Wakacje w Albanii

  Gdzie znaleźć piaszczyste plaże w Albanii? [mapa]

  Aktualności
  Joanna Malinowska
  Wakacje na piaszczystej plaży to dla ciebie synonim udanego wypoczynku? Sprawdź gdzie znaleźć najpiękniejsze miejsca w Albanii. Dowiedz się, który kurort wybrać na rodzinne wczasy i gdzie warto pojechać na urlop ze znajomymi

  Niewiele osób wie, że właśnie w Albanii można znaleźć najpiękniejsze piaszczyste plaże na Bałkanach. Co roku kraj ten przyciąga turystów, którzy doceniają jego urok, przyjemną atmosferę oraz niskie ceny. To coraz bardziej popularny kierunek urlopowy. Na wakacjach w Albanii znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do udanego relaksu. Podpowiadamy, które miejscowości turystyczne w Albanii są najlepsze na wypoczynek na plaży.

  Albania – gdzie leżą najpiękniejsze piaszczyste plaże? [mapa]

  Piaszczyste plaże w Albanii – który region wybrać?

  W przeciwieństwie do pozostałych bałkańskich krajów, w Albanii znajdziemy wiele plaż z drobnym piaskiem. Położenie na styku mórz sprawia, że wybrzeże możemy podzielić na dwie części:
  • adriatycką – od Velipoja do Wlory, w której występują głównie piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza.
  • jońską – od Wlory do granicy z Grecją, obejmującą klify i plaże żwirowe. Wyjątkiem są okolice miejscowości Ksamil, gdzie znajdziemy plaże z drobnym piaskiem.
  Swoją podróż po najpiękniejszych piaszczystych plażach Albanii rozpoczynamy od północy kraju.

  Słoneczna Velipoja

  Plaża w miejscowości Velipoja to aż 4 kilometry wysokiej jakości piasku. Często jest uznawana za najładniejszą i najczystszą w całej Albanii. Znajdziemy tu liczne beach bary oraz hotele o bardzo dobrym standardzie. W przeciwieństwie do Albańskiej Riwiery nie spotkamy tu tak dużej liczby turystów, dlatego jest to doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.

  Shengjin i plaża Rana e Hedhur

  Shengjin to małe miasteczko na północnym wybrzeżu Albanii. W pobliżu miasta leży przepiękna piaszczysta plaża Rana e Hedhur, co w języku polskim oznacza – Sproszkowany Piasek. Jej położenie gwarantuje niezapomniane widoki. To miejsce szczególnie polecamy na rodzinne wakacje w Albanii. W pobliżu Shengjin znajduje się Rezerwat Kunë-Vain-Tale i piękne Jezioro Szkoderskie, miłośnicy przyrody będą więc zachwyceni.

  Zatoka Lalzit

  Zwolennicy dzikich plaż docenią okolice Zatoki Lalzit, która jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Albanii. Piaszczyste plaże są tu otoczone drzewami sosnowymi. To lokalizacja, która przyciąga również fanów nurkowania. W okolicy znajdziemy też inną atrakcję wartą zobaczenia – Zamek Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii.

  Durres, Golem i Currila

  Najpopularniejsza piaszczysta plaża znajduje się w Durres nad Adriatykiem. Jest bardzo rozległa – szeroka i długa na 6 km. Głębokość morza zwiększa się tu stopniowo, dzięki czemu plaża jest bezpieczna, również dla małych dzieci. Bogata infrastruktura turystyczna gwarantuje udany wypoczynek dla każdego. Podczas wakacji w Durrres możemy połączyć plażowanie ze zwiedzaniem. W mieście znajduje się wiele starożytnych zabytków, polecamy również wycieczkę do stolicy Albanii – Tirany. W pobliżu Durrës są jeszcze inne popularne plaże – Currila oraz Golem, które są znacznie spokojniejsze.

  Plaża w Spille

  Miejscowość Spille słynie z piaszczystej plaży z łagodnym zejściem do morza, co sprawia, że są to idealne warunki do kąpieli także dla najmłodszych podróżników. Spille to doskonała lokalizacja dla osób szukających spokojnego wypoczynku, z dala od zgiełku jaki panuje w największych kurortach. Fani nurkowania i snurkowania będą zachwyceni warunkami, jakie oferuje wybrzeże w tej okolicy.

  Wlora – miasto dwóch mórz

  Wlora (Vlora) jest drugim co do wielkości portem w Albanii, a także jednym z najważniejszych punktów turystycznych w regionie. Dzięki temu, że jest położona na umownym styku dwóch mórz – Adriatyckiego i Jońskiego, znajdziemy tu zarówno piaszczyste plaże – np. Laguna Narta, jak i kamieniste zatoczki. Wlora to dobry kierunek dla osób, które lubią wypoczywać w miejskim otoczeniu. Nadmorska część słynie z nowoczesnych restauracji, klubów oraz kawiarni.

  Ksamil i plaża Bora Bora

  Jadąc na południe od Wlory, większość plaż jest kamienista lub żwirowa. Wyjątkiem w tej części wybrzeża jest okolica Ksamil, gdzie znajdziemy zjawiskowo piękne, piaszczyste plaże, otoczone turkusowym Morzem Jońskim. Miejscowość ta jest położona zaledwie 4 km od wyspy Korfu w otoczeniu małych urokliwych wysepek. W sezonie letnim Ksamil tętni życiem, miejsce to polecamy głównie osobom młodym szukającym rozrywek. Jedną z najbardziej znanych plaż w okolicy jest Bora Bora Beach. Zdecydowanie warto tam pojechać podczas wakacji na albańskim wybrzeżu.

  Albania na wakacje - sprawdź oferty!

  FLY.PL