• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Wyspa Rab

      Wyspa Rab to miejsce, gdzie poczuć można niczym niezakłóconą atmosferę Chorwacji, jak chociażby w rybackiej wiosce Kampor – z niepowtarzalnym klimatem i przepiękną piaszczystą plażą. Możemy tu oddychać wyjątkowo zdrowym powietrze pełnym jodu. Rab to słoneczna wyspa z 2500 godzin słońca w roku. Kiedyś była siedzibą rzymskich elit, którzy ze względu na urok wyspy i zdrowotne właściwości powietrza budowali tu swoje okazałe wille. Niezapomniana przeprawa promem, która to de facto stanowi jedyną możliwość dotarcia na wyspę. Kręte górskie drogi i karkołomne zakręty przyprawią o drżenie kolan – ale widoki zrekompensują wszystko! Po dniu pełnym atrakcji warto spróbować autentycznej, lokalnej kuchni w miejscowości Babat. Niczego więcej nie potrzeba na niezapomniane wakacje – wystarczy chorwacki Rab.

      Wyspa Rab - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Wyspa Rab
      Informacje o Wyspa Rab
      Stolica Zagrzeb
      Język chorwacki
      Waluta euro
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Wyspa Rab to świetne miejsce dla osób poszukujących relaksu. Jest niewielka, jednak mimo to oferuje ciekawe miejsca i dobrą infrastrukturę turystyczną. Oczywiście można tam plażować, czemu doskonale sprzyja śródziemnomorski klimat i temperatury przekraczające latem 30℃ . Linia brzegowa wyspy jest różnorodna, co zapewnia piękne widoki. Wiele z plaż jest piaszczystych – najpopularniejsza z nich to Rajska Plaża. Poza odpoczynkiem nad brzegiem morza, na wyspie Rab można nurkować i snurkować. Oprócz tego, warto tam nieco pozwiedzać. Kluczowym miastem jest Rab. Znajdują się w nim ciekawe zabytki, jak np. plac św. Krzysztofa, pałac Dominis czy klasztor Franciszkanek. Mimo posiadania wielu urokliwych zakątków, wyspa Rab jest spokojna i niezatłoczona. Stanowi więc dobry kierunek na spokojny urlop.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla fanów spokojnej atmosfery
      • dla lubiących zażywać relaksu na plaży
      • dla miłośników nurkowania i snorkelingu
      • dla chcących pozwiedzać

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Zagrzeb / chorwacki

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Ważny dokument  (nie krócej niż 90 dni) muszą okazać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku podróży samolotem należy upewnić się, czy wybrane linie lotnicze wymagają przedstawienia paszportu, czy akceptowane są także dowody osobiste.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz / typ C, typ C–2, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      euro, 1 EUR = 4.3191PLN, kurs NBP z dnia 2024-03-28

      Napiwki
      Zwyczajowo do 10%.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Opłata turystyczna wynosi ok. 1 Euro za dzień.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Najpopularniejszym środkiem transportu w Chorwacji jest autobus. Kursy między dużymi miastami odbywają się z dużą regularnością. Na krótszych trasach autobusy również funkcjonują dobrze.
      Po Chorwacji można także poruszać się pociągiem. W miastach nie ma problemu z zamówieniem lub złapaniem taksówki. Przy dłuższych podróżach taksówką cenę przejazdu warto ustalić z góry.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Przepisy ruchu drogowego muszą być restrykcyjne przestrzegane – za ich złamanie grożą surowe kary.
      W Chorwacji sieć autostrad i tras ekspresowych jest dobrze rozwinięta. Autostrady są płatne i należą do najbezpieczniejszych dróg w kraju.
      Warto mieć na uwadze, że w centrach miast i w najbardziej turystycznych miejscach trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania. Lepiej parkować więc na obrzeżach.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Od 1 stycznia 2023 roku oficjalną walutą Chorawacji jest euro, które zastąpiło kunę. 15 stycznia 2023 r. zakończono okres przejściowy - od tego dnia można płacić wyłącznie w euro. Do końca 2023 roku można bez prowizji wymienić kuny na euro w bankach, na poczcie i w instytucji Fina (maks. 100 banktotów i 100 monet). Od 2024 roku wymiany będzie można dokonać w instytucji HNB.
      W większości miejsc turystycznych możemy używać kart debetowych i kredytowych, jednak płatności gotówkowe są również popularne. Warto mieć przy sobie trochę gotówki, szczególnie w mniej popularnych miejscach oraz w podróży samochodem, np. przy opłatach za autostrady.
      Chorwacja szyci się doskonałą jakością wody pitnej. Bez obaw można pić wodę z kranu, a nawet możliwe jest zamówienie jej w restauracji zamiast wody butelkowanej.
      Poza językiem chorwackim czy serbskim, nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się w języku włoskim, angielskim lub niemieckim.
      Chorwaci słyną z dbałości o tradycję i przywiązania do kraju. W większości są to katolicy, hucznie obchodzący święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Jest to naród bardzo otwarty i gościnny. Chorwacki zwyczaj nakazuje, aby gospodarz zaoferował gościom poczęstunek. Nie powinniśmy mu odmawiać. Od starożytności kultywuje się tu picie wina. Związane jest to z wiarą w uzdrowicielską moc tego napoju.
      Na plaży nie ma szczególnych ograniczeń. Opalanie się toples nie jest zabronione.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Wyspa Rab - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Chorwacja jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przejrzysta woda i sprzyjające temperatury to podstawowe zalety Adriatyku, z których najbardziej zadowolone są osoby miłujące nurkowanie. W podwodnych eskapadach nie zabraknie wraków pochodzących z okresu II wojny światowej lub fenickiej inwazji, a także jaskiń i podwodnych grot. Nurkowanie wymaga uprawnień i licencji, więc warto pomyśleć wcześniej o odpowiednich dokumentach, niemniej w wielu szkółkach nurkowania takie pozwolenia nie są potrzebne. Nie brakuje również miejsc do uprawiania windsurfingu. Wybrzeże Adriatyku w Chorwacji, a szczególnie na wyspach doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i pozostałych sportów wodnych. Przy plażach pełno jest wypożyczalni sprzętów wodnych, takich jak skutery czy łodzie motorowe, kajaki, rowery wodne, żaglówkę można wynająć w każdym porcie.

      Wyspa Rab uchodzi za raj dla płetwonurków. Zachodni kraniec półwyspu Kampor to miejsce, w którym można oglądać pod wodą niespotykane gatunki ryb, natomiast jaskinia Medova Buza doskonale nadaje się do pływania w masce z rurką. Dostępne podwodne groty, do których można dostać się przez 3 metrowy tunel gwarantują niezapomniane przeżycie, a bogactwo świata ożywionego tworzy unikatowe warunki środowiskowe, które można podziwiać w tym zakątku.

      Warto zobaczyć

      Porec – czas spędzony w tym letnisku z pewnością będzie udany dzięki bogatej infrastrukturze turystycznej, licznym zabytkom kulturalno-historycznym oraz przepięknym widokom podkreślonym bujną roślinnością. W mieście władzę sprawowali Rzymianie, którzy wprowadzili charakterystyczny, prostopadły układ ulic. Na dwóch głównych arteriach Documanus i Cardo zawsze można spotkać najwięcej turystów, gdyż uchodzą za trakty handlowe z licznymi butikami i sklepami oferującymi najlepsze pamiątki. Wzdłuż wybrzeża, za miastem, ciągną się liczne hotele i ośrodki turystyczne, do których przyporządkowane są wspaniałe miejsca kąpielowe. Turyści, którzy chcą odwiedzić miasto przed typowym sezonem letnim, będą mogli trafić na święto (28 kwiecień – 1 maj), podczas którego organizowane są liczne zawody sportowe. Również bardzo bogaty jest program kulturalny, a na spektaklach poświęconych historii miasta i jego patronowi można dowiedzieć się o miejscowości czegoś więcej. Znany jest także Festiwal Filmowy Charming, będący atrakcją dla miłośników takiej formy sztuki. Wielu turystów ściąga tutaj specjalnie po to, żeby zobaczyć bazylikę Eufrazjana wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawe są także okolice z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, natomiast do położonych za miastem jaskiń Beredine często brakuje biletów.

      Wyspa Pag – najbardziej wysunięta na północ dalmatyńska wyspa z racji swoich potężnych rozmiarów jest również jedną z największych i dzięki nieograniczonym miejscom noclegowym, przyciąga każdego lata spragnionych wypoczynku turystów. Linia brzegowa jest niezwykle poszarpana, przez co znajduje się tam wiele malowniczych miejsc widokowych i przepiękne zatoki nadające się do uprawiania snorkelingu. Dodatkowo wspaniały, miejscami skalisty, prawie księżycowy krajobraz przyciąga malarzy i fotografików z całego świata oraz ujmuje miłośników unikalnych krajobrazów. Takie widoki są zasługą wiatru zwanego „paska bura” który dominuje w niektórych częściach wyspy. W innych miejscach natomiast, które są od tego wiatru osłonięte, uprawia się winorośl i wypasa owce. Historia wyspy jest taka sama jak na całym wybrzeżu dalmatyńskim. Początkowo rządzili na niej Ilirowie, później skolonizowali Rzymianie, choć w międzyczasie pojawili się także Słowianie. Po panowaniu weneckim nastała epoka rządów austriackich, a wyspa po II wojnie światowej trafiła do Jugosławii. Atutem Pag jest połączenie ze stałym lądem imponującym mostem przerzuconym nad cieśniną Ljubac, dzięki czemu nie trzeba korzystać z przeprawy promowej. Koniecznie trzeba zobaczyć miasteczko Pag, zbudowane zgodnie z planami starożytnych miast, zatokę Pag z piaszczysto-żwirowymi plażami oraz kurort Novalja uchodzący za chorwacką Ibizę przyciągającą najlepszych didżejów miksujących na rozgrzanych plażach bałkańskie rytmy.

      Wyspa Losinj – najbardziej wysunięta na południe wyspa regionu Kvarner sąsiaduje z Cres i jest doskonałym celem jednodniowej wyprawy. Atutem Losinj jest bogato rozwinięta linia brzegowa oraz liczne zatoczki kąpielowe, które najbardziej przyciągają niestrudzonych turystów. Ciekawą opcją jest także podróż promem z Mali Losinj na pełne uroku i dziewiczej przyrody okoliczne wysepki Vele Srakane, Unije, Ilovik i Susak. Ta ostatnia uchodzi za jedyną piaszczystą wyspę Adriatyku, co daje wyjątkowy komfort plażowania. Każda z nich ma swój niepowtarzalny wyspiarski klimat, a w pięknych okolicznościach przyrody można znaleźć wymarzony spokój i stroniące od ludzi miejsca. W miejscowości Mali Losinj starówka rozpościera się malowniczo nad pięknie położoną zatoką, a splendoru dodają jej piękne pensjonaty i luksusowe wille przyciągające głównie turystów pragnących wypoczywać na wspaniałych plażach sąsiadujących z malowniczymi zatoczkami. Sama wyspa jest także doskonałym terenem spacerowym oraz oferuje rowerzystom świetnie przygotowane trasy. Ciekawie prezentuje się też kurort Veli Losinj, położony nad dwoma uroczymi zatoczkami. Do centrum prowadzą malownicze uliczki, przy których stoją interesujące wille marynarzy otoczone bujną roślinnością zaprojektowaną we wspaniałe ogrody. Miłośnicy wspinaczki górskiej mogą zajrzeć w okolice Nerezine, gdzie zaczynają się wymagające kondycji szlaki na najważniejsze szczyty wyspy: Televrina i Sveti Nikola, a niezapomnianych wrażeń dostarczy również obejrzenie okolicznej jaskini św. Gaudencjusza, w której tenże święty pomieszkiwał przed wiekami.

      Wyspa Krk – będąc na Wyspie Krk warto zwiedzić miasto o tej samej nazwie z niezwykle bogatą historią oraz urokiem krętych uliczek usłanych kawiarenkami i restauracjami sprzyjającymi spacerowaniu. Miasto święciło triumfy w czasach rzymskich, zostały po tym okresie wspaniałe fortyfikacje, które do dziś można podziwiać. Obecnie Krk jest popularnym kurortem, w którym wybudowano ekskluzywne hotele, kempingi oraz kwatery prywatne. Starówka charakteryzuje się dziwaczną dzwonnicą oraz ryneczkiem Vela placa, gdzie umiejscowiona jest czworokątna wieża z zegarem. Najważniejsze zabytki skupiają się przy placu Trgu sv. Kviryna i należy do nich między innymi Katedra Wniebowzięcia NMP, w której wcześniej mieściły się rzymskie łaźnie, kościół św. Kwiryna oraz zamek Frankopanów. Warto pamiętać o tym, że szczególnie latem organizowane są przy zamkowych murach liczne przedstawienia teatralne, a turyści zainteresowani sztuką mogą dodatkowo zajrzeć do galerii Decumanus, Fortis i Leut. W okolicy nie brakuje piaszczystych zatoczek z dostępem do błękitno-lazurowego morza, w których można wypoczywać po trudach zwiedzania. Wyspa łączy się ze stałym lądem mostem i ma połączenia promowe z Rijeką oraz okolicznymi wyspami.

      Wyspa Dugi – najdalej wysunięta w morze wyspa wchodząca w skład potrójnego pierścienia wysp położonego na zachód od Zadaru. Charakterystycznym elementem krajobrazu są tam wapienne wzgórza z wydrążonymi w skałach jaskiniami. Wyspa ma bogatą historię, gdyż mieszkali na niej Ilirowie i Rzymianie, którzy pozostawili po sobie wiele śladów. Dugi cieszy się także popularnością ze względu na wspaniałą, bujną przyrodę, ciszę i piękne widoki. Można tam popływać w malowniczych zatoczkach i ponurkować na urozmaiconym wybrzeżu. Za najbardziej znaną zatokę uchodzi Telascica, która objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody i to właśnie tam przyjeżdża najwięcej turystów spragnionych wypoczynku na łonie dzikiej przyrody. Z tajemniczej zatoki wyłaniają się małe wysepki tworząc tym samym niepowtarzalny, bajkowy klimat umiłowany przez amatorów fotografii. Popularnością odwiedzających wyspę cieszy się również jezioro Mir, które połączone jest z morzem podziemnymi kanałami, przez co woda w nim jest słona. Turyści, którzy nie mają lęku wysokości mogą śmiało udać się w pobliże wysokiego na 166 metrów klifu, by podziwiać widoki na długo pozostające we wspomnieniach. Warto też zajrzeć do miejscowości Sali, w której 15 sierpnia rozpoczyna się festiwal Salijskie Uzance, a bogaty program oferuje na przykład wyścigi na osłach, procesję ze świecami, tańce oraz koncert „oślej muzyki” wykonywany przez wyspiarzy na krowich rogach. Na wyspie znajduje się również piękna i zabytkowa latarnia morska, w której okolicach spragnieni słońca turyści znajdą wytchnienie na przepięknych plażach. Dugi ma połączenie promowe między innymi z Zadarem i Rijeką.

      Wyspa Murter – na turystach odwiedzających wyspę wrażenie robi przede wszystkim niezwykle urozmaicona linia brzegowa. Jest to idealne miejsce na spędzenie nawet całego urlopu lub jednodniową wycieczkę. Wyspę pokrywają zielone tereny oraz bujna roślinność, a wspaniałe mariny od lat przyciągają żeglarzy przypływających w ten region z różnych stron świata. Murter stanowi także doskonałą bazę wypadową dla turystów zwiedzających wspaniały Park Narodowy Kornati – niezwykły archipelag blisko 150 wysp położonych w bliskiej odległości. Wyspa Murter leży w odległości około 30 km na północny zachód od Szybeniku, a wielką dogodnością dla turystów jest most zwodzony łączący wyspę ze stałym lądem, przecinający Murterski kanal w miejscowości Tisno. Wyspę zamieszkiwali przed wiekami Ilirowie, a Rzymianie założyli w pobliżu obecnej Betiny osadę zwaną Colentum. Mieszkańcy uważają, że obecna nazwa wyspy nawiązuje do kamiennej prasy używanej przy tłoczeniu oliwy. Dzięki historycznym pamiątkom turyści zainteresowani przeszłością wyspy z pewnością nie będą mieli czasu na nudę. Wyspa zaskakuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną oraz licznymi miejscami, w których można oddać się błogiemu wypoczynkowi. Największymi kurortami na wyspie są: Murter z pięknymi plażami i dużym portem, Betina z urokliwą starówką oraz Tisno ze wspaniałą promenadą i świetnymi lokalami gastronomicznymi.

      Kornati – archipelag znany na całym świecie dzięki cudownym krajobrazom, zadziwia swoim pięknem oraz jedynym w swoim rodzaju układem wysp. Z Kornati związana jest ciekawa legenda, która mówi, że po stworzeniu świata Bóg rzucił przez ramię kamienie, a te ułożyły się w archipelag, tworząc jedyne takie miejsce na ziemi. Doliczono się w sumie około 150 wysp, które swoją ilością i niepowtarzalnością przyciągają miłośników fantazyjnych krajobrazów. W trakcie zwiedzania można ulec złudzeniu, że znalazło się w jakimś labiryncie wody i wysp, z którego nie ma ucieczki, co jedynie podnosi turystyczną adrenalinę. Wyspy przekształcono w park narodowy, a ochroną objęto także przybrzeżny pas wody, przez co odwiedzający ten zakątek turyści muszą liczyć się z pewnymi drobnymi zakazami dotyczącymi nurkowania i żeglugi. Północne brzegi są łatwo dostępne i łagodne, a południową część tworzą wysokie klify najlepiej widoczne z poziomu wody. Całość urozmaica bogata, morska flora i fauna, czyniąc Kornati miejscem niezwykle dzikim i zapierającym dech w piersiach. Turyści mogą leniwie wypoczywać nad przepięknymi zatoczkami, a pobyt umilają dodatkowo kulinarne przysmaki serwowane prosto z prowizorycznych restauracyjek budowanych specjalnie na sezon letni. Na Kornati można dostać się jedynie drogą morską, a turyści, którzy dysponują własnym sprzętem pływającym mogą zatrzymać się w licznych marinach oraz kilkunastu mniejszych przystaniach żeglarskich. Dla wczasowiczów, którzy nie mają swoich łodzi, organizowane są jednodniowe wycieczki po archipelagu, niemniej jeżeli ktoś dysponuje patentem żeglarskim może wypożyczyć łódkę w wielu portach rozmieszczonych między Zadarem i Szybenikiem. Ciekawą przygodą może okazać się nocleg w tzw. Domkach Robinsona, przygotowanych specjalnie dla turystów, którzy poszukują ciekawych przeżyć i nie straszne im spartańskie warunki.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Najlepszym momentem na wyjazd na wyspę Rab są miesiące od czerwca do września. W lecie występują tam najwyższe temperatury i najwięcej słońca. Sprzyja to plażowaniu i kąpaniu się w Adriatyku. Do tej części Chorwacji warto także wybrać się w maju lub w październiku – to propozycja dla osób, którym nie przeszkadzają nieco niższe temperatury i które chcą mieć gwarancje niczym niezmąconego spokoju.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Wyspa Rab – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chorwacji

      Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
      Tel.: +3851 4899444
      www.zagrzeb.polemb.net

      FAQ

      Jakie plaże są na Rab?
      Z portu w Rabie kursują wodne taksówki, które zabiorą spragnionych kąpieli na wybrane plaże, jest to sensowne udogodnienie, ponieważ każdy może wybrać sobie typ plaży nad jaką chce wypoczywać, w zależności od tego czy ma być żwirowa czy piaszczysta. Barbat słynie z piaszczystych plaż, pełno kąpielowych zatoczek z piaszczystymi plażami jest w okolicach Komporu, a za idealne miejsce do zażywania kąpieli słonecznych i wodnych uchodzi Suha Punta ze żwirowymi plażami i Lopar z piaszczystą półtorakilometrową „rajską” plażą. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Chorwacji?
      Bez przeszkód można przywieźć każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem. Łodzie i jachty na własny użytek można przetransportować za okazaniem dowodu własności. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: 200 szt. papierosów, 50 cygar albo 250 g tytoniu, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, oraz 1 kg kawy lub herbaty na osobę.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chorwacji?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, które w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

      Zobacz polecane oferty w Chorwacji

      • Wyspa Hvar
      • Wyspa Krk
      • Wyspa Pag
      • Wyspa Korcula
      • Wyspa Rab
      • Wyspa Brac
      • Dalmacja Północna
      • Dalmacja Południowa
      • Istria
      • Kvarner
      • Wyc. Objazdowe
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki