Kwarantanna po powrocie do Polski – ile trwa i jak jej uniknąć?

  Magdalena Łysik

  Kiedy obowiązuje kwarantanna po powrocie z zagranicy – najważniejsze zasady: gdzie należy ją odbyć i kogo dotyczy. Czy można uniknąć kwarantanny po przylocie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania o kwarantannę po powrocie z zagranicy do Polski

  Można podróżować za granicę. Szczególnie chętnie wybieramy beztroskie wczasy All Inclusive w Turcji i Egipcie, jak dalsze i bardziej egzotyczne kierunki. Ale co z tą kwarantanną po powrocie do Polski? Przygotowaliśmy serię najczęstszych pytań i odpowiedzi o kwarantannie dla turystów.

  Do kiedy obowiązuje kwarantanna po powrocie z zagranicy?

  Według aktualnego rozporządzenia 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski obowiązuje do 31 października 2021 roku.Kwarantanna nie jest uzależniona od środka transportu, dotyczy zarówno podroży grupowych samolotem i autokarem, jak i prywatnym samochodem a także przejść pieszych. Kwarantanna rozpoczyna się od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

  Kto jest zwolniony z kwarantanny po powrocie z zagranicy do Polski?

  Osoby zwolnione z kwarantanny

  Z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny niezależnie od kierunku podróży (także po zmianach wprowadzonych 24.06.2021 r.) zwolnione są:

  • osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19 i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia,
  • ozdrowieńcy, tj. osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem powrotu do kraju,
  • od 12 czerwca 2021 r. – dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki),
  • załoga statków powietrznych i morskich, pracownicy kolei, kierowcy transportu międzynarodowego,
  • medycy przyjeżdżający do Polski w celu udzielania świadczeń zdrowotnych,
  • sportowcy i członkowie sztabu szkoleniowego w przypadku międzynarodowych zawodów sportowych,
  • osoby, które po przylocie przebywają na terytorium Polski nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z Polski w ciągu 24 godzin.

  Dodatkowo w przypadku podróży z krajów Unii Europejskiej i EFTA z kwarantanny zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testuwykonanego w okresie 48 godzin przed przekroczeniem granicy Polski.

  Rozporządzenie: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000105401.pdf

  Okazanie negatywnego wyniku testu zwalnia z kwarantanny lub ją skraca

  Istnieje możliwość uniknięcia/skrócenia kwarantanny przez przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego w kierunku koronawirusa. 

  Kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen oraz Turcja: z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przylotem do Polski LUB w Polsce maksymalnie do 48 godzin po przekroczeniu granicy (wynik testu musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godzin od przekroczenia granicy). Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Grecji, Hiszpanii, Włoch, Malty, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Turcji (ze względu na umowę między krajami), Francji, Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Islandii, Rumunii, Holandii, Liechtensteinu, Norwegii.

  Kraje nienależące do strefy Schengen lub niebędące państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA): kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Egiptu, Tunezji, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Meksyku, Dominikany, Kuby, Emiratów Arabskich, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru. 

  Zmiany w zasadach kwarantanny

  Od 24 czerwca 2021 r. obowiązują nowe zasady kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski (również transportem prywatnym) z państwa nienależącego do strefy Schengen lub niebędącego państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Osoby wracające do Polski spoza krajów UE oraz spoza strefy Schengen będą mogły wykonać test zwalniający z kwarantanny dopiero po 7 dniach od powrotu do kraju. Z kwarantanny wyłączone są osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi, ozdrowieńcy oraz dzieci do lat 12 podróżujące pod opieką osób dorosłych zaszczepionych przeciwko COVID-19 (gdy od podania pełnej dawki minęło co najmniej 14 dni) lub podróżujące pod opieką osób dorosłych, którzy mają negatywny wynik testu wykonanego 48 godz. przed przylotem (dotyczy tylko podróży z krajów z krajów Unii Europejskiej i EFTA). 

  UWAGA! Od 10 lipca osoby wracające z Turcji będą traktowane tak, jakby wracały z krajów należących do Strefy Schengen (z kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu PCR lub antygenowego przed wylotem lub które wykonają test w ciągu 48 godzin po powrocie do Polski, a także zaszczepieni i ozdrowieńcy).

  Rozporządzenie: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000112501.pdf i https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2021/1262; https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000175401.pdf

  Test wykonany na lotnisku w Polsce zwalnia z kwarantanny w przypadku powrotu z krajów Unii Europejskiej i Turcji

  Osoby powracające z podróży ze strefy Schengen mają możliwość wykonania testu antygenowego zwalniającego z kwarantanny na lotnisku w Polsce po przylocie. Szybkie testy antygenowe są już dostępne na 7 lotniskach w Polsce: lotnisko Chopina w Warszawie (4 punkty pobrań; cena 170-200 zł),Warszawa-Modlin (170 zł), Katowice (160 zł), Poznań (149 zł), Gdańsk (160-200 zł), Kraków (2 punkty pobrań; 165 zł), Wrocław (200 zł).

  Test antygenowy można wykonać również w laboratoriach poza lotniskiem w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy. Koszt takiego testu poza lotniskiem wynosi ok. 130 zł. Klienci FLY.PL otrzymają 10% rabatu na wykonanie testu w laboratoriach sieci Diagnostyka. Jak zastrzega rozporządzenie, państwo nie pokrywa kosztów testów. Ważne! Przy testach wykonywanych po przylocie w okresie 48 godzin od przekroczenia granicy musi się zawierać wprowadzenie wyniku przez laboratorium do systemu teleinformatycznego sanepidu – zalecamy wykonanie testu jak najszybciej po przylocie.

  Zaszczepieni a kwarantanna po powrocie z zagranicy – jaki dokument należy przedstawić, aby uniknąć kwarantanny?

  Osoby w pełni zaszczepione, tj. które otrzymały ostatnią wymaganą dawkę preparatu minimum 14 dni przed przekroczeniem granicy nie muszą odbywać kwarantanny po powrocie do Polski niezależnie od kierunku podróży. Zaświadczenie potwierdzające bycie zaszczepionym można znaleźć na indywidualnym Internetowym Koncie Pacjenta. Unijny Certyfikat COVID (inaczej nazywany także paszportem covidowym) można okazać w postaci wydruku lub w aplikacji mObywatel.

  Ozdrowieńcy a kwarantanna po powrocie z zagranicy – jaki dokument należy przedstawić?

  Ozdrowieńcy są zwolnieni z kwarantanny po powrocie z zagranicy pod warunkiem, że zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski. Jaki dokument należy okazać, by być zwolnionym z kwarantanny? Dokumentem potwierdzającym odbycie izolacji jest Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport szczepionkowy, które można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta w zakładce Certyfikaty lub w aplikacji mObywatel.

  Źródła: Dziennik Ustaw, https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego6; https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny/9081,Kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy.html; https://www.gov.pl/web/certyfikat

  Ile kosztuje wykonanie testu za granicą zwalniającego z kwarantanny w przypadku podróży ze strefy Schengen?

  W wielu hotelach i placówkach medycznych w krajach należących do strefy Schengen jest możliwość wykonania testu przed wylotem do Polski. Szczegółowych informacji i instrukcji należy szukać u rezydentów podczas pobytu na destynacji. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny wykonania testów zwalniających z kwarantanny w najpopularniejszych kierunkach:

  Wyspy Kanaryjskie – test można wykonać w pobliżu każdego hotelu w placówkach medycznych i laboratoriach. Za test antygenowy na Teneryfie zapłacimy od 40 do 60 euro, na Fuerteventurze od 35 do 40 euro a na Gran Canarii ok. 15 euro. Przybliżona cena testu PCR na Wyspach Kanaryjskich to 125 euro. Lista placówek wykonujących testy na Kanarach: https://www.holaislascanarias.com/coronavirus/centrosautorizadoscanarias/?_ga=2.258854474.1966982033.1611572308-493094486.1604402232

  Madera – test zwalniający z kwarantanny można wykonać za ok. 20 euro (test antygenowy)

  Malta – koszt wykonania testu to ok. 45 EUR, wynik przesyłany jest na adres mailowy

  Najczęściej zadawane pytania o kwarantannę po powrocie z zagranicy

  Gdzie należy odbyć kwarantannę po powrocie z zagranicy?
  Kwarantannę należy odbyć w miejscu zamieszkania lub w przypadku braku takiej możliwości w placówce wskazanej przez sanepid.
  Czy kwarantanna po powrocie z zagranicy obowiązuje członków rodziny?
  Kwarantannę po przylocie muszą odbyć wyłącznie osoby, które wróciły z zagranicy.
  Po powrocie z jakich krajów należy odbyć kwarantannę?
  Kwarantanna obowiązuje osoby przekraczające granicę Polski ze wszystkich krajów.
  Czym różni się kwarantanna od izolacji?
  Izolacja dotyczy osoby chorej z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które przekroczyły granicę zewnętrzną UE, były narażone na kontakt z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, mają niepokojące objawy lub zostały skierowane na test. Kwarantanna ma na celu działanie prewencyjne.
  Czy można pracować zdalnie podczas kwarantanny?
  Tak, nie ma przeciwskazań do podjęcia pracy zdalnej w trakcie kwarantanny. Pracodawca musi wyrazić zgodę na wykonywanie pracy zdalnie w okresie kwarantanny, wówczas pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia za pracę. Brak zgody na propozycję pracownika oznacza nabycie prawa do świadczeń chorobowych.

  Gorące tematy wakacyjne

  Sprawdź, gdzie można bezpiecznie wyjechać za granicę. Przedstawiamy potwierdzoną listę krajów, do których można lecieć na wakacje w 2021 roku z Polski.
  Wyjaśniamy, dlaczego warto zarezerwować wakacje 2021 z biurem podróży i czemu pandemia to zły czas na wakacje na własną rękę. 10 powodów - sprawdź!
  Kontakt dla mediów
  Tel:
  22 255 06 24
  Mail:
  media@fly.pl
  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL