Chorwacja bezpieczny urlop

  Chorwacja koronawirus a wakacje 2021 [Aktualne informacje]

  Magdalena Łysik
  Chorwacja – można jechać na urlop bez kwarantanny! Poznaj aktualne informacje wjazdowe i wytyczne dla turystów!

  Zaktualizowano: 07.05.2021 r.

  Sezon wakacyjny w Chorwacji powoli się rozpoczyna. Granice wciąż są otwarte i można jechać na urlop w Chorwacji. Dostępne są m.in. wczasy z dojazdem własnym na chorwackim wybrzeżu i ulubionych przez turystów wyspach oraz bilety lotnicze z Polski do Chorwacji. W najbliższym czasie ruszą również wczasy w Chorwacji z biurami podróży.

  Chorwacja – testy obowiązkowe min. do połowy maja 2021 r.

  Turyści z Polski mogą pojechać na wakacje do Chorwacji. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu do tego kraju. Wybierając się na wczasy do Chorwacji, nie trzeba odbywać kwarantanny w Chorwacji

  Min. do 15 maja 2021 r. turyści z Polski przy przekraczaniu granicy z Chorwacją muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność koronawirusa. Test nie może być starszy niż 48 godz.(licząc od momentu pobrania materiału do badania).

  Przy przekraczaniu chorwackiej granicy należy okazać ważny dowód osobisty lub paszport oraz podać miejsce, w którym spędzamy urlop oraz numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Każdy otrzyma ulotkę z zaleceniami epidemiologicznymi Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

  W celu skrócenia czasu kontroli i kolejek na granicy, turyści mogą przesłać dane przez aplikację entercroatia.mup.hr, dostępną również w języku polskim. Osoby, które skorzystają z aplikacji otrzymają na podany adres e-mail potwierdzenie zgłoszenia od Policji Granicznej oraz obowiązujące zalecenia epidemiologiczne, a przekroczenie chorwackiej granicy zajmie tylko chwilę.

  Obowiązek przedstawiania wyników testów nie dotyczy:

  - tranzytu przez Chorwację (do 12 godz.);
  - dzieci do lat siedmiu (nieukończonych) przekraczających granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu;
  - osób posiadających zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień (bez względu na rodzaj szczepionki), o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło min. 14 dni;
  - osób, które przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy Chorwacji.

  Co w przypadku konieczności odbycia kwarantanny w Chorwacji?

  W przypadku podejrzenia zarażeniem koronawirusem COVID-19, Klient zostanie poproszony o pozostanie w pokoju hotelowym w oczekiwaniu na lekarza lub nastąpi przewóz do odpowiedniej przychodni lekarskiej. Zostanie mu zapewniona maseczka ochronna oraz środki higieniczne. W zależności od stanu pacjenta lekarz decyduje o wezwaniu epidemiologa. Od Klienta pobierany jest wymaz i do czasu uzyskania ostatecznego wyniku nakazuje się pełną izolację Klientowi i jego najbliższym/współpodróżującym w hotelu do czasu otrzymania wyników. Przez ten czas obsługa dostarcza jedynie niezbędne środki czystości, ale nie sprząta pokoju. Samorządy lokalne są uprawnione do skierowania Klienta w celu odbycia kwarantanny do specjalnych, odizolowanych ośrodków. Negatywny wynik testów oznacza zniesienie izolacji i powrót do swobodnego poruszania się, o ile nie zaistnieją dodatkowe zalecenia lekarskie.

  Do czasu oczekiwania na wyniki badania, posiłki będą dostarczane Klientom i pozostawiane pod drzwiami pokoju/apartamentu. W przypadku niewykupionej żadnej opcji wyżywienia istnieje możliwość zamówienia posiłków za pośrednictwem personelu za dodatkową opłatą.

  Przed wyjazdem na wakacje do Chorwacji warto upewnić się, że wykupione ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia w przypadku zarażenia koronawirusem, opłaty poniesione z powodu konieczności przedłużenia wyjazdu przez kwarantannę a w przypadku wyjazdu autokarem lub samolotem kosztów powrotu do kraju.

  Jak wyglądają obecnie wczasy w Chorwacji?

  Hotele, apartamenty i kempingi wznowiły działalność pod koniec maja. Czynne są plaże, restauracje oraz kawiarnie, obowiązują limity liczby gości. Chorwacki Inspektorat Zdrowia Publicznego przygotował bardzo szczegółowe wytyczne dla hoteli, pracowników marin oraz transportu publicznego a nawet parków narodowych i plaż – wszystko, aby zapewnić możliwość spędzenia bezpiecznych i komfortowych wakacji w Chorwacji.

  Wśród najważniejszych wytycznych znajduje się zachowanie dystansu społecznego. Należy zachować odległość od innych osób (nie dotyczy to rodzin) – w przestrzeni zamkniętej 2 metry, a w przestrzeni otwartej 1,5 metra.

  W hotelach mogą pojawiać się barierki ograniczające kontakt między pracownikami recepcji a gośćmi, większa jest również odległość pomiędzy stolikami w restauracjach. Plaże w chorwackich kurortach są mniej zatłoczone. Na 100 m kwadratowych plaży będzie mogło jednocześnie przebywać maks. 15 osób. Odległość pomiędzy leżakami ma wynosić min. 1,5 metra.

  Zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w: obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (również na promach i w taksówkach), instytucjach z bezpośrednią obsługą klienta (poczta, banki, kantory) oraz punktach usługowych jak fryzjer czy kosmetyczka, na cmentarzach, a także w przestrzeni otwartej, gdy nie można zachować bezpiecznego 1,5 m dystansu od innych osób.

  Wszystkie zalecenia zostaną przekazane przy przekroczeniu granicy/zarejestrowaniu w aplikacji.

  Chorwacja jak co roku czeka na swoich gości! Mamy szczerą nadzieję, że tak jak w poprzednich latach Polacy znowu będą chętnie przyjeżdżać w swoje ulubione miejsca nad Adriatykiem.” – powiedziała Agnieszka Puszczewicz, Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

  źródła: WaszaTurystyka.pl; https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-do-chorwacji-tylko-z-testem-na-sars-cov2

  Komunikat dotyczący podróży zagranicznych do 5 czerwca 2021 r.

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 5 czerwca 2021 rokuobowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego:

  • przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Schengen;
  • w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Non Schengen.

  Z kwarantanny, bez względu na kierunek podróży, zwolnione sąm.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także wybrane grupy zawodowe.

  Test antygenowy lub PCR zwalniający z kwarantanny można wykonać m.in. na wybranych lotniskach po przekroczeniu granicy oraz w laboratoriach poza lotniskiem w ciągu maksymalnie 48 godzin od przekroczenia granicy. Koszt takiego testu poza lotniskiem wynosi ok. 130 zł. Klienci FLY.PL otrzymają 10% rabatu na wykonanie testu w laboratoriach sieci Diagnostyka. Jak zastrzega rozporządzenie, państwo nie pokrywa kosztu testów. Ważne! Wynik testu wykonanego po przylocie musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy. 

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Sprawdź oferty na wakacje 2021 w Chorwacji

  Kontakt dla mediów
  Tel:
  22 255 06 24
  Mail:
  media@fly.pl
  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL