Trendy wakacyjne 2020 [raport przedsprzedaży]

  Komunikaty
  Magdalena Łysik
  Podróżnicze plany Polaków na rok 2020 – analiza przedsprzedaży wycieczek w serwisie FLY.PL

  Niższe ceny zachęcają do planowania wyjazdów na 2020 rok z wyprzedzeniem. Coraz więcej osób decyduje się zarezerwować wakacje nawet 8 miesięcy wcześniej. Z danych FLY.PL wynika, że w najbliższym sezonie Polacy chętniej planują urlop w hotelu 5-gwiazdkowym z wyżywieniem All Inclusive a najpopularniejszym kierunkiem będzie Turcja[1]

  Według danych internetowego biura podróży FLY.PL z roku na rok wzrasta liczba rezerwacji First Minute. Pełna oferta wycieczek na sezon 2020 jest dostępna już od końca sierpnia. Od tego czasu zainteresowanie wakacjami na przyszły rok rośnie co miesiąc średnio o +25%. Do tej pory najczęściej wybierane terminy to koniec czerwca i lipiec, a także długi weekend majowy. Wczasy w przedsprzedaży najchętniej rezerwowane są od 6 do 8 miesięcy wcześniej.

  Popularność tak zwanych ofert First Minute jest spowodowana wieloma czynnikami. Po pierwsze ceny wyjazdów są dużo niższe niż w sezonie wakacyjnym. Przykładowo rezerwacja w grudniu 5-gwiazdkowego hotelu w Turcji na wakacje w lipcu z wyżywieniem All Inclusive dla rodziny z 2 dzieci, to oszczędność nawet 20003000 zł. Po drugie możemy skorzystać z licznych promocji, np. możliwości zmiany rezerwacji, darmowego ubezpieczenia czy parkingu przy lotnisku.

  Większe zainteresowanie przedsprzedażą może wynikać również z doświadczenia Klientów – w minionym sezonie letnim ceny wakacji na ostatnią chwilę były wysokie a dostępność obiektów mała. Organizatorzy podróży dużo rozważniej podchodzą do planowania produktu oraz polityki cenowej w okresie przedsprzedaży, a to skutkuje dużo mniejszą ilością ofert Last Minute. Osoby, które w zeszłym roku kupiły wakacje z wyprzedzeniem zyskały nie tylko niższą cenę, ale też gwarancję wypoczynku w najlepszych hotelach, w których w ścisłym sezonie miejsc już po prostu nie było – wyjaśnia Kacper Daszke Dyrektor marketingu i e-commerce FLY.PL

  Najpopularniejsze kierunki na rok 2020: bezkonkurencyjna Turcja i duży wzrost Tunezji

  Prawie 1/3 rezerwacji na rok 2020 to wycieczki do Turcji (30,5%). Drugie miejsce zajmuje Grecja (20,27%). Większą popularnością w porównaniu do analogicznego okresu przedsprzedaży 2019 cieszy się Tunezja (13%) z ponad +24% wzrostem rezerwacji First Minute rok do roku. W czołówce kierunków na urlop w 2020 roku znalazł się też Egipt (10,8%).

  Polacy pokochali turecki standard

  Według danych FLY.PL wycieczki do Turcji w najbliższym roku będą najpopularniejsze niemal w każdej kategorii. Polacy wybierają tam przede wszystkim wypoczynek w hotelach 5-gwiazdkowych (ok. 70%) i 4-gwiazdkowych (ok. 25%), niemal zawsze w formule All Inclusive (aż 98%). Z przedsprzedaży wynika, że będzie to również najchętniej wybierany kierunek na rodzinne wakacje – ok. 28% rezerwacji z dziećmi to wyjazdy do tego kraju.

  Popularność Turcji rośnie każdego roku, ponieważ ogromna część klientów tam wraca. W Turcji znajdziemy najwyższy standard w najlepszym stosunku jakości do ceny. Bogate All Inclusive (w hotelach często pracują najlepsi szefowie kuchni), duża dostępność atrakcji dla dorosłych i dzieci, całodzienne animacje, aquaparki – to wszystko sprawia, że polecamy Turcję wszystkim, którzy chcą wypoczywać w komfortowych warunkach z licznymi możliwościami na spędzanie czasu – dodaje Kacper Daszke.

  Prawie 9 na 10 Klientów wybiera wygodne wakacje All Inclusive

  Dominującą formą wyżywienia jest All Inclusive. Ofertę śniadań i obiadokolacji (HB) wybiera nieco ponad 8% Klientów, hotel ze śniadaniami (BB) z wyprzedzeniem rezerwuje tylko 1% klientów. Inne typy wyżywienia to m.in. posiłki niestandardowe i noclegi bez wyżywienia.

  Niemal co trzeci Klient spędzi wakacje w hotelu o 5-gwiazdkowym standardzie

  Popularność hoteli 5-gwiazdkowych z roku na rok rośnie. W okresie przedsprzedaży ofert na wakacje 2019 obiekty te wybrało 27% osób, a na 2020 już 31%. Niezmiennie najpopularniejsze są hotele 4-gwiazdkowe (42% rezerwacji na 2020 i 48% na 2019), oferujące bardzo dobry standard w cenie niższej niż hotele najwyższej klasy. W 3-gwiazdkowym hotelu urlop w 2020 roku planuje spędzić (tak jak w poprzednim roku) ok. 25% Klientów.

  [1] Opracowane na podstawie danych sprzedażowych FLY.PL na rok 2020 (wyjazdy od 01.04. do 30.11.2020) w przedsprzedaży do 30.11.2019 i analogicznych okresów w roku poprzednim.

  FLY.PL