Wycieczki do Tunezji

  Wakacje w Tunezji – miejsca, które warto zobaczyć

  Aktualności
  Beata Gizak
  Planujesz urlop w Tunezji? Odkryj najpiękniejsze atrakcje i zabytki tego kraju! Sprawdź TOP 7 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć podczas wakacji w Tunezji

  Tunezja to jeden z najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków. Popularne kurorty takie jak Hammamet, Sousse czy Monastir, co roku przyciągają tłumy turystów spragnionych słońca. Wiele osób kojarzy ten kraj wyłącznie z pięknymi plażami, błękitnym morzem i gwarancją pogody. Warto jednak wiedzieć, że Tunezja ma do zaoferowania znacznie więcej. Sprawdź co zwiedzić podczas urlopu w Tunezji. Wybierz się na wycieczkę po największej pustyni świata i daj się oczarować krajobrazem bezkresnej Sahary. Zobacz na własne oczy zielone oazy i starożytne pozostałości kultur, które kiedyś zamieszkiwały te regiony. Przedstawiamy przewodnik po największych zabytkach i atrakcjach.

  1. Amfiteatr w El Jem

  Amfiteatr w El Jem to perła wśród tunezyjskich zabytków. Ta najbardziej monumentalna rzymska budowla w Afryce Północnej została w 1979 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie. Walki gladiatorów oraz wyścigi rydwanów mogło tu oglądać nawet 30 tys. osób. Amfiteatr w El Jem zachował się znacznie lepiej niż Koloseum w Rzymie. To miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć w trakcie wycieczki do Tunezji. Do dzisiaj jest tu organizowanych wiele wydarzeń, wielokrotnie budowla była również tłem produkcji filmowych, np. Troi czy Gladiatora.

  2. Oazy górskie – Chebika i Tamerza

  Odcięte od świata górskim pasmem oazy robią niesamowite wrażenie. Zachwycą nas piękne widoki – palmy rosnące pośród kamieni, wodospady oraz błękitne jezioro. Oazy położone są w okolicy strumieni spływających ze skał. Woda z pobliskich rzek płynących w wąwozach i wyżłobieniach skalnych jest wykorzystywana do uprawiania i nawadniania gajów palmowych. Stąd właśnie pochodzą najlepsze tunezyjskie daktyle. W opuszczonych oazach można spotkać wiele gatunków pustynnych zwierząt, m.in. skorpiony.

  3. Zjawiskowe Sidi Bou Said

  Sidi Bou Said to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tunezji. Miasteczko a zarazem artystyczna dzielnica Tunisu zauroczy nas swoim pocztówkowym wyglądem. Zobaczymy tu białe domki z kontrastującymi niebieskimi okiennicami i drzwiami, piękne ogrody, romantyczne uliczki oraz uroczy port. W ostatnich latach miasteczko stało się siedzibą malarzy i filozofów. Sidi Bou Said słynie z wyrobu ceramiki, warto więc wybrać się w tym miejscu na zakupy, a także odpocząć w kawiarni – Cafe des Nattes, działającej od XVI wieku.

  4. Legendarna Kartagina

  Ruiny miasta, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO położone są kilkanaście kilometrów od Tunisu. Pozostałości starożytnego miasta z burzliwą i fascynującą historią robią niesamowite wrażenie. Zachował się tu niezwykły krajobraz, dawne ołtarze ofiarne oraz cenne stanowiska archeologiczne rozrzucone pomiędzy pałacami. Zniszczona przez czas i wojny Kartagina to pomysł na wycieczkę podczas wczasów w Tunezji. Warto się tu wybrać po to, by poczuć ducha wieków i zobaczyć oczami wyobraźni jaką potęgą była Kartagina.

  5. Biała medyna w Tunisie

  Stolica Tunezji to połączenie tradycji z nowoczesnością. Bab El Bhar, czyli stara brama oddziela medynę od nowej części miasta. Medyna z licznymi zabytkami kultury islamskiej to miejsce, które trzeba zobaczyć. Wkraczając w wąskie uliczki i tunele przenosimy się w inny świat. Przechadzając się po Medynie zauważymy Wielki Meczet, którego mury zostały zbudowane z materiałów sprowadzonych z Kartaginy. Budynek ten jest również jednym z najstarszych uniwersytetów świata, pomieszczenia meczetu oprócz zgromadzeń modlitewnych były wykorzystane w przeszłości również jako sale wykładowe. W Tunisie znajduje się wiele miejsc wartych uwagi. Spośród nich szczególnie polecamy: Pałac Dar al-Bej, Narodowe Muzeum Bardo, suk El Attarine, oraz mauzoleum Sidi Mehreza.

  6. Miasteczko Tatooine z Gwiezdnych Wojen

  Miejsce, w którym kręcono Gwiezdne Wojny stało się w ostatnim czasie jedną z największych atrakcji Tunezji. Słynna filmowa Tatooine znajduje się na Saharze, około 500 km od Tunisu. To właśnie tutaj powstały pustynne sceny Gwiezdnych Wojen do części IV: Nowa Nadzieja i Części I: Mroczne widmo. Fani sagi nie mogą przegapić tego miejsca podczas wakacji w Tunezji. W tej okolicy znajduje się również Matmata – wioska wydrążona w skałach. Podziemne domy są nadal zamieszkiwane przez rdzennych mieszkańców Tunezji. To bardzo ciekawy zakątek kraju z księżycowymi krajobrazami, który zdecydowanie warto zobaczyć.

  7. Djerbahood – dla miłośników street artu

  Jedna z najstarszych wiosek Djerby – urokliwa Erriadh nabrała kilka lat temu zupełnie nowego wyglądu. W 2014 roku zjawiło się tu 150 artystów z całego świata, którzy odmienili oblicze tego miejsca. Na budynkach, murach i rozpadających się bramach pojawiły się surrealistyczne obrazy oraz nowoczesne murale, inspirowane kulturą Tunezji. Wykorzystano naturalne kształty budynków, na które naniesiono kreatywne obrazy. Projekt Djerbahood to obecnie niezwykła galeria na świeżym powietrzu. Cała okolica zamieniła się w artystyczne centrum, powstały tam kawiarnie, sklepiki i pracownie artystyczne.

  Wakacje w Tunezji – sprawdź ofertę!

  Więcej o wakacjach w Tunezji

  FLY.PL