Wyspa Rab to miejsce, gdzie poczuć można niczym niezakłóconą atmosferę Chorwacji, jak chociażby w rybackiej wiosce Kampor – z niepowtarzalnym klimatem i przepiękną piaszczystą plażą. To również wyjątkowo zdrowe powietrze pełne jodu, słoneczna wyspa z 2500 godzin słońca w roku, ongiś siedziba rzymskich elit którzy ze względu na urok wyspy i zdrowotne właściwości tutejszego powietrza stawiali tutaj swoje okazałe wille. Niezapomniana przeprawa promem, która to de facto stanowi jedyną możliwość na dotarcie na wyspę. Kręte górskie drogi i karkołomne zakręty przyprawią o drżenie kolan - ale widoki na pewno to zrekompensują. Po wyczerpującym dniu gwarantowany raj dla podniebienia kosztując autentycznej, lokalnej kuchni w miejscowości Babat. Niczego więcej nie potrzeba na niezapomniane wakacje – wystarczy chorwacki Rab.


Sielankowe zatoczki z piaszczystymi plażami, śródziemnomorski klimat i zabytki kultury wzbogacające "zieloną wyspę".


Informacje ogólne

Kampor – w sympatycznym kurorcie turyści znajdą trochę więcej wytchnienia niż w Rab, gdyż wspaniałe warunki do wypoczynku zapewnia położenie między dwoma prześlicznymi zatokami: św. Eufemii i Kampor. Po półwyspie o tej samej nazwie można odbywać długie spacery i podziwiać piękny park, a na turystów preferujących aktywniejszy wypoczynek czekają rowerowe ścieżki prowadzące do uroczych zakątków. W okolicy pełno jest kąpielowych zatoczek nadających się do uprawiania snorkelingu, a w sympatycznych hotelach pojawiają się najczęściej turyści ceniący sobie ciszę i spokój. Najsłynniejszym miejscem do nurkowania jest Punta Kalifronata z interesującymi gatunkami barwnych rybek, natomiast Medova Buza uchodzi za najlepsze miejsce do pływania w masce z rurką, gdzie dostępne podwodne groty z ciekawymi gatunkami roślinnymi gwarantują niezapomniane przeżycia wzrokowe. Osoby posiadające uprawnienia do nurkowania mogą też podziwiać leżące w tej okolicy wraki statków.

Suha Punta – do znanego kurortu położonego na południowym brzegu półwyspu Kalifront ściągają najczęściej turyści poszukujący żwirowych plaż i skalistych zatoczek nadających się do nurkowania. Skorzystać można tam z przyjemnej bazy noclegowej i lokali gastronomicznych z bogatymi tradycjami kulinarnymi.

Lopar – wspaniały kurort, goszczący w folderach reklamujących region dzięki wielu przepięknym zatoczkom oraz  rzadkim w Chorwacji piaszczystym plażom. Najbardziej rozpoznawalnym odcinkiem jest „rajska plaża” z dobrą infrastrukturą i wypożyczalniami sprzętów wodnych. Już samo dotarcie do miejscowości jest nie lada atrakcją turystyczną, za sprawą pięknej krajobrazowo drogi, z której rozpościerają się romantyczne widoki na bezkres błękitnego morza.

Kuchnia

Po tak sytych posiłkach wskazane są doskonałe chorwackie wina, najbardziej znane szczepy dla win czerwonych to merlot, teran i plavac, a dla białych malvazija, grk, posip i parc. Split ma swój lokalny specjał o nazwie Prosec. Browarnictwo jest w Chorwacji równie popularne, każdy piwosz na pewno będzie zachwycał się browarem Karlovacka czy Ozujska. Amatorzy mocniejszych trunków będą z pewnością rozglądać się za wódką rakiją, cenioną slivovicą oraz wiśniowym likierem maraschino. Warto zaznaczyć, że większość chorwackich rodzin sama wyrabia trunki na własne potrzeby i czasami warto na własną rękę dotrzeć do takich wspaniałości.

Dalmacja ma oryginalną i innowacyjną kuchnię. Spełnia między innymi wymagania dietetyków, co jest jej zaletą. Ryby są podawane z warzywami, po wcześniejszym gotowaniu lub pieczeniu na grillu. Takie potrawy doprawia się oliwą z oliwek oraz lokalnymi ziołami.

Wina i oliwa to produkty znane, cenione już w czasach antycznych. Wśród najsławniejszych dalmatyńskich win można wymienić Dingac i Postup, pochodzące z Półwyspu Peljesac, Grk z Korculi, a także Marastinę z Lastova. Za półsłodkie wino deserowe uchodzi Prosek, natomiast chwali się także brandy produkowane na bazie winogron lub ziół. Z Dalmacji pochodzi najbardziej znana odmiana chorwackiego wina – Plavac Mali.

Kuchnia wysp ma swój odrębny sposób przyrządzania. Taki specyfik jak vitalac zjemy tylko na wyspach Hvar, Brac czy Korculi. Są to podroby jagnięce zapiekane w jelitach, coś na wzór polskiej kaszanki.

Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Charakterystycznym elementem nie tylko w kulturze chorwackiej, ale przede wszystkim w ubiorze jest krawat. Już w XVII wieku wymyślono tę niezbędną eleganckiemu mężczyźnie część stroju. Legenda głosi, że początkowo był to dar od żon i narzeczonych żołnierzy, noszony jako pamiątka i dowód wierności wobec ukochanej. Podczas wojny trzydziestoletniej Francuzi przejęli ten element stroju i tzw. cravatte, stał się modnym dodatkiem do ubrań.

Na plażach nie ma jakichś większych rygorów. Opalanie się toples nie jest zabronione, a na w niektórych miejscach nawet można natrafić na nudystów. Pod tym względem Chorwacja jest swobodnym krajem.

W Chorwacji ok. 90 % społeczeństwa to katolicy, a Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt, którego elementem jest tzw. przyjmowanie trzech wielkich pni, które symbolizują Trójcę Świętą, a przynosi się je w wigilijny wieczór do domu i stawia na palenisku i później tym właśnie pniom przynosi się jedzenie ze stołu oraz wino. Chorwaci wierzą, że ogień z tych pni przyniesie dobro wszystkim domownikom. Pozostałe elementy tego obrządku to wykonywanie żłóbka oraz palenie świec.

Aktywność

Chorwacja jest rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przejrzysta woda i sprzyjające temperatury to podstawowe zalety Adriatyku, z których najbardziej zadowolone są osoby miłujące nurkowanie. W podwodnych eskapadach nie zabraknie wraków pochodzących z okresu II wojny światowej lub fenickiej inwazji, a także jaskiń i podwodnych grot. Nurkowanie wymaga uprawnień i licencji, więc warto pomyśleć wcześniej o odpowiednich dokumentach, niemniej w wielu szkółkach nurkowania takie pozwolenia nie są potrzebne. Nie brakuje również miejsc do uprawiania windsurfingu. Wybrzeże Adriatyku w Chorwacji, a szczególnie na wyspach doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa i pozostałych sportów wodnych. Przy plażach pełno jest wypożyczalni sprzętów wodnych, takich jak skutery czy łodzie motorowe, kajaki, rowery wodne, żaglówkę można wynająć w każdym porcie.

Wyspa Rab uchodzi za raj dla płetwonurków. Zachodni kraniec półwyspu Kampor to miejsce, w którym można oglądać pod wodą niespotykane gatunki ryb, natomiast jaskinia Medova Buza doskonale nadaje się do pływania w masce z rurką. Dostępne podwodne groty, do których można dostać się przez 3 metrowy tunel gwarantują niezapomniane przeżycie, a bogactwo świata ożywionego tworzy unikatowe warunki środowiskowe, które można podziwiać w tym zakątku.

Wycieczki fakultatywne

Porec – czas spędzony w tym letnisku z pewnością będzie udany dzięki bogatej infrastrukturze turystycznej, licznym zabytkom kulturalno-historycznym oraz przepięknym widokom podkreślonym bujną roślinnością. W mieście władzę sprawowali Rzymianie, którzy wprowadzili charakterystyczny, prostopadły układ ulic. Na dwóch głównych arteriach Documanus i Cardo zawsze można spotkać najwięcej turystów, gdyż uchodzą za trakty handlowe z licznymi butikami i sklepami oferującymi najlepsze pamiątki. Wzdłuż wybrzeża, za miastem, ciągną się liczne hotele i ośrodki turystyczne, do których przyporządkowane są wspaniałe miejsca kąpielowe. Turyści, którzy chcą odwiedzić miasto przed typowym sezonem letnim, będą mogli trafić na święto (28 kwiecień – 1 maj), podczas którego organizowane są liczne zawody sportowe. Również bardzo bogaty jest program kulturalny, a na spektaklach poświęconych historii miasta i jego patronowi można dowiedzieć się o miejscowości czegoś więcej. Znany jest także Festiwal Filmowy Charming, będący atrakcją dla miłośników takiej formy sztuki. Wielu turystów ściąga tutaj specjalnie po to, żeby zobaczyć bazylikę Eufrazjana wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawe są także okolice z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, natomiast do położonych za miastem jaskiń Beredine często brakuje biletów.

Wyspa Pag – najbardziej wysunięta na północ dalmatyńska wyspa z racji swoich potężnych rozmiarów jest również jedną z największych i dzięki nieograniczonym miejscom noclegowym, przyciąga każdego lata spragnionych wypoczynku turystów. Linia brzegowa jest niezwykle poszarpana, przez co znajduje się tam wiele malowniczych miejsc widokowych i przepiękne zatoki nadające się do uprawiania snorkelingu. Dodatkowo wspaniały, miejscami skalisty, prawie księżycowy krajobraz przyciąga malarzy i fotografików z całego świata oraz ujmuje miłośników unikalnych krajobrazów. Takie widoki są zasługą wiatru zwanego „paska bura” który dominuje w niektórych częściach wyspy. W innych miejscach natomiast, które są od tego wiatru osłonięte, uprawia się winorośl i wypasa owce. Historia wyspy jest taka sama jak na całym wybrzeżu dalmatyńskim. Początkowo rządzili na niej Ilirowie, później skolonizowali Rzymianie, choć w międzyczasie pojawili się także Słowianie. Po panowaniu weneckim nastała epoka rządów austriackich, a wyspa po II wojnie światowej trafiła do Jugosławii. Atutem Pag jest połączenie ze stałym lądem imponującym mostem przerzuconym nad cieśniną Ljubac, dzięki czemu nie trzeba korzystać z przeprawy promowej. Koniecznie trzeba zobaczyć miasteczko Pag, zbudowane zgodnie z planami starożytnych miast, zatokę Pag z piaszczysto-żwirowymi plażami oraz kurort Novalja uchodzący za chorwacką Ibizę przyciągającą najlepszych didżejów miksujących na rozgrzanych plażach bałkańskie rytmy.

Wyspa Losinj – najbardziej wysunięta na południe wyspa regionu Kvarner sąsiaduje z Cres i jest doskonałym celem jednodniowej wyprawy. Atutem Losinj jest bogato rozwinięta linia brzegowa oraz liczne zatoczki kąpielowe, które najbardziej przyciągają niestrudzonych turystów. Ciekawą opcją jest także podróż promem z Mali Losinj na pełne uroku i dziewiczej przyrody okoliczne wysepki Vele Srakane, Unije, Ilovik i Susak. Ta ostatnia uchodzi za jedyną piaszczystą wyspę Adriatyku, co daje wyjątkowy komfort plażowania. Każda z nich ma swój niepowtarzalny wyspiarski klimat, a w pięknych okolicznościach przyrody można znaleźć wymarzony spokój i stroniące od ludzi miejsca. W miejscowości Mali Losinj starówka rozpościera się malowniczo nad pięknie położoną zatoką, a splendoru dodają jej piękne pensjonaty i luksusowe wille przyciągające głównie turystów pragnących wypoczywać na wspaniałych plażach sąsiadujących z malowniczymi zatoczkami. Sama wyspa jest także doskonałym terenem spacerowym oraz oferuje rowerzystom świetnie przygotowane trasy. Ciekawie prezentuje się też kurort Veli Losinj, położony nad dwoma uroczymi zatoczkami. Do centrum prowadzą malownicze uliczki, przy których stoją interesujące wille marynarzy otoczone bujną roślinnością zaprojektowaną we wspaniałe ogrody. Miłośnicy wspinaczki górskiej mogą zajrzeć w okolice Nerezine, gdzie zaczynają się wymagające kondycji szlaki na najważniejsze szczyty wyspy: Televrina i Sveti Nikola, a niezapomnianych wrażeń dostarczy również obejrzenie okolicznej jaskini św. Gaudencjusza, w której tenże święty pomieszkiwał przed wiekami.

Wyspa Krk – będąc na Wyspie Krk warto zwiedzić miasto o tej samej nazwie z niezwykle bogatą historią oraz urokiem krętych uliczek usłanych kawiarenkami i restauracjami sprzyjającymi spacerowaniu. Miasto święciło triumfy w czasach rzymskich, zostały po tym okresie wspaniałe fortyfikacje, które do dziś można podziwiać. Obecnie Krk jest popularnym kurortem, w którym wybudowano ekskluzywne hotele, kempingi oraz kwatery prywatne. Starówka charakteryzuje się dziwaczną dzwonnicą oraz ryneczkiem Vela placa, gdzie umiejscowiona jest czworokątna wieża z zegarem. Najważniejsze zabytki skupiają się przy placu Trgu sv. Kviryna i należy do nich między innymi Katedra Wniebowzięcia NMP, w której wcześniej mieściły się rzymskie łaźnie, kościół św. Kwiryna oraz zamek Frankopanów. Warto pamiętać o tym, że szczególnie latem organizowane są przy zamkowych murach liczne przedstawienia teatralne, a turyści zainteresowani sztuką mogą dodatkowo zajrzeć do galerii Decumanus, Fortis i Leut. W okolicy nie brakuje piaszczystych zatoczek z dostępem do błękitno-lazurowego morza, w których można wypoczywać po trudach zwiedzania. Wyspa łączy się ze stałym lądem mostem i ma połączenia promowe z Rijeką oraz okolicznymi wyspami.

Wyspa Dugi – najdalej wysunięta w morze wyspa wchodząca w skład potrójnego pierścienia wysp położonego na zachód od Zadaru. Charakterystycznym elementem krajobrazu są tam wapienne wzgórza z wydrążonymi w skałach jaskiniami. Wyspa ma bogatą historię, gdyż mieszkali na niej Ilirowie i Rzymianie, którzy pozostawili po sobie wiele śladów. Dugi cieszy się także popularnością ze względu na wspaniałą, bujną przyrodę, ciszę i piękne widoki. Można tam popływać w malowniczych zatoczkach i ponurkować na urozmaiconym wybrzeżu. Za najbardziej znaną zatokę uchodzi Telascica, która objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody i to właśnie tam przyjeżdża najwięcej turystów spragnionych wypoczynku na łonie dzikiej przyrody. Z tajemniczej zatoki wyłaniają się małe wysepki tworząc tym samym niepowtarzalny, bajkowy klimat umiłowany przez amatorów fotografii. Popularnością odwiedzających wyspę cieszy się również jezioro Mir, które połączone jest z morzem podziemnymi kanałami, przez co woda w nim jest słona. Turyści, którzy nie mają lęku wysokości mogą śmiało udać się w pobliże wysokiego na 166 metrów klifu, by podziwiać widoki na długo pozostające we wspomnieniach. Warto też zajrzeć do miejscowości Sali, w której 15 sierpnia rozpoczyna się festiwal Salijskie Uzance, a bogaty program oferuje na przykład wyścigi na osłach, procesję ze świecami, tańce oraz koncert „oślej muzyki” wykonywany przez wyspiarzy na krowich rogach. Na wyspie znajduje się również piękna i zabytkowa latarnia morska, w której okolicach spragnieni słońca turyści znajdą wytchnienie na przepięknych plażach. Dugi ma połączenie promowe między innymi z Zadarem i Rijeką.

Wyspa Murter – na turystach odwiedzających wyspę wrażenie robi przede wszystkim niezwykle urozmaicona linia brzegowa. Jest to idealne miejsce na spędzenie nawet całego urlopu lub jednodniową wycieczkę. Wyspę pokrywają zielone tereny oraz bujna roślinność, a wspaniałe mariny od lat przyciągają żeglarzy przypływających w ten region z różnych stron świata. Murter stanowi także doskonałą bazę wypadową dla turystów zwiedzających wspaniały Park Narodowy Kornati – niezwykły archipelag blisko 150 wysp położonych w bliskiej odległości. Wyspa Murter leży w odległości około 30 km na północny zachód od Szybeniku, a wielką dogodnością dla turystów jest most zwodzony łączący wyspę ze stałym lądem, przecinający Murterski kanal w miejscowości Tisno. Wyspę zamieszkiwali przed wiekami Ilirowie, a Rzymianie założyli w pobliżu obecnej Betiny osadę zwaną Colentum. Mieszkańcy uważają, że obecna nazwa wyspy nawiązuje do kamiennej prasy używanej przy tłoczeniu oliwy. Dzięki historycznym pamiątkom turyści zainteresowani przeszłością wyspy z pewnością nie będą mieli czasu na nudę. Wyspa zaskakuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną oraz licznymi miejscami, w których można oddać się błogiemu wypoczynkowi. Największymi kurortami na wyspie są: Murter z pięknymi plażami i dużym portem, Betina z urokliwą starówką oraz Tisno ze wspaniałą promenadą i świetnymi lokalami gastronomicznymi.

Kornati – archipelag znany na całym świecie dzięki cudownym krajobrazom, zadziwia swoim pięknem oraz jedynym w swoim rodzaju układem wysp. Z Kornati związana jest ciekawa legenda, która mówi, że po stworzeniu świata Bóg rzucił przez ramię kamienie, a te ułożyły się w archipelag, tworząc jedyne takie miejsce na ziemi. Doliczono się w sumie około 150 wysp, które swoją ilością i niepowtarzalnością przyciągają miłośników fantazyjnych krajobrazów. W trakcie zwiedzania można ulec złudzeniu, że znalazło się w jakimś labiryncie wody i wysp, z którego nie ma ucieczki, co jedynie podnosi turystyczną adrenalinę. Wyspy przekształcono w park narodowy, a ochroną objęto także przybrzeżny pas wody, przez co odwiedzający ten zakątek turyści muszą liczyć się z pewnymi drobnymi zakazami dotyczącymi nurkowania i żeglugi. Północne brzegi są łatwo dostępne i łagodne, a południową część tworzą wysokie klify najlepiej widoczne z poziomu wody. Całość urozmaica bogata, morska flora i fauna, czyniąc Kornati miejscem niezwykle dzikim i zapierającym dech w piersiach. Turyści mogą leniwie wypoczywać nad przepięknymi zatoczkami, a pobyt umilają dodatkowo kulinarne przysmaki serwowane prosto z prowizorycznych restauracyjek budowanych specjalnie na sezon letni. Na Kornati można dostać się jedynie drogą morską, a turyści, którzy dysponują własnym sprzętem pływającym mogą zatrzymać się w licznych marinach oraz kilkunastu mniejszych przystaniach żeglarskich. Dla wczasowiczów, którzy nie mają swoich łodzi, organizowane są jednodniowe wycieczki po archipelagu, niemniej jeżeli ktoś dysponuje patentem żeglarskim może wypożyczyć łódkę w wielu portach rozmieszczonych między Zadarem i Szybenikiem. Ciekawą przygodą może okazać się nocleg w tzw. Domkach Robinsona, przygotowanych specjalnie dla turystów, którzy poszukują ciekawych przeżyć i nie straszne im spartańskie warunki.

Informacje konsularne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chorwacji

Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
Tel.: +3851 4899444
www.zagrzeb.polemb.net

FAQ

Jakie plaże są na Rab?
Z portu w Rabie kursują wodne taksówki, które zabiorą spragnionych kąpieli na wybrane plaże, jest to sensowne udogodnienie, ponieważ każdy może wybrać sobie typ plaży nad jaką chce wypoczywać, w zależności od tego czy ma być żwirowa czy piaszczysta. Barbat słynie z piaszczystych plaż, pełno kąpielowych zatoczek z piaszczystymi plażami jest w okolicach Komporu, a za idealne miejsce do zażywania kąpieli słonecznych i wodnych uchodzi Suha Punta ze żwirowymi plażami i Lopar z piaszczystą półtorakilometrową „rajską” plażą.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Chorwacji?
Bez przeszkód można przywieźć każdą rzecz osobistego użytku oraz związaną z turystycznym pobytem. Łodzie i jachty na własny użytek można przetransportować za okazaniem dowodu własności. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: 200 szt. papierosów, 50 cygar albo 250 g tytoniu, do 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22%, oraz 1 kg kawy lub herbaty na osobę.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Chorwacji?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, które w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Zobacz również inne regiony

Wyspa Solta
cena od Sprawdź oferty
 • rzymskie pozostałości w zatoce Banje
 • najstarsza miejscowości Grohote z freskami św. Szczepana
 • Przeciąganie Mrduji
 • koncerty i rybackie festyny w Nečujamie
 • niepowtarzalne krajobrazy
Wyspa Kornati
cena od Sprawdź oferty
 • wykopaliska archeologiczne i znaleziska z epoki iliryjskiej
 • Rzymskie pozostałości architektoniczne
 • XVI
 • wieczny kościół na wyspie Jadra
 • Park Telasića
 • niesamowita przyroda i krajobrazy
Wyspa Cres
cena od 624Sprawdź oferty
 • Stant Tropez Cresu, czyli najlepsze plaże Valun
 • antyczne Beli
 • jezioro Vransko: prawdziwy fenomen przyrody
 • Plava Grota: jaskinia dostępna tylko z morza
 • wyprawa na bezludne wyspy wokół Cresu
Wyspa Hvar
cena od 2014Sprawdź oferty
 • tradycja wyrobu koronek z nici z agawy
 • największa w Europie plaża dla naturystów(Wyspy Piekielne)
 • pełne unikalnych zabytków
 • malowniczy port rybacki
 • w Top 10 wymarzonych wysp wg Traveller
Kvarner
cena od 3043Sprawdź oferty
 • przepiękne miasto Senj i twierdza Nehaj
 • Opatija czyli Perła Kvarneru
 • wycieczki na Krk, Rab, Pag
 • bogata oferta sportowa i rekreacyjna
 • mnóstwo plaż do wyboru
Wyspa Pag
cena od 1238Sprawdź oferty
 • legendarne imprezy na Zrće
 • lokalna jagnęcina i ciasteczka baškotine
 • 27 km piaszczystych plaż
 • księżycowy krajobraz
 • raj dla nurków w pobliżu Caski