#TravelUpdate – sprawdź, gdzie można lecieć za granicę!

  Magdalena Łysik
  Są nowe wytyczne o podróżowaniu za granicę! Przedstawiamy kierunki i zasady wjazdu do krajów, do których można lecieć na wakacje

  Przygotowaliśmy listę krajów, do których można lecieć na wakacje! Są to idealne kierunki na wakacje Last Minute z biurem podróży. W tym artykule dowiecie się, gdzie można latać bez testów na koronawirusa oraz gdzie można podróżować bez kwarantanny za granicą. W ofercie wyjazdów do wyboru jest wiele egzotycznych kierunków, m.in. Zanzibar, Meksyk, Dominikana czy Malediwy. W marcu wróciła także uwielbiana przez wszystkich Turcja.

  Uwaga: wprowadzony w Polsce lockdown nie dotyczy podróży zagranicznych – nie ma dodatkowych ograniczeń dla podróżujących

  Rozporządzenie o zakazie lotów do wybranych krajów przestało obowiązywać 13 stycznia 2021 r. Rząd wycofał się z tego typu ograniczeń w podróżowaniu z Polski (również do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej). Według doniesień medialnych nie są prowadzone żadne prace w związku z przedłużeniem poprzednich rozporządzeń. Wciąż obowiązuje jednak 10-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy transportem zbiorowym. 

  Komunikat dotyczący podróży zagranicznych do 3 maja 2021 r.

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 3 maja 2021 rokuobowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego:

  • przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Schengen;
  • w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Non Schengen.

  Z kwarantanny, bez względu na kierunek podróży, zwolnione sąm.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także wybrane grupy zawodowe.

  Test antygenowy lub PCR zwalniający z kwarantanny można wykonać m.in. na wybranych lotniskach po przekroczeniu granicy oraz w laboratoriach poza lotniskiem w ciągu maksymalnie 48 godzin od przekroczenia granicy. Koszt takiego testu poza lotniskiem wynosi ok. 130 zł. Klienci FLY.PL otrzymają 10% rabatu na wykonanie testu w laboratoriach sieci Diagnostyka. Jak zastrzega rozporządzenie, państwo nie pokrywa kosztu testów. Ważne! Wynik testu wykonanego po przylocie musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy. 

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Koronawirus: gdzie można lecieć na wakacje?

  Częste zmiany rozporządzeń i wynikający z tego chaos informacyjny mogą przyprawić o zawrót głowy. Z tego powodu przygotowaliśmy krótkie zestawienie krajów, dokąd można latać z Polski. Są to państwa, które zapraszają turystów z Polski na wakacje w 2021 roku.

  1. Albania
  2. Bułgaria
  3. Chorwacja
  4. Czarnogóra
  5. Dominikana
  6. Egipt
  7. Grecja
  8. HiszpaniaWyspy Kanaryjskie
  9. Luksemburg
  10. Kenia
  11. Kostaryka
  12. Kuba
  13. Macedonia
  14. Madera
  15. Malediwy
  16. Malta
  17. Meksyk
  18. Szwajcaria
  19. Szwecja
  20. Turcja
  21. Wyspy Zielonego Przylądka
  22. Tanzania i Zanzibar
  23. Zjednoczone Emiraty Arabskie

  Gdzie można lecieć na wakacje bez kwarantanny po przylocie?

  Wiele krajów zrezygnowało z tej formy obostrzeń dla turystów i tylko nieliczne, wymagają odbycia kwarantanny przez podróżujących. Poniżej przedstawiamy listę atrakcyjnych turystycznie krajów, gdzie można latać z Polski bez kwarantanny po przylocie.

  1. Albania
  2. Bułgaria
  3. Chorwacja
  4. Czarnogóra
  5. Dominikana
  6. Egipt
  7. Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
  8. Kenia
  9. Kostaryka
  10. Kuba
  11. Luksemburg
  12. Macedonia
  13. Madera
  14. Malediwy
  15. Malta
  16. Meksyk
  17. Szwecja
  18. Turcja
  19. Wyspy Zielonego Przylądka
  20. Tanzania i Zanzibar
  21. Zjednoczone Emiraty Arabskie

  Niektóre kraje zastrzegają sobie wprowadzenie obowiązku kwarantanny dla osób, które w okresie 14 dni przed przyjazdem przebywały w krajach podwyższonego ryzyka. 

  Gdzie można lecieć na wakacje bez testów na koronawirusa?

  Wielu turystów szuka krajów, gdzie można lecieć bez testu na obecność koronawirusa. Zimą wciąż możemy liczyć na dobrą pogodę w naprawdę wielu miejscach, dlatego to chętnie wybierany czas na ciepły urlop z biurem podróży. Poniżej przedstawiamy aktualną listę kierunków, gdzie można polecieć na wakacje bez testów – te kraje zdecydowanie warto wybrać na zimowy wyjazd.

  1. Albania
  2. Dominikana
  3. Kostaryka
  4. Macedonia
  5. Meksyk (z wyjątkiem przelotów linią lotniczą KLM)
  6. Tanzania i Zanzibar

  Gdzie wymagany jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR)?

  Zdaniem władz niektórych krajów, gwarancją bezpiecznych wakacji w czasie pandemii jest konieczność przeprowadzania testów na obecność koronawirusa przed wylotem lub po przylocie. Obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR lub konieczność poddania się testowi wprowadziło tylko kilka państw. Co więcej, część z nich zadeklarowało wykonanie badań na własny koszt. Które kraje wymagają testów na obecność koronawirusa? Sprawdź poniżej.

  1. Bułgaria – min. do 30 kwietnia; przed wylotem
  2. Chorwacja – min. do 30 kwietnia; przed wylotem (akceptowane są testy antygenowe)
  3. Czarnogóra – przed wylotem
  4. Egipt – przed wylotem lub po przylocie na lotnisku (koszt 30 dolarów, często w cenie wyjazdu)
  5. Grecja – przed wylotem
  6. Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi – przed wylotem
  7. Kenia – przed wylotem
  8. Kuba – przed wylotem (od 1 grudnia obowiązuje opłata sanitarna – 30 dolarów, zazwyczaj wliczona w koszt wyjazdu – szczegóły w umowie); 
  9. Luksemburg – przed wylotem: testy antygenowe lub PCR
  10. Malediwy – przed wylotem
  11. Malta – przed wylotem
  12. Oman – po przylocie
  13. Portugalia – Madera i Azory przed wylotem lub bezpłatnie na miejscu, Portugalia kontynentalna przed wylotem
  14. Szwajcaria – przed wylotem 
  15. Szwecja – przed wylotem
  16. Turcja – min. do 31 maja; przed wylotem, 
  17. Wyspy Zielonego Przylądka – przed wylotem, akceptowane są testy antygenowe
  18. Włochy – min. do 30 kwietnia; przed wylotem oraz po skończeniu 5 dni kwarantanny (akceptowane są testy antygenowe)
  19. Zjednoczone Emiraty Arabskie – przed wylotem (od 3 kwietnia w Dubaju należy poddać się dodatkowemu, bezpłatnemu testowi na lotnisku po przylocie)

  Szczegółowe informacje na temat wymogów wjazdowych są dostępne tutaj: Koronawirus - ważne informacje dla turystów

  Wynik testu na obecność koronawirusa musi być w języku angielskim. Muszą się znajdować na nim następujące dane: data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu, imię i nazwisko osoby poddanej testowi, numer dowodu tożsamości podróżującego oraz wynik testu. Wymagania te mogą różnić się zależnie od kierunku podróży, dlatego zalecamy zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi.

  Koronawirus a wyjazdy na wakacje – dowiedz się więcej!

  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL