Maciej Nykiel i Jerzy Dziewulski w TVN BiŚ

  Media o nas
  Justyna Krzywko
  Czy Egipt jest bezpieczny? Sprawdź, jak sytuację nad Morzem Czerwonym ocenia Maciej Nykiel z FLY.PL i Jerzy Dziewulski, były szef ochrony Lotniska Chopina.

  Bieżące wydarzenia w Egipcie zdominowały medialne informacje mijającego tygodnia. Polacy śledzą zmieniającą się sytuację i komunikaty MSZ, ponieważ egipskie kurorty są najpopularniejszym miejscem na wypoczynek. Gośćmi specjalnego wydania programu TVN Biznes i Świat, poświęconemu bezpieczeństwu turystów w Egipcie byli, Maciej Nykiel, Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu FLY.PL Sp.z.o.o, oraz Jerzy Dziewulski, antyterrorysta i były szef ochrony Lotniska Chopina w Warszawie.

  Polscy turyści od piętnastu lat spędzają urlop nad Morzem Czerwonym. Najczęściej podróżujemy do Marsa Alam, Hurghady, Sharm el Sheikh czy Taby. Sytuacja w Egipcie zmieniła się trzy lata temu wraz z destabilizacją sytuacji politycznej oraz różnymi incydentami wymierzonymi także w turystów. Według danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki w 2015 roku Egipt stracił z polskiego rynku około 30% ruchu czarterowego i w skali rocznej sprzedaży został wyprzedzony przez Grecję, Turcję oraz Hiszpanię. Statystyki wskazują, że Polacy wciąż są zakochani w wybrzeżu Morza Czerwonego. W pierwszym tygodniu listopada wyleciało do egipskich kurortów aż 27 samolotów, zabierając około 4 500 turystów na wczasy. Nasi rodacy nie tylko doceniają wspaniałą pogodę, ale również idealne warunki do nurkowania i uprawiania sportów wodnych, między innymi kitesurfingu. Kwestia bezpieczeństwa jest więc sprawą priorytetową i cieszymy się, że podejmowane są nie tylko działania, ale również debaty, które pozwalają wzmocnić ochronę wczasowiczów.

  Maciej Nykiel zwrócił uwagę, że działania polskiego rządu powinny być obecnie wyważone i adekwatne do sytuacji. „Aktualny poziom zabezpieczeń polskiego MSZ wydaje się być wystarczający. Należy także uważać, aby nie wylać dziecka razem z kąpielą. Egipt to duży kraj, a kurorty turystyczne są całkowicie bezpieczne, co również podkreśla MSZ” – dodaje Nykiel. Antyterrorysta i były szef ochrony Lotniska Chopina, Jerzy Dziewulski, podkreślił natomiast, że decyzja rządu Wielkiej Brytanii o sprowadzeniu rodaków z egipskich kurortów do ojczyzny, motywowana jest głównie ideą przyjrzenia się systemowi. A jakie zdanie na temat bezpieczeństwa w Egipcie przedstawia MSZ? W aktualnym oświadczeniu czytamy, „Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh”. Zachęcamy więc klientów FLY.PL, którzy planują wczasy w Egipcie do monitorowania komunikatów wydawanych przez MSZ oraz kontaktu z naszymi doradcami, którzy posiadają informacje od touroperatorów i rezydentów przebywających obecnie w Egipcie.

  źródło: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/polacy-zawiesza-wycieczki-do-egiptu,592030.html

  FLY.PL