Wakacje na Greckich Wyspach

Thassos, Lesbos, Chios i Samos na Wakacje 2019!

Autor: Renata Wielgopolanin, Data publikacji:

Odkryj greckie wyspy Morza Egejskiego: szmaragdowe Thassos, krainę słońca – Lesbos, pachnące mastyksem Chios oraz ojczyznę Pitagorasa – Samos!

Położone w północnej części Morza Egejskiego wyspy greckie to świetny wybór na wakacje. Thassos, Lesbos, Chios i Samos zachwycają widokami, plażami oraz szeroką bazą hotelową, w tym również obiektami oferującymi wygodne wczasy all inclusive. Dowiedz się, co warto zwiedzić i gdzie się zatrzymać na greckich wyspach Morza Egejskiego!

Thassos


Thassos często nazywana jest szmaragdową wyspą. To znakomity wybór dla wszystkich szukających miejsca na wakacje w rytmie greckiego siga-siga oraz w otoczeniu pięknej przyrody i krajobrazów. Wyspa świetnie nadaje się na rodzinny urlop w Grecji oraz dla miłośników plażowania. Na Thassos znajdziemy aż 30 piaszczystych plaż oraz wiele urokliwych, niezagospodarowanych zatoczek. Jest to także świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych, szczególnie windsurfingu oraz żeglarstwa.

Polecane miasteczka i kurorty: Limenaria; Skala Rachoni; Skala Potamias (Skala Potamia); Golden Beach; Skala Prinos; Limenas; Potos; Pefkari; Chrissi Amoudia; Kinira; Astrida; Makryammos.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne: Limanes (stolica wyspy z m.in. muzeum archeologicznym oraz starożytnymi i średniowiecznymi pozostałościami; portem rybackim); źródło miłości w wiosce Panagia; miejscowość Aliki; klasztor Michała Archanioła z relikwią – gwoździem, którym przebita była dłoń Jezusa Chrystusa; Giola, czyli naturalny basen ze szmaragdową wodą; plaże (m.in. Golden Beach, Psili Ammos).

Lesbos


Lesbos (in. Lesvos) to kraina słońca i ojczyzna słynnego greckiego trunku, czyli ouzo. Wielu nazywa ją Wyspą Oliwek, ponieważ zbocza gór porośnięte są kilkunastoma milionami drzew oliwnych. Lesbos to trzecia co do wielkości wyspa w Grecji. W czasach antycznych rozsławiła ją poetka Safona. Obecnie Lesbos oferuje bardzo dobrą bazę hotelową, obejmującą m.in. apartamenty dla miłośników zwiedzania oraz hotele z formułą all inclusive na wakacje z dziećmi.

Polecane miasteczka i kurorty: Vatera; Petra; Anaxos; Molivos; Eftalou.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne: stolica wyspy Mitilini (in. Mitylena); Skamieniały Las; gorące źródło w Eftalu; ruiny rzymskiego akweduktu w miejscowości Moria; miasteczko Agiassos (uznawane za najpiękniejsze na wyspie); Sigiri z ruinami tureckiego zamku; miasteczko Eressos z rodzinnymi tawernami i pyszną grecką kuchnią.

Chios


Chios to świetne miejsce na spokojne wczasy i wakacje połączone ze zwiedzaniem. Wyspa to prawdziwy raj dla miłośników windsurfingu, kitesurfingu i innych sportów wodnych. A także miejsce, w którym można zaznać prawdziwego siga-siga. Zamiast rozrywkowych kurortów znajdziemy tu malownicze miasteczka, ciekawe zabytki oraz miejsca produkcji mastyksu. Jest to żywica z drzew pistacji wykorzystywana m.in. do napojów, słodyczy oraz słynnego likieru Mastichato. Mastyks nazywany jest często „łzami Chios”.

Polecane miasteczka i kurorty: Karfas; Vrontados

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne: klasztor Nea Moni; miasto Chios (stolica wyspy; m.in. pozostałości antycznych murów obronnych; wąskie uliczki z domami tureckimi i żydowskimi); wiatraki nieopodal stolicy wyspy; miejscowość Pirgi z budynkami z charakterystyczną elewacją; gaje oliwne i cytrusowe w dolinie Kambos; miasteczko Volissos z bizantyjskim zamkiem i podziemnymi korytarzami.

Samos


Samos to niewielka wyspa położona bardzo blisko wybrzeża Turcji. Jest to najbardziej zielona z greckich wysp w tej części Morza Egejskiego. Znajdziemy tu piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza (polecane na wakacje z dziećmi) oraz piękne plaże kamieniste. Samos to także świetny wybór dla miłośników historii i greckiej mitologii (miejsce urodzenia bogini Hery, Pitagorasa oraz Epikura). Polecamy zwiedzanie wyspy Samos samochodem lub skuterem – widoki rozpościerające się z krętych dróg są naprawdę zachwycające.

Polecane miasteczka i kurorty: Kokkari; Votsalakia; Pythagorion; Limnionas; Karlovasi.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne: miasto Samos, muzeum wina w Malagari; tunel Eupalinosa; pozostałości po antycznej świątyni Hery w Herajonie, piaszczysta plaża Psili Ammos; plaża Potami w okolicach Karlovassi.

greckie wakacje lato na wyspie najpiękniejsze wyspy greckie Przewodnik wakacyjny FLY.PL urlop na wyspach

FLY.PL