#TravelUpdate – rząd potwierdza: tam można lecieć!

  Magdalena Łysik

  Są nowe wytyczne rządu o podróżowaniu za granicę – przedstawiamy kierunki, do których MOŻNA lecieć na wakacje w listopadzie!

  Przygotowaliśmy listę krajów, do których można lecieć na wakacje w listopadzie! Są to idealne kierunki na wakacje Last Minute z biurem podróży. Koronawirus pokrzyżował wiele podróżniczych planów. W tym artykule dowiecie się, gdzie można latać bez testów na koronawirusa oraz gdzie można podróżować bez kwarantanny. Sprawdzicie też listę krajów, które wymagają kodów QR lub dodatkowej rejestracji przed wylotem.

  Koronawirus: gdzie można lecieć na wakacje w listopadzie?

  Częste zmiany rozporządzeń i wynikający z tego chaos informacyjny mogą przyprawić o zawrót głowy. Z tego powodu przygotowaliśmy krótkie zestawienie krajów, dokąd można latać z Polski. Są to państwa, które zapraszają turystów z Polski na wakacje w listopadzie.

  1. Austria
  2. Belgia
  3. Białoruś
  4. Bułgaria
  5. Cypr
  6. Chorwacja
  7. Czechy
  8. Egipt
  9. Francja
  10. Grecja
  11. HiszpaniaWyspy Kanaryjskie
  12. Holandia
  13. Luksemburg
  14. Malta
  15. Niemcy
  16. Portugalia
  17. Rosja
  18. Rumunia
  19. Szwecja
  20. Szwajcaria
  21. Tunezja*
  22. Turcja
  23. Wielka Brytania
  24. Włochy

  * wyłącznie połączeniami wyczarterowanymi przez biura podróży

  Powyższa lista zawiera kraje, do których możemy bezpiecznie polecieć na wakacje z biurem podróży zgodnie z rozporządzeniem z 27 października 2020 roku. Poza wymienionymi wyżej państwami można podróżować także do wszystkich krajów w Unii Europejskiej i strefie Schengen.

  Rozporządzenie obowiązuje do 27 października 2020 roku.

  Na liście krajów z zakazem lotów do Polski znalazły się m.in.: Albania, Czarnogóra, Gruzja, Izrael, Macedonia Północna, Malediwy, Oman, Republika Zielonego Przylądka i USA. Rozporządzenie o zakazie lotów nie dotyczy jednak przelotów czarterowych. Oznacza to, że przeloty wyczarterowane przez biura podróży mogą odbywać się do wszystkich krajów, również do tych wymienionych na liście.

  Gdzie można lecieć na wakacje bez kwarantanny po przylocie?

  Kwarantanna dla turystów z Polski to już niemal przeszłość. Większość krajów zrezygnowało z tej formy obostrzeń i tylko naprawdę nieliczne z nich, wciąż wymagają odbycia kwarantanny przez podróżujących. Poniżej przedstawiamy listę atrakcyjnych turystycznie krajów, gdzie można latać z Polski bez kwarantanny.

  1. Austria
  2. Belgia
  3. Białoruś
  4. Bułgaria
  5. Cypr
  6. Chorwacja
  7. Czechy
  8. Egipt
  9. Francja
  10. Grecja
  11. Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
  12. Holandia
  13. Luksemburg
  14. Malta
  15. Portugalia
  16. Rumunia
  17. Szwecja
  18. Szwajcaria
  19. Tunezja
  20. Turcja
  21. Włochy

  Niektóre kraje zastrzegają sobie wprowadzenie obowiązku kwarantanny dla osób, które w okresie 14 dni przed przyjazdem przebywały w krajach podwyższonego ryzyka. Poza listą znalazła się Wielka Brytania, która wprowadziła obowiązek odbycia kwarantanny od 3 października.

  Gdzie można lecieć na wakacje bez testów na koronawirusa?

  Wielu turystów szuka krajów, gdzie można lecieć bez testu na obecność koronawirusa. Jesienią wciąż możemy liczyć na dobrą pogodę w naprawdę wielu miejscach, dlatego październik to chętnie wybierany miesiąc na ciepły urlop z biurem podróży. Poniżej przedstawiamy aktualną listę kierunków, gdzie można polecieć na wakacje bez testów – te kraje zdecydowanie warto wybrać na jesienny wyjazd.

  1. Austria
  2. Belgia
  3. Białoruś
  4. Bułgaria
  5. Chorwacja
  6. Czechy
  7. Francja
  8. Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
  9. Holandia
  10. Luksemburg
  11. Malta*
  12. Portugalia**
  13. Rumunia
  14. Szwecja
  15. Szwajcaria
  16. Tunezja (o ile jest to wyjazd z biurem podróży)
  17. Turcja
  18. Włochy
  19. Wielka Brytania

  * testy na Malcie wymagane są tylko od turystów przylatujących z Gdańska i Krakowa (można je wykonać na lotnisku po przylocie bez dodatkowych opłat)

  ** testy w Portugalii wymagane tylko na wyspach: Maderze i Azorach (można je wykonać na koszt państwa po przylocie)

  Gdzie wymagane są kody QR lub rejestracja podróży przed wylotem?

  Niektóre kraje wprowadziły dodatkowe obostrzenia w postaci rejestracji podróży turystów lub konieczność posiadania kodu QR. Te formalności mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa przyjeżdżających na wakacje za granicę. Choć brzmią skomplikowanie, wypełnienie ich zajmie dosłownie kilka minut. Sprawdź poniżej, czy kraj, do którego można lecieć z Polski wymaga dodatkowych formalności.

  1. Chorwacja – aplikacja EnterCoratia
  2. Grecja – kod QR i karta lokalizacyjna
  3. Hiszpania – kod QR i oświadczenie o stanie zdrowia
  4. Malta – deklaracja zdrowia i formularz podróży
  5. Portugalia – tylko Madera i Azory: formularze podróży
  6. Tunezja – Formularz Podróżny i deklaracja zdrowia
  7. Turcja – Formularz Lokalizacyjny
  8. Włochy ­– tylko na Sardynii: kod QR, tylko na Sycylii: rejestracja na platformie SicilaSiCura

  Wszystkie dokumenty i instrukcje ich uzupełnienia dostępne są w szczegółowych komunikatach dla krajów, które można znaleźć na stronie: Koronawirus – informacje dla turystów.

  Gdzie wymagany jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR)?

  Zdaniem władz niektórych krajów, gwarancją bezpiecznych wakacji w czasie pandemii jest konieczność przeprowadzania testów na obecność koronawirusa przed wylotem lub po przylocie. Obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR lub konieczność poddania się testowi wprowadziło tylko kilka państw. Co więcej, część z nich zadeklarowało wykonanie badań na własny koszt. Które kraje wymagają testów na obecność koronawirusa? Sprawdź poniżej.

  1. Cypr – przed wylotem*
  2. Egipt – przed wylotem lub po przylocie na lotnisku**
  3. Grecja – od 3 października 2020 r.***
  4. Malta – tylko przylatujący z Gdańska i Krakowa****
  5. Portugalia – tylko Madera i Azory*****

  * Władze Cypru zastrzegają sobie prawo do wykonywania dodatkowych testów przesiewowych na lotnisku.

  ** W Egipcie można wykonać również test po przylocie na lotnisku, jego koszt to 30 dolarów - niekiedy jest już wliczony w koszt wyjazdu. Wynik dostępny jest po 24 h, do tego czasu przebywa się w hotelu, nie jest wymagana izolacja.

  *** Test PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem.

  ****Po przylocie z Gdańska lub Krakowa należy wykonać test na koronawirusa na lotnisku (na koszt państwa) lub okazać aktualny negatywny wynik testu PT-PCR (wykonany poniżej 72 godzin przed wylotem).

  *****Po przylocie na Maderę i Azory należy wykonać test na koronawirusa na lotnisku (na koszt państwa) lub okazać aktualny negatywny wynik testu PT-PCR (wykonany poniżej 72 godzin przed wylotem).

  Wynik testu na obecność koronawirusa musi być w języku angielskim. Muszą się znajdować na nim następujące dane: data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu, imię i nazwisko osoby poddanej testowi, numer dowodu tożsamości podróżującego oraz wynik testu.

  Koronawirus a wakacje 2020 – dowiedz się więcej!

  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL