Barcelona wycieczki

    Wielkanoc za granicą – tradycje i zwyczaje wielkanocne na świecie

    Marta Rolbiecka
    Wielkanoc w Hiszpanii, na Malcie i we Włoszech – poznaj zwyczaje i tradycje wielkanocne najbardziej popularnych krajów na wyjazdy na Wielkanoc za granicą! Sprawdź, jak wygląda tam świętowanie.

    Zastanawiasz się, gdzie pojechać na Święta Wielkanocne? Przedstawiamy Ci zwyczaje i tradycje w krajach, w których Wielkanoc jest hucznie obchodzona i wyjątkowo celebrowana. Sprawdź najciekawsze kierunki podróży na święta! Przedstawiamy Wielkanoc w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich, wielkanocny urlop na Malcie i świąteczne wczasy we Włoszech.

    Wielkanoc w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich

    Wielkanoc w Hiszpanii to najważniejsze święto w ciągu roku. W trakcie Wielkiego Tygodnia (Semana Santa), który zaczyna się w Niedzielę Palmową, ulice miast zmieniają się nie do poznania przez świąteczne pochody przedstawiające biblijne sceny męki Chrystusa. W procesjach organizowanych przez bractwa pokutnicze, tzw. cofradías lub hermandades, biorą udział ochotnicy, którzy boso, ubrani w białe płótno ciągną za sobą łańcuchy lub się biczują. Przez ulice miast przechodzą tysiące ludzi w długich szatach i szpiczastych kapturach zasłaniających twarze. Niosą platformy (pasos), na których znajdują się figury Chrystusa, Matki Boskiej czy scenki pasyjne. Te widowiskowe procesje w rytmie bębnów lub głośnej muzyki przyciągają rzesze mieszkańców i turystów. Mroczny charakter świąt wielkanocnych w Hiszpanii kończy się w Niedzielę Wielkanocną, kiedy zaczynają się wesołe przedstawienia i pokazy tańca.

    Podobnie wygląda Wielkanoc na Wyspach Kanaryjskich. Święta obchodzone są hucznie na ulicach miast, gdzie od XV wieku w urokliwych kanaryjskich uliczkach odbywają się publiczne drogi krzyżowe, sceny pasyjne i wystawy sztuki sakralnej. Ten niesamowity klimat i teatr na ulicach, to coś, co koniecznie musicie zobaczyć! Największe obchody mają miejsce na wyspach Teneryfa, Gran Canaria i La Palma, choć procesje odbywają się też na Fuerteventurze, Lanzarote czy La Gomerze.

    Wielkanoc na Malcie

    Malta jest jednym z najbardziej katolickich krajów w Europie. Ma to wpływ na sposób świętowania. Wielkanoc na Malcie obchodzona jest bardzo uroczyście. Przed Niedzielą Wielkanocną odbywają się dni skupienia i procesje w pełnej ciszy. Organizowane są też przedstawienia drogi krzyżowej Ostatniej Wieczerzy. Pełne radości świętowanie rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, kiedy w rytmach radosnej muzyki po ulicach miast przechodzą głośne i barwne procesje i pochody. W Poniedziałek Wielkanocny rodziny i przyjaciele spotykają się na piknikach na łonie natury i obdarowują się prezentami. Tradycyjnym pokarmem wielkanocnym nie są jajka, ale słodkie wypieki z migdałami. Są to słynne ciasteczka figolli, które mają różne kształty – przede wszystkim nawiązujące do symboli chrześcijańskich, choć czasami również przedstawiające bajkowe stworzenia.

    Wielkanoc na Malcie jest niesamowita nie tylko ze względu na ciekawe tradycje, lecz także imponujące klify, malownicze miasteczka i zielone pola kwitnące wiosną. To doskonałe miejsce na wypoczynek w ciepłym klimacie i idealny czas na zwiedzanie. W czasie Wielkanocy słońce pięknie świeci, a upał nie doskwiera, co stwarza komfortowe warunki do odkrywania wyspy. Malta wiosną zachwyci absolutnie każdego!

    Włochy Wielkanoc

    Wielkanoc we Włoszech wiąże się z wieloma tradycjami. Słynne są procesje, które odbywają się w Wielki Piątek. Najbardziej znana ma miejsce w rzymskim Koloseum. Główna część włoskiej Wielkanocy to czas wiosennych wakacji, biesiadowania i zabaw. Kluczowym punktem świąt jest niedzielny obiad. Na włoskim stole wśród przystawek znajdziemy plasterki salami i jaja na twardo. Pierwszym daniem jest tradycyjny rosół na baraninie z pierożkami, drugim – pieczona jagnięcina lub baranina. Na deser Włosi jedzą ciasto w kształcie gołębia, a symbolem świąt nie są jajka, a wielkanocny baranek. W niektórych miastach organizowane są wielkanocne gry dla dzieci, na przykład konkurencje, w której uczestnicy mają za zadanie zjeść jak największą liczbę jajek w 3 minuty.

    Innym zwyczajem jest też szukanie jajek w ogromnym stogu siana znajdującym się na miejskim placu. W święta wielkanocne warto też odwiedzić Watykan. Uroczystości rozpoczynają się tam w Niedzielę Palmową, gdzie możemy zobaczyć niezwykłe kompozycje z palm, które tworzą prawdziwe dzieła artystyczne. Odbywa się tu uroczysta Droga Krzyżowa z obecnością papieża. Polecamy szczególnie wycieczki objazdowe i szczególnie chętnie wybieraną: Wielkanoc w Rzymie.

    Zobacz inne oferty świątecznego wypoczynku na Wielkanoc

    Udostępnij

    Skopuj link

    FLY.PL