Alanya czy Bodrum – gdzie na Last Minute w Turcji?

Autor: Joanna Malinowska, Data publikacji:

Które z miejsc wybrać na wakacje w Turcji i co w nich zobaczyć? Przedstawiamy najważniejsze atrakcje turystyczne Alanyi i Bodrum

Turcja to kraj, który co roku przyciąga do siebie wielu wczasowiczów. Jedne z najpopularniejszych kierunków na wakacje Last Minute to Alanya, raj dla plażowiczów i miłośników gór oraz Bodrum, które zachwyca przede wszystkim charakterystycznymi egejskimi widokami. Oba te regiony stanowią ważne miejsca na turystycznej mapie Turcji i znane są także dzięki wysokiej klasy kurortom z All Inclusive oraz lokalnym nocnym rozrywkom. Każde z niech ma swój odrębny klimat oraz atrakcje, które zachęcają turystów do przyjazdu. Zobacz, czym charakteryzują się te popularne kurorty na wakacje w Turcji i co warto w nich zobaczyć!

Alanya – co można zwiedzić?


Główne atrakcje miasta Alanya

Alanya to jeden z ważniejszych kierunków na wakacje Last Minute na Riwierze Tureckiej! Znajduje się tu szeroka i piaszczysta plaża Kleopatry, uznawana za najpiękniejszą w tym regionie. Jest to idealne miejsce dla fanów sportów wodnych, m.in windsurfingu, nurkowania i parasailingu. Jedną z największych atrakcji miasta stanowi zamek na wzgórzu, gdzie znajdują się liczne zabytki, takie jak meczet zbudowany przez Sulejmana Wspaniałego, bizantyjski kościół oraz cytadela. Ważnym miejscem jest również Czerwona wieża, która widnieje na herbie Alanyi i jest uznawana za jej symbol. Niegdyś służyła ona do obrony portu, teraz mieści się tam muzeum etnograficzne.

Kolejną atrakcją w pobliżu jest również port, gdzie można znaleźć wiele zachwycających statków, jachtów i kutrów. Będąc na wakacjach z dzieckiem w Turcji, warto wybrać się na rejs turystycznym statkiem pirackim wokół cypla. Polecamy zwiedzić także stocznie seldżuckie oraz arsenał, w których obecnie znajduje się ekspozycja na temat nawigacji oraz historii budowy okrętów. Zachęcamy również do udania się do Jaskini Damlatas, której nazwa oznacza „Kapiący Kamień”. Występują w niej liczne stalaktyty, stalagmity i kolumny, a panujące tam ciśnienie ma zbawienne działanie dla osób chorych na astmę.

Atrakcje oraz wycieczki fakultatywne

Na wakacjach w Alanyi warto skorzystać z wycieczek fakultatywnych, na przykład do Kapadocji. Znajdują się tam niesamowite, ukształtowane w formy stożków tufowe skały, w których niegdyś wybudowane zostały domy. Zdecydowanie polecamy wybrać się tam na lot balonem o wschodzie słońca, aby móc w pełni podziwiać te powulkaniczne tereny. Dobrym pomysłem jest również wycieczka do położonego w górach Taurus Kanionu Sapadere. Niezwykła roślinność oraz spacer drewnianymi kładkami wśród wodospadów i kaskad wodnych na pewno wzbudzą zachwyt wśród zwiedzających.

Diamorehotel 3-gwiazdkowy

1 431 

Turcja, Alanya

-16% 1708

7 dni od 09.11.2019 - Katowice

Bone Club SVShotel 4-gwiazdkowy

1 436 

Turcja, Alanya

-18% 1764

7 dni od 05.10.2019 - Katowice

Blue Wave (Obagol)hotel 4-gwiazdkowy

1 445 

Turcja, Alanya

-19% 1785

7 dni od 30.10.2019 - Wrocław

Dinler (Mahmutlar)hotel 5-gwiazdkowy

1 482 

Turcja, Alanya

-9% 1640

7 dni od 30.10.2019 - Wrocław

Bodrum – co warto zobaczyć?


Najważniejsze atrakcje i zabytki miasta

Bodrum to z kolei region położony przy Morzu Egejskim. Znany jest z licznych niskich białych domków wybudowanych na wzgórzach oraz z rozpościerających się tam niesamowitych widoków na zielone gaje oliwne, zatoki i wyspy. Jeśli chodzi o pogodę w Bodrum, to występuje tutaj charakterystyczny dla tego obszaru meltemi – rodzaj letniego wiatru uwielbianego przez miłośników sportów wodnych, np. surferów czy windsurferów. Spędzając wakacje Last Minute w Turcji, warto również zobaczyć ruiny Mauzoleum w Halikarnasie, które zostało niegdyś uznane za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.

Do najważniejszych zabytków miasta zdecydowanie zalicza się Zamek Św. Piotra, stanowiący dawniej twierdzę zakonu Joannitów. Obecnie mieści się tu Muzeum Archeologii Podwodnej, gdzie możemy podziwiać wraki statków z różnych epok. Zamek jest ponadto otoczony wspaniałym ogrodem muzealnym, w którym znajdują się różne gatunki roślin charakterystycznych dla obszarów śródziemnomorskich. W pobliżu zlokalizowany jest również odrestaurowany fragment Bramy Myndosa, kiedyś długiej na 7 metrów. Podczas wakacji w Bodrum polecamy wybrać się także do teatru hellenistycznego, gdzie w okresie letnim organizowane są różne koncerty oraz przedstawienia.

Wycieczki fakultatywne z Bodrum

Będąc na wczasach w Bodrum, warto udać się do Pamukkale. Polecamy zwiedzić tam antyczne miasto Hierapolis, które niegdyś sprawowało funkcję uzdrowiska. Główną atrakcją pozostają jednak wapienne osady, baseny ułożone w kształt tarasów i znajdujące się tam gorące źródła, które mają lecznicze właściwości dla osób mających problemy reumatyczne, choroby skóry lub astmę. Zdecydowanie zachęcamy do kąpieli w Basenie Kleopatry wypełnionym wodą termalną. Warto wybrać się także na wycieczkę fakultatywną w postaci rejsu z przystani jachtowej na pobliskie greckie wyspy Kos lub Rodos.

Eken Resorthotel 4-gwiazdkowy

1 548 

Turcja, Bodrum

-11% 1742

7 dni od 21.10.2019 - Katowice

Templehotel 3-gwiazdkowy

1 571 

Turcja, Bodrum

-6% 1683

7 dni od 07.10.2019 - Katowice

Costa Akkan Suiteshotel 4-gwiazdkowy

1 577 

Turcja, Bodrum

-6% 1689

7 dni od 18.10.2019 - Katowice

Temple Classhotel 3-gwiazdkowy

1 594 

Turcja, Bodrum

7 dni od 03.10.2019 - Wrocław

aktywny wypoczynek nad morzem najlepsze last minute wakacje w Turcji

FLY.PL