Chorwacja bezpieczny urlop

  Chorwacja koronawirus a wakacje 2020 [Aktualne informacje]

  Komunikaty
  Kinga Jurkowska
  Chorwacja – można jechać na wakacje 2020 bez kwarantanny! Poznaj aktualne informacje wjazdowe i wytyczne dla turystów!

  Chorwacja to jeden z pierwszych krajów, który zaprasza turystów na wakacje 2020! Epidemia koronawirusa w Chorwacji została bardzo szybko opanowana. Liczba potwierdzonych zakażeń była niewielka w porównaniu do innych państw. Władze Chorwacji zapewniły, że od czerwca turyści mogą wybrać się na bezpieczny urlop w Chorwacji.

  Kiedy Chorwacja otwiera granice dla turystów?

  Turyści z Polski oraz dziewięciu innych państw należących do Unii Europejskiej (m.in. Niemiec, Austrii oraz Czech) mogą przekraczać granicę z Chorwacją już od 28 maja 2020 roku! Co więcej, wybierając się na wczasy do Chorwacji nie trzeba odbywać kwarantanny ani przedstawiać wyników testów.

  Przy przekraczaniu chorwackiej granicy należy okazać ważny dowód osobisty lub paszport oraz podać miejsce, w którym spędzamy urlop oraz numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Każdy otrzyma ulotkę z zaleceniami epidemiologicznymi Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

  W celu skrócenia czasu kontroli i kolejek na granicy, turyści mogą przesłać dane przez aplikację entercroatia.mup.hr, dostępną również w języku polskim. Osoby, które skorzystają z aplikacji otrzymają na podany adres e-mail potwierdzenie zgłoszenia od Policji Granicznej oraz obowiązujące zalecenia epidemiologiczne, a przekroczenie chorwackiej granicy zajmie tylko chwilę.

  „Innowacyjnym rozwiązaniem, jakim jest aplikacja, chcemy umożliwić szybszy wjazd gości na terytorium Republiki Chorwacji, ale jednocześnie zapewnić protokoły bezpieczeństwa i komunikacji z naszymi gośćmi. W chwili obecnej sytuacja pandemiczna w Chorwacji jest bardzo dobra. Z punktu widzenia naszej turystyki oznacza to możliwość przedstawienia się jako bezpieczna i innowacyjna destynacja.” – powiedział Gari Cappelli, Minister Turystyki Republiki Chorwacji**.

  Co w przypadku konieczności odbycia kwarantanny w Chorwacji?

  W przypadku podejrzenia zarażeniem koronawirusem COVID-19, Klient zostanie poproszony o pozostanie w pokoju hotelowym w oczekiwaniu na lekarza lub nastąpi przewóz do odpowiedniej przychodni lekarskiej. Zostanie mu zapewniona maseczka ochronna oraz środki higieniczne. W zależności od stanu pacjenta lekarz decyduje o wezwaniu epidemiologa. Od Klienta pobierany jest wymaz i do czasu uzyskania ostatecznego wyniku nakazuje się pełną izolację Klientowi i jego najbliższym/współpodróżującym w hotelu do czasu otrzymania wyników. Przez ten czas obsługa dostarcza jedynie niezbędne środki czystości, ale nie sprząta pokoju. Samorządy lokalne są uprawnione do skierowania Klienta w celu odbycia kwarantanny do specjalnych, odizolowanych ośrodków. Negatywny wynik testów oznacza zniesienie izolacji i powrót do swobodnego poruszania się, o ile nie zaistnieją dodatkowe zalecenia lekarskie.

  Do czasu oczekiwania na wyniki badania, posiłki będą dostarczane Klientom i pozostawiane pod drzwiami pokoju/apartamentu. W przypadku niewykupionej żadnej opcji wyżywienia istnieje możliwość zamówienia posiłków za pośrednictwem personelu za dodatkową opłatą.

  Przed wyjazdem na wakacje do Chorwacji warto upewnić się, że wykupione ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia w przypadku zarażenia koronawirusem, opłaty poniesione z powodu konieczności przedłużenia wyjazdu przez kwarantannę a w przypadku wyjazdu autokarem lub samolotem kosztów powrotu do kraju.

  Jak będą wyglądać wakacje 2020 w Chorwacji?

  Chorwackie władze już w maju zaczęły przygotowywać kraj do otwarcia dla turystów. Od końca maja działalność wznawiają hotele, apartamenty i kempingi. Czynne są plaże, restauracje oraz kawiarnie. Chorwacki Inspektorat Zdrowia Publicznego przygotował bardzo szczegółowe wytyczne dla hoteli, pracowników marin oraz transportu publicznego a nawet parków narodowych i plaż – wszystko aby zapewnić możliwość spędzenia bezpiecznych wakacji 2020 w Chorwacji.

  Wśród najważniejszych wytycznych znajduje się zachowanie dystansu społecznego. W hotelach należy zachować odległość 1,5 metra od innych osób (nie dotyczy to rodzin). Mogą pojawiać się barierki ograniczające kontakt między pracownikami recepcji a gośćmi, większa jest również odległość pomiędzy stolikami w restauracjach. Plaże w chorwackich kurortach będą mniej zatłoczone. Na 100 m kwadratowych plaży będzie mogło jednocześnie przebywać maks. 15 osób. Odległość pomiędzy leżakami ma wynosić min. 1,5 metra. W pomieszczeniach zamkniętych oraz transporcie publicznym zalecane jest zakrywanie nosa i ust (np. założenie maseczki ochronnej).

  Wszystkie zalecenia zostaną przekazane przy przekroczeniu granicy/zarejestrowaniu w aplikacji.

  Chorwacja jak co roku czeka na swoich gości! Mamy szczerą nadzieję, że tak jak w poprzednich latach Polacy znowu będą chętnie przyjadą w swoje ulubione miejsca nad Adriatykiem.” – powiedziała Agnieszka Puszczewicz, Dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce**.

  **źródło: WaszaTurystyka.pl

  [Informacje są uzupełniane na bieżąco]

  [Aktualizacja 25.06.2020]

  Władze Chorwacji przywróciły niektóre z środków ostrożności. Od 25 czerwca 2020 roku do odwołania w całym kraju jest obowiązek noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego. Dodatkowo na terenie Istrii noszenie maseczek jest obowiązkowe również w sklepach i centrach handlowych w pomieszczeniach zamkniętych.

  [Aktualizacja 24.07.2020]

  Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski, mają prawo wjazdu do Chorwacji bez obowiązku odbywania kwarantanny oraz okazywania wyników testów bez względu, gdzie mieszkają oraz z jakiego kraju przyjeżdżają do Chorwacji.

  Zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (również na promach i w taksówkach), instytucjach z bezpośrednią obsługą klienta (poczta, banki, kantory) oraz punktach usługowych jak fryzjer czy kosmetyczka.

  Sprawdź oferty na wakacje w Chorwacji

  FLY.PL