Te kraje już otwierają granice i zapraszają turystów na Wakacje 2020!

  Aktualności
  Magdalena Łysik

  Koronawirus a wakacje 2020 za granicą – sprawdź aktualne informacje wyjazdowe i dowiedz się, które kraje już otworzyły granice dla turystów

  W wielu krajach epidemia koronawirusa wydaje się już przeszłością. Choć przypadki zakażeń występują, sytuacja jest opanowana i kontrolowana w tak dużym stopniu, że kraje decydują się na otwarcie granic i uruchomienie kurortów na wakacje 2020 przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Choć przez koronawirusa wakacje 2020 będą inne niż wcześniej, przedstawiciele hoteli i resortów wakacyjnych zrobią wszystko, by zapewnić bezpieczny i komfortowy pobyt dla swoich gości. Sprawdź, które kraje otwierają granice dla turystów i poznaj listę krajów na wakacje bez kwarantanny.

  Kiedy otwarcie granic w Europie i na świecie? [Aktualne informacje dla turystów]

  Chorwacja – granice już otwarte!

  Chorwacja jako jeden z pierwszych krajów otworzył granice dla turystów. Podróżować do Chorwacji można już od 28 maja 2020 roku. Nie ma kwarantanny, ani nie trzeba wykonywać testów. Obowiązują standardowe procedury, czyli okazanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu oraz kontrola epidemiczna. Przekraczając granicę trzeba podać miejsce, w którym spędzamy wakacje oraz numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Wszystkie dane można wcześniej przesłać za pomocą aplikacji entercroatia.mup.hr, dostępnej również w języku polskim. Należy również przestrzegać zasad epidemicznych obowiązujących na terenie Chorwacji.

  ► Aktualne informacje dostępne są tutaj: Chorwacja koronawirus a wakacje 2020

  Grecja otwiera granice

  Wakacje 2020 będziemy mogli spędzić również w Grecji. To kolejny kraj, który już wyznaczył datę otwarcia granic dla turystów. Od 1 lipca 2020 turyści będą mogli podróżować do całego kraju bez konieczności odbywania kwarantanny. Na lotniskach będą prowadzone jedynie losowe testy przesiewowe.

  [Aktualizacja 29.06.2020]

  Co najmniej 48 godzin przed przyjazdem do Grecji należy wypełnić formularz Passenger Locator Form na stronie travel.gov.gr. W formularzu należy podać m.in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będziemy przebywać w Grecji. Po wypełnieniu formularza otrzymamy wygenerowany kod QR, który należy zapisać na smartfonie lub wydrukować i zeskanować po wyjściu z samolotu.

  [Aktualizacja 09.07.2020]

  Formularz Passenger Locator Form na stronie travel.gov.gr można wypełnić na co najmniej 24 godziny przed przyjazdem do Grecji.

  ► Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: Grecja koronawirus – otwarcie granic dla turystów

  Tunezja otwarcie granic

  Zamknięcie granic przestaje obowiązywać również w Tunezji. Kraj ten zaprasza na wakacje 2020 turystów z zagranicy już od 27 czerwca. Obowiązywać będą specjalne protokoły sanitarne i środki zapobiegawcze.

  [Aktualizacja 03.08.2020]

  Ruch lotniczy pomiędzy Polską a Tunezją został wznowiony 29 lipca 2020 roku. Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektora biura Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie, turyści którzy przylecą na wakacje 2020 do Tunezji z biurem podróży nie będą musieli przedstawiać wyników testów ani poddawać się kwarantannie. Pierwsze wznowione loty czarterowe do Tunezji startują w połowie sierpnia.

  ► Dowiedz się więcej: Tunezja otwiera granice: ważne informacje dla turystów

  Otwarcie granic w Portugalii

  Otwarcie sezonu wakacyjnego w Portugalii m.in. dla turystów z Unii Europejskiej nastąpiło 15 czerwca. Turyści przyjeżdżający do Portugalii kontynentalnej nie muszą poddawać się kwarantannie, nie są też zobowiązani do wykonania testu na obecność koronawirusa. Inne warunki obowiązują na Maderze i Azorach. Podczas podróży na portugalskie wyspy konieczne jest okazanie negatywnego wyniku testu (PT-PCR) lub wykonanie testu na lotnisku.

  [Aktualizacja 12.08.2020]

  Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów obowiązującym od 12.08.2020 r.  ruchu lotniczy z Portugalią zostaje wznowiony. Pierwsze samoloty z Polski do Portugalii wystartują już w najbliższych dniach.

  ► Szczegółowe informacje: Koronawirus Portugalia – otwarcie granic dla turystów

  Otwarcie granic w Bułgarii

  Bułgaria to jeden z krajów, który najszybciej przygotował się na otwarcie granic i przyjęcie turystów. Wszystko wskazuje na to, że podróżni z Polski będą mogli spędzić tam wakacje 2020. Bułgaria prowadzi rozmowy na temat wznowienia lotów czarterowych już od 15 czerwca.

  [Aktualizacja 17.06.2020]

  Sezon na wakacje w Bułgarii właśnie się rozpoczął! 17 czerwca 2020 wznowiony został międzynarodowy ruch lotniczy z Polski, w tym połączenia jedną linią lotniczą z Bułgarią. Loty czarterowe zostały jeszcze wstrzymane.

  [Aktualizacja 30.06.2020]

  Loty czarterowe do Bułgarii zostają wznowione od początku lipca. Zapraszamy do rezerwacji wyjazdów na wczasy w Bułgarii.

  ► Szczegółowe informacje o wakacjach i warunkach wjazdowych: Bułgaria koronawirus – otwarcie granic dla turystów

  Hiszpania otwarcie granic

  Otwarcie granic w Hiszpanii zaplanowane jest na 1 lipca 2020 roku.  Podróżni przybywający do Hiszpanii po tej dacie nie będą musieli odbywać kwarantanny. Ograniczenia są znoszone w 4 etapach, zależnych od sytuacji epidemiologicznej w danym regionie. Rząd Balearów planuje natomiast wznowienie międzynarodowego ruchu turystycznego jeszcze przed 1 lipca bez obowiązku przechodzenia kwarantanny. Wakacje na Majorce czy Ibizie będą możliwe jeszcze w czerwcu, o ile rząd Hiszpanii wyda na to zgodę – decyzja nie została jeszcze podjęta. Wyspy Kanaryjskie to jeden z najmniej dotkniętych epidemią miejsc w Europie. Na Teneryfie, Fuerteventurze, Gran Canarii, Lanzarote i La Gomerze otwarte są plaże, baseny, restauracje, kina, teatry, muzea i centra handlowe z odpowiednimi ograniczeniami.

  [Aktualizacja 15.06.2020]

  Rząd Hiszpanii zdecydował przyspieszyć termin otwarcia granic dla strefy Schengen (za wyjątkiem Portugalii) na 21 czerwca bez obowiązkowej kwarantanny. Jest to data przywrócenia swobodnego ruchu turystycznego, zniesienia stanu wyjątkowego i ograniczeń związanych z przemieszczaniem się między regionami Hiszpanii.  Podróżni z krajów z poza strefy Schengen będą mogli przyjechać do Hiszpanii po 1 lipca.

  Pierwsi podróżni w ramach testu na wakacje bez kwarantanny polecą na Majorkę już 15 czerwca.

  [Aktualizacja 06.07.2020]

  Od początku lipca przed wyjazdem na urlop do Hiszpanii należy wypełnić formularz FCS. Na jego podstawie wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przed wejściem do samolotu lub po przylocie. Formularz dostępny jest na stronie spth.gob.es/create.

  ► Szczegółowe informacje: Hiszpania koronawirus – otwarcie granic dla turystów

  Otwarcie granic w Egipcie

  Na otwarcie granic w Egipcie będziemy musieli jeszcze zaczekać. Data zniesienia ograniczeń podróży międzynarodowych nie jest jeszcze znana. Ministerstwo Turystyki i Starożytności w Egipcie przygotowuje się do przyjęcia turystów zagranicznych, sprawdza hotele i uruchamia te, które spełniają odpowiednie normy. Hotele w Egipcie mogą być otwarte tylko wtedy, jeśli uzyskają certyfikat „bezpieczeństwa higienicznego”. Do 15 maja hotele w Egipcie mogły funkcjonować przy obłożeniu 25%, od 1 czerwca obiekty mogą przyjmować 50% gości. Dodatkowo Egipt znosi opłaty za wizy aż do 31 października 2020 roku.

  [Aktualizacja 15.06.2020]

  Egipt otworzył granice dla turystów z zagranicy 1 lipca. Decyzja Egiptu wynika z dużo mniejszej liczby przypadków występowania wirusa w kurortach nadmorskich. Turyści będą mogli podróżować do Hurghady, Marsa Alam, Sharm el Sheikh, Dahabu oraz Marsa Matrouh.

  [Aktualizacja 12.08.2020]

  Od 12 sierpnia wznowione zostają loty z Polski do Egiptu.Od tego dnia nie ma przeszkód w podróżowaniu do Egiptu i można spędzić tam wakacje.

  ► Dowiedz się więcej: Koronawirus w Egipcie – otwarcie granic dla turystów 

  Turcja otwarcie granic

  Turcja niemal całkowicie złagodziła już ograniczenia. Od 1 czerwca w Turcji zostały otwarte kawiarnie, restauracje i bary. Zniesiono również restrykcje dotyczące przebywania w parkach, na plażach czy w muzeach. Nadal obowiązuje obowiązek noszenia masek oraz utrzymywania dystansu społecznego. Hotele będą działały w ograniczonym stopniu – przyjmą połowę maksymalnej liczby gości, ale zachowają formułę All Inclusive.

  [Aktualizacja 25.06.2020]

  Zgodnie z zapowiedziami tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki do połowy lipca na tureckich lotniskach powstaną centra medyczne przeprowadzające testy na obecność koronawirusa. Testy zostaną wykonane bezpłatnie u turystów z wysoką temperaturą. Wszystkie pozostałe osoby będę mogły wykonać taki test za 15 euro. Wyniki testów mają być znane w ciągu ok. 2 godzin. W pierwszej kolejności takie centra medyczne mają powstać na lotniskach w Antalyi, Izmirze i Dalamanie.

  [Aktualizacja 28.07.2020]

  W rejonie Morza Śródziemnego od kilku tygodni nie występują nowe przypadki zachorowań na koronawirusa. Wprowadzone przez rząd ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowały, że regiony turystyczne zostały dotknięte tylko w niewielkim stopniu. Data otwarcia granic Turcji dla Polaków została ustalona na 29 lipca 2020 roku. Pierwsze loty czarterowe do Turcji z Polski polecą już w pierwszych dniach sierpnia.

  Więcej informacji w komunikacie: Turcja koronawirus - otwarcie granice dla turystów [Aktualne informacje]

  Włochy otwarcie granic

  Włochy otworzyły granice 3 czerwca 2020 roku dla wszystkich państw członkowskich strefy Schengen, podróże z pozostałych państw będą możliwe po 15 czerwca. Wirusolodzy z Włoch uważają, że epidemia koronawirusa jest w fazie schyłkowej, dlatego kraj decyduje się zrezygnować z ograniczeń i obowiązkowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Włoch.

  Ograniczenia we Włoszech od tygodni są łagodzone. Większość sklepów, restauracji i lokali usługowych funkcjonuje normalnie. Obowiązuje zasada dystansu społecznego w przestrzeni publicznej, także na plażach.

  [Aktualizacja 06.07.2020]

  W przypadku podróży na Sardynięnależy wypełnić formularz PLF na 48 godzin przed przylotem. Formularz dostępny jest na stronie: https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init. Na podany w formularzu adres e-mail otrzymamy potwierdzenie wypełnienia formularza oraz kod QR. Wydrukowany lub zapisany w telefonie kod QR należy okazać na lotnisku wylotowym oraz po przylocie na wyspę. W przypadku otrzymania dodatkowego linku z formularzem zdrowotnym również należy o wypełnić i przedstawić na lotnisku.

  [Aktualizacja 09.07.2020]

  Władze Sycylii wprowadziły obowiązek rejestracji osób przybywających na wyspę. Każdy turysta zobowiązany jest do zarejestrowania się na stronie: https://siciliasicura.costruiresalute.it/register. Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-mail z instrukcjami dotyczącymi ukończenia rejestracji. Rejestracji można dokonać w dowolnym momencie przed wylotem na Sycylię lub po przylocie na miejscu. Zachęcamy jednak do rejestracji przed wylotem na Sycylię, co usprawni kwestie organizacyjne.

  Więcej informacji oraz szczegółowe procedury wjazdowe znajdziesz w komunikacie: Włochy koronawirus – otwarcie granic [Aktualne informacje]

  Otwarcie granic na Malcie

  Malta rozpoczęła znoszenie obostrzeń i od 1 lipca wznawia międzynarodowy lotniczy ruch pasażerski dla wybranych krajów o niskim odsetku zachorowań. Wśród państw, dla których Malta otwiera granice w początkowej fazie, nie znalazła się Polska. Na informację o umożliwieniu podróży na Maltę na wakacje 2020 będziemy musieli jeszcze zaczekać.

  Wycieczki na Maltę będą odbywać się w reżimie sanitarnym z zachowaniem odpowiednich środków higieny. Podróżni będą zobowiązani do noszenia maseczek w trakcie lotu, przed wylotem i po przylocie będą mieli mierzoną temperaturę. Na wyspie odnotowuje się regularny spadek zachorowań na koronawirusa. Od 22 maja na Malcie funkcjonują hotele, restauracje i atrakcje dla turystów.

  [Aktualizacja 15.06.2020]

  Premier Malty zapowiedział, że ruch turystyczny od 1 lipca zostanie wznowiony dla większej liczby krajów, w tym Polski (z pominięciem lotniska w Katowicach). 

  [Aktualizacja 29.06.2020]

  Maltańska Organizacja Turystyczna w piątek 26.06.2020 poinformowała o wznowieniu lotów od 1 lipca również z lotniska w Katowicach.

  ► Szczegółowe informacje: Malta koronawirus – otwarcie granic dla Polski

  Otwarcie granic w Albanii

  Albania otworzyła granice lądowe z państwami sąsiednimi już 1 czerwca. Jednak ze względu na to, że kraj ten nie należy do krajów członkowskich Unii Europejskiej, nie została jeszcze ustalona data, od kiedy turyści z Polski będą mogli podróżować do Albanii. Wstępny termin wznowienia lotów do Albanii jest zaplanowany pod koniec czerwca. O zmianach będziemy informowali na bieżąco.

  [Aktualizacja 01.07.2020]

  Zgodnie z rozporządzeniem polskiego rządu od 1 lipca 2020 roku, wznowiony zostaje ruch lotniczy z Albanią. Pierwsze samoloty czarterowe na wakacje w Albanii wystartują w połowie lipca. Zapraszamy do rezerwacji!

  [Aktualizacja 08.07.2020]

  Wszystkie osoby podróżujące do Albanii muszą mieć przy sobie wypełniony i wydrukowany druk wjazdowy – POBIERZ DRUK WJAZDOWY.

  ► Szczegółowe informacje wjazdowe: Albania otwarcie granic dla turystów

  Otwarcie granic w Czarnogórze

  Czarnogóra rozpoczęła otwieranie granic 1 czerwca. Dla turystów z Polski granice zostały otwarte 22 czerwca, jednak od podróżujących z naszego kraju wymagano przedstawienia negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2.

  [Aktualizacja 30.06.2020]

  Zgodnie z zapowiedziami czarnogórskiego rządu od 30.06.2020 Czarnogóra otwiera granice dla wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Turyści z Polski mogą przyjeżdżać na wakacje 2020 do Czarnogóry bez dodatkowych obostrzeń (bez testów i bez kwarantanny).

  [Aktualizacja 29.07.2020]

  Polski rząd podjął decyzję o zawieszeniu bezpośredniego ruchu lotniczego z Czarnogórą. Rozporządzenie weszło w życie 29 lipca 2020 roku i obowiązuje do 11 sierpnia 2020 roku.

  [Aktualizacja 12.08.2020]

  Zawieszenie lotów z Polski do Czarnogóry zostało utrzymane i obowiązuje do 25 sierpnia 2020 roku.

  ► Szczegółowe informacje: Czarnogóra koronawirus – otwarcie granic, obostrzenia

  Cypr otwarcie granic

  Cypr Południowy otworzył granice 9 czerwca. Na podstawie danych epidemiologicznych kraje zostały podzielone na kategorie A i B. Obywatele państw znajdujących się w pierwszej grupie od 20 czerwca nie podlegają żadnym dodatkowym restrykcjom. Obywatele krajów z kategorii B są natomiast zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa. Test należy przeprowadzić na 72 godziny przed wyjazdem na Cypr. Polska znalazła się w grupie B, co oznacza, że turyści z Polski zobowiązani są do wykonania testu na koronawirusa. Podróże z krajów, które nie znalazły się w kategoriach A i B będzie możliwa wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach.

  Wszyscy turyści, bez względu na kategorię, muszą wypełnić formularz Cyprus Flight Pass dostępny na stronie https://cyprusflightpass.gov.cy/. Wypełniony formularz należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz podczas kontroli granicznej.

  [Aktualizacja 12.08.2020]

  Decyzją władz Cypru Południowego, Polska została przeniesiona do krajów kategorii B. Oznacza to, że od 14.08.2020 roku turyści z Polski muszą przedstawiać negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa, które należy wykonać do 72 godzin przed podróżą. Na 24 godziny przed przylotem należy zarejestrować się i wypełnić formularz na stronie https://cyprusflightpass.gov.cy/.

  Na lotnisku w Larnace i Pafos turyści mogą być wyrywkowo kierowani na testy na obecność koronawirusa. Testy są bezpłatne, a na wynik należy poczekać ok. 1,5 godziny w wyznaczonym miejscu na lotnisku.

  W przypadku podróży do Cypru Północnego również należy przedstawić wyniki testów. Przejście przez strefę buforową (granica lądowa) między Cyprem Południowym a Północnym jest otwarte wyłącznie dla obywateli i rezydentów Republiki Cypryjskiej, turyści nie mogą korzystać z tego przejścia.

  ► Szczegółowe informacje: Cypr koronawirus – otwarcie granic dla turystów

  Bośnia i Hercegowina otwarcie granic

  Bośnia i Hercegowina otworzyła granice dla turystów z Polski 16 lipca 2020 roku. Przy przekraczaniu granicy należy okazać ważny paszport oraz negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu 48 godz. (licząc od daty wykonania testu). Obowiązek ten dotyczy wszystkich turystów, bez względu na wiek. Rodzaj testu nie został sprecyzowany przez władze Bośni i Hercegowiny. Test można wykonać także w Chorwacji.

  Test nie jest wymagany wyłącznie w przypadku przejazdu tranzytowego przez Neum na trasie Dubrownik - pozostała część Chorwacji. Taki przejazd możliwy jest także na podstawie dowodu osobistego. Zatrzymanie się podczas przejazdu tranzytowego lub próba wjazdu do Bośni i Hercegowiny przez korytarz w Neum bez testu i paszportu karana jest wysokimi mandatami.

  Wakacje 2020 za granicą – dowiedz się więcej!

  Znamy datę otwarcia granic Polski. Sprawdź, kiedy polecimy z Polski za granicę na wakacje 2020 z biurem podróży i które kraje będziemy mogli odwiedzić.
  Wakacje samochodem, gdzie warto się wybrać na wczasy z dojazdem własnym? Sprawdź polecane regiony w kraju i za granicą. Zaplanuj rodzinny urlop pełen atrakcji i wypoczynku!
  FLY.PL