Egipt koronawirus – informacje dla turystów [Aktualizacja]

  Magdalena Łysik

  Latamy na wakacje do Egiptu! Poznaj warunki wjazdu i procedury bezpieczeństwa w Egipcie

  Zaktualizowano 05.10.2021 r.

  Egipt to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków na urlop. Na wczasy w Egipcie udaje się co roku tysiące osób, by móc cieszyć się gorącym słońcem, przepiękną rafą koralową i wysokim standardem hoteli a także bogactwem niezwykłych zabytków, pozostałości starożytnego świata. Wakacje w Egipcie są bezpieczne i odbywają się regularnie. Kraj przygotował specjalny system certyfikacji hoteli i procedur bezpieczeństwa tak, aby zagwarantować turystom komfortowe i bezpieczne warunki do wypoczynku. Sprawdź, jakie warunki wjazdowe obowiązują w Egipcie i jak przygotować się do wyjazdu.

  Można lecieć na wczasy do Egiptu!

  Nie ma przeszkód w podróżowaniu do Egiptu. Loty z Polski do Egiptu odbywają się regularnie.

  Egipt zaprasza turystów na komfortowy wypoczynek w sprawdzonych hotelach. Turyści z zagranicy mogą przylecieć na wakacje do Egiptu do najpopularniejszych kurortów nad Morzem Czerwonym. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami funkcjonować mogą wyłącznie egipskie lotniska i hotele, które uzyskają certyfikat bezpieczeństwa higienicznego.

  Biura podróży przygotowały bogatą ofertę wyjazdów do renomowanych hoteli w Egipcie. Aktualnie realizowane są loty do Egiptu z Polski na lotniska w Hurghadzie, Marsa Alam i Sharm El Sheikh.

  Egipt nowe warunki wjazdowe – wymagany jest test na obecność koronawirusa wykonany do 72 godzin przed wylotem lub po przylocie na lotnisku w Egipcie; ułatwienia dla zaszczepionych

  Turyści przylatujący do Egiptu muszą wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Można okazać negatywny wynik testu wykonanego w Polsce na 72 godz. przed przylotem* lub zrobić test po przylocie na lotniskach w Hurghadzie, Marsa Alam, Sharm el Sheikh lub Tabie. Koszt testu na lotnisku wynosi 30 dolarów (niektóre biura podróży zdecydowały się na pokrycie kosztów wykonania testów na lotnisku). Obowiązek wykonania testu nie obejmuje dzieci do 6 lat, a od 24 czerwca 2021 r. również osób w pełni zaszczepionych przeciw covid-19 (szczegóły poniżej).

  Jeśli wynik okaże się pozytywny, hotel pokryje koszty zakwaterowania podczas kwarantanny. Jeśli przebieg choroby okaże się ciężki, rząd Egiptu pokryje także koszty hospitalizacji. 

  Turyści lecący do Marsa Alam, którzy chcą wykonać test na miejscu proszeni są o zabranie ze sobą kopii strony ze zdjęciem z paszportu (wymaganej przez Wydział Medycyny Prewencyjnej w celu przyśpieszenia procedury wykonywania testów).

  Każda osoba podróżująca do Egiptu zobowiązana jest również do wypełnienia i podpisania Formularza Lokalizacyjnego.

  *Zaświadczenie o teście PCR wykonanym w Polsce musi spełniać następujące wymogi:

  • Zaświadczenie musi być wydane w języku angielskim. Test nie może być zrobiony wcześniej niż 72 godziny przed przylotem do Egiptu.
  • Wynik testu musi posiadać kod QR. Jeżeli wynik otrzymany z laboratorium nie ma kodu QR, należy pobrać certyfikat wyniku testu z Internetowego Konta Pacjenta.
  • Wynik testu PCR musi być wydrukowany lub wysłany oficjalnym mailem przez laboratorium bezpośrednio do klienta (wynik testu PCR nie będzie ważny, jeśli pochodzi z innego e-maila).

  Egipt – zasady wjazdu: od 24 czerwca osoby zaszczepione zwolnione z testów!

  Od 24 czerwca 2021 r. osoby, które są w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 (tzn. przyjęły wszystkie wymagane dawki szczepionki, a od przyjęcia ostatniej dawki minęło 14 dni) są zwolnione z obowiązku wykonania testu PCR.

  Potwierdzenie zaszczepienia powinno:
  - potwierdzać wykonanie szczepienia dwoma dawkami szczepionki Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinofarm, Sinovac, Sputnik lub jedną dawką Johnson&Johnson
  - musi zawierać kod QR
  - nie może zawierać poprawek, uzupełnień i musi być czytelne
  - zaświadczenie należy okazać w wersji papierowej

  Uninjny Certyfikat Szczepienia dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta/w aplikacji mObywatel spełnia takie wymogi.

  Hotele w Egipcie tylko z certyfikatem!

  Hotele w Egipcie mogły wznowić działalność pod warunkiem pozytywnego przejścia kontroli sanitarnej. Wiarygodność takiej kontroli ma stanowić fakt, że musi wykonać ją jedna z trzech wybranych przez Egipskie Stowarzyszenie Hoteli (EHA). Otrzymanie certyfikatu to warunek konieczny przed otwarciem hotelu i przyjęciem gości z zagranicy.

  Koronawirus Egipt – obostrzenia dla turystów i środki bezpieczeństwa

  Hotele mogą przyjmować wyłącznie w 70% klientów w hotelach. Tymczasowo wprowadzono także ograniczenia dotyczące takich miejsc, jak palarnie sziszy czy ogólnodostępne bufety. Także w kompleksach basenowych może jednocześnie przebywać ograniczona liczba osób, co jednak nie powinno stanowić problemu ze względu na mniejsze obłożenie hoteli. Wszystkie powierzchnie wspólne muszą być regularnie dezynfekowane. Hotele muszą zapewnić klientom środki dezynfekujące, a pomieszczenia ogólnodostępne oraz pokoje hotelowe powinny być regularnie wietrzone. Wszystkim osobom wchodzącym do hotelu badana jest temperatura.

  Szczegółowe informacje dotyczące nowych regulacji w hotelach i atrakcjach turystycznych w Egipcie dostępne są w poradniku egipskiego Ministerstwa Turystyki.

  W miejscach publicznych i środkach transportu istnieje nakaz noszenia maseczek ochronnych. 

  Kwarantanna po powrocie z Egiptu do Polski

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 31 października 2021 roku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny niezależnie od kierunku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych zaszczepionych (min. 14 dni od podania pełnej dawki). W przypadku podróży z krajów Unii Europejskiej i EFTA zwolnione są także dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z rodzicami posiadającymi negatywny wynik testu.

  W przypadku podróży z krajów należących do Unii Europejskiej, stowarzyszenia EFTA lub z innych krajów na podstawie indywidualnych ustaleń między państwami: z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy (wynik testu musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy). Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Grecji, Hiszpanii, Turcji (na podstawie specjalnej umowy między krajami), Włoch, Portugalii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Francji, Czech, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Islandii, Rumunii, Holandii, Liechtensteinu, Norwegii.

  W przypadku podróży z krajów nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA kwarantanna może zostać skrócona w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż 7 dni po przekroczeniu granicy Polski. Zapis dotyczy powrotu m.in. z: Egiptu, Tunezji, Albanii, Macedonii, Czarnogóry, Maroka, Jordanii, Meksyku, Dominikany, Kuby, Emiratów Arabskich, Gruzji, Kenii, Kostaryki, Malediwów, Wysp Zielonego Przylądka, Zanzibaru.

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Wycieczki do Egiptu - sprawdź ofertę!

  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL