Egipt koronawirus – informacje dla turystów [Aktualizacja]

  Magdalena Łysik

  Latamy na wakacje do Egiptu! Poznaj warunki wjazdowe i procedury bezpieczeństwa w Egipcie

  Zaktualizowano 07.05.2021 r.

  Egipt to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków na urlop. Na wczasy w Egipcie udaje się co roku tysiące osób, by móc cieszyć się gorącym słońcem, przepiękną rafą koralową i wysokim standardem hoteli a także bogactwem niezwykłych zabytków, pozostałości starożytnego świata. Wakacje w Egipcie są bezpieczne i odbywają się regularnie. Kraj przygotował specjalny system certyfikacji hoteli i procedur bezpieczeństwa tak, aby zagwarantować turystom komfortowe i bezpieczne warunki do wypoczynku. Sprawdź, jakie warunki wjazdowe obowiązują w Egipcie i jak przygotować się do wyjazdu.

  Można lecieć na wczasy do Egiptu!

  Nie ma przeszkód w podróżowaniu do Egiptu. Loty z Polski do Egiptu odbywają się regularnie.

  Egipt zaprasza turystów na komfortowy wypoczynek w sprawdzonych hotelach. Turyści z zagranicy mogą przylecieć na wakacje do Egiptu do najpopularniejszych kurortów nad Morzem Czerwonym i Morzem Śródziemnym. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami funkcjonować mogą wyłącznie egipskie lotniska i hotele, które uzyskają certyfikat bezpieczeństwa higienicznego.

  Biura podróży przygotowały bogatą ofertę wyjazdów do renomowanych hoteli w Egipcie. Aktualnie realizowane są loty do Egiptu z Polski na lotniska w Hurghadzie, Marsa Alam i Sharm El Sheikh.

  Egipt nowe warunki wjazdowe – wymagany jest test na obecność koronawirusa wykonany do 72 godzin przed wylotem lub po przylocie na lotnisku w Egipcie

  Wszyscy turyści przylatujący do Egiptu muszą wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Można okazać negatywny wynik testu wykonanego w Polsce na 72 godz. przed przylotem* lub zrobić test po przylocie na lotniskach w Hurghadzie, Marsa Alam, Sharm el Sheikh lub Tabie. Koszt testu na lotnisku wynosi 30 dolarów (niektóre biura podróży np. ETI, Sun&Fun zdecydowały się na pokrycie kosztów wykonania testów na lotnisku). Obowiązek wykonania testu nie obejmuje dzieci do 6 lat.

  Jeśli wynik okaże się pozytywny, hotel pokryje koszty zakwaterowania podczas kwarantanny. Jeśli przebieg choroby okaże się ciężki, rząd Egiptu pokryje także koszty hospitalizacji. 

  Turyści lecący do Marsa Alam, którzy chcą wykonać test na miejscu proszeni są o zabranie ze sobą kopii strony ze zdjęciem z paszportu (wymaganej przez Wydział Medycyny Prewencyjnej w celu przyśpieszenia procedury wykonywania testów).

  Każda osoba podróżująca do Egiptu zobowiązana jest również do wypełnienia i podpisania Formularza Lokalizacyjnego.

  *Zaświadczenie o teście PCR wykonanym w Polsce musi spełniać następujące wymogi:

  • Musi być dokumentem czytelnym, w języku angielskim (lub arabskim). Test nie może być zrobiony wcześniej niż 72 godziny przed przylotem do Egiptu.
  • Musi być opatrzone pieczęcią i podpisem lekarza.
  • Musi zawierać znak wodny lub kod QR, z odwołaniem do oficjalnej strony internetowej laboratorium wykonującego test.
  • Musi zawierać dane pozwalające na identyfikację osoby, przy czym odręczne adnotacje nie będą akceptowane. 
  • W przypadku braku wersji papierowej, dopuszczalne jest potwierdzenie e-mail wysłane z oficjalnego adresu e-mail laboratorium.

  Hotele w Egipcie tylko z certyfikatem!

  Hotele w Egipcie mogły wznowić działalność pod warunkiem pozytywnego przejścia kontroli sanitarnej. Wiarygodność takiej kontroli ma stanowić fakt, że musi wykonać ją jedna z trzech wybranych przez Egipskie Stowarzyszenie Hoteli (EHA). Otrzymanie certyfikatu to warunek konieczny przed otwarciem hotelu i przyjęciem gości z zagranicy.

  Koronawirus Egipt – obostrzenia dla turystów i środki bezpieczeństwa

  Hotele mogą przyjmować wyłącznie w 50% klientów w hotelach. Tymczasowo wprowadzono także ograniczenia dotyczące takich miejsc, jak palarnie sziszy czy ogólnodostępne bufety, które pozostaną zamknięte dla gości. Także w kompleksach basenowych może jednocześnie przebywać ograniczona liczba osób, co jednak nie powinno stanowić problemu ze względu na mniejsze obłożenie hoteli. Wszystkie powierzchnie wspólne muszą być regularnie dezynfekowane. Hotele muszą zapewnić klientom środki dezynfekujące, a pomieszczenia ogólnodostępne oraz pokoje hotelowe powinny być regularnie wietrzone. Wszystkim osobom wchodzącym do hotelu badana jest temperatura.

  Szczegółowe informacje dotyczące nowych regulacji w hotelach i atrakcjach turystycznych w Egipcie dostępne są w poradniku egipskiego Ministerstwa Turystyki.

  W miejscach publicznych i środkach transportu istnieje nakaz noszenia maseczek ochronnych. Transport publiczny zostaje wstrzymany w godzinach 24:00-4:00 rano. Sklepy są otwarte do godziny 22:00, restauracje i kawiarnie przy maks. 50% obłożeniu do godziny 24:00.

  Komunikat dotyczący podróży zagranicznych do 5 czerwca 2021 r.

  Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 5 czerwca 2021 rokuobowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

  Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego:

  • przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) LUB w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Schengen;
  • w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Non Schengen.

  Z kwarantanny, bez względu na kierunek podróży, zwolnione sąm.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy, a także wybrane grupy zawodowe.

  Test antygenowy lub PCR zwalniający z kwarantanny można wykonać m.in. na wybranych lotniskach po przekroczeniu granicy oraz w laboratoriach poza lotniskiem w ciągu maksymalnie 48 godzin od przekroczenia granicy. Koszt takiego testu poza lotniskiem wynosi ok. 130 zł. Klienci FLY.PL otrzymają 10% rabatu na wykonanie testu w laboratoriach sieci Diagnostyka. Jak zastrzega rozporządzenie, państwo nie pokrywa kosztu testów. Ważne! Wynik testu wykonanego po przylocie musi zostać wprowadzony do systemu teleinformatycznego sanepidu przez laboratorium w okresie 48 godz. od przekroczenia granicy. 

  Szczegółowe informacje dostępne są w artykule: Kwarantanna po powrocie z zagranicy - ważne informacje

  Wycieczki do Egiptu - sprawdź ofertę!

  Udostępnij

  Skopuj link

  FLY.PL