Raport PIT: Zagraniczne wakacje Polaków 2018

Autor: Renata Wielgopolanin, Data publikacji:

Świetne wyniki w branży, tańsze kierunki, krótsze a częstsze urlopy i rezerwacje z wyprzedzeniem – przedstawiamy podsumowanie wakacji 2018 w raporcie Polskiej Izby Turystyki

W oparciu o dane multiagentów internetowych, m.in. Fly.pl, Polska Izba Turystyki przygotowała podsumowanie sezonu letniego w polskiej turystyce. Z raportu wynika, że coraz więcej osób wybiera zagraniczne podróże, a w cała branża odnotowuje wysokie wzrosty sprzedaży wakacji i dużo niższe ceny wycieczek niż w latach ubiegłych. 6 września dobyła się konferencja PIT, w której wzięła udział Katarzyna Papis-Słupska – dyrektor Dyrektor Sprzedaży E-commerce Fly.pl.

Popularność kierunków wakacyjnych na Lato 2018

Najchętniej wybieranym kierunkiem w tym sezonie jest oczywiście Grecja. Polacy od lat chętnie wypoczywają zarówno w części kontynentalnej jak i na greckich wyspach. W czołówce najpopularniejszych w tym roku miejsc na wczasy znalazły się Turcja i Egipt. Wysoką pozycję zajmuje również Bułgaria, a nieco mniejszą – w porównaniu do zeszłego roku – Hiszpania. Coraz więcej osób wybiera wakacje w Albanii, przez wzgląd na świetne ceny i niesamowite plaże. Warto również wspomnieć o ogromnej dynamice wzrostu Tunezji, która na nowo rozkochuje w sobie polskich turystów. Obserwujemy także duży wzrost zainteresowania ofertą wakacji na Bałkanach, które prawdopodobnie będą jednym z większych trendów w przyszłym roku.

Wśród najpopularniejszych kurortów na pierwszym miejscu plasuje się Riwiera Turecka. Był to kierunek 11% wszystkich rezerwowanych wycieczek. Na drugiej pozycji znajduje się uwielbiany kurort w Bułgarii, czyli Słoneczny Brzeg (9,5%), a trzecie miejsce zajmuje najpopularniejsza grecka wyspa – Kreta (5,2%). W pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych kurortów znalazło się aż 5 greckich wysp, poza Kretą, Rodos (5,2%), Zakynthos (4,9%), Kos (4%) i Korfu (3,7%).

Jak spędza wakacje przeciętny Kowalski?

Najczęściej Polacy wybierają tygodniowy z urlop samolotem wyżywieniem w formie all inclusive. Najpopularniejsze miesiące na wakacyjny wyjazd to oczywiście lipiec i sierpień, ale coraz częściej wybieramy też urlop już w maju lub w czerwcu. Z raportu wynika, że Polacy preferują wyjazdy krótsze, ale częstsze. Blisko 80% rezerwacji to wyjazdy na 7 dni. Jeśli chodzi o standard hotelu – najpopularniejszą opcją jest hotel 4-gwiazdkowy.

Wcześniej znaczy lepiej

Coraz bardziej popularne są rezerwacje z wyprzedzeniem. Już prawie 10% klientów rezerwuje wakacje rok wcześniej. Ten trend zwiększa się ze względu na atrakcyjne rabaty w ofercie first minute oraz korzystne bonusy, m.in. niską zaliczkę. Polacy cenią sobie szeroki wybór kierunków i świadomie wybierają wcześniejszą rezerwację.

Szczegółowe informacje o raporcie: www.pit.org.pl

trendy wakacyjne

FLY.PL