• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Ziemia Salzburska

      Ziemia Salzburska to region Austrii przygotowany na spełnienie każdej turystycznej potrzeby, niezależnie od pory roku. Krajobraz wypełniają tutaj majestatyczne Alpy, pośród których rozciągają się tysiące kilometrów tras pieszych i rowerowych. Wśród Alp ukryty jest również największy skarb regionu – Park Narodowy Taury – atrakcja, której nie można ominąć. Oprócz kontaktu z naturą zajrzeć należy do Salzburga – stolicy landu i miasta Mozarta, gdzie rozkoszując się wyśmienitą kawą, podziwiać można górującą nad miastem twierdzę Hohensalzburg. Zimą land zamienia się w raj dla narciarzy, którego serce stanowi Europa Sportregion – całoroczny teren narciarski na lodowcu Kitzsteinhorn.

      Ziemia Salzburska - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Ziemia Salzburska
      Informacje o Ziemia Salzburska
      Stolica Wiedeń
      Język niemiecki
      Waluta euro
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Wiedeń / niemiecki

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany (230 V; 50 Hz typ C, typ F)

      Pieniądze

      Waluta
      euro, 1 EUR = 4.3198PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-25

      Napiwki
      W Austrii napiwki przyjęły się jako standard, brak napiwku może zostać uznany jako brak zadowolenia z usług. Zwyczajowo jest to 10% wartości usługi lub zaokrąglenie do pełnej kwoty. Często opłatę za obsługę dolicza się do rachunku.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Wysokość opłaty klimatycznej jest zależna od regionu. Podatek wynosi około 2 euro za osobę za dobę. Nie dotyczy niepełnoletnich do 15 roku życia.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      W większych miastach możemy skorzystać z autobusów, tramwajów i metra.

      Wynajem samochodów
      W Austrii obowiązuje ruch prawostronny. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Można prowadzić pojazdy korzystając z polskiego prawa jazdy. Przejazd drogami szybkiego ruchu oraz autostradami jest płatny, należy wykupić winietę.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      W większych miastach i centrach turystycznych Austrii bez problemu wymienimy pieniądze, zapłacimy kartą czy wypłacimy gotówkę z bankomatu.
      Poza językiem niemieckim, przydatny będzie angielski, włoski, francuski, hiszpański lub rosyjski.
      W Austrii dostępne są karty turystyczne, np. Vienna Pass, które umożliwiają skorzystanie z wielu atrakcji oraz bezpłatnych przejazdów metrem, tramwajami i autobusami. W niektórych wariantach kart turystycznych można skorzystać również z wycieczek prowadzonych przez przewodnika.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Ziemia Salzburska - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Austria przyciągają swoją ofertą aktywnego spędzania czasu również latem. Turyści lubiący przebywać na świeżym powietrzu mogą wybrać się na piesze wędrówki, jeździć rowerem, latać balonem i na paralotni, niezwykle popularne jest kajakarstwo, jazda konna i wspinaczka oraz spływy kajakowe po rwących rzekach, rafting i kanioning.

      Warto zobaczyć

      Linz – stolicą ziem położonych wokół Amizy, urocze miasto portowe będące jednocześnie najważniejszym w Austrii ośrodkiem sztuki współczesnej sięgającym swoimi początkami do czasów rzymskich. Turystów nie trzeba przekonywać do spacerowania po starówce, robienia zakupów i spożywania regionalnych specjałów z racji popularności miasta. W starą zabudowę wpleciono nowe budynki, w których zadomowiły się sklepy i kawiarnie tworzące romantyczną i urzekającą atmosferę. W Innenstadt, czyli centralnej strefie można wybawić się do białego rana w świetnych klubach i dyskotekach podziwiając jednocześnie wspaniałe walory miasta nabierającego w blasku ulicznych latarni zupełnie innego wymiaru. Linz to jeszcze wiele innych, czysto turystycznych atrakcji. Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od Postlingberg – niewysokiego wzgórza, do którego przejazd stuletnią kolejką jest już niezwykłym przeżyciem. Wzgórze nie jest wyłącznie miejscem spacerowym, można także zwiedzić ulokowany na nim klasztor i kościół Kapucynów. Wspaniała zabawa czeka na rodziny z dziećmi w die Welt der Marchen – świecie bajek, który można obejrzeć poruszając się kolejką po tunelu pełnym stacji z ilustracjami znanych bajek. Długie spacery po starówce zajmą z pewnością trochę czasu, ponieważ rynek ze sławną kolumną morową Świętej Trójcy jest największym placem miejskim Austrii. Warto przyjrzeć się także starej katedrze oraz licznym kamienicom, z których każda ma swoją historię powiązaną np.: z losami Mozarta, cesarza Fryderyka III czy astronoma Keplera. Relacje współczesnej sztuki z mediami elektronicznymi można zgłębić w interaktywnym muzeum Ars Electronica organizującym także znany w całej Europie festiwal pod tym samym tytułem. Innym ciekawym wydarzeniem w Linz jest wrześniowy Linzer Klangwolke – wielkie przedstawienie gry światła i dźwięku powiązane ze wspaniałym teatrem muzycznym Brucknerhause, przyciągające co roku nad Dunaj tysiące słuchaczy.

      Innsbruck – stolicą malowniczego Tyrolu, ważne centrum sportów zimowych, kultury i biznesu. Turyści przybywający po raz pierwszy do tego niezwykłego miasta stają w osłupieniu, gdy widzą zabytkowe, średniowieczne centrum otoczone imponującymi górskimi szczytami. Na północy miasta majestatycznie wznosi się łańcuch Karwendel, a na południu jego granicy pilnują bliźniacze masywy Patscherkofel i Nockspitze. Pierwotną osadę założyli Rzymianie, rozwinęły ją germańskie plemiona nazywając jednocześnie Ynnsprugg – czyli „most na rzece Inn”. Prowincja szybko rozwinęła się, gdy Tyrol w XIV w. trafił w ręce Habsburgów z zamiłowaniem przyjeżdżających w te strony na polowania. W mieście powstał pełen przepychu dwór oraz inne imponujące budowle. Najczarniejsze chwile wiążą się z czasami napoleońskimi, kiedy miasto czterokrotnie przechodziło z rąk francuskich do bawarskich. Dawne czasy świetności powróciły dopiero w 1815 r., kiedy do władzy wrócili z powrotem Habsburgowie. Innsbruck stał się sławny dzięki organizacji igrzysk olimpijskich w 1964 i 1976 roku. Miasto nie utraciło tej sławy do dziś, gdyż chętnie odwiedzane jest przez tłumy turystów i przede wszystkim odbywa w nim się Turniej Czterech skoczni przykuwający uwagę mediów z całego świata. W obszarze niewielkiej starówki – Alstadt – znajdują się wszystkie istotne zabytki ze Złotym Dachem ozdobionym freskami i płaskorzeźbami na czele. Starówkę można podziwiać z wieży miejskiej Stadtturm, natomiast trasa klasycznego spaceru po mieście zaczyna się od Łuku Tryumfalnego. Spacerując po starówce koniecznie trzeba zobaczyć imponujących rozmiarów Pałac Cesarski, Kościół Dworski z ciekawymi rzeźbami przedstawiającymi historyczne postaci naturalnej wielkości oraz renesansowy Zamek Ambras będący najcenniejszym zabytkiem Tyrolu. Wspaniałe wnętrza prezentuje Tyrolskie Muzeum Sztuki Ludowej szczycące się także niepowtarzalną kolekcją malarstwa i rzeźby, swym późnobarokowym wystrojem zachwyca Katedra św. Jakuba, a zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą odpocząć w XV-wiecznym parku dworskim ożywającym za sprawą letnich koncertów. Ciekawostki turystyczne, które z pewnością warto uwiecznić na fotografii to kolumna św. Anny czy fontanna Rudolfa, chociaż dużym powodzeniem wśród turystów cieszy się skocznia narciarska Bergisel – obiekt symbolizujący współczesny Innsbruck. Miasto oprócz wspaniałych zabytków jest ważnym kurortem z ekskluzywnymi hotelami i perfekcyjnie zorganizowanym zapleczem turystycznym spełniającym oczekiwania najbardziej wymagających turystów.

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii

      Austria, Wiedeń, Hietzinger Hauptstrasse 42 c, 1130
      Tel.: +43 1 87015100 Tel. dyżurny: +43 69918070220
      wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.wien.polemb.net

      FAQ

      Jak poruszać się po Ziemi Salzburskiej?
      Komunikacja publiczna w Austrii jest świetnie rozwinięta. Sieć kolejowa jest bezpośrednio połączona z siecią kolei europejskich, cena przejazdu pociągiem regionalnym i pospiesznym jest jednakowa. Komunikacja autokarowa jest również na świetnym poziomie i łączy Austrię z zagranicą. Drogi są dobrze i czytelnie oznakowane, tak samo jak informacje o turystycznych atrakcjach. W kurortach narciarskich połączenia między dolnymi stacjami wyciągów a hotelami zapewniają bezpłatne skibusy zsynchronizowane z godzinami startu i zamknięcia wyciągów. Warto pamiętać, że są one bardzo punktualne i nie jest wskazane spóźniać się na nie. Kierowcy samochodów osobowych zobowiązani są do posiadania kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego oraz zapinania pasów (dotyczy to również pasażerów). Ze względu na górski charakter kraju samochody poruszające się po górskich drogach powinny od listopada do kwietnia być wyposażone w opony zimowe. Międzynarodowe prawo jazdy w Austrii nie jest obowiązkowe, na autostradach obowiązują winiety, o o które koniecznie trzeba zadbać, gdyż policja skrupulatnie je sprawdza i daje wysokie mandaty za ich brak, zielona karta nie jest obowiązkowa, ale zalecana.
      Jakie są ograniczenia celne w Austrii?
      Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Austrii?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Austrii bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

      Zobacz również inne przewodniki