Chorwacja bezpieczny urlop

  Chorwacja koronawirus a wakacje 2021 [Aktualne informacje]

  Marta Rolbiecka
  Chorwacja – można jechać na urlop bez kwarantanny! Poznaj aktualne informacje wjazdowe i wytyczne dla turystów!

  Zaktualizowano: 15.09.2021 r.

  Chorwacja to uwielbiany przez Polaków kierunek na wakacje. Malownicze wybrzeża, tysiące zabytków, wyjątkowa kuchnia i zapierające dech w piersiach krajobrazy, to tylko kilka powodów, dla których warto zaplanować urlop w Chorwacji. W ofercie FLY.PL dostępne są m.in. wczasy w Chorwacji z dojazdem własnym oraz oferty na wakacje w Chorwacji samolotem. Sprawdź, jakie zasady wjazdowe obowiązują w tym kraju w związku z covidem.

  Chorwacja – wymagany test PCR lub antygenowy, ułatwienia dla zaszczepionych i ozdrowieńców

  Turyści z Polski mogą pojechać na wakacje do Chorwacji. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu do tego kraju.

  Turyści z Polski przy przekraczaniu granicy z Chorwacją muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - PCR nie starszy niż 72 h lub szybki test antygenowy nie starszy niż 48 h, licząc od momentu pobrania wymazu.

  Z obowiązku okazywania wyników testów zwolnione są m.in. osoby zaszczepione przeciw COVID-19, ozdrowieńcy oraz osoby podróżujące tranzytem lub przybywające z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych (wymagane potwierdzenie konieczności przyjazdu).

  Szczegóły poniżej.

  Zaszczepieni przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy zwolnieni z testów!

  Z obowiązku okazywania wyników testów zwolnione są osobyposiadające Unijny Certyfikat COVID potwierdzający ukończenie cyklu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 lub potwierdzający status ozdrowieńca. Okazywać testów nie muszą też dzieci do lat 12, które przekraczają granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi Unijny Certyfikat COVID lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

  Osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID mogą być zwolnione z obowiązku okazania wyników testów, jeśli na granicy okażą:

  • nie starsze niż 270 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm) lub jednej dawki szczepionki Janssen lub Johnson&Johnson – pod warunkiem, że od przyjęcia tej szczepionki upłynęło 14 dni
  • zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na COVID-19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 270 dni
  • potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca,
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 270 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy Chorwacji. UWAGA! Nie ma wzoru takiego zaświadczenia.

  Powyższe zasady nie dotyczą osób podróżujących tranzytem (do 12 godzin) i osób przyjeżdżających z ważnych przyczyn biznesowych/rodzinnych.

  W przypadku niespełnienia żadnego ze wskazanych wymogów nakładana jest 10-dniowa kwarantanna, która może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji. Wynik należy przesłać na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała do Chorwacji. Kwarantanna zostaje zdjęta po otrzymaniu stosownego potwierdzenia SMS od chorwackich służb.

  Dodatkowe formalności przy przekraczaniu granicy Chorwacji

  Przy przekraczaniu chorwackiej granicy należy okazać ważny dowód osobisty lub paszport oraz podać miejsce, w którym spędzamy urlop oraz numer telefonu komórkowego i adres e-mail. Każdy otrzyma ulotkę z zaleceniami epidemiologicznymi Chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

  W celu skrócenia czasu kontroli i kolejek na granicy, turyści mogą przesłać dane przez aplikację entercroatia.mup.hr, dostępną również w języku polskim. Osoby, które skorzystają z aplikacji otrzymają na podany adres e-mail potwierdzenie zgłoszenia od Policji Granicznej oraz obowiązujące zalecenia epidemiologiczne, a przekroczenie chorwackiej granicy zajmie tylko chwilę. 

  Wypełnienie formularza entercroatia.mup.hr jest zalecane przez chorwackie służby graniczne, ale jego wypełnienie nie jest obowiązkowe.

  Zasady powrotu do Polski z zagranicy

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 30 września 2021 roku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny niezależnie od kierunku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki). W przypadku podróży z krajów Unii Europejskiej i EFTA zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testu.

  W przypadku podróży z krajów należących do Unii Europejskiej, stowarzyszenia EFTA lub z innych krajów na podstawie indywidualnych ustaleń między państwami: z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy (wynik testu musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy). Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Grecji, Hiszpanii, Turcji (na podstawie specjalnej umowy między krajami), Włoch, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Francji, Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Islandii, Rumunii, Holandii, Liechtensteinu, Norwegii.

  W przypadku podróży z krajów nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Egiptu, Tunezji, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Maroka, Jordanii, Meksyku, Dominikany, Kuby, Emiratów Arabskich, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru.

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Sprawdź oferty na wakacje 2021 w Chorwacji

  Kontakt dla mediów
  Tel:
  22 255 06 24
  Mail:
  media@fly.pl
  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL