• Opis
  • Wycieczki
  • Więcej

   Slavonia

   Informacje ogólne

   Slavonia to żyzna kraina należąca przed laty do najbardziej zróżnicowanych etnicznie regionów Europy. Chociaż nie jest to popularny kierunek turystyczny ze względu na znaczną odległość od wybrzeża, można zauroczyć się niezwykłymi miastami zachęcającymi do spacerów i niewielkimi wioskami kryjącymi się wśród tajemniczych lasów.

   Rozciągająca się we wschodniej Chorwacji równina obfituje w uprawne rośliny zbożowe i jest najbardziej rolniczym regionem kraju. Na północy Slavonia graniczy z Węgrami, od wschodu z Serbią, a na południu rozciąga się Bośnia i Hercegowina. Najważniejsze rzeki przepływające przez region to Drawa, Sawa i Dunaj, natomiast najbardziej znanym górskim obszarem jest objęte rezerwatem przyrody pasmo Papuk. Turyści podróżujący po Slavonii mogą nastawić się na podziwianie pomników przyrody, spokojnego rytmu życia mieszkańców, wyszukanej architektury oraz strojów narodowych bogatych w szczegóły.

   .

   Stolicą regionu jest Osijek, czwarta co do wielkości miejscowość kraju i choć początkowo nie wydaje się atrakcyjna turystycznie, przy bliższym poznaniu zyskuje na wartości. Przez miasto przepływa rzeka Drawa, poszczególne dzielnice oddzielają tereny zielone, a dla turystów najciekawsze są zbudowane z rozmachem szerokie ulice, place, aleje i bulwary oraz kilka ciekawych zabytków. Koniecznie trzeba wybrać się na starówkę z rozpoznawalnym placem Trójcy Świętej – Trg sv. Trojstva – z kolumną upamiętniającą ofiary epidemii sprzed wielu lat i malowniczymi kamieniczkami zwieńczonymi trójkątnymi szczytami. Przeprawy przez Drawę strzegła przed wiekami twierdza, która do dzisiejszych czasów zachowała swój barokowy charakter i położona między zielonymi plantami jest idealnym miejscem na spacery. Historię Slavonii można poznać w miejscowym muzeum podzielonym na tematyczne działy z bogatymi kolekcjami zabytków i ciekawe wystawy, interesująca jest także Galeria Sztuk Plastycznych. W spacerowym szlaku po mieście warto uwzględnić kilka świątyń takich jak kościół św. Michała, św. Jakuba z klasztorem Kapucynów oraz kościół św. Krzyża. Odpocząć można na jednej z ławeczek rozstawionych wśród promenady poprowadzonej wzdłuż rzeki, natomiast ciekawą formą zwiedzenia miasta jest przejażdżka najstarszym w Europie tramwajem. Imponująco prezentuje się kościół św. Piotra i Pawła z ogromną wieżą oraz ładny budynek teatru, po których odwiedzeniu w upalne dni można wybrać się na miejscową plażę i kąpielisko Copacabana, położone na lewym brzegu Drawy. Najważniejsze wydarzenia kulturalne przyciągające turystów to Osijeckie Letnie Noce, Osijeckie Lato młodych oraz liczne imprezy „lata kulturalnego”. Turyści zatrzymujący się w mieście na dłużej mogą skorzystać z usług kilku dobrych hoteli i restauracji serwujących tradycyjną, chorwacką kuchnię.

   Kuchnia i obyczaje

   Kuchnia

   Wybierając się do Chorwacji warto zapoznać się z takimi słowami jak gostionice (nieduże rodzinne restauracje), konoby (winiarnie) i kafany (kawiarnie), gdyż tam będziemy zachwycać się chorwacką kuchnią.  Kraj o tak burzliwej historii leżący w sercu Europy, nie ustrzegł się różnych wpływów kulturowych, a zatem oferuje kuchnię niezwykle różnorodną, z mieszanką smaków śródziemnomorskich, środkowoeuropejskich i słowiańskich. Śniadania podawane są między godziną 7 a 10 i towarzyszy im przeważnie kawa pijana bez mleka lub po turecku. Obiad (rucak) podawany przeważnie między godziną 13 a 15 składa się zazwyczaj z pierwszego i drugiego dania, po których można rozkoszować się deserem (niektóre desery przywędrowały z Węgier, np.: sernik i makowiec). Kolacja, która bywa równie obfita jak obiad i podawana jest najczęściej około 20. W chorwackiej kuchni ważne są przystawki, np.: prsut – wędzona lub suszona szynka podawana na zimno, paski syr – ser owczy z Wyspy Pag, gavrilocic salama – wędlina podobna do salami, no i oczywiście masline, czyli oliwki. Takie produkty w restauracjach serwowane są jako tzw. „zimny talerz”.  Wśród zup wyróżnia się z pewnością riblia juha, czyli zupa rybna, a także juha od jenjetine z mięsa jagnięcego. Wśród lokalnych zup znana jest juha od krumpira – zagorska zupa ziemniaczana, natomiast w Dalmacji zupa dalmatyńska, przyrządzona z wywaru z kości, z makaronem i parmezanem oraz węgorz po dalmatyńsku, podany z pietruszką, czosnkiem i liściem laurowym.

   Turyści bardzo często zachwycają się daniami mięsnymi, np.: pieczoną jagnięciną z ziemniakami, cielęciną i wieprzowiną z rusztu, a także mięsem wołowym duszonym w winie, serwowanym z makaronem. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym na Półwyspie Bałkańskim daniem są cevapcici, pieczone pikantne wałeczki z mięsa wołowego lub wieprzowego, oraz pljeskavica, takie samo mięso, ale podane w postaci okrągłego kotleta. Chorwacka kuchnia słynie również z zapiekanek, ciekawy w smaku jest pilav – ryż z mięsem na ostro, djuvec – ryż z warzywami, m.in. z papryką, a także sarma – rodzaj gołąbków.

   .

   Po tak sytych posiłkach wskazane są doskonałe chorwackie wina. Najbardziej znane szczepy dla win czerwonych to merlot, teran i plavac, a dla białych malvazija, grk, posip i parc. Przykładowo Split oferuje turystom gustującym w winach swój lokalny produkt o nazwie Prosec. Browarnictwo jest w Chorwacji równie popularne, więc każdy piwosz może z powodzeniem rozglądać się browarem Karlovacka czy Ozujska. Amatorzy mocniejszych trunków sięgną w tym czasie po wódkę rakija, cenioną slivovicę oraz wiśniowy likier maraschino. Warto zaznaczyć, że większość chorwackich rodzin sama wyrabia trunki na własne potrzeby, więc czasami warto zapytać gospodarza czy nie ma jakiejś butelki na sprzedaż.

   Kuchnia Slavonii i Chorwacji Środkowej rządzi się nieco innymi prawami niż ta na wybrzeżu. Zjemy tu na przykład tradycyjny podravski ser krowi – prga, podawany ze śmietaną lub z plasterkami wędliny samborskiej, której pikantnym dodatkiem jest samborska mustarda. Daniem głównym może być purisca s mlincima – indyk z makaronem, natomiast w rejonie Zagorje popularna jest hajdinska kasa – kasza, zapiekanki Vrbovecka pita oraz pieczywo Varazdinski Klipici. Takie posiłki można popić lokalnymi winami Grasevina i Bijeli Pinot, a na deser doskonały jest likier Samborski bermet oraz kremówka samborska kremsnita.

   Wycieczki fakultatywne

   Aktywność

   W tym regionie aktywny wypoczynek wiąże się głównie z turystyką pieszą i rowerową.

   Wycieczki fakultatywne

   Park Przyrody Kopacki Rit – rezerwat przyrody chroniący ujście Drawy i Dunaju składa się z ciekawej sieci strumieni, kanałów i malowniczych jeziorek, w którym żyje kilkaset gatunków różnych ptaków. Najważniejsze jeziora parku to Kopacevo i Sakadasko, po których kursują wycieczkowe stateczki.

   Dakovo – w mieście znajduje się jeden z najpiękniejszych kościołów w Chorwacji – katedra św. Piotra Apostoła reprezentująca styl neoromański mieszający się z bizantyjskim, niespotykanym w tej części kraju. Świątynia jest gigantycznych rozmiarów, a w jej środku można podziwiać wpływy różnych religii nasuwające nawet skojarzenia ze stylistyką cerkiewną. Warto zaglądnąć również do Muzeum Strossmayera z wystawą poświęconą lokalnemu biskupowi oraz przespacerować się w okolice białego kościółka Wszystkich Świętych, w którym zachowały się zdobienia z czasów tureckich. Turyści wybierają się do miasta najczęściej w lipcu, by wziąć udział w festynie folklorystycznym „Dakovacki vezovi”, prezentującym między innymi ludowe rękodzielnictwo i tradycyjne stroje.

   Park Przyrodniczy Medvednica – wspaniały rezerwat przyrody rozciągający się na północ od Zagrzebia. Z pewnością warto zdobyć najwyższy punkt parku – szczyt Sljeme, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę i przy dobrej widoczności można nawet dostrzec Alpy Słoweńskie. Będąc w tych okolicach koniecznie trzeba zobaczyć XIII-wieczny zamek oraz położoną niedaleko jaskinię Veternica, w której dokonano najstarszych odkryć archeologicznych w Chorwacji.

   Hrvatsko Zagorje – zielona kraina rozciągająca się między Zagrzebiem i granicą słoweńska ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji. Godne uwagi są uzdrowiska położone niedaleko miejscowości Krapina (Tuheljskie Toplice, Semnickie Toplice i Stubickie Toplice), gdzie można zażyć kąpieli w mineralnych basenach. Region słynie także z zamków, wśród których dominuje szesnastowieczny Veliki Tabor oraz bardzo malowniczo położony Trakoscan. Będąc w okolicy warto zajrzeć do skansenu w miejscowości Kumrovec, gdzie urodził się generał Tito oraz udać się na północne zbocza masywu Medvednica z tłumnie odwiedzane zarówno przez wiernych, jak i przez turystów, narodowym sanktuarium maryjnym Marija Bistrica.

   .

   Varazdinske Toplice – wśród malowniczych wzgórz rodem z Ameryki Środkowej położone jest piękne uzdrowisko uchodzące za najstarszy kurort w kraju. Już starożytni Rzymianie przyjeżdżali tam, by poddać się kąpielom termalnym leczącym choroby układu oddechowego, pokarmowego i reumatyzm. Będąc w okolicy warto również zwiedzić XVII-wieczny zamek oraz kościół św. Marcina z barokowym wnętrzem.

   Karlovac – przyjeżdżając do Chorwacji nie sposób nie zetknąć się z piwem „karlovacko” uchodzącym za jedno z najlepszych w kraju. Złocisty trunek produkuje się w historycznej miejscowości będącej jednocześnie istotnym punktem na turystycznej mapie regionu. Nad starówką, która ma zabudowę dawnej twierdzy, dominuje kościół Trójcy Świętej, chociaż atrakcyjniej prezentuje się średniowieczny zamek Dubovac. Miasto znane jest także z czterech rzek łączących się w tym miejscu i doskonale nadających do kąpieli oraz wędkowania. Pojawiają się tam również miłośnicy podniesionej adrenaliny, dla których największą frajdą są spływy pontonowe i kajakowe najbardziej rwącymi odcinkami. Dodatkową atrakcją jest jeszcze jedna twierdza leżąca u zbiegu rzek, która miała być przed wiekami punktem oporu przeciwko Turkom. Taki widok z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom popularnego raftingu.

   Zagrzeb – niewątpliwie najważniejszym punktem historycznej krainy Kordun jest stolica Chorwacji chętnie odwiedzana przez turystów. Miasto od średniowiecza pełni funkcję centrum politycznego i kulturalnego kraju. Architektura Zagrzebia przypomina inne metropolie monarchii Austro-Węgier i często kojarzona jest z Wiedniem czy Budapesztem. Historia stolicy sięga 1094 roku, kiedy węgierski król Władysław I założył w tym miejscu biskupstwo rozpościerające się na malowniczych wzgórzach położonych nad rzeką Sawą. Centrum łatwo zwiedzić na piechotę, chociaż dotarcie do najstarszej części położonej na sąsiadujących ze sobą wzgórzach Kapitol i Gradec, może okazać się bardziej wymagającą wędrówką. Do drugiego wzgórza można dojechać specjalną kolejką, a niezapomniany widok na miasto zasili z pewnością kolekcję fotograficznych pamiątek. Podczas zwiedzania nie powinno się przegapić białej wieży Lotrscak, od której wielu turystów zaczyna wyprawę na wzniesienie. Główną i jednocześnie nowoczesną arterią miasta, przyciągającą spacerujących turystów, jest kilkukilometrowa Ilica – ulica dochodząca do głównego placu – Trgu bana Jelacica otoczonego domami z ozdobnymi fasadami. Centralnym punktem placu, przy którym warto zatrzymać się dla złapania oddechu, jest konny pomnik bana Jelacicia. Monument usuwany z placu kilkukrotnie podczas burzliwych konfliktów w końcu powrócił na swoje miejsce i jest jedną z atrakcji. W najstarszej części miasta, czyli Kapitolu, do najważniejszych zabytków należy kościół NMP i katedra Wniebowzięcia NMP, po których zwiedzeniu warto odetchnąć na ławeczkach w malowniczym, dziewiętnastowiecznym parku Ribnjak. Zagrzeb, jak każda licząca się stolica, dysponuje przeznaczonymi do zwiedzania wieloma muzeami i galeriami, w których najkorzystniej czas spędzą pasjonaci sztuki i historycznych zagadek. Natomiast wczasowicze przejeżdżający przez miasto, a nie zainteresowani historią, mogą popaść w wir zakupów, gdyż jest to znane w Chorwacji centrum handlowe. Za jeden z piękniejszych cmentarzy w Europie uchodzi metropolia Mirogoj, której zabytkowa zabudowa i charakterystyczna zieleń pozwoli w zadumie przespacerować się historycznymi alejkami pamiętającymi najważniejsze wydarzenia z historii miasta. Zmęczeni turyści znajdą wytchnienie w ogromnym parku Maksimir, pełnym ścieżek i sztucznych jeziorek, nad którymi można posiedzieć i nabrać siły na kolejny etap zwiedzania. Przykładowo kolejnym punktem na trasie spaceru może być wycieczka do zamku Medvedgrad, który góruje nad miastem i uchodzi za jedną z najpiękniejszych twierdz gotyckich w Chorwacji. W stolicy nie brakuje również imprez kulturalnych przyciągających wielu turystów. Należą do nich między innymi majowy Tydzień Tańca Współczesnego czy Zagrzebskie Letnie Wieczory organizowane w lipcu i sierpniu. W wakacje warto zobaczyć także Międzynarodowy Festiwal Nowego Teatru czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. W Zagrzebiu nie brakuje hoteli mogących przyjąć turystów podróżujących na wybrzeże oraz licznych restauracji serwujących typowe chorwackie potrawy. Bary i puby idą w Zagrzebiu z duchem czasu, natomiast swoistą, zagrzebską tradycją jest spędzanie sobotnich poranków na tarasach przytulnych kawiarni. Miasto dysponuje też własnym kąpieliskiem nad jeziorem Jarun, do którego można dojechać komunikacją miejską.

   Informacje konsularne

   Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Chorwacji tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport, jednak podróżując autokarem  czy samochodem przed wyjazdem należy się upewnić czy trasa nie przebiega przez kraje, gdzie wymagany jest paszport. Na terenie Chorwacji bez wizy można przebywać 90 dni, a okres ważności paszportu nie może być krótszy niż dozwolony czas pobytu.

   Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Zagrzebiu www.zagrzeb.polemb.net

   .

   Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chorwacji
   Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
   Tel.: +3851 4899444
   www.zagrzeb.polemb.net

   FAQ

   Kiedy najlepiej lecieć do Slavonii?
   Sezon turystyczny w Slavonii zaczyna się w kwietniu i trwa do października, to najlepsza pora na zwiedzanie okolicznych zabytków. Planując urlop warto pamiętać o takich wydarzeniach jak Osijeckie Letnie Noce, Osijeckie Lato młodych oraz liczne imprezy „lata kulturalnego”.
   Jaka waluta obowiązuje w Chorwacji i jakie są orientacyjne ceny?
   W Chorwacji jednostka monetarna to kuna, symbol: HRK. Bez problemu można wziąć polską walutę i wymieniać ją w kantorach. W większości sklepów, lokali i na stacjach paliw można płacić kartą. W porównaniu z krajami zachodnimi Chorwacja nie jest droga, ale za żywność w sklepach i posiłki w restauracjach trzeba zapłacić więcej niż w Polsce.
   Gdzie i jakie pamiątki kupić w Slavonii?
   W stolicy regionu jest wiele sklepów z pamiątkami w których można kupić tradycyjne przedmioty wykonane ręcznie, np: biżuteria z morskich koralowców lub muszelek, filigranowa biżuteria, plecione i haftowane obrusy, ręcznie wykonane przedmioty drewniane i ceramiczne. Mężczyźni koniecznie muszą wrócić do kraju z krawatem, a kobiety przywożą woreczki z ususzoną, intensywnie pachnącą lawendą. Alkoholem, który warto z sobą przywieźć jest wódka rakija, którą można nabyć chociażby u przydrożnych sprzedawców.
   Jaki czas obowiązuje w Chorwacji?
   W Chorwacji obowiązuje taki sam czas jak u nas.
   Jak poruszać się po Slavonii?
   Komunikacja publiczna w Chorwacji jest na przyzwoitym poziomie. Miedzy miastami funkcjonuje wiele bezpośrednich połączeń autobusowych. Sieć drogowa w Slavonii jest dobrze rozwinięta, z przejść granicznych z Węgrami i Słowenią prowadzą do Zagrzebia wygodne autostrady. Komunikacja kolejowa dorównuje autobusowej. Kierujący mogą posługiwać się polskim prawem jazdy, powinni posiadać przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC, "zielona karta" nie jest wymagana. Turyści, którzy chcą wynająć samochód powinni posiadać prawo jazdy co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 21 lat.
   Jakie są ograniczenia celne w Chorwacji?
   Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym (jeśli ich wartość nie przekracza 1 000 kun). W przypadku towarów można wwozić i wywozić do 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg. Tytoniu, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
   Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chorwacji?
   W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, które w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.