Macedonia Północna Bałkany wakacje

  Macedonia – wakacyjna perła Bałkanów

  Aktualności
  Maciej Strzelecki
  Szukacie miejsca na wakacje? Wybierzcie Macedonię! Przedstawiamy najważniejsze informacje i największe atrakcje pięknej Perły Bałkanów

  Turyści z Polski uwielbiają spędzać wakacje na Bałkanach. Macedonia Północna, mimo że położona niemal pośrodku półwyspu, wciąż owiana jest nutą tajemnicy. Niewiele osób wie, że to znakomity kierunek na Lato! W Macedonii znajdziecie wszystko co potrzebne podczas urlopu – dobre hotele, ciekawe miejsca i piękne krajobrazy! Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Macedonii? Sprawdźcie naszą relację z podróży.

  Macedonia – dlaczego warto?

  Wakacje w Macedonii to znakomita propozycja praktycznie dla każdego – rodzin z dziećmi, osób lubiących aktywny wypoczynek i wielbicieli zwiedzania. Dlaczego warto wybrać ten kierunek na wczasy?

  Krótki lot

  Biura podróży oferują wycieczki do Macedonii Północnej autokarem lub samolotem. Wszystkim polecamy przede wszystkim tę druga opcję. W ofercie są loty czarterowe z Warszawy oraz Katowic do Ochrydy. Lot trwa ok. 2 godziny.

  Dobra baza hotelowa

  W ofercie biur podróży znajdziemy hotele o różnym standardzie i rodzaju wyżywienia. Większość propozycji to obiekty 4* ze śniadaniami i obiadokolacjami (wyżywienie HB) lub wygodną formułą All Inclusive i polskojęzycznymi animacjami. Hotele w Macedonii wyróżniają się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny oraz profesjonalnym serwisem (przede wszystkim w restauracjach).

  Atrakcyjne ceny na miejscu

  Macedonia Północna to stosunkowo niedrogi kraj. Ceny w sklepach oraz lokalnych restauracjach są zazwyczaj niższe niż w Polsce. Możemy być pewni, że obiad w ścisłym centrum kurortu nie nadwyręży naszego wakacyjnego budżetu, tak jak podczas wakacji w bardziej popularnych krajach Półwyspu Bałkańskiego.

  Niezwykła przyroda

  Jezioro Ochrydzkie to największa atrakcja Macedonii. Jest to najstarsze jezioro w Europie i najgłębsze na Bałkanach. Jego powierzchnia wynosi aż 358 km2 (obszar jest podzielony pomiędzy Macedonię i Albanię), dzięki czemu w pełni rekompensuje brak dostępu do morza. Od 1979 roku jezioro Ochrydzkie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Ok. 80% powierzchni Macedonii zajmują góry. Pasma zielonych zboczy zostały podzielone na trzy duże parki narodowe – Pelister, Galiczica oraz Mawrowo (Mavrovo).

  Pozostałe cuda natury w Macedonii: Kanion Matka, źródła rzeki Czarny Drin, jezioro Prespa, źródła w Vevčani (in. Vevchani) i wiele innych.

  Bałkańska kuchnia w najlepszym wydaniu

  Wczasy w Macedonii to znakomita okazja, by spróbować pysznej, naturalnej kuchni bałkańskiej. Polecamy przede wszystkim: sery (np. sirenje), soczyste warzywa, najlepszy ajwar na całych Bałkanach, tavče gravče (czyt. tawcze grawcze) czyli zapiekaną fasolę, burek, pljeskavicę, kebebcze i inne grillowane mięsa, słodkowodne ryby oraz lokalne trunki – wino i rakiję.

  Macedonia – co warto zobaczyć? Atrakcje i polecane wycieczki

  Ochryda (Ohrid)

  Ochryda nie bez powodu uchodzi za najpiękniejsze miasto w Macedonii Północnej. Położone na wzgórzach, bezpośrednio przy brzegu Jeziora Ochrydzkiego, urzeka architekturą i klimatem. Zabytkowa część miasta nie jest duża, ale można godzinami spacerować po krętych uliczkach i każdego dnia odkryć coś nowego. Ochryda to również doskonałe miejsce na zakupy czy zabawę. Wzdłuż głównej ulicy handlowej oraz promenady znajdziemy wiele sklepów, restauracji i barów.

  Najsłynniejszym zabytkiem Ochrydy i wizytówką całej Macedonii jest cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo (Sveti Jovan Kaneo). Położona na skale, średniowieczna świątynia uznawana jest za najczęściej fotografowaną cerkiew na świecie. Dojść do niej można od strony jeziora, przez malowniczą dzielnicę Kaneo lub schodząc od twierdzy Cara Samoiła (Samuela). Jesli wybierzemy drugą trasę, po drodze warto zobaczyć również cerkiew św. Klimenta i św. Pantelejmona na wzgórzu Plaošnik.

  Inne atrakcje i miejsca warte zobaczenia w Ochrydzie to m.in.: cerkiew św. Zofii, pozostałości po antycznym amfiteatrze, Muzeum Ikon, deptak prowadzący z portu do najstarszego platanu w mieście, bazar turecki.

  Święty Naum i Zatoka Kości

  Rejs do Świętego Nauma po Jeziorze Ochrydzkim to jedna z wycieczek na którą trzeba się w czasie pobytu w Macedonii. Statki wypływają z portu w Ochrydzie i często (w zależności od organizatora wycieczki) zatrzymują się na przystaniach przy hotelach (np. Bellevue i Tourist, Izgrev czy Granit). Podczas rejsu można podziwiać krajobraz Parku Narodowego Galiczica oraz malowniczo położone wioski i miasteczka – Pesztani (Peštani) oraz Trpejca. Blisko pierwszej z nich znajduje się Zatoka Kości (Bay of Bones), czyli muzeum na wodzie. Jest to rekonstrukcja prehistorycznej osady, która istniała w tym miejscu.

  Głównym punktem rejsu jest zwiedzanie klasztoru św. Nauma z X w. n.e., położonego w wiosce o tej samej nazwie, tuż przy granicy Macedonii z Albanią. W pięknym, malowniczo położonym monastyrze często odbywają się sesje zdjęciowe nowożeńców. Dużą atrakcją w Świętym Naumie jest rejs niewielkimi łódkami po źródłach rzeki Czarny Drin.

  Skopje i Kanion Matka

  Skopje to niezwykłe miasto, do którego powinien wybrać się każdy podczas urlopu w Macedonii Północnej. Według wielu osób jest to „jedyna taka stolica w Europie” i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Skopje jest mieszanką stylów z różnych epok. Znajdziemy tu m.in. pozostałości po twierdzy Skopsko Kale (pierwsze zabudowania z czasów bizantyjskich), słynny kamienny most z czasów osmańskich, budynki w stylu socjalistycznym po odbudowie miasta po trzęsieniu ziemi z 1963 roku oraz nowe budowle w stylu neoklasycystycznym wykonane w ramach kontrowersyjnego projektu „Skopje 2014”.

  Podczas wycieczki po Skopju koniecznie trzeba zobaczyć: budynek dawnego dworca kolejowego zniszczonego podczas trzęsienia ziemi (obecnie muzeum); Dom Pamięci Matki Teresy; Plac Macedoński z słynnym pomnikiem „Wojownika na koniu” (nieoficjalnie Aleksandra Macedońskiego) i wieloma innymi pomnikami (np. Filipa II, Cara Samoiła, Justyniana I); mosty nad rzeką Wardar – Kamienny Most oraz Most Sztuki; starą dzielnicę turecką (Stara Čaršija; czyt. stara czarszija).

  Wycieczkę do Skopje warto połączyć z wybraniem się na Górę Vodno z ogromnym Krzyżem Milenijnym oraz do oddalonego o ok. 15 km od miasta Kanionu Matka. To niezwykle malownicze miejsce można podziwiać podczas rejsu łódką lub, spacerując ścieżką, poprowadzoną z jednej strony kanionu.

  Bitola

  Bitola to, obok Skopje i Ochrydy, jedno z najbardziej znanych miast Macedonii Północnej. Położone jest u granic Parku Narodowego Pelister, kilkanaście kilometrów od granicy z Grecją. Do największych atrakcji Bitoli należą: ulica-deptak Širok Sokak (Shirok Sokak); meczet Haydar Kadiego; cerkiew św. Dymitra, wieża zegarowa; dzielnica turecka (tzw. Stara Čaršija) oraz pozostałości po antycznym mieście Heraklea Linkestis (m.in. fragmenty teatru i twierdzy).

  Winnice

  Wina z Macedonii Północnej zaczynają być coraz bardziej znane i doceniane na świecie. Niestety nie są łatwo dostępne w Polsce. Z tego powodu podczas wakacji w Macedonii warto wybrać się do jednej z winnic. Najsłynniejszą jest Tikveš (czyt. Tikwesz) z regionu o tej samej nazwie. W tej winiarni produkowane jest uznawane za najlepsze macedońskie wino – T’GA ZA JUG („Tęsknota za południem”), a także wina marki Alexandria.

  Inną polecaną winiarnią w regionie Tikveš jest wielokrotnie nagradzana Stobi Winery.

  Bigorski monastyr św. Jana Chrzciciela (Monastyr Sveti Jovan Bigorski)

  Prawosławny klasztor męski położony jest malowniczo na terenie Parku Narodowego Mawrowo (Mavrovo). Według kronik został założony w 1020 roku. Największym skarbem monastyru jest drewniany, misternie wyrzeźbiony ikonostas, uznawany za jeden z najpiękniejszych na całym świecie (obowiązuje zakaz fotografowania). Cennym zabytkiem jest również ikona św. Jana Chrzciciela, której przypisuje się moc uzdrawiania.

  Vevčani (Vevcani, Vevchani)

  Vevčani to niewielka wioska położona niedaleko miasta Struga oraz granicy z Albanią. Znana jest z tego, że w 1991 roku, w wyniku referendum, ogłosiła się republiką z własną walutą. Największą atrakcją wioski są źródła i otaczający je park. Znajdują się one na końcu wsi. Spacerując w ich stronę, można podziwiać wspaniały widok na okoliczne wzgórza oraz Strugę. Podczas wycieczki do Vevčani polecamy spróbować pysznej macedońskiej kuchni w jednej z lokalnych restauracji, np. malowniczo położonej Via Ignatia.

  Dowiedz się więcej o wakacjach w krajach bałkańskich

  FLY.PL