Kuba wczasy Wycieczki

  Kuba – co warto zobaczyć? Polecane miejsca [przewodnik]

  Aktualności
  Marta Rolbiecka
  Wybierz się na Kubę – jednego z najbardziej fascynujących miejsc na egzotyczne wakacje. Przedstawiamy listę miejsc, które trzeba zobaczyć podczas wczasów na Kubie!

  Hawana

  To miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacji na Kubie! Stolica wyspy przypomina wielkie muzeum, z budynkami z czasów kolonialnych oraz z początków XX wieku, utrzymanych w różnych stylach architektonicznych. Podczas wycieczki trzeba zobaczyć wpisaną na listę UNESCO Starą Hawanę (Habana Viehja) oraz Nową Hawanę z Placem Rewolucji i pomnikami kubańskich bohaterów narodowych – José Marti i Che Guevary. Kolejne punkty obowiązkowe podczas zwiedzania stolicy Kuby to spacer nadmorską promenadą El Malecon (szczególnie o zachodzie słońca), wizyta w jednym słynnych barów, np. El Floridita, w którym koktajl daiquiri pijał Ernest Hemingway oraz wieczór kubański w Buena Vista Social Club. Polecamy również przejażdżkę kolorowym amerykańskim samochodem z lat 50. XX wieku. To tylko niewielka część wartych zobaczenia w Hawanie podczas urlopu na Kubie.

  Park Narodowy Valle de Viñales

  To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Kubie i raj dla miłośników przyrody! Dolina Viñales położona jest wśród niezwykłych formacji skalnych – mogot. Krajobraz porośniętych bujną zielenią ostańców, jaki roztacza się z krętej drogi prowadzącej do urokliwego miasteczka Viñales zapiera dech w piersiach. W charakterystycznych formacjach znajduje się wiele jaskiń, częściowo udostępnionych do zwiedzania (m.in. Cueva del Indio), a kilka kilometrów od doliny zobaczyć można ogromne malowidło Mural de la Prehistoria powstałe na zlecenie Fidela Castro w latach 60. XX wieku. Przedstawia ono ewolucję człowieka aż do „człowieka socjalizmu”. Region Viñales słynie również z tradycyjnych upraw tytoniu. Polecamy wycieczkę do jednej z plantacji lub fabryki cygar. Warto wybrać się także do ogrodu botanicznego Soroa w miasteczku Viñales.

  Trynidad, Cienfuegos, Sancti Spiritus

  Trynidad jest prawdziwą kolonialną perełką, wpisaną na listę UNESCO. Kolorowe budynki, dawne rezydencje plantatorów trzciny cukrowej, wybrukowane uliczki po których niesie się stukot koni – w tym miejscu czas zatrzymał się w połowie XIX wieku! Polecamy wieczorny spacer i spróbowanie lokalnego drinka Canchanchara. Warto wybrać się także na jedną z okolicznych plaż.

  Wycieczkę do Trynidadu warto połączyć ze zwiedzaniem Cienfuegos. Miasto to uchodzi za najbardziej eleganckie na Kubie z widocznymi wpływami francuskimi. Polecamy spacer po parku Jose Martiego oraz zwiedzanie dzielnicy Punta Gorda z imponującą willą Palacio de Valle.

  Położone w samym centrum Kuby Sancti Spiritus to jedno z miast założonych przez Diego Velazqueza. Warto tu zobaczyć ogromny i zadbany plac Serafin Sanchez oraz kościół Parroquial Mayor de Sancti Spiritus z XVII wieku z niebieską dzwonnicą – najbardziej charakterystyczną budowlą w mieście.

  Zatoka Świń i Półwysep Zapata

  Bahía de Cochinos, czyli Zatoka Świń to miejsce dla pasjonatów historii oraz beztroskiego wypoczynku. Za punkt wypadowy do zwiedzania tej części Kuby warto wybrać Playa Larga – spokojne miasteczko z przepiękną plażą i licznymi urokliwymi knajpkami. Rejon Zatoki Świń uchodzi za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na wybrzeżach Morza Karaibskiego. Osoby lubiące zwiedzać powinny udać się do Playa Giron z Muzeum Interwencji upamiętniającym atak USA na Kubę z 1961 roku, a miłośnicy przyrody do parku narodowego na Półwyspie Zapata – znakomitym miejscu do obserwacji ptaków.

  Santa Clara

  Miasto Santa Clara uważane jest za stolicę kubańskiej rewolucji. To tutaj miejsce miała decydująca bitwa, która doprowadziła do kresu rządy dyktatora Batisty. Z tego powodu w Santa Clara wybudowano mauzoleum słynnego rewolucjonisty Ernesta Che Guevary. Centralnym punktem miast jest plac Parque Vidal otoczony budynkami z czasów kolonialnych oraz hotel Santa Clara Libre – do lat 50. XX wieku należący do sieci Hilton, z zachowanymi śladami po kulach z czasów rewolucji. Wizytę w Santa Clara można połączyć ze zwiedzaniem urokliwego kolonialnego miasteczka Remedios. Taką wycieczkę polecamy szczególnie osobom, które spędzają wczasy na Kubie w kurorcie Cayo Santa Maria.

  Santiago de Cuba

  To drugie co do wielkości miasto na Kubie. Miejsce, które uchodzi za kulturalną stolicę wyspy. Największe atrakcje Santiago de Cuba to m.in. plac Parque Céspedes, dom Diego Velázqueza z XVI wieku (uważany za najstarszy budynek na wyspie), zabytkowy ratusz oraz katedra. Warto udać się do jednego z muzeów, w tym najstarszego na wyspie Museo Emilio Bacardí Moreau oraz wybrać na piękną plażę lub na wycieczkę w otaczające zatokę góry.

  Zaplanuj wypoczynek na Kubie – sprawdź oferty wyjazdów!

  Egzotyka na zimę – dowiedz się więcej o polecanych kierunkach

  FLY.PL