymu zanim rozpowszechnił się kult Romulusa. Zobaczyć tu można wykopaliska legendarnego miasta oraz ruiny Assos z niegdyś monumentalną świątynią Ateny.

      Pergamon – starożytne miasto, który niegdyś było ważnym centrum kulturalnym i stolicą imperium. W II w. p.n.e. rozpoczęto tu produkcję pergaminu konkurującego z papirusem, który w tamtych czasach został obłożony zakazem wywozu z Egiptu. Szybko bogacące się miasto inwestowało w rozwój nauki, sztuki i budownictwo. Założono tu bibliotekę (drugą po Bibliotece Aleksandryjskiej), przy której powstała słynna szkoła filozoficzna. Po opanowaniu Pergamonu przez Rzymian miasto nadal rozwijało się jako stolica rzymskiej prowincji – Azja. Odbywały się tu również pielgrzymki, do położonej poniżej głównego miasta świątyni Asklepiosa. W czasach bizantyjskich stracił większe znaczenie, a po ataku Arabów w VIII w. został zniszczony. Pergamon został ponownie odkryty w XIX w. przez niemieckich archeologów. Do najciekawszych antycznych budowli można zaliczyć zabytki wzgórza świątynnego (tzw. Akropolu): świątynię Ateny przy agorze, teatr, świątynię Dionizosa, kolumnowy dziedziniec z propylejami (przeniesiony do Muzeum Pergamońskiego w Berlinie), pałace, arsenał i Ołtarz Pergamoński. Poniżej agory znajdowało się Średnie miasto z sanktuarium Demeter, gimnazjum i własną agorą. Dolne miasto to świątynia Serapisa przebudowana na bazylikę św. Jana oraz Asklepjon – sanktuarium, gdzie woda ze świętego źródła leczono chorych. Do ciekawszych zabytków Asklepionu należą: świątynia Telefosa, łaźnie, świątynia Asklepjon, teatr. Znaleziono tu też dużo zdobień mozaikowych i wolno stojących rzeźb.

      Izmir – jest to trzecia największa miejscowość. Turcji ze znaczącym portem morskim i lotniczym. Miasto ma bardzo bogatą i burzliwą przeszłość, a jego początki sięgają czasów antycznych, kiedy nosiło nazwę Smyrna. Wcześniej istniała tu osada, której dogodne położenie w zatoce było powodem wielu walk. Miasto Smyrna założył Aleksander Wielki, który zlecił wybudowanie fortecy na górze Pagos. Od kiedy pojawili się tutaj Rzymianie Smyrna rozbudowywała się, o czym świadczą ślady po okazałych budowlach z tego okresu. Konkurencją w rozwoju miasta był pobliski Efez, którego port został zamulony i po odcięciu go od morza Smyrna stała się głównym portem regionu. Miejscowość stała się jednym z siedmiu kościołów Apokalipsy św. Jana – został tu spalony biskup Polikarp, który nie chciał się zrzec chrześcijaństwa. Dobry czasy skończyły się po najeździe Arabów, którzy splądrowali miasto i wielu atakach Turków i Mongołów. Za panowania greckiego, w 1922 r. w Smyrnie wybuchł wielki pożar, podczas którego zginęły tysiące ludzi i zostało zniszczone wiele budowli. Po tym wydarzeniu Grecy zostali przepędzeni, a ze zgliszczy powstał Izmir. Główne zabytki to górująca nad miastem forteca Kadifekale, której okolice stały się ulubionym miejscem zakochanych i spacerowiczów. Miasto i jego okolice można podziwiać wspinając się po schodach wiodących od głównej bramy, a przy dobrej widoczności łatwo dostrzec Manisę, góry na północnym wschodzie, czy leżącą po drugiej stronie zatoki miejscowość Karsiyaka. Niesamowite wrażenie robi tez stara Agora, do której wiodą wąskie uliczki oraz zakryty bazar Cirsi, który jest jednym z największych na wybrzeżu. W Izmirze znajduje się tez inne ciekawe targowisko – Kizlaragasi Han – gdzie jest wiele warsztatów rzemieślniczych i sklepików z wyrobami. Ciekawym miejscem jest Plac Konak z charakterystyczną wieżą zegarową, pomnikiem pierwszego Turka i bogato zdobiony meczet z XVIII w.

      Sart (Sardes) – niegdyś była to niewielka osada nad jeziorem, która w czasach rzymskich rozrosła się i była jednym z głównych miast imperium. Najbardziej imponującym zabytkiem jest świątynia Artemidy, której ogromne rozmiary porównywane są z największymi świątyniami Efezu, Samos i Didyme. Nad miastem wznosi się wzgórze świątynne Bozdag, skąd rozciąga się przepiękny widok.

      Kalymnos – wyspa leżąca blisko tureckiego wybrzeża, naprzeciw miejscowości Bodrum. Niegdyś słynęła z połowu gąbek, jednak po katastrofie gospodarczej w regionie w latach 80. ubiegłego wieku kolonia gąbek znacznie się zmniejszyła i obecnie są one sprowadzane z Karaibów i krajów azjatyckich. Wyspa jest słabo zagospodarowana turystycznie, ale jest rajem dla pasjonatów wspinaczek – oferuje ponad tysiąc tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.

      Kos - grecka wysepka przy wybrzeżu Tureckim, niedaleko kurortu w Bodrum, która słynie z piaszczystych plaż i odizolowanych cichych wiosek z tradycjami. Największe miasto, o tej samej nazwie co wyspa, słynie z portu i XIV – wiecznej twierdzy wzniesionej przez Joannitów. Na wyspie urodził się uważany za ojca medycyny – Hipokrates, po śmierci którego powstał tu szpital – prawdopodobnie pierwszy na świecie.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Miłośnicy plażowania i morskich kąpieli powinni planować urlop w okresie letnim, między czerwcem a wrześniem – mamy gwarancję wspaniałej pogody, wysokich temperatur i bezchmurnego nieba. Jeśli planujemy spędzić urlop na zwiedzaniu, najlepiej wybrać okres przed sezonem – będzie ciepło, ale nie upalnie. Ominiemy kolejki do atrakcji turystycznych i skorzystam z niższych cen wycieczek. Na aktywny wypoczynek polecamy lipiec, sierpień i wrzesień – szczególnie miejscowość Çeşme, gdzie panują najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych, np. windsurfingu. Odkrywcy podwodnego świata powinni udać się do Bodrum, gdzie nie tylko można nurkować, ale również zwiedzić Muzeum Archeologii Podwodnej.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Bodrum – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Turcja, Ankara, Atatürk Bulvari 241, 06-650 Kavaklidere PK-20
      Tel.: +90 312 4572000, +90 312 4572001, Tel. dyżurny: +90 312 4572000, +90 312 4572001, +90 5304691 Faks: +90 312 4678963

      Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Istambule

      Turcja, Stambuł, GIZ 2000 PLAZA, Ayazaga Köyü Yolu N.7, Kat:5, 34 398 Maslak - Istanbul
      Tel.: +90 212 290 66 30 Tel.: +90 212 290 66 31 Tel. dyżurny: +90 530 469 18 81 Faks: +90 212 290 66 32

      FAQ

      Jak poruszać się po Bodrum?
      Popularnym i dość tanim środkiem transportu są busy i autobusy kursujące między miejscowościami turystycznymi. Od Bodrum zaczyna się dogodna droga, która łączy się z biegnącą wzdłuż wybrzeża Egejskiego i do Pamukale, co stwarza bardzo dobre warunki do podróżowania i zwiedzania bardziej oddalonych miejscowości. Polskie prawo jazdy jest respektowane w Turcji, ale podróżując na własną rękę, np. wynajętym samochodem, musimy zwrócić uwagę na to, że przepisy drogowe w Turcji są traktowane dość dowolnie. Ponadto, w razie stłuczki musimy być przygotowani na to, że poza miejscowościami turystycznymi nie dogadamy się w innym języku niż turecki. Wyjeżdżając w dalszą podróż, dla własnego bezpieczeństwa warto tez powiadomić hotel o planowanej trasie i porze powrotu.Podróżując w dalsze rejony, dzięki dogodnym połączeniom między większymi miastami, wygodnym i dość tanim rozwiązaniem jest kolej. Z portu w Bodrum kilka razy dziennie kursują promy do Datcy, na Kos, Kalymnos i Ikarię.
      Jakie plaże są w Bodrum?
      W samym kurorcie i jego okolicy przeważają plaże piaszczysto-żwirowe, które tworzą wąskie, ale długie pasy wzdłuż wybrzeża. Plaże są bezpłatne, a parasole i leżaki można wypożyczyć za niewielką opłatą lub kaucją. Jeżeli zależy nam na piaszczystych plażach najlepiej udać się do Ortakent i Akyarlar, gdzie dzięki łagodnemu zejściu do morza i ciszy są to idealne miejsca do wypoczynku z dziećmi. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Turcji?
      Do Turcji można wwieźć do 200 szt. papierosów, 50 cygar, 5 l wina lub innego alkoholu. Nie ma ograniczeń w przywożeniu ubrań, aparatów fotograficznych, żywności, sprzętu turystycznego, o ile ich ilość wskazuje, że są przeznaczone na użytek osobisty. Z Turcji nie wolno wywozić nawet najmniejszych przedmiotów o charakterze zabytkowym czy historycznym.

      Zobacz polecane oferty w Turcji

      • Antalya
      • Kusadasi
      • Side
      • Marmaris
      • Belek
      • Bodrum
      • Alanya
      • Istambuł
      • Cesme
      • Kemer
      • Dalaman - Fethiye
      • Wyc. Objazdowe
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki