Kos – co warto zobaczyć? Atrakcje wyspy Kos

  Aktualności
  Beata Gizak
  Zaplanuj wakacje na wyspie Kos! Sprawdź, co warto zobaczyć na Kos – odkryj zabytki i ciekawe miejsca. Poznaj największe atrakcje turystyczne greckiej wyspy

  Kos to jedna z najchętniej wybieranych wysp na wakacje w Grecji. Należy do Wysp Egejskich i położona jest u wybrzeża Turcji (okolice Bodrum). Wczasy na Kos to doskonały wybór ze względu na piaszczyste wybrzeże, rozległe wykopaliska architektoniczne, ciekawe zabytki różnych kultur i wspaniały klimat. Ponadto wyspa Kos zachwyca najpiękniejszymi plażami w Grecji. Znajdziecie tam dużo zieleni, tawerny z lokalnymi specjałami oraz całe mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na wakacjach na Kos. Przedstawiamy przewodnik po zabytkach i atrakcjach greckiej wyspy Kos.

  Atrakcje Kos – stolicy wyspy

  Zwiedzanie wyspy Kos warto zacząć od stolicy – miasta o tej samej nazwie. Jest to centrum kulturalne a jednocześnie jeden z najchętniej wybieranych kurortów wakacyjnych na wyspie. Miasto zachwyca zabytkami, różnorodną architekturą wynikającą z burzliwej historii i pięknym wybrzeżem. Wspaniałe piaszczyste plaże, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych oraz tętniące życiem kluby i bary – każdy znajdzie coś dla siebie.

  W stolicy Kos koniecznie musicie zobaczyć:

  • STARE MIASTO KOS – w centralnej części miasta znajdują się Plac Wolności, pozostałości starożytnej agor oraz ciekawe budynki z okresu panowania tureckiego: meczety, minarety czy studnie. Wokół placu jest wiele klimatycznych kawiarni i restauracji. Po pamiątki i świeże owoce warto wybrać się natomiast do współczesnej agory.

  • STAROŻYTNY AMFITEATR – w tym miejscu możemy poczuć prawdziwy klimat starożytnego świata. Rzymska budowla pochodzi z II wieku a została odkryta zaledwie 100 lat temu. Dziś znów zachwyca – na małej scenie raz na jakiś czas odbywają się różne występy.

  • MUZEUM ARCHEOLOGICZNE – miłośnikom historii polecamy wizytę w muzeum, w którym można podziwiać hellenistyczne i rzymskie rzeźby (m.in. ojca medycyny Hipokratesa bardzo związanego z wyspą), wspaniałe mozaiki i inne pozostałości starożytnego świata.

  • CASA ROMANA – jest to zrekonstruowany dom rzymskiego oficjela z ok. III wieku. Odtworzone zostało tam aż 36 pomieszczeń z odwzorowanymi mozaikami z tamtych czasów. Dowiemy się tam, jak żyli starożytni Rzymianie.

  • ZAMEK JOANITÓW – siedziba Zakonu Rycerskiego, powstały w XIV wieku, najlepiej zachowany zabytek wyspy. Twierdzę można zwiedzać od środka i spacerować pośród murów obronnych. Roztaczają się stamtąd wspaniałe widoki na miasto port, morze i tureckie Bodrum.

  • PORT – jedno z najchętniej fotografowanych miejsc na wyspie Kos. Malownicze łódki, wspaniały krajobraz i mnóstwo knajpek z greckim jedzeniem – polecamy to miejsce na spacer i relaks po wielogodzinnym zwiedzaniu.

  Atrakcje na Kos: okolice stolicy wyspy

  W okolicy miasta Kos znajdziemy również inne warte odwiedzenia miejsca. Podczas wycieczki do stolicy nie można ich przegapić:

  • ASKLEPION – miejsce oddalone około 4 km od miasta Kos, polecane na wycieczkę śladami Hipokratesa. Według legendy to właśnie tu znajdował się pierwszy szpital na świecie i słynna szkoła Hipokratesa. Można zobaczyć tam ruiny dwóch świątyń Asklepiosa, święte źródło i łaźnie.

  • THERMA LOUTRA – wioska położona około 8 km od  miasta Kos. Warto tam pojechać ze względu na plażę z gorącymi źródłami. Polecamy to miejsce jako naturalne SPA dla wszystkich spragnionych relaksu.

  Atrakcje na Kos – miasto Kardamena

  Miasteczko Kardamena to jedno z najchętniej wybieranych miejsc na wypoczynek ludzi młodych na Kos. To typowo turystyczny kurort znany jest jako centrum rozrywkowe wyspy. Znajdziecie tam wszystko, czego potrzeba na udane wakacje – piękna plaża, niesamowite widoki, promenada z greckimi tawernami oraz dobrej klasy hotele na Kos z All Inclusive. Grecki krajobraz dopełnia natomiast niska zabudowa, typowa architektura oraz okoliczne wykopaliska i zabytki.

  Największe atrakcje turystyczne w Kardamenie to:

  • TWIERDZA ANTIMACHIA – w pobliżu kurortu znajdziemy niezwykłą twierdzę zbudowaną przez Joanitów w XIV wieku. Do dziś można podziwiać jej rozległe mury, zachowane świątynie i freski. To idealne miejsce na pieszą wycieczkę z Kardameny (szlak).

  • PLAŻOWANIE – znajdziecie tu szeroką piaszczysto-żwirową z krystalicznie czystym morzem.

  • NURKOWANIE – w okolicy znajduje się polecane centrum nurkowe Arian Diving Center. Doskonałe miejsce dla początkujących i wprawionych nurków.  Polecamy szczegolnie podwodne zwiedzanie kanionu w pobliżu wyspy Gyali.

  • CENTRUM SPORTÓW WODNYCH – można spróbować tu swoich sił w paraselingu czy nartach wodnych pod okiem profesjonalistów.

  • AQUATICA WATER PARK – wizyta w parku wodnym to dobry wybór na urozmaicenie wypoczynku. Polecany dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko.

  • ŻYCIE NOCNE – liczne dyskoteki i bary przyciągają wielu ludzi spragnionych zabawy.

  Atrakcje na Kos: tradycyjne wioski

  Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć na urlopie na Kosmałe miasteczka: Agios Dimitrios, Tingaki czy Zia. Położone w centralnej części wyspy na wzniesieniu zachwycają niesamowitym widokiem na morze, zwłaszcza podczas zachodów słońca. Można podziwiać tu bujną roślinność i niezwykłe zabudowania. To doskonały kierunek wycieczki na Kos dla miłośników kuchni greckiej. Lokalne specjały – sery czy wina, nigdzie nie smakują tak jak tu!

  Popularne atrakcje w pobliżu Zia:
  • DIKEOS – z tej miejscowości biegnie szlak na szczyt góry z pięknym greckim kościółkiem, polecamy miłośnikom pieszych wycieczek i widoków.

  Wczasy i wakacje na Kos – sprawdź ofertę!

  FLY.PL