#TravelUpdate – sprawdź, gdzie można lecieć za granicę!

  Magdalena Łysik
  Są nowe wytyczne o podróżowaniu za granicę! Przedstawiamy kierunki i zasady wjazdu do krajów, do których można lecieć na wakacje

  Przygotowaliśmy listę krajów, do których można lecieć na wakacje! Są to idealne kierunki na urlop Last Minute z biurem podróży. W tym artykule dowiecie się, gdzie można latać bez testów na koronawirusa oraz gdzie można podróżować bez kwarantanny za granicą. W ofercie wyjazdów do wyboru jest wiele egzotycznych kierunków, m.in. Meksyk, Dominikana czy Malediwy. Na wczasy możemy również polecieć np. do uwielbianej przez wszystkich Turcji.

  Nie ma dodatkowych ograniczeń dla podróżujących z Polski!

  Rozporządzenie o zakazie lotów do wybranych krajów przestało obowiązywać 13 stycznia 2021 r. Rząd wycofał się z tego typu ograniczeń w podróżowaniu z Polski (również do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej). Według doniesień medialnych nie są prowadzone żadne prace w związku z przedłużeniem poprzednich rozporządzeń. Wciąż obowiązuje jednak 10-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy transportem zbiorowym. 

  Kwarantanna po powrocie z zagranicy

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 30 września 2021 roku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny niezależnie od kierunku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki). W przypadku podróży z krajów Unii Europejskiej i EFTA zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testu.

  W przypadku podróży z krajów należących do Unii Europejskiej, stowarzyszenia EFTA lub z innych krajów na podstawie indywidualnych ustaleń między państwami: z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy (wynik testu musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy). Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Grecji, Hiszpanii, Turcji (na podstawie specjalnej umowy między krajami), Włoch, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Francji, Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Islandii, Rumunii, Holandii, Liechtensteinu, Norwegii.

  W przypadku podróży z krajów nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Egiptu, Tunezji, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Maroka, Jordanii, Meksyku, Dominikany, Kuby, Emiratów Arabskich, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru.

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Koronawirus: gdzie można lecieć na wakacje?

  Częste zmiany rozporządzeń i zasad wjazdowych mogą przyprawić o zawrót głowy. Z tego powodu przygotowaliśmy krótkie zestawienie krajów, dokąd można latać z Polski. Są to państwa, które zapraszają turystów z Polski na wczasy w 2021 roku.

  1. Albania
  2. Bułgaria
  3. Chorwacja
  4. Cypr
  5. Czarnogóra
  6. Dominikana
  7. Egipt
  8. Grecja
  9. HiszpaniaWyspy Kanaryjskie
  10. Kenia
  11. Kostaryka
  12. Macedonia
  13. Malediwy
  14. Malta 
  15. Maroko
  16. Meksyk
  17. Portugalia i Madera
  18. Tunezja
  19. Turcja
  20. Włochy
  21. Wyspy Zielonego Przylądka
  22. Zanzibar i Tanzania
  23. Zjednoczone Emiraty Arabskie

  Powyższa lista zawiera kraje które polecamy na bezpieczne wakacje z biurem podróży oraz na city break. Poza wymienionymi wyżej państwami zgodnie z polskimi przepisami można podróżować także do wszystkich krajów na całym świecie (o ile kraje nie zarządziły inaczej).

  Gdzie można lecieć na wakacje bez kwarantanny po przylocie?

  Wiele krajów zrezygnowało z tej formy obostrzeń dla turystów i tylko nieliczne, wymagają odbycia kwarantanny przez podróżujących. Poniżej przedstawiamy listę atrakcyjnych turystycznie krajów, dokąd można latać z Polski bez kwarantanny po przylocie do tego kraju.

  1. Albania
  2. Bułgaria
  3. Chorwacja
  4. Cypr
  5. Czarnogóra
  6. Dominikana
  7. Egipt
  8. Grecja
  9. Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
  10. Kenia
  11. Kostaryka
  12. Macedonia
  13. Malediwy
  14. Maroko
  15. Meksyk
  16. Portugalia i Madera
  17. Tunezja
  18. Turcja
  19. Włochy
  20. Wyspy Zielonego Przylądka
  21. Zanzibar i Tanzania
  22. Zjednoczone Emiraty Arabskie

  Niektóre kraje zastrzegają sobie wprowadzenie obowiązku kwarantanny dla osób, które w okresie 14 dni przed przyjazdem przebywały w krajach podwyższonego ryzyka. 

  Gdzie można lecieć na wakacje bez testów na koronawirusa?

  Wielu turystów szuka krajów, gdzie można lecieć bez testu na obecność koronawirusa. Poniżej przedstawiamy aktualną listę kierunków, gdzie można polecieć na wakacje bez testów – te kraje zdecydowanie warto wybrać na urlop.

  1. Dominikana
  2. Kostaryka (z wyjątkiem przelotów z przesiadką)
  3. Meksyk (z wyjątkiem przelotów z przesiadką)
  4. Rumunia

  Gdzie wymagany jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa?

  Zdaniem władz niektórych krajów, gwarancją bezpiecznych wakacji w czasie pandemii jest konieczność przeprowadzania testów na obecność koronawirusa przed wylotem lub po przylocie. Niektóre kierunki zadeklarowały wykonanie badań na własny koszt. Które kraje wymagają testów na obecność koronawirusa? Sprawdź poniżej.

  1. Albania – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  2. Bułgaria – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  3. Chorwacja – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  4. Cypr Południowy – test PCR przed wylotem (od 28 października 2021 r. drugi test po przylocie)
  5. Czarnogóra – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  6. Egipt – test PCR przed wylotem lub po przylocie na lotnisku (koszt 30 dolarów, w ofercie niektórych organizatorów w cenie wyjazdu)
  7. Grecja – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  8. Hiszpania kontynentalna i Baleary – test PCR lub antygenowy przed wylotem (do 31.10.2021 r. nie dotyczy to wylotów z Katowic)
  9. Kenia – test PCR przed wylotem
  10. Macedonia – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  11. Malediwy – test PCR przed wylotem
  12. Maroko – test PCR przed wylotem
  13. Portugalia – Madera test PCR przed wylotem lub bezpłatnie po przylocie, Portugalia kontynentalna test PCR lub antygenowy przed wylotem
  14. Tunezja – test PCR przed wylotem
  15. Turcja – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  16. Włochy – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  17. Wyspy Kanaryjskie – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  18. Zanzibar i Tanzania – test PCR przed wylotem
  19. Zielony Przylądek – test PCR lub antygenowy przed wylotem
  20. Zjednoczone Emiraty Arabskie – test PCR przed wylotem

  Szczegółowe informacje na temat wymogów wjazdowych są dostępne tutaj: Koronawirus - ważne informacje dla turystów

  Wynik testu na obecność koronawirusa musi być w języku angielskim. Muszą się znajdować na nim następujące dane: data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu, imię i nazwisko osoby poddanej testowi, numer dowodu tożsamości podróżującego oraz wynik testu. Wymagania te mogą różnić się zależnie od kierunku podróży, dlatego zalecamy zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi.

  Gdzie na wakacje bez testów mogą lecieć zaszczepieni i ozdrowieńcy?

  W związku ze wzrostem dostępności szczepionek wiele krajów zdecydowało się na wprowadzenie możliwości wjazdu dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 bez testów na obecność koronawirusa. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami w artykule: Gdzie na wakacje bez testów i bez kwarantanny mogą lecieć zaszczepieni i ozdrowieńcy?

  UWAGA! Większość krajów zwalnia z wykonywania testu osoby zaszczepione po upłynięciu 14 dni po ostatniej dawce - koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami wjazdowymi przed wylotem! Podobnie w przypadku ozdrowieńców - tu zasady również nie są jednolite i każdy kraj samodzielnie ustala, ile dni po zachorowaniu respektuje status ozdrowieńca oraz jakie zaświadczenie należy okazać.

  Koronawirus a wyjazdy na wakacje – dowiedz się więcej!

  Kontakt dla mediów
  Tel:
  22 255 06 24
  Mail:
  media@fly.pl
  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL