#TravelUpdate – rząd wycofuje się z zakazu lotów: można lecieć za granicę!

  Magdalena Łysik
  Są nowe wytyczne rządu o podróżowaniu za granicę – od 13 stycznia 2021 roku zakaz lotów przestaje obowiązywać! Przedstawiamy kierunki i zasady wjazdu do krajów, do których można lecieć na wakacje!

  Przygotowaliśmy listę krajów, do których można lecieć na wakacje! Są to idealne kierunki na wakacje Last Minute z biurem podróży. Koronawirus pokrzyżował wiele podróżniczych planów. W tym artykule dowiecie się, gdzie można latać bez testów na koronawirusa oraz gdzie można podróżować bez kwarantanny za granicą. W ofercie zimowych wyjazdów do wyboru jest wiele egzotycznych kierunków, m.in. Zanzibar, Meksyk, Dominikana czy Malediwy. Dla fanów zimowego szaleństwa na nartach i snowboardzie nie mamy tak dobrych wiadomości – większość stoków wciąż pozostaje zamkniętych. Na narty 2021 można jednak wybrać się do Bułgarii (nowość!) oraz Szwajcarii.

  Aktualizacja 13.01.2021 r. – rząd wycofuje się z zakazu lotów i znosi ograniczenia dla podróżujących z Polski!

  Rozporządzenie o zakazie lotów do wybranych krajów przestało obowiązywać 13 stycznia 2021 r. Rząd wycofał się z tego typu ograniczeń w podróżowaniu z Polski (również do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej). Według doniesień medialnych nie są prowadzone żadne prace w związku z przedłużeniem poprzednich rozporządzeń. Wciąż obowiązuje jednak 10-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy transportem zbiorowym. 

  Komunikat dotyczący podróży do 31 stycznia 2021 r.

  Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14.01.2021 roku do 31 stycznia po przekroczeniu granicy transportem zbiorowym obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski. Obowiązkiem podróżnego jest zgłosić poddanie się kwarantannie do Głównego Inspektora Sanitarnego za pośrednictwem infolinii.

  Źródło: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000009101.pdf

  Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu, oraz m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, uczniowie i ich opiekunowie pobierający naukę w Polsce (którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki), studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcący się w Polsce, osoby prowadzące działalność naukową a także wybrane grupy zawodowe i sportowe szczegółowo wyróżnione w rozporządzeniach: https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000231601.pdf i https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000015301.pdf

  Koronawirus: gdzie można lecieć na wakacje?

  Częste zmiany rozporządzeń i wynikający z tego chaos informacyjny mogą przyprawić o zawrót głowy. Z tego powodu przygotowaliśmy krótkie zestawienie krajów, dokąd można latać z Polski. Są to państwa, które zapraszają turystów z Polski na wakacje w styczniu.

  Powyższa lista zawiera kraje które polecamy na bezpieczne wakacje z biurem podróży oraz na city break. Poza wymienionymi wyżej państwami można podróżować także do wszystkich krajów na całym świecie, o ile kraje nie zarządziły inaczej.

  Rozporządzenie obowiązuje do 31 stycznia 2021 roku.

  Gdzie można lecieć na wakacje bez kwarantanny po przylocie?

  Wiele krajów zrezygnowało z tej formy obostrzeń dla turystów i tylko nieliczne, wymagają odbycia kwarantanny przez podróżujących. Poniżej przedstawiamy listę atrakcyjnych turystycznie krajów, gdzie można latać z Polski bez kwarantanny po przylocie.

  1. Albania
  2. Bułgaria
  3. Chorwacja
  4. Dominikana
  5. Egipt
  6. Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
  7. Kenia
  8. Kostaryka
  9. Kuba
  10. Luksemburg
  11. Malediwy
  12. Malta
  13. Meksyk
  14. Portugalia i Madera
  15. Szwecja
  16. Włochy
  17. Wyspy Zielonego Przylądka
  18. Tanzania i Zanzibar
  19. Zjednoczone Emiraty Arabskie*

  *Z wyjątkiem Abu Dhabi

  Niektóre kraje zastrzegają sobie wprowadzenie obowiązku kwarantanny dla osób, które w okresie 14 dni przed przyjazdem przebywały w krajach podwyższonego ryzyka. 

  Gdzie można lecieć na wakacje bez testów na koronawirusa?

  Wielu turystów szuka krajów, gdzie można lecieć bez testu na obecność koronawirusa. Zimą wciąż możemy liczyć na dobrą pogodę w naprawdę wielu miejscach, dlatego to chętnie wybierany czas na ciepły urlop z biurem podróży. Poniżej przedstawiamy aktualną listę kierunków, gdzie można polecieć na wakacje bez testów – te kraje zdecydowanie warto wybrać na zimowy wyjazd.

  1. Albania
  2. Bułgaria
  3. Chorwacja
  4. Dominikana
  5. Kostaryka
  6. Luksemburg
  7. Meksyk
  8. Portugalia*
  9. Szwajcaria
  10. Szwecja
  11. Tanzania i Zanzibar

  * testy w Portugalii wymagane tylko na wyspach: Maderze i Azorach (można je wykonać na koszt państwa po przylocie)

  Gdzie wymagany jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR)?

  Zdaniem władz niektórych krajów, gwarancją bezpiecznych wakacji w czasie pandemii jest konieczność przeprowadzania testów na obecność koronawirusa przed wylotem lub po przylocie. Obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR lub konieczność poddania się testowi wprowadziło tylko kilka państw. Co więcej, część z nich zadeklarowało wykonanie badań na własny koszt. Które kraje wymagają testów na obecność koronawirusa? Sprawdź poniżej.

  1. Egipt – przed wylotem lub po przylocie na lotnisku (koszt 30 dolarów)
  2. Grecja – wykonany przed wylotem
  3. Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi – wykonany przed wylotem
  4. Kenia – przed wylotem
  5. Kuba – bezpłatny testy po przylocie (od 1 grudnia opłata sanitarna – 30 dolarów, zazwyczaj wliczona w koszt wyjazdu – szczegóły w umowie); od 10 stycznia 2021 roku test należy wykonać przed wylotem
  6. Malediwy – przed wylotem
  7. Malta – przed wylotem
  8. Oman – po przylocie
  9. Portugalia – tylko Madera i Azory przed wylotem lub bezpłatnie na miejscu
  10. Turcja – przed wylotem, wymagane wyłącznie w podróży w terminach między 28.12.2020 a 1.03.2021 r.
  11. Wyspy Zielonego Przylądka – przed wylotem, akceptowane są testy antygenowe
  12. Włochy – do 05.03 wymagane testy PCR lub antygenowe przed wylotem*
  13. Zjednoczone Emiraty Arabskie – przed wylotem

  Szczegółowe informacje na temat wymogów wjazdowych są dostępne tutaj: Koronawirus - ważne informacje dla turystów

  * Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym komunikatem dotyczącym podróży do Włoch – Włochy koronawirus ważne informacje dla turystów

  Wynik testu na obecność koronawirusa musi być w języku angielskim. Muszą się znajdować na nim następujące dane: data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu, imię i nazwisko osoby poddanej testowi, numer dowodu tożsamości podróżującego oraz wynik testu.

  Koronawirus a wyjazdy na wakacje – dowiedz się więcej!

  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL