Egipt Wakacje wczasy

  Sharm el Sheikh – wakacje w Egipcie [przewodnik]

  Aktualności
  Justyna Krzywko
  Sharm el Sheikh to jeden z najchętniej wybieranych kurortów na urlop w Egipcie! Co warto wiedzieć przed wyjazdem, kiedy jechać na wakacje i co zobaczyć na miejscu? Sprawdź Przewodnik FLY.PL

  Kurort Sharm el Sheikh (in. Szarm el-Szejk) to idealne miejsce na wakacje w Egipcie! Szeroki wybór hoteli z wygodną formułą All Inclusive, rozbudowana infrastruktura rozrywkowa, przepiękne rafy koralowe i świetna baza wypadowa dla miłośników zwiedzania – to najważniejsze zalety wyboru wczasów w Sharm el Sheikh. Dlaczego jeszcze warto udać się tam na urlop? Przedstawiamy przewodnik wakacyjny FLY.PL!

  Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Sharm el Sheikh?

  Miasto Sharm el Sheikh położone jest na południu półwyspu Synaj. Kurort słynie przede wszystkim z jednych z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Z tego względu wakacje w Sharm są najczęściej wybierane przez miłośników nurkowania i snorkelingu. Dużą zaletą lokalizacji kurortu jest szeroki wybór wycieczek dla każdego – wielbicieli zwiedzania, zakupów czy aktywnego wypoczynku. Co więcej, jeśli podczas urlopu nie planujemy wyjeżdżać do egipskich miast położonych poza półwyspem Synaj, nie musimy kupować wizy. Możemy poprosić o pieczątkę „Sinai only”, za którą nie ponosimy dodatkowych kosztów.

  Pogoda w Sharm el Sheikh. Kiedy jechać na wakacje?

  Podobnie jak w przypadku pozostałych kurortów w Egipcie, wakacje w Sharm el Sheikh można spędzać przez cały rok. Termin wczasów w kurorcie powinniśmy dopasować do tego jak znosimy wysokie temperatury oraz, jak zamierzamy spędzić urlop. Jeśli chcemy plażować i nie straszne nam upały, możemy lecieć na półwysep Synaj w sezonie wakacyjnym. Od czerwca do września temperatura powietrza często wynosi ponad 40°C, a wody sięga prawie 30°C. Bardzo dobrym terminem na urlop w Szarm el-Szejk jest wiosna i jesień. Pogoda w kwietniu i maju oraz październiku i listopadzie pozwala na korzystanie z wszystkich atrakcji kurortu. Zima to natomiast znakomity wybór, by uciec od chłodu i pluchy w Polsce. Temperatura powietrza w Egipcie sięga wówczas powyżej 20°C w ciągu dnia i ok. 15°C w nocy. W grudniu, styczniu i lutym mogą wystąpić sporadyczne opady deszczu, ale z pewnością nie popsują nam one urlopu.

  Sharm el Sheikh – pogoda i klimat

  Warunki / Miesiące I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
  Min. temperatura (°C)141416192325262725231916
  Maks. temperatura (°C)222325273032333432302724
  Temper. Min. (°C)212021222425262727262423
  Godziny słoneczne (h) 7891011101010101088
  Wilgotność powietrza (%) 535151525152545254555654

  Atrakcje Sharm el Sheikh

  Co warto zobaczyć w mieście?

  Wyjazd do Sharm el Sheikh to znakomita propozycja dla osób, które chcą spędzić część urlopu na korzystaniu z rozrywek kurortu. Do największych atrakcji miasta należy jego najstarsza część, czyli Old Market. Znajdziemy tam m.in. bazar i orientalne kawiarnie. Jest to znakomite miejsce na zakupy pamiątek (np. przypraw, szali, biżuterii). Pamiętajcie o targowaniu się!

  Wieczorem warto wybrać się do nowoczesnych, rozrywkowych dzielnic Sharm el Sheikh – słynnej Naama Bay i nowej Soho. W obu znajdują się liczne sklepy, dyskoteki oraz restauracje, zarówno te serwujące lokalne dania, jak i międzynarodowe „sieciówki” (np. Hard Rock Cafe, czy KFC). Wieczorami w Soho odbywają się pokazy tańczących fontann. Znajdziemy tam również niewielkie, kryte lodowisko.

  Nurkowanie

  Sharm el Sheikh to raj dla miłośników odrywania bogactwa podwodnego świata. Rafy koralowe w pobliżu kurortu uchodzą za jedne z najpiękniejszych na całym świecie! Podwodne ogrody, kolorowe ryby i niezwykłe koralowce można podziwiać podczas snorkelingu lub nurkowania z akwalungiem. Najsłynniejsze miejsca do nurkowania w okolicach Sharm el Sheikh to Park Narodowy Ras Mohammed, wyspa Tiran, a wśród doświadczonych nurków okolice wraku Thistlegorm.

  Wycieczki fakultatywne

  Sharm el Sheikh to znakomita baza , by wybrać się na Górę Mojżesza (in. Górę Synaj), na której Mojżesz otrzymał od Boga tablice Dziesięciorga Przykazań. Wyprawy rozpoczynają się nocą, by ze szczytu góry podziwiać malowniczy wschód słońca. Wycieczka połączona jest ze zwiedzaniem klasztoru św. Katarzyny. Klasztor można również zobaczyć podczas wycieczki do miasta Dahab.

  Inną popularną wycieczką z Sharm El Sheikh jest wyprawa do Kolorowego Kanionu, zazwyczaj połączona z jeep safari. Kolorowy Kanion to niezwykłe formacje skalne, które przybierają różną barwę w zależności od pory dnia.

  Z Sharm el Sheikh organizowane są również wycieczki do Izraela (Jerozolima, Betlejem, Morze Martwe) i Jordanii (zachwycająca Petra). Do obu wypraw wystarczy jedynie pieczątka „Sinai Only”. Niektóre biura oferują także wycieczki do Kairu połączone ze zwiedzaniem piramid i Sfinksa w Gizie. Jeśli planujemy wybrać się na taką wyprawę, musimy mieć wizę egipską (wykupioną na lotnisku zaraz po przylocie; koszt ok. 25 USD).

  Dowiedz się więcej o Egipcie i kurortach na wakacje!

  FLY.PL