Te kraje zapraszają turystów na wczasy w 2020 roku!

  Magdalena Łysik

  Koronawirus a wakacje 2020 za granicą – sprawdź aktualne informacje wyjazdowe. Dowiedz się, które kraje otworzyły granice dla turystów i do jakich krajów można lecieć z Polski

  Granice otwarte – można lecieć na Wakacje 2020 Last Minute! Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Choć przez koronawirusa wczasy 2020 będą inne niż wcześniej, przedstawiciele hoteli i resortów wakacyjnych robią wszystko, by zapewnić bezpieczny i komfortowy pobyt dla swoich gości. Sprawdź, które kraje otworzyły granice dla turystów i poznaj listę krajów na wakacje bez kwarantanny dla Polaków.

  Kiedy otwarcie granic w Europie i na świecie? [Aktualne informacje dla turystów]

  Chorwacja – granice już otwarte!

  Chorwacja jako jeden z pierwszych krajów otworzył granice dla turystów. Podróżować do Chorwacji można już od 28 maja 2020 roku. Nie ma kwarantanny, ani nie trzeba wykonywać testów. Obowiązują standardowe procedury, czyli okazanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu oraz kontrola epidemiczna. Przekraczając granicę trzeba podać miejsce, w którym spędzamy wakacje oraz numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Wszystkie dane można wcześniej przesłać za pomocą aplikacji entercroatia.mup.hr, dostępnej również w języku polskim. Należy również przestrzegać zasad epidemicznych obowiązujących na terenie Chorwacji.

  ► Aktualne informacje dostępne są tutaj: Chorwacja koronawirus a wakacje 2020

  Grecja otwiera granice

  Wakacje 2020 możemy spędzić również w Grecji. To kolejny kraj, który otworzył granice dla turystów. Od 1 lipca 2020 turyści mogą podróżować do całego kraju bez konieczności odbywania kwarantanny. Na lotniskach w Grecji mogą być przeprowadzane losowe testy przesiewowe.

  Co najmniej 24 godzin przed przyjazdem do Grecji należy wypełnić formularz Passenger Locator Form na stronie travel.gov.gr. W formularzu należy podać m.in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będziemy przebywać w Grecji. Po wypełnieniu formularza otrzymamy wygenerowany kod QR, który należy zapisać na smartfonie lub wydrukować i zeskanować po wyjściu z samolotu.

  Od 3 października 2020 roku turyści z Polski są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu. Test należy wykonać najpóźniej 72 godziny przed wylotem.

  Inne warunki wjazdowe dotyczą podróżnych, którzy chcą przyjechać do Grecji drogą lądową. Więcej informacji w linku poniżej.

  ► Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: Grecja koronawirus – otwarcie granic dla turystów

  Tunezja otwarcie granic

  Zamknięcie granic nie dotyczy już Tunezji. Kraj ten zaprasza na wakacje 2020 turystów z zagranicy już od 27 czerwca. Obowiązują specjalne protokoły sanitarne i środki zapobiegawcze.

  Tunezja znalazła się na liście z zakazem lotów w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 13 października 2020 r., które obowiązuje od 27 października. Zakaz nie dotyczy jednak połączeń czarterowych. Wycieczki do Tunezji samolotem czarterowym odbywają się bez przeszkód.

  Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektora biura Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie, turyści którzy przylecą na wakacje 2020 do Tunezji z biurem podróży nie muszą przedstawiać negatywnych wyników testów ani poddawać się kwarantannie. Loty czarterowe do Tunezji są realizowane od sierpnia.

  Przed wylotem do Tunezji należy wypełnić Formularz Podróży oraz wypełnić i wydrukować Deklarację zdrowia oraz potwierdzenie zapoznania się z polityką COVID-19.

  ► Szczegółowe informacje oraz instrukcje wypełnienia dokumentów znajdują się tutaj: Tunezja otwiera granice: ważne informacje dla turystów

  Otwarcie granic w Portugalii

  Można lecieć na wakacje do Portugali!Otwarcie sezonu wakacyjnego w Portugalii m.in. dla turystów z Unii Europejskiej nastąpiło już 15 czerwca. Turyści przyjeżdżający do Portugalii kontynentalnej nie muszą poddawać się kwarantannie, nie są też zobowiązani do wykonania testu na obecność koronawirusa. Inne warunki obowiązują na Maderze i Azorach. Podczas podróży na portugalskie wyspy konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu (PT-PCR) lub wykonanie testu na lotnisku.

  ► Szczegółowe informacje: Koronawirus Portugalia – otwarcie granic dla turystów

  Otwarcie granic w Bułgarii

  Bułgaria to jeden z krajów, który najszybciej przygotował się na otwarcie granic i przyjęcie turystów. Wielu turystów z Polski spędziło tam wakacje 2020. Sezon na wakacje w Bułgarii rozpoczął się 17 czerwca 2020. Loty czarterowe do Bułgarii odbywają się od początku lipca. Zapraszamy do rezerwacji wyjazdów na wczasy w Bułgarii bez testów i bez kwarantanny dla Polaków.

  ► Szczegółowe informacje o wakacjach i warunkach wjazdowych: Bułgaria koronawirus – otwarcie granic dla turystów

  Hiszpania otwarcie granic

  Otwarcie granic w Hiszpanii nastąpiło 21 czerwca. Podróżni przybywający do Hiszpanii po tej dacie nie muszą odbywać kwarantanny ani przedstawiać wyników testów. Jest to również data przywrócenia swobodnego ruchu turystycznego, zniesienia stanu wyjątkowego i ograniczeń związanych z przemieszczaniem się między regionami Hiszpanii.

  Od początku lipca przed wyjazdem na urlop do Hiszpanii należy wypełnić formularz FCS. Na jego podstawie wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przed wejściem do samolotu lub po przylocie. Formularz dostępny jest na stronie spth.gob.es/create.

  Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Rady Ministrów nie ma ograniczeń w bezpośrednim ruchu lotniczym z Hiszpanią. Wakacje w całej Hiszpanii, łącznie z Wyspami Kanaryjskimi oraz Balearami odbywają się bez przeszkód. Możemy pojechać tam na urlop bez kwarantanny i bez testów.

  ► Szczegółowe informacje: Hiszpania koronawirus – otwarcie granic dla turystów

  Otwarcie granic w Egipcie

  Egipt otworzył granice dla turystów z zagranicy 1 lipca. Decyzja Egiptu wynika z dużo mniejszej liczby przypadków występowania wirusa w kurortach nadmorskich. Turyści mogą podróżować do Hurghady, Marsa Alam, Sharm el Sheikh, Dahabu oraz Marsa Matrouh. Hotele w Egipcie mogą być otwarte tylko wtedy, jeśli uzyskają certyfikat „bezpieczeństwa higienicznego”.

  Od 12 sierpnia zostały wznowione loty z Polski do Egiptu. Od tego dnia nie ma przeszkód w podróżowaniu do Egiptu i można spędzić tam wakacje bez kwarantanny po powrocie.

  Dodatkowo Egipt znosi opłaty za wizy aż do 30 kwietnia 2021 roku.

  Każda osoba podróżująca do Egiptu zobowiązana jest do wypełnienia i podpisania Formularza Lokalizacyjnego.

  Od 1 września 2020 roku wszyscy turyści wybierający się do Egiptu będą musieli okazać negatywne wyniki testów PCR wykonanego na 72 godz. przed planowanym przylotem lub wykonać test na lotnisku po przylocie. Koszt testu w Egipcie wynosi 30 dolarów, a w oczekiwaniu można swobodnie spędzać czas w wybranym hotelu. W razie konieczności leczenia lub przedłużonego zakwaterowania z powodu kwarantanny koszty ponosi rząd Egiptu.

  ► Dowiedz się więcej: Koronawirus w Egipcie – otwarcie granic dla turystów 

  Turcja otwarcie granic

  Granice otwarte – można lecieć na wakacje do Turcji bez testów i bez kwarantanny! Data otwarcia granic Turcji dla Polaków została ustalona na 29 lipca 2020 roku. Pierwsze loty czarterowe do Turcji z Polski poleciały już w pierwszych dniach sierpnia.

  Wszyscy turyści przylatujący do Turcji zobowiązani są do wypełnienia i podpisania wydrukowanego Formularza Lokalizacyjnego (pole Seat number należy uzupełnić po odebraniu karty pokładowej na lotnisku). Za osoby niepełnoletnie formularz wypełnia osoba pełnoletnia, pod której opieką znajduje się niepełnoletni. Formularze będą zbierane w samolocie przez obsługę.

  Nadal obowiązuje obowiązek noszenia masek oraz utrzymywania dystansu społecznego. Hotele zachowały formułę All Inclusive i przyjmują połowę maksymalnej liczby gości, co zwiększa komfort wypoczynku.

  Więcej informacji w komunikacie: Turcja koronawirus - otwarcie granice dla turystów [Aktualne informacje]

  Włochy otwarcie granic

  Włochy otworzyły granice 3 czerwca 2020 roku dla wszystkich państw członkowskich strefy Schengen, podróże z pozostałych państw są możliwe od 15 czerwca. Loty z Polski do Włoch zostały wznowione i odbywają się bez przeszkód. Nie ma obowiązku okazywania negatywnych wyników testów na koronawirusa oraz bez kwarantanny po powrocie.

  W przypadku podróży na Sardynięnależy wypełnić formularz PLF na 48 godzin przed przylotem. Formularz dostępny jest na stronie: https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init. Na podany w formularzu adres e-mail otrzymamy potwierdzenie wypełnienia formularza oraz kod QR. Wydrukowany lub zapisany w telefonie kod QR należy okazać na lotnisku wylotowym oraz po przylocie na wyspę. W przypadku otrzymania dodatkowego linku z formularzem zdrowotnym również należy o wypełnić i przedstawić na lotnisku.

  Władze Sycylii wprowadziły obowiązek rejestracji osób przybywających na wyspę. Każdy turysta zobowiązany jest do zarejestrowania się na stronie: https://siciliasicura.costruiresalute.it/register. Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-mail z instrukcjami dotyczącymi ukończenia rejestracji. Rejestracji można dokonać w dowolnym momencie przed wylotem na Sycylię lub po przylocie na miejscu. Zachęcamy jednak do rejestracji przed wylotem na Sycylię, co usprawni kwestie organizacyjne.

  Więcej informacji oraz szczegółowe procedury wjazdowe znajdziesz w komunikacie: Włochy koronawirus – otwarcie granic [Aktualne informacje]

  Otwarcie granic na Malcie

  Malta wznowiła międzynarodowy lotniczy ruch pasażerski od 1 lipca dla turystów z  Polski. Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów nie ma ograniczeń w podróżowaniu na Maltę. Można lecieć na wakacje na Maltę bez testów i bez kwarantanny. Przed wylotem należy wypełnić deklarację zdrowia i formularz podróży.

  Wycieczki na Maltę odbywają się w reżimie sanitarnym z zachowaniem odpowiednich środków higieny. Podróżni są zobowiązani do noszenia maseczek w trakcie lotu. Przed wylotem i po przylocie będą mieli mierzoną temperaturę.

  ► Szczegółowe informacje: Malta koronawirus – otwarcie granic dla Polski

  Otwarcie granic w Albanii

  Albania otworzyła granice lądowe z państwami sąsiednimi już 1 czerwca. Jednak ze względu na to, że kraj ten nie należy do krajów członkowskich Unii Europejskiej, data, od kiedy turyści z Polski mogą podróżować do Albanii została wyznaczona na 1 lipca 2020 roku. Pierwsze samoloty czarterowe na wakacje w Albanii wystartowały w połowie lipca. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem polskiego rządu nie ma ograniczeń w podróżowaniu do Albanii z Polski.

  Wszystkie osoby podróżujące do Albanii muszą mieć przy sobie wypełniony i wydrukowany druk wjazdowy – POBIERZ DRUK WJAZDOWY.

  ► Szczegółowe informacje wjazdowe: Albania otwarcie granic dla turystów

  Otwarcie granic w Czarnogórze

  Czarnogóra rozpoczęła otwieranie granic 1 czerwca. Dla turystów z Polski granice zostały otwarte 22 czerwca. Początkowo od podróżujących z naszego kraju wymagano przedstawienia negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2. Zgodnie z decyzją czarnogórskiego rządu od 30 czerwca 2020 roku Czarnogóra otwiera granice dla wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Turyści z Polski mogą przyjeżdżać na wakacje 2020 do Czarnogóry bez dodatkowych obostrzeń (bez testów i bez kwarantanny).

  Czarnogóra znalazła się na liście z zakazem lotów w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 13 października 2020 r., które obowiązuje od 27 października. Zakaz nie dotyczy jednak połączeń czarterowych. Wycieczki do Czarnogóry samolotem czarterowym mogą się odbywać bez przeszkód.

  ► Szczegółowe informacje: Czarnogóra koronawirus – otwarcie granic, obostrzenia

  Cypr otwarcie granic

  Cypr Południowy otworzył granice 9 czerwca. Na podstawie danych epidemiologicznych kraje zostały podzielone na kategorie A i B. Obywatele państw znajdujących się w pierwszej grupie od 20 czerwca nie podlegają żadnym dodatkowym restrykcjom. Obywatele krajów z kategorii B są natomiast zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa. Test należy przeprowadzić na 72 godziny przed wyjazdem na Cypr. Polska znalazła się w grupie B, co oznacza, że turyści z Polski zobowiązani są do wykonania testu na koronawirusa. Podróże z krajów, które nie znalazły się w kategoriach A i B będzie możliwa wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach.

  Wszyscy turyści, bez względu na kategorię, muszą wypełnić formularz Cyprus Flight Pass dostępny na stronie https://cyprusflightpass.gov.cy/. Wypełniony formularz należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz podczas kontroli granicznej.

  Na lotnisku w Larnace i Pafos turyści mogą być wyrywkowo kierowani na testy na obecność koronawirusa. Testy są bezpłatne, a na wynik należy poczekać ok. 1,5 godziny w wyznaczonym miejscu na lotnisku.

  W przypadku podróży do Cypru Północnego również należy przedstawić wyniki testów zrobionych do 72 godz. przed przylotem. Turyści są zobowiązani również do wypełnienia formularza lokalizacji pasażera przed wjazdem do kraju. Dodatkowo po przybyciu na Cypr Północny pasażerowie zostaną poddani dodatkowym testom PCR.

  Przejście przez strefę buforową (granica lądowa) między Cyprem Południowym a Północnym jest otwarte wyłącznie dla obywateli i rezydentów Republiki Cypryjskiej, turyści nie mogą korzystać z tego przejścia.

  ► Szczegółowe informacje: Cypr koronawirus – otwarcie granic dla turystów

  Bośnia i Hercegowina otwarcie granic

  Bośnia i Hercegowina otworzyła granice dla turystów z Polski 16 lipca 2020 roku. Przy przekraczaniu granicy należy okazać ważny paszport oraz negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu 48 godzin (licząc od daty wykonania testu). Obowiązek ten dotyczy wszystkich turystów, bez względu na wiek. Rodzaj testu nie został sprecyzowany przez władze Bośni i Hercegowiny. Test można wykonać także w Chorwacji.

  Test nie jest wymagany wyłącznie w przypadku przejazdu tranzytowego przez Neum na trasie Dubrownik - pozostała część Chorwacji. Taki przejazd możliwy jest także na podstawie dowodu osobistego. Zatrzymanie się podczas przejazdu tranzytowego lub próba wjazdu do Bośni i Hercegowiny przez korytarz w Neum bez testu i paszportu karana jest wysokimi mandatami.

  Wakacje 2020 za granicą – dowiedz się więcej!

  Wakacje 2020 za granicą a koronawirus: sprawdź, co się zmieniło i jak teraz wyglądają wczasy All Inclusive. Przedstawiamy subiektywny po podróżowaniu w 2020 roku
  Sprawdź, gdzie można bezpiecznie wyjechać za granicę. Przedstawiamy potwierdzoną listę krajów, do których można lecieć na wakacje w 2020 roku z Polski.
  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL