Wakacje w Albanii

  Gdzie znaleźć piaszczyste plaże w Albanii? [mapa]

  Aktualności
  Joanna Malinowska
  Wakacje na piaszczystej plaży to dla ciebie synonim udanego wypoczynku? Sprawdź gdzie znaleźć najpiękniejsze miejsca w Albanii. Dowiedz się, który kurort wybrać na rodzinne wczasy i gdzie warto pojechać na urlop ze znajomymi

  Niewiele osób wie, że właśnie w Albanii można znaleźć najpiękniejsze piaszczyste plaże na Bałkanach. Co roku kraj ten przyciąga turystów, którzy doceniają jego urok, przyjemną atmosferę oraz niskie ceny. Na wakacjach w Albanii znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do udanego relaksu. Podpowiadamy, które miejscowości turystyczne w Albanii są najlepsze na wypoczynek na plaży.

  Albania – gdzie leżą najpiękniejsze piaszczyste plaże? [mapa]

  Piaszczyste plaże w Albanii – który region wybrać?

  W przeciwieństwie do pozostałych bałkańskich krajów, w Albanii znajdziemy wiele plaż z drobnym piaskiem. Położenie na styku mórz sprawia, że wybrzeże możemy podzielić na dwie części:

  • adriatycką – od Velipoja do Wlory, w której występują głównie piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza.
  • jońską – od Wlory do granicy z Grecją, obejmującą klify i plaże żwirowe. Wyjątkiem są okolice miejscowości Ksamil, gdzie znajdziemy plaże z drobnym piaskiem.

  Swoją podróż po najpiękniejszych piaszczystych plażach Albanii rozpoczynamy od północy kraju.

  Słoneczna Velipoja

  Plaża w miejscowości Velipoja to aż 4 kilometry wysokiej jakości piasku. Często jest uznawana za najładniejszą i najczystszą w całej Albanii. Znajdziemy tu liczne beach bary oraz hotele o bardzo dobrym standardzie. W przeciwieństwie do Albańskiej Riwiery nie spotkamy tu tak dużej liczby turystów, dlatego jest to doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody.

  Shengjin i plaża Rana e Hedhur

  Shengjin to małe miasteczko na północnym wybrzeżu Albanii. W pobliżu miasta leży przepiękna piaszczysta plaża Rana e Hedhur, co w języku polskim oznacza „sproszkowany piasek”. Jej położenie gwarantuje niezapomniane widoki. To miejsce szczególnie polecamy na rodzinne wakacje w Albanii. W pobliżu Shengjin znajduje się Rezerwat Kunë-Vain-Tale oraz piękne Jezioro Szkoderskie, miłośnicy przyrody będą więc zachwyceni.

  Zatoka Lalzit

  Zwolennicy dzikich plaż docenią okolice Zatoki Lalzit, która jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc na urlop w Albanii. Piaszczyste plaże są tu otoczone drzewami sosnowymi. To lokalizacja, która przyciąga również fanów nurkowania. W okolicy znajdziemy też inną atrakcję wartą zobaczenia – Zamek Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii.</p

  Durres, Golem i Currila

  Najpopularniejsza piaszczysta plaża znajduje się w Durres nad Adriatykiem. Jest bardzo rozległa – szeroka i długa na ok. 6 km. Głębokość morza zwiększa się tu stopniowo, dzięki czemu plaża jest bezpieczna, również dla małych dzieci. Bogata infrastruktura turystyczna gwarantuje udany wypoczynek dla każdego. Podczas wakacji w Durrres możemy połączyć plażowanie ze zwiedzaniem. W mieście znajduje się wiele starożytnych zabytków, polecamy również wycieczkę do stolicy Albanii – Tirany. W pobliżu Durrës są jeszcze inne popularne plaże – Currila oraz Golem, które są znacznie spokojniejsze.

  Plaża w Spille

  Miejscowość Spille słynie z piaszczystej plaży z łagodnym zejściem do morza, co sprawia, że są to idealne warunki do kąpieli także dla najmłodszych podróżników. Spille to doskonała lokalizacja dla osób szukających spokojnego wypoczynku, z dala od zgiełku jaki panuje w największych kurortach. Fani nurkowania i snurkowania będą zachwyceni warunkami, jakie oferuje wybrzeże w tej okolicy.

  Wlora – miasto dwóch mórz

  Wlora (Vlora) jest drugim co do wielkości portem w Albanii, a także jednym z najważniejszych punktów turystycznych w regionie. Dzięki temu, że jest położona na umownym styku dwóch mórz – Adriatyckiego i Jońskiego, znajdziemy tu zarówno piaszczyste plaże – np. Laguna Narta, jak i kamieniste zatoczki. Wlora to dobry kierunek dla osób, które lubią wypoczywać w miejskim otoczeniu. Nadmorska część słynie z nowoczesnych restauracji, klubów oraz kawiarni.

  Ksamil i plaża Bora Bora

  Jadąc na południe od Wlory, większość plaż jest kamienista lub żwirowa. Wyjątkiem w tej części wybrzeża jest okolica Ksamil, gdzie znajdziemy zjawiskowo piękne, piaszczyste plaże, otoczone turkusowym Morzem Jońskim. Miejscowość ta jest położona zaledwie 4 km od wyspy Korfu w otoczeniu małych urokliwych wysepek. W sezonie letnim Ksamil tętni życiem, miejsce to polecamy na wczasy w Albanii głównie osobom młodym szukającym rozrywek. Jedną z najbardziej znanych plaż w okolicy jest Bora Bora Beach. Zdecydowanie warto tam pojechać podczas wakacji na albańskim wybrzeżu.

  Albania na wakacje – sprawdź oferty!

  FLY.PL