• Opis
  • Wycieczki
  • Więcej

   Hainan

   Informacje ogólne

   Chińczycy na tę ciekawą, tropikalną wyspę, będącą geograficznym końcem królestwa Han, mówią „Ogon Smoka”. Chociaż przed laty było to miejsce zsyłek przeciwników władzy, cieszy się obecnie dużą popularnością wśród turystów. W latach osiemdziesiątych XX wieku otworzono tam specjalną strefę ekonomiczną, która dodatkowo wpłynęła na swobodną atmosferę. „Chińskie Hawaje” zachęcają do odwiedzin najpiękniejszymi plażami w Chinach i bujną, tropikalną roślinnością, wśród której wypoczynek staje się spełnieniem wakacyjnych marzeń. Wolny czas wypełnia przeważnie popijanie kokosowych drinków w zacienionych knajpkach oraz wieczorna zabawa karaoke. Z pobytu na rajskiej wyspie będą zadowoleni także entuzjaści nurkowania, uprawiania sportów wodnych i długich, górskich wędrówek, gdyż okolice sprzyjają takim formom turystyki aktywnej. Wyspa może pochwalić się wspaniałą i ciągle rozbudowywaną infrastrukturą  hotelową, dzięki której nie odczuwa się obecności wielkich i reżimowych Chin. O światowej randze najlepszego kurortu na Hainan, świadczą odbywające się tam wybory Miss World, przyciągające najpiękniejsze kobiety świata i wnikliwych obserwatorów kobiecych wdzięków.

   Wyspa Hainan jest najbardziej na południe wysuniętym punktem oderwanym od Chin i enklawą niemalże dryfującą po wodach Morza Południowochińskiego. W skład całego archipelagu wchodzi około 200 mniejszych wysepek rozsianych wzdłuż linii brzegowej i skrytych w ustronnych zatokach. Największa wyspa Chin oddzielona jest Cieśniną Hajnańską od półwyspu Leizhou należącego do Gór Południowochińskich, natomiast najwyższym wzniesieniem jest szczyt Wuzhi osiągający wysokość 1876 m n.p.m. Panuje tam klimat tropikalny monsunowy z wilgotnym i gorącym latem. Hainan przecinają liczne rzeki wypływające z gór, a malowniczy krajobraz wypełniają dodatkowo naturalne jeziora i sztuczny zbiornik Sangtao.

   Pierwsze osady na wyspie powstały około 200 r. n.e. i zamieszkiwane były przez prymitywne plemiona, chociaż wzmianki pochodzą już z około I w. p.n.e., kiedy stacjonował tam wojskowy garnizon dynastii Han. Wyspa Hainan z racji swej politycznej szczelności przez lata była traktowana jako miejsce zesłań cesarskich przeciwników. Prawdziwy napływ osadników nastąpił dopiero między XVI a XVII wiekiem i związany był z konfliktami w sąsiednich prowincjach na stałym lądzie. Podczas II wojny światowej ukrywali się tam komuniści prowadzący z japońskimi najeźdźcami partyzancką walkę, która dla mieszkańców wyspy zakończyła się krwawo. Wiek XX ogólnie nie wpłynął rozwojowo na wyspę, która dopiero w latach osiemdziesiątych stała się Specjalną Strefą Ekonomiczną przyciągającą wczasowiczów pięknymi plażami i wyjątkowo tropikalnym klimatem.

   .

   Turyści przybywający na Hainan stykają się przeważnie ze stolicą wyspy, czyli miastem Haikou, określanym także „Wrotami Morza”, gdzie przetrwała kolonialna zabudowa i znajduje się kilka miejsc godnych uwagi. Miasto od wieków pełniło rolę ważnego portu handlowego, dla ochrony którego w wieku XIII wybudowano liczne fortyfikacje. Haikou rozwijało się prężnie, przez co stało się najważniejszym na wyspie ośrodkiem administracyjnym i przemysłowym. Na zwiedzanie nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu, tym bardziej że większość najciekawszych miejsc zgromadzona jest blisko siebie. Głównymi ulicami są Jiefang Lu i Xinhua Lu i tam najlepiej wybrać się na wieczorny spacer. Przyjemnym miejscem jest park Haikou, w którym w upalny dzień pragnienie można zgasić smacznym mleczkiem kokosowym i przypatrzyć się przy okazji wyspiarzom ćwiczącym tai chi. Sympatyczne i pełne sadzawek ścieżki spacerowe można znaleźć w południowo-wschodniej części miasta, gdzie wznosi się XIX-wieczna Świątynia Pamięci Pięciu Dostojników. Największą turystyczną atrakcją jest Bateria Xiuying zbudowana pod koniec XIX stulecia, by chronić wyspę przed atakami z zewnątrz. Ogromne fortyfikacje przekształcono w park z militarnymi pamiątkami w postaci dział i systemu bunkrów. Jeżeli ktoś ma więcej czasu, powinien także zwiedzić grobowiec dostojnika Hai Rui Mu, uznawanego za wzór wszelkich cnót. Wycieczkę w to miejsce najlepiej zakończyć ciepłym posiłkiem w którejś z restauracji starej dzielnicy przy Jiefang Lu.

   Sanya – „turystyczna mekka” położona w centralnej części południowego wybrzeża wyspy Hainan, w której pojawia się najwięcej letników spragnionych rajskiego wypoczynku. Właśnie to miejsce nazywane jest „Chińskimi Hawajami” i plasuje się wysoko na turystycznej mapie świata. Soczysta, tropikalna zieleń, palmy kokosowe i przyjemne słońce są zawsze składowymi przyciągającymi rzesze wczasowiczów poszukujących prawdziwego relaksu. W Chinach nie ma zbyt wielu piaszczystych plaż, dlatego na legendarny półwysep Luhuitou zjeżdża co roku mnóstwo Chińczyków i turystów z grubymi portfelami, gdyż noclegi w luksusowych warunkach nie należą do najtańszych. Przyjemne hotele położone nad zatoką Yalong świadczą usługi na najwyższym poziomie i posiadają wszystkie nowoczesne udogodnienia, zaplecze rekreacyjne i doskonałą infrastrukturę sportową. Z pokoi hotelowych roztaczają się najczęściej przepiękne widoki na morze, starannie założone ogrody z egzotyczną roślinnością i baseny o finezyjnych kształtach. Hotele nie grzeszą przepychem i bardzo często swoją architekturą nawiązują do tradycyjnych, chińskich budowli. Niektóre kompleksy hotelowe oferują gustownie urządzone pokoje oraz łączą przykładowo kombinację egzotycznego stylu meksykańskiej kultury Majów z nowoczesnością. Budynki położone pomiędzy meandrującymi, górskimi potokami uchodzącymi do malowniczej zatoki, idealnie nadają się na wymarzone wczasy. Najważniejszym miejscem kurortu jest kilkukilometrowa plaża z drobnym, jasnym piaskiem, na której można wypoczywać w otoczeniu tropikalnej roślinności. Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna funkcjonuje również nad Zatoką Dadong. Do okolicznych atrakcji wypełniających wolny czas należy Dolina Motyli, Muzeum Muszli, główny targ oraz miejsce określane mianem „końca świata” z ogromnym głazem wyznaczającym punkt zetknięcia się nieba i ziemi.

   Qinglan – niewielka miejscowość wypoczynkowa otoczona plantacjami palm kokosowych. Znajduje się tam skromna, ale przyjemna baza noclegowa z różnorodnymi domkami typu bungalow, kilka przytulnych restauracji oraz piaszczysta plaża położona w malowniczej zatoce.

   Kuchnia i obyczaje

   Kuchnia

   Chociaż kuchnia chińska zagościła na dobre na europejskich stołach, wizyta w tradycyjnej restauracji może okazać się miłym zaskoczeniem. Pełna harmonia smaków to kulinarna zaleta uzyskiwana dzięki unikalnemu łączeniu składników o różnych kształtach i barwach, zadziwiających nie tylko zmysł smaku, ale również wzroku. Chińczycy stawiają na dużo warzyw, mało tłuszczu oraz zdrowe jedzenie nierozerwalnie połączone z filozofią, medycyną i każdą dziedziną życia. Terytorium Chin jest bardzo rozległe, dlatego w zależności od pobytu w danym regionie, warto poświęcić czas na kulinarną podróż po najróżniejszych restauracjach, by rozpoznać na własnym podniebieniu najważniejsze smaki: słodki, kwaśny, cierpki, słony i gorzki.

   Warto pamiętać, że w Chinach śniadania spożywa się bardzo wcześnie, nawet o 6:00 rano, a przed południem większość restauracji przyrządza już obiady. W tradycyjnych restauracjach jada się na obracanych stołach przeważnie pałeczkami, chociaż dla turystów z zachodu przygotowywane są na wszelki wypadek zestawy sztućców, ale będąc już w Chinach chyba warto pokusić się naukę specyficznego spożywania posiłków. Lista chińskich potraw jest tak długa jak historia kraju licząca kilka tysięcy lat. Zaglądając do restauracji oprócz lokalnego podziału można zauważyć kilka kategorii: potrawy carskie, potrawy lokalne, potrawy rodzinne, etniczne, wegetariańskie oraz lecznicze. Większość dań skupia dziedzictwo kultur azjatyckich takich jak koreańska, japońska oraz mongolska. Na stoły cesarskie trafiały przeważnie najznamienitsze i wyszukane dania, podczas gdy poddani spożywali najczęściej ryż.

   Kuchnia bazuje na ryżu krótko lub długoziarnistym, bardzo często serwowanym w postaci klusek lub makaronu. Do tego dochodzi przeważnie mięso uznawane za produkt dodający sił witalnych. Chociaż w regionach islamskich króluje baranina i wołowina, najpopularniejszym mięsem jest wieprzowina zwana zhurou. Jada się także dużo kurczaków jirou oraz jagnięcinę. Na stoły, szczególnie w regionach przymorskich, trafiają także ryby fu, chociaż spotkać można również nieco bardziej egzotyczne ślimaki morskie, żółwie, węże, cykady, a nawet skorpiony czy kawałki niedźwiedzia. Na szczęście dostępna jest cała gama warzyw takich jak kapusta pekińska, szpinak czy ziemniaki oraz owoców: jabłek, mandarynek, bananów, gruszek i winogron. Niezbędnych protein dostarczają nasiona soi występujące w wielu potrawach, chociaż za substytut mięsa uchodzi także ser tofu – świeży twaróg o konsystencji kremu, podawany w wielu kulinarnych kombinacjach.

   .

   Do popularnych przekąsek, z którymi bardzo często można się zetknąć stołując się w niewielkich restauracjach na wąskich uliczkach „hutong”, należą jaja kacze, kurze i przepiórcze gotowane na twardo w roztworze herbaty, sosu sojowego i anyżu. Na stoiskach z przekąskami można także nabyć grillowane skrzydełka kurczaka, makarony, kebaby, pieczone ziemniaki i kukurydzę. Ciekawe w smaku mogą okazać się bułki gotowane na parze o nadzieniu mięsnym lub warzywnym, na które potocznie mówi się „łyse głowy”.

   Posiłki najczęściej rozpoczyna się pobudzającą żołądek i wzmagającą apetyt filiżanką herbaty, której mnogość gatunków może zachwycić niejednego pasjonata aromatycznego napoju. Chińczycy do posiłków pijają także piwo pijiu (najsłynniejsze Tsingtao pochodzi z Qingdao) oraz spirytus bajiu określany mianem „białego wina”. Jest to jeden z najmocniejszych alkoholi, z którym nie należy przedobrzyć, podobnie jak z mocną wódką Mao Tai Jiu pochodzącą z prowincji Kuejczou. Może po prostu lepiej sięgnąć do obiadu po słodzoną lemoniadę albo delikatne wino gronowe Putao Jiu. W restauracji warto także poprosić o butelkę słodkiego, uchodzącego za wytrawne, białego wina „Wielki Mur” lub czerwonego o groźnej nazwie „Smok”.

   Wycieczki fakultatywne

   Aktywność

   Aktywny wypoczynek na wyspie Hainan jest ważnym elementem oferty większości hoteli, które dla swoich gości przygotowały pola golfowe, boiska do piłki nożnej, korty do tenisa ziemnego, waterpolo, centra fitness i aerobiku, SPA, siłownie oraz dogodności sprzyjające uprawianiu sportów w postaci jacuzzi, saun, łaźni parowych i zabiegów leczniczych opartych na chińskiej medycynie naturalnej. Wody wokół kurortu doskonale nadają się do uprawiania snorkelingu, nurkowania, windsurfingu i pochodnych oraz wędkowania. Wyspę przecinają liczne szlaki, na które można wybrać się rowerem, bądź na własnych nogach.

   Wycieczki fakultatywne

   Lingshui – typowo wyspiarskie miasto, w którym przetrwały pozostałości klasztoru z epoki Qing z oryginalnymi malowidłami ściennymi. Znajduje się tam również Muzeum Komunistów poświęcone dokonaniom narodowych bohaterów.

   Wyspa Małp – półwysep w kształcie wyspy zaadaptowany na rezerwat małpiej populacji rezusów, do których badania powołano specjalny ośrodek. Na wyspę można dostać się łodzią, a zwiedzania dzikiego zakątka polega głównie na obserwacji nieuchwytnych małp.

   .

   Rezerwat Leśny Jianfengling – najdzikszy zakątek na wyspie, w którym naukowcy odkryli niezliczoną ilość gatunków motyli, roślin i egzotycznych zwierząt. Chociaż jest to miejsce trudnodostępne, pojawiają się tam miłośnicy spokoju, ciszy, dzikiej przyrody i tropikalnych krajobrazów będących doskonałym tematem fotograficznym.

   Tongshi – jedno z ciekawszych miast na wyspie, otoczone bujną roślinnością, idealnie nadające się na kilkugodzinną wizytę, podczas której można zwiedzić Muzeum Narodu poświęcone wyspie oraz wspiąć się na okoliczne szczyty Wuzhi Shan i Qizhi Shan, by podziwiać niezapomniane widoki. Po niezbyt męczącej wędrówce warto napić się dobrej herbaty w którejś z herbaciarni przy targowisku.

   Informacje konsularne

   Obywateli polskich wybierających się do Chin obowiązują wizy, które można uzyskać w ambasadach i urzędach konsularnych po przedstawieniu paszportu (ważnego min. 6 miesięcy od daty wyjazdu z Chin), zdjęcia, wypełnionego wniosku wizowego, kserokopii biletu do Chin albo wydruku potwierdzającego hotelową rezerwację, bądź też potwierdzenia uczestnictwa w wycieczce. Wyjazd z terytorium Chin do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makau traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej, dlatego przed podróżowaniem w te miejsca trzeba zadbać o posiadanie wizy dwu- lub wielokrotnej. Polacy podróżujący wyłącznie do Hongkongu i Makau nie potrzebują wiz wjazdowych, jeżeli ich pobyt nie przekracza 3 miesięcy. Podróżując dalej do Chin wizę wjazdową można uzyskać w specjalnych biurach łącznikowych centralnych władz ChRL. W Chinach istnieje obowiązek meldunkowy, którego dokonuje administracja hotelu.

   Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Pekinie www.pekin.polemb.net

   Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej
   Chiny, Pekin, 1 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600
   Tel. dyżurny: +861065321235 Faks: +861065321745
   pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
   www.pekin.polemb.net

   .

   Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kantonie
   Chiny, Kanton, Shamian Dajie nr 63, 510130
   Tel.: +8620 81219994 Tel.: +8620 81219993 Tel. dyżurny: +86 13500033863 Faks: +8620 81219995
   kanton.kg.sekretariat@msz.gov.pl
   www.kantonkg.polemb.net

   Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hongkongu
   Chiny, Hongkong, 183 Queens Road East, pokój 2506, piętro 25,
   Tel.: +852 28400779 Tel. dyżurny: +852 93663262 Faks: +852 25960062
   hongkong.kg.info@msz.gov.pl
   www.hongkongkg.polemb.net

   FAQ

   Kiedy najlepiej wybrać się na Hainan?
   Na wyspie panuje tropikalny klimat monsunowy z wyjątkowo gorącą i wilgotną porą deszczową trwającą od czerwca do października, kiedy temperatury w miesiącach letnich osiągają wysokość 35°C. Najlepszym okresem dla Europejczyków jest okres od grudnia do kwietnia, gdy powietrze jest suche i łagodne, a temperatura na wybrzeżach oscylująca około 25 °C i idealnie nadaje się do wypoczynku.
   Jaka waluta obowiązuje w Chinach i jakie są orientacyjne ceny?
   Walutą Chin jest juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY), 1 CNY = 100 fenów. Ceny między regionami znacznie się różnią i zależą od popularności turystycznej danego obszaru, a prowincja jest tańsza niż ekskluzywne kurorty. W trakcie robienia zakupów, szczególnie na bazarach i targowiskach, warto targować się, gdyż sprzedawcy często obniżają ceny. Towary w chińskich supermarketach i większych sklepach mają ceny porównywalne z polskimi.
   Gdzie i jakie pamiątki kupić na wyspie Hainan?
   Najciekawsze, tradycyjne pamiątki można kupić w lokalnych sklepach z rękodziełem oraz w „manufakturach”, gdzie przedmioty są wykonywane ręcznie. Chińczycy są specjalistami w tworzeniu podróbek, dlatego za oryginalnymi produktami lepiej rozejrzeć się w tzw. „Sklepach Przyjaźni” niż zwykłych sklepikach przyciągających niskimi cenami. Na uwagę zasługuje duży wybór antyków, chociaż nie ma co liczyć na niskie ceny. Ciekawymi upominkami mogą być przykładowo narzędzia wykorzystywane przez artystów takie jak pędzle i tusz, a także przedmioty z nefrytu i tradycyjne latawce. Warto wstąpić do tradycyjnej herbaciarni po aromatyczną paczuszkę herbaty lub rozglądnąć się w pierwszej lepszej „graciarni” za drewnianą rzeźbą lub misternie wykonanym posążkiem Buddy. Turyści rozglądają się także za fajkami do opium, kompletami do gry w „madżonga” czy chińską porcelaną. Stosunkowo tanie są perły, jedwab i obrazy malowane na takim materiale. Unikatowym prezentem jest także chińska kaligrafia malowana na jedwabiu lub bibule. Podczas zakupów warto pokusić się o targowanie, gdyż sprzedawcy bardzo często opuszczają ceny wstępnie zawyżone dla turystów.
   Jaki czas obowiązuje w Chinach?
   W Chinach do czasu polskiego w lecie dodajemy 6, w zimie 7 godzin.
   Jak poruszać się po Hainan?
   Z powodu dużych odległości przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi regionami jest utrudnione, niemniej samoloty obsługują stolice wszystkich prowincji i większe miasta. Podróżowanie z pewnością wymaga wcześniejszego, dobrze przygotowanego planu, szczególnie jeśli chodzi o tańszy transport. Kolej jest najszybszą, najbezpieczniejszą i najlepiej rozwiniętą formą poruszania się po Chinach. Sieć kolejowa dysponuje najszybszymi pociągami luksusowymi, ekspresami, pośpiesznymi i osobowymi. Składy często bywają przepełnione, więc lepiej wcześniej zarezerwować bilet i unikać kupowania biletu w dzień wyjazdu, chyba że jest to trasa lokalna. Chociaż sieć kolejowa jest dobrze rozbudowana, nie brakuje regionów, do których można dotrzeć tylko autobusem. Najlepszą flotą autobusową dysponują prywatni przewoźnicy. Połączenia zarówno prywatne, jak i publiczne są częste, gdyż istnieje duża konkurencja i zapotrzebowanie ze strony pasażerów. Bilety można kupować bez wcześniejszej rezerwacji i należy pamiętać, że podróż autobusem nie należy do najkrótszych ze względu na częste przystanki. Na trasach do 100 km kursują minibusy, które są rozsądną cenowo i czasowo formą podróżowania. Transport w dużych miastach jest dobrze rozwinięty. W Pekinie, Hongkongu, Kantonie i Szanghaju działa metro, a autobusy są stosunkowo tanie. Ceny wszechobecnych taksówek również nie są wygórowane. Na terytorium Chin nie można wjechać własnym samochodem, a wynająć lub kupić auto można jedynie po wcześniejszym uzyskaniu chińskiego prawa jazdy i załatwieniu wielu formalności. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane. Zawsze można wynająć samochód z kierowcą, ale nie należy to do tanich udogodnień w podróżowaniu. . Z dotarciem na wyspę nie ma problemu, gdyż na dwa lotniska z całego kraju latają samoloty, a z Kantonu pływają promy. Wyspę przecina sieć autostrad i dróg lokalnych, po których poruszają się autobusy dalekobieżne i minibusy.
   Jakie plaże są na wyspie Hainan?
   Na wyspie Hainan znajdują się najpiękniejsze plaże w Chinach, przyciągające miłośników opalającego słońca. W kurorcie Sanya znajdują się szerokie pasy białego, piaszczystego wybrzeża otoczone najlepszymi kompleksami hotelowymi i tropikalną roślinnością, wśród której dominują palmy kokosowe. Magnetyczne okolice plaż gwarantują wspaniały wypoczynek i możliwość uprawiania sportów wodnych. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
   Jakie są ograniczenia celne w Chinach?
   Przy wwożeniu środków płatniczych powyżej równowartości 5 tys. USD należy złożyć stosowną deklarację celną, na której podstawie przy wyjeździe prowadzona jest kontrola. W deklaracji wjazdowej należy również zgłosić wszystkie wartościowe przedmioty (np.: kamera, cenna biżuteria itp.) Wywieźć można ograniczoną ilość alkoholu (do 1 l), a zakupiony sprzęt elektroniczny nie może przekraczać wartości wyższej niż 5 tys. CNY. Zakaz dotyczy wywozu waluty chińskiej w wysokości większej niż 20 tys. CNY, dóbr kultury, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, kamieni szlachetnych i ich pochodnych, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
   Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chinach?
   Cudzoziemiec na terenie Chin za wszystkie usługi medyczne płaci gotówką, natomiast zwrotu kosztów leczenia można dochodzić po powrocie do kraju, po przedstawieniu firmie ubezpieczeniowej odpowiednich rachunków (należy zadbać, żeby były wystawione w języku angielskim). Polisy zagranicznych firm nie są uznawane, więc jedyną opcją jest korzystanie z chińskiego ubezpieczenia. Chociaż nie ma obowiązku ubezpieczeń osobowych, jedynym rodzajem wymaganego ubezpieczenia jest polisa na przelot na trasach krajowych, którą wykupuje się jako dodatek do biletu. Należy również pamiętać, że niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez poszczególne urzędy konsularne. Opieka medyczna poza terenami głębokiej prowincji nie stanowi problemu i jest ogólnodostępna. Cena za dobę pobytu w szpitalu nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się osobno. Turystom, którzy chcą skorzystać z leczenia metodami tradycyjnymi zaleca się korzystanie z gabinetów dostępnych przy niektórych klinikach oraz z punktów w większości hoteli. W niektórych regionach, które zostają umieszczane są na liście zagrożeń epidemiologicznych sporządzonej przez WHO, bezwzględnie wymagana jest książeczka zdrowia. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl