• Opis
  • Informacje praktyczne
  • Galeria
  • Więcej

   Karyntia

   W Karyntii począwszy od maja temperatury są wyższe, łąki i drzewa bardziej zielone, jeziora cieplejsze, a ludzie dzięki temu są w lepszym nastroju. Bliskość Morza Śródziemnego tworzy prawie śródziemnomorski klimat i dostarcza dużo więcej godzin słońca. Karyntia słynie z ponad 1200 zbiorników wodnych, w tym 200 kąpielisk z wodą o jakości wody pitnej i doskonałej bazy do uprawiania sportów wodnych. Panują tutaj wspaniałe warunki do uprawiania wszelkich odmian turystyki górskiej na różnych poziomach zaawansowania, od krótkich spacerów przez trekking po wspinaczkę i wysokogórską turystykę narciarską.

   Informacje ogólne

   Bad Kleinkirchheim – położony w karynckiej części pasma Nockberge po południowej stronie Alp zespolony ośrodek narciarski słynący z ciepłych źródeł, w których z powodzeniem można regenerować siły utracone podczas jazdy na nartach i desce. W najpopularniejszych kurortach Bad Kleinkirchheim i St. Oswald położonych wokół szczytu Keiserburg i wspaniale nasłonecznionej góry Nockalm, turyści mają do dyspozycji komfortową bazę hotelową i nowoczesny system basenów termalnych bardzo dobrze wpływających na kondycję ciała i umysłu. Miłośnicy białego szaleństwa mogą szusować po wielu kilometrach tras przygotowanych na poziomie trudnym, łatwym i zaawansowanym, między którymi kursują bezpłatne busy, a wygodę w uprawianiu ulubionego hobby zapewnia obowiązujący w całej Karyntii karnet „Top Ski Karnten Gold”. Na terenie ośrodków narciarskich w stylu klasycznym i skaningowym mogą swoich sił próbować amatorzy biegówek, natomiast snowboardziści mogą wyszaleć się na terenach do freeriding'u. W kurortach pełno jest wykwintnych restauracji, barów apres-ski pod gołym niebem, pubów i winiarni oraz zadbanych „alm” w których można spędzić sympatyczne wieczory urozmaicone występami regionalnych zespołów.

   Karnische Ski Arena – największy w Karyntii teren do jazdy na nartach i snowboardzie, do którego głównych kurortów Hermagor-Pressegger See, Weissensee, Nassfeld, Oberdorf, Gatschach i Techendorf corocznie zjeżdżają tysiące sympatyków białego szaleństwa. Najlepsze stoki z gęstą siecią tras i nowoczesnych wyciągów położone są w wyższych partiach gór oraz dolinie Gaital, gdzie również wytyczono sieć wspaniałych i panoramicznych tras biegowych. Narciarze zjazdowi mają do dyspozycji wiele kilometrów tras o różnych stopniach zaawansowania obsługiwanych przez sieć nowoczesnych wyciągów, darmowe ski-pociągi oraz „Millenium Express” – jedną z najdłuższych kolejek gondolowych w Aplach, którą sam przejazd jest niezwykłą atrakcją turystyczną. Dla snowboardzistów najlepszym miejscem na wyładowanie energii jest świetnie urozmaicony funpark w Nassfeld, z kolei zamarznięte jeziora Weissensee i Pressegger See umożliwiają uprawianie wielu innych zimowych dyscyplin sportowych. Spokojny Hermagor wybierają najczęściej rodziny z dziećmi, natomiast w pozostałych kurortach życie nocne nie ustaje do białego rana. Zimowe i letnie wczasy można spędzać także na pieszych wędrówkach, gdyż do przejścia jest wiele kilometrów szlaków, oprócz tego można jeździć na torach saneczkowych, grać w kręgle na lodzie, pływać w krytych basenach, jeździć saniami i kulikami po zamarzniętych jeziorach. Turyści zainteresowani lokalnym folklorem z powodzeniem mogą wybrać się na kurs jodłowania zwieńczony grzanym winem i pamiątkowym dyplomem.

   Dolina Laventtal – niepowtarzalną atmosferę Karyntii można poczuć w dolinie rzeki Lavent oddalonej od głośnych kurortów i tłoku na stokach. Miejsce idealnie nadaje się na rodzinny wypoczynek w spokojnych miasteczkach Wolfsberg, Bad St.Leonhard, Frantschach - St. Gertraud,  St. Andra, St. Paul, St. Georgen, Lavamund i Reichenfels. Doskonale przygotowane tereny narciarskie mogą poszczycić się dobrą organizacją oraz bliskim położeniem względem siebie, umożliwiającym szybkie i komfortowe przemieszczanie darmowymi skibusami. Trasy o różnych stopniach trudności i długości obsługiwane są przez nowoczesne wyciągi o dużej przepustowości zapobiegającej tworzeniu się kolejek przy stokach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji trasy z osobnymi pasami do stylu łyżwowego, a tereny Laventall oferują także wiele możliwości do uprawiania snowboardowego szaleństwa. Lokalne święta są przykładem barwnego folkloru wzbogaconego dodatkowo kulinarnymi zapachami płynącymi z tradycyjnych restauracji. W okolicy warto zwiedzić liczne kościoły i opactwa, poddać się kąpielom termalnym w ciepłych źródłach oraz zobaczyć zabytkowy zamek Wolfsberg.

   Moelltal Dolina i Lodowiec – niezwykłe miejsce symbolizuje Karyntię dzięki jedynemu w regionie lodowcowi oraz wspaniałym terenom do uprawiania sportów zimowych. Na zboczach malowniczego szczytu Moelltaler Gletscher wyznaczono trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, dające możliwość jazdy na długich, śnieżnych nartostradach obsługiwanych przez wiele wyciągów, linową kolejkę oraz Moelltaler Express – podziemną kolej linowo-torową o imponującej długości kilku kilometrów. Narciarze biegowi mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów tras, nie będą się również nudzić snowboardziści, gdyż przygotowano dla nich liczne atrakcje w postaci funparku na lodowcu oraz kilkunastu miejsc do jazdy na desce, w których odbywają się także znane i widowiskowe zawody. Główne kurorty położone w niezwykłej okolicy z widokiem na lodowiec i sąsiednie pasma górskie to Mallnitz, Obervellach, Flattach, Reiseck, Mollbrucke, Lurnfeld i Mulldorf. Świetnie przygotowane hotele gwarantują wypoczynek na wysokim poziomie, a jako przerywnik w jeżdżeniu na nartach i desce można potraktować paragliding, nordic walking, wspinaczkę na lodzie, eisstockschiessen – lokalną odmianę curlingu i kręgli czy relaks w saunach i łaźniach parowych. Okoliczną atrakcją szczególnie cieszącą oczy rodzin z dziećmi są pokazy i prezentacje związane z naukowym badaniem ziemi, wody, powietrza i słońca organizowane w zlokalizowanej w Mallnitz stacji badawczej BIOS.

   Rejon Villach – najbardziej wysunięte na południe tereny narciarskie, położone przy granicy z Włochami i Słowenią zapewniają wspaniałe warunki dla miłośników śnieżnego puchu. Tętniące życiem kurorty Villach, Arnoldstein, Arriach, Afritz am See, Bad Bleiberg, Faak am See, Ossiach, Terffen i Wernberg zapewniają wspaniałą infrastrukturę hotelową, z której będą zadowoleni turyści odwiedzający ten niezwykły zakątek. Dobrze przygotowane nartostrady zapewniają wiele godzin jazdy narciarzom o różnym stopniu zaawansowania. Można także wybrać się na szusowanie po stokach sąsiadujących państw, gdyż na całym terenie obowiązuje jeden skipass. Widokowe trasy wyznaczono narciarzom biegowym, a liczne funparki z rozbudowanymi sekcjami mają także do dyspozycji snowboardziści. Przyjeżdżając w ten ciekawy rejon Karyntii można liczyć również na urozmaiconą ofertę niezwiązaną z nartami. Miłośnicy tańca mogą do rana bawić się w licznych dyskotekach, w Villach warto wybrać się na zakupy, a dodatkowe atrakcje sportowe, którym warto się oddać w wolnym czasie to rakiety śnieżne, baseny, kręgle na lodzie, snow tubing, hale do tenisa i squasha. Nadwyrężone zdrowie można reperować w basenach termalnych z leczniczą wodą z ciepłych źródeł lub wybrać się na zwiedzanie ciekawego zamku Finkenstein.

   Informacje praktyczne

   O kierunku

   Stolica / Język
   Wiedeń / niemiecki

   Czas lokalny
   Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

   Ogólne wymagania wjazdowe
   Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

   Szczepienia
   Brak wymaganych szczepień.

   Napięcie i rodzaj gniazdka
   adapter nie jest wymagany (230 V; 50 Hz typ C, typ F)

   Pieniądze

   Waluta
   euro, 1 EUR = 4.2461PLN, kurs NBP z dnia 2020-01-24

   Ceny w hotelach i restauracjach
   Przykładowe ceny: Kawa 3–4 euro, piwo lub drink 5 euro, pizza 8 Euro, kebab 4 euro, dania obiadowe 20–30 euro.

   Napiwki
   W Austrii napiwki przyjęły się jako standard, brak napiwku może zostać uznany jako brak zadowolenia z usług. Zwyczajowo jest to 10% wartości usługi lub zaokrąglenie do pełnej kwoty. Często opłatę za obsługę dolicza się do rachunku.

   Obowiązkowy podatek turystyczny
   Wysokość opłaty klimatycznej jest zależna od regionu. Podatek wynosi około 2 euro za osobę za dobę. Nie dotyczy niepełnoletnich do 15 roku życia.

   Komunikacja

   Komunikacja / transport publiczny
   W większych miastach możemy skorzystać z autobusów, tramwajów i metra. Koszt biletu jednorazowego to 2,20 Euro, 24-godzinnego 7,60 euro a biletu tygodniowego 16,20 euro.

   Wynajem samochodów
   Koszt wynajęcia samochodu na tydzień to około 150 euro. Za paliwo zapłacimy około 1,2 euro za litr. W Austrii obowiązuje ruch prawostronny.

   Informacje

   Ważne lokalne informacje i zwyczaje
   W większych miastach i centrach turystycznych Austrii bez problemu wymienimy pieniądze, zapłacimy kartą czy wypłacimy gotówkę z bankomatu.
   Poza językiem niemieckim, przydatny będzie angielski, włoski, francuski, hiszpański lub rosyjski.
   W Austrii dostępne są karty turystyczne, np. Vienna Pass, które umożliwiają skorzystanie z wielu atrakcji oraz bezpłatnych przejazdów metrem, tramwajami i autobusami. W niektórych wariantach kart turystycznych można skorzystać również z wycieczek prowadzonych przez przewodnika.

   Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

   Kuchnia i obyczaje

   Kuchnia

   Gefullte Kalbsbrust – mostek cielęcy nadziewany farszem z mięsa i jarzyn,

   Erdapfelgulasch – sałatka ziemniaczana z parówkami podawana na ciepło,

   Heringsalat – sałatka ze śledzi i ziemniaków,

   Tafelspitz – płaty soczystej, gotowanej w jarzynach wołowiny, podawanej z sosami: chrzanowo-jabłkowym, tatarskim, pomidorowym oraz z podsmażanymi, tartymi ziemniakami,

   Gefullte Paprika – papryka faszerowana ryżem i mieloną wołowiną, polana sosem pomidorowym.

   Podróżując po Austrii można natknąć się na liczne kawiarnie – Kaffeehauser. W terenach górskich są to Almhutten – małe, zadbane restauracje, zwane potocznie „almami”, a na obszarach uprawy winorośli Heurigen. W kawiarniach można poczytać prasę, porozmawiać z przyjaciółmi lub też zjeść smaczne śniadanie czy lekki posiłek. Od tych sympatycznych miejsc różnią się za to Konditorei – typowe cukiernie i ciastkarnie, w których pod ladami kryją się smakowite wyroby.

   Kultura picia kawy nigdzie nie jest tak adorowana jak w Austrii. Kawiarnie są swoistymi świątyniami kawowymi, w których bardzo miło i przyjemnie można spędzić czas. Wizyty w Kaffehausach uświetniają aromatyczne kawy podawane na różne sposoby.

   Stuben to tradycyjne gospody miejskie, których podstawą jest lokalna kuchnia z elegancko podawanym piwem i winem, gdzie przy stołach rozstawianych w cieniu drzew gromadzą się piwosze. Typowe lokale mające zakorzenienie w kulturze niemieckiej zwane są Biergarten i Bierhalle, natomiast do najpopularniejszych marek piwa należą salzburski Stiegl, Mullnerbrau i wysokokaloryczny Weizbier.

   Większość dań podawana jest z określonymi napojami. W Arlbergu na przykład można po posiłku dostać mieszankę wódek, wina i odrobiny herbaty. Jeżeli ta porcja nie zwali kogoś z nóg, może z powodzeniem sięgnąć po przypominające włoską grappę mocne, klarowne sznapsy. Do obiadów podaje się także sok ze świeżo wyciśniętych winogron, chociaż nie wszyscy mogą na niego zasłużyć. Praca przy obrabianiu tego owocu w winnicach jest wyjątkowo ciężka, aczkolwiek rezultat w postaci młodego wina – Heurige oraz cierpkiego i częściowo sfermentowanego Sturm jest nad wyraz zachęcający do wysiłku. Nic się w przyrodzie nie marnuje, a w specjalnych winiarniach Heurigen można nawet skosztować winogronowego moszczu nazwanego Mostem. Wina najlepiej smakują w chłodnych piwnicach przesiąkniętych zapachem drewnianych beczek i fermentujących winogron, z romantycznym światłem świec, majaczącym pod kamiennymi sklepieniami.

   Sympatycy mocniejszych trunków muszą koniecznie spróbować wódkę ziołową Enzian – znaną w całych Aplach, produkowaną z korzeni goryczki z dodatkiem ziół. W Austrii można spotkać także Rum Inlander – trunek o ciemno złocistym kolorze długo leżakujący w beczkach, który po dodatkowym zaprawieniu ciemnym syropem cukrowym uzyskuje kolor ciemnobrązowy.

   Karyntia to region, w którym króluje dziczyzna we wszystkich możliwych postaciach. Często do podkreślenia smaku to wyśmienite mięso przyrządza się w czerwonym winie. Jadłospisy restauracji sąsiadujących z jeziorami obfitują w ryby oraz mleko i sery. Turyści odwiedzający ten region zajadają się Kasnudeln – pierogami z twarogiem i liśćmi mięty podawanymi z masłem i skwarkami. Można też trafić na odmianę pierogów podawaną z suszonym śliwkami i gruszkami. Z serowym farszem przyrządza się także Schlickkrapferl – pierożki podobne do włoskiego ravioli i tyrolskich Schlutzkrapfen. Niezwykle smaczna jest suszona szynka Speck oraz kawior z doliny Moll wytwarzany z ikry pstrągów. W potrawach Karyntii można wyczuć także silne wpływy kulinarne pochodzące z Włoch i Słowenii objawiające się przez stosowanie warzyw i aromatycznych ziół, podawanych często w towarzystwie wspaniałych serów powstających w dolinie Gail, z najbardziej znanym Gailtaler Almkase występującym w wielu różnorodnych odmianach smakowych.

   Informacje konsularne

   Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 c, 1130
   Tel.: +43 1 87015100 Tel. dyżurny: +43 69918070220
   wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl
   www.wien.polemb.net

   Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Klagenfurcie

   Austria, Klagenfurt, Koschatstrasse 7, 9020
   Tel.: (00-43-664) 495-99-01 Tel.: (00-434-63) 220-578 Tel.: (00-434-63) 55-553 Tel. dyżurny: (00-43) 664-4959-901 Tel. dyżurny: (00-43) 660-2212-127 Faks: (00-434-23) 92-158
   honorarkonsulrp@amerika-holzer.at

   FAQ

   Jak poruszać się po Karyntii?
   Kierowcy samochodów osobowych zobowiązani są do posiadania kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego oraz zapinania pasów (dotyczy to również pasażerów). Ze względu na górski charakter kraju samochody poruszające się po górskich drogach powinny od listopada do kwietnia być wyposażone w opony zimowe. Międzynarodowe prawo jazdy w Austrii nie jest obowiązkowe, na autostradach obowiązują winiety, o o które koniecznie trzeba zadbać, gdyż policja skrupulatnie je sprawdza i daje wysokie mandaty za ich brak, zielona karta nie jest obowiązkowa, ale zalecana.
   Jakie są ograniczenia celne w Austrii?
   Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
   Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Austrii?
   W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Austrii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

   Zobacz również inne regiony