Narty samolotem

  Egzotyczne kierunki na narty samolotem

  Aktualności
  Renata Skaza
  Wybierz się na narty samolotem w nowe miejsce! Spróbuj tapas na stoku w Sierra Nevada w Hiszpanii i freeride’u na kaukaskich stokach w Gruzji.

  Zamiast kolejny raz jechać na te same stoki narciarskie w Austrii, Włoszech lub Francji, wybierz się w ferie zimowe w bardziej egzotyczne miejsce. Polecamy wyjazdy na narty samolotem do Sierra Nevada w Hiszpanii oraz do Gruzji! Zimowy urlop w tych miejscach będzie z pewnością wyjątkowy i niezapomniany. Podpowiadamy dlaczego warto udać się zimą w Góry Betyckie lub na Kaukaz i jakie atrakcje poza stokami narciarskimi można tam znaleźć.

  Sierra Nevada – tapas na stoku i zwiedzanie

  Hiszpania mało kojarzy się z śniegiem i górami. Szczególnie południowe regiony, jak Costa del Sol, słynące z plaż i ciepła. Jednak w Andaluzji, ok. 100 km od wybrzeża, znajduje się najwyższe pasmo górskie Półwyspu Iberyjskiego – Góry Betyckie (najwyższy szczyt Mulhacén 3478 m n.p.m.). Położony w ich sercu ośrodek Sierra Nevada to najbardziej na południe wysunięte miejsce w Europie, w którym można jeździć na nartach i snowboardzie!

  To nie jedyne „naj”, jakimi można określić region Sierra Nevada. Stoki narciarskie położone w ośrodku należą do najwyżej położonych w Europie. Górne stacje wyciągów sięgają nawet 3300 m n.p.m. Region należy również do najbardziej słonecznych. Wiosną, przy ładnej pogodzie ze szczytów Sierra Nevada można czasem dostrzec wybrzeże Afryki!

  Dla narciarzy i snowboardzistów przygotowano tu m.in. ponad 100 km świetnie przygotowanych tras o różnym stopniu trudności, snowpark z najdłuższą rynną halfpipe w Europie oraz rozległe strefy do jazdy off-piste (poza stokiem). Każdy znajdzie tu atrakcje dla siebie!

  Głównym kurortem i największą bazą noclegową ośrodka Sierra Nevada jest miejscowość Pradollano (2100 m n.p.m.), w której centrum znajduje się dolna stacja wyciągów narciarskich (możliwość szusowania „bez zdejmowania nart”). Jest tu również dużo restauracji i barów z pyszną, hiszpańską kuchnią oraz rozrywek après-ski.

  Osoby chcące połączyć wyjazd na narty samolotem z odkrywaniem atrakcji Andaluzji, powinny zatrzymać się w hotelu w Granadzie. Jak głosi hiszpańskie przysłowie – „Kto nie widział Granady, w ogóle nic nie widział”. To w tym malowniczym mieście znajduje się jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków całej Hiszpanii – Alhambra. Do oddalonych o ok. 30 km od stoków narciarskich w Sierra Nevada kursują autobusy.

  Sierra Nevada – mapa. Narty i snowboard w Hiszpanii

  Gruzja – freeride (i nie tylko!) w górach Kaukazu

  Podobnie jak Hiszpania, Gruzja również kojarzy się bardziej z letnimi a nie zimowymi wakacjami. Jednak ośnieżone stoki Kaukazu to doskonały wybór na wyjazd na narty samolotem, np. w ferie zimowe. Ten egzotyczny kierunek narciarski z pewnością zadowoli początkujących i zaawansowanych miłośników białego szaleństwa. Dużą zaletą Gruzji jako kierunku wyjazdów na narty i snowboard są też niedrogie skipassy (poniżej 100 euro za 6 dni).

  Głównym górskim kurortem w Gruzji jest miejscowość Gudauri. Ośrodek obejmuje ok. 57 km tras o różnym stopniu trudności. Na stoki dostaniemy się nowoczesnymi wyciągami austriackiej marki Doppelmayer. Gudauri słynie ze znakomitych warunków do uprawiania freeride’u. Popularne są także wyprawy skitourowe (połączenie wspinaczki, wędrówki na nartach oraz narciarstwa zjazdowego). Na fanów podwyższonej adrenaliny czekają tu również inne atrakcje, jak heliski (przelot helikopterem na wysokość ponad 4 000 m n.p.m. oraz zjazd po dziewiczych zboczach Kaukazu), loty z paralotnią oraz snowpark.

  W Gudauri dostępne są również atrakcje après-ski. Znajdziemy tu restauracje serwujące przepyszne lokalne dania oraz słynne trunki (wino i mocna czacza). Możemy udać się do gruzińskiego spa z ruską banią i saunami lub na zwiedzanie np. okolicznych winnic lub stolicy Gruzji – Tbilisi (120 km). Wybierając się do Gruzji, zawsze możemy spodziewać się znakomitej atmosfery i niezwykle przyjaznych, gościnnych mieszkańców.

  Gudauri, Gruzja - mapa. Narty i snowboard na Kaukazie

  Egzotyczne wyjazdy na narty i snowboard

  Do Sierra Nevada i Gudauri w Gruzji powinien wybrać się każdy miłośnik nart i snowboardu. Wybierz się tam na narty samolotem w ferie zimowe lub w drugiej części sezonu 2017/2018. Odkryj niezwykłe górskie regiony z FLY.PL!

  FLY.PL