wyjazdy na narty zima

  Narty 2021 a koronawirus – gdzie można jechać?

  Marta Rolbiecka
  Gdzie można wyjechać na narty i snowboard w dobie COVID-19? Jakie obostrzenia obowiązują? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji!

  Zaktualizowano: 23.02.2021 r.

  Wyjazdy na narty i snowboard w dobie koronawirusa są utrudnione, ale nie są niemożliwe. Które kierunki są otwarte dla turystów? Jak wygląda sytuacja w ośrodkach alpejskich? Czy można wybrać się na narty samolotem? Sprawdź najważniejsze informacje o wyjazdach na narty w czasach COVID-19!

  Narty Szwajcaria 2021 – ośrodki otwarte dla turystów! Wyjazdy na narty z dojazdem własnym bez testów i bez kwarantanny po powrocie

  Szwajcaria to obecnie jedyny kraj alpejski, który jest otwarty na turystów z zagranicy. Wyciągi narciarskie wystartowały już na początku zimy, nieustannie otwarte są również hotele i apartamenty. Co więcej, wyjazdy na narty do Szwajcarii odbywają się bez konieczności przedstawiania wyników testów oraz bez kwarantanny – tak po przyjeździe, jak i po powrocie do Polski. Jak to możliwe?

  Od 8 lutego 2021 r. Szwajcaria będzie wymagać okazania wyników testów przy podróży samolotem oraz rejestracji w przypadku podróży transportem zbiorowym. Wszystkie wyjazdy na narty w Szwajcarii organizowane przez polskie biura podróży odbywają się z dojazdem własnym. Przy podróżach prywatnym samochodem nie ma kwarantanny – ani w Szwajcarii, ani po powrocie do Polski.

  Na miejscu w Szwajcarii obowiązuje reżim sanitarny. Wyciągi narciarskie mają ograniczoną przepustowość, wymagane jest zasłanianie nosa i ust (powyżej 12 r. ż.) m.in. na wyciągach, w sklepach, hotelach i innych miejscach publicznych (wewnątrz obiektów oraz w pobliskim terenie zewnętrznym) oraz zachowanie dystansu. W hotelach i obiektach noclegowych obowiązują limity osób (maks. 5 osób w apartamencie), a restauracje serwują dania wyłącznie na wynos. Zabawy après-ski nie odbywają się. Poszczególne kantony mogą wprowadzać bardziej rygorystyczne przepisy.

  Zaplanuj wyjazd na narty w Szwajcarii!

  Narty Bułgaria 2021 – ośrodki otwarte dla turystów! Wyjazdy samolotem i z dojazdem własnym, obowiązkowe testy

  Bułgaria większości osób kojarzy się z wyjazdami wakacyjnymi. Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę, że od lat w Bułgarii działają ośrodki narciarskie. Obecnie jest to drugi kierunek, który jest otwarty dla turystów z Polski! W sezonie 2021 biura podróży przygotowały ofertę wyjazdów na narty w Bułgarii samolotem oraz z dojazdem własnym. Jakie są zasady wjazdu?

  Od 29 stycznia do 30 kwietnia 2021 r. wszystkie osoby podróżujące do Bułgarii (bez względu na wiek oraz środek transportu) zobowiązane są do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do kraju. W przypadku braku wyniku testu podróżujący musi odbyć 10-dniową kwarantannę. Wybierając się do Bułgarii z dojazdem własnym, nie ma natomiast kwarantanny po powrocie do Polski. W przypadku podróży samolotem z kwarantanny zwalnia m.in. przedstawienie negatywnego wyniku testu wykonanego przed powrotem do kraju – sprawdź szczegóły dot. kwarantanny w Polsce.

  W Bułgarii, podobnie jak w innych krajach, wprowadzono reżim sanitarny. Jednak w porównaniu do wielu innych państw, jest on łagodniejszy. Wyciągi narciarskie działają od początku sezonu, tak samo jak hotele. W hotelach restauracje oraz strefy SPA są otwarte. Restauracje poza hotelami serwują dania i napoje wyłącznie na wynos. Zasłanianie nosa i ust wymagane jest w sklepach, gondolach oraz środkach transportu publicznego.

  Wybierz NOWOŚĆ sezonu 2021 – narty w Bułgarii!

  Polska narty 2021 – stacje narciarskie otwarte od 12 lutego!

  Od 12 lutego można jechać na narty w Polsce!

  Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządu 12 lutego 2021 r. ponownie otwarte zostaną stacje narciarskie oraz hotele w Polsce przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Na stokach narciarskich należy m.in. zachować bezpieczny dystans, a hotele mogą udostępnić gościom 50% pokojów. Restauracje, kawiarnie i bary dalej mogą działać wyłącznie w opcji na wynos lub z dostawą.

  Zaplanuj wyjazd na narty w Polsce!

  Włochy narty 2021 – planowane otwarcie większości stacji narciarskich od marca, obowiązkowe testy

  Rząd Włoch wycofał się z planów częściowego otwarcia stacji narciarskich. Zgodnie z najnowszymi informacjami wyjazdy na narty do Włoch nie są obecnie możliwe. Wszystkie wyciągi narciarskie pozostają zamknięte do 5 marca 2021 r. 

  Jakie zasady wjazdu obowiązują we Włoszech? Do 5 marca 2021 r. istnieje obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godz. przed przekroczeniem granicy Włoch (bez względu na środek transportu). Do 25 lutego 2021 r. obowiązuje zakaz przemieszczania się pomiędzy regionami.

  Jakie pozostałe obostrzenia obowiązują we Włoszech? Działanie hoteli i ośrodków noclegowych jest dozwolone pod warunkiem wprowadzenia protokołów bezpieczeństwa i zachowaniu dystansu 1 m w przestrzeniach wspólnych (nie dotyczy członków rodziny i osób współdzielących pokój). Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust, wprowadzono ograniczenia w działalności barów, restauracji, itp. W niektórych regionach obowiązują dodatkowe obostrzenia.

  źródło: https://www.gov.pl/web/wlochy/

  Austria narty 2021 – podróże turystyczne niemożliwe, stacje narciarskie otwarte wyłącznie dla mieszkańców

  Wyjazdy na narty w Austrii nie są obecnie możliwe. Część stacji narciarskich wznowiła co prawda działalność od 24 grudnia 2020 r., jednak korzystać z nich mogą obecnie wyłącznie okoliczni mieszkańcy. Podróże turystyczne będą możliwe najwcześniej na Wielkanoc.

  Jak wyglądają aktualne zasady wjazdu do Austrii? Od 10 lutego 2021 r. przy wjeździe do Austrii należy okazać negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego). Wynik nie może być starszy niż 72 godz. W przypadku braku testu należy go wykonać w ciągu doby. W dalszym ciągu podróżnych obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Po 5 dniach kwarantanny można dobrowolnie poddać się odpłatnie testowi wykonanemu metodą PCR lub testowi antygenowemu. Negatywny wynik testu oznacza zakończenie kwarantanny. Dodatkowo należy zarejestrować się (formularz „Pre-Travel-Clearance”) przed wjazdem, a podczas kontroli przedstawić potwierdzenie rejestracji w formie elektronicznej lub wydruku. W przypadku tranzytu przez Austrię bez zatrzymywania nie trzeba się rejestrować i okazywać wyników testów.

  Hotele w Austrii pozostają zamknięte (z wyjątkiem podróży służbowych). Restauracje mogą serwować dania wyłącznie na wynos lub z dowozem. Otwarte pozostają sklepy spożywcze oraz apteki. W wielu miejscach publicznych, w tym w sklepach oraz na wyciągach narciarskich obowiązuje nakaz zasłania nosa i ust wyłącznie maseczkami FFP2 (dzieci w wieku 6-14 lat mogą korzystać również z innych rodzajów maseczek lub np. szalika; poniżej 6 lat są zwolnione z obowiązku zasłaniania nosa i ust).

  źródło: https://www.austria.info

  Andora narty 2021 – podróże turystyczne niemożliwe, stacje narciarskie otwarte dla rezydentów

  Wyjazdy na narty do Andory nie są obecnie możliwe. Część stacji narciarskich wznowiła działalność w styczniu 2021 r., jednak korzystać z nich mogą obecnie wyłącznie rezydenci Księstwa Andory. Nie wiadomo czy i kiedy podróże turystyczne będą możliwe.

  Słowacja narty 2021 – stacje narciarskie i hotele zamknięte

  Wyjazdy na narty na Słowacji nie są aktualnie możliwe. Stacje i wyciągi narciarskie oraz hotele pozostają zamknięte.

  Czechy narty 2021 – podróże turystyczne niemożliwe, stacje narciarskie zamknięte

  Wyjazdy turystyczne, w tym na narty w Czechach nie są możliwe. Stacje i wyciągi narciarskie pozostają zamknięte. Hotele przyjmują wyłącznie gości podróżujących służbowo.

  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL