• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Jeseniki

      Czechy to ogrom możliwości zwiedzania, ciekawego spędzania wolnego czasu oraz aktywnej formy wypoczynku. To kraj, który przyciąga urokiem miast i miasteczek oraz zachwycającą naturą. Warto odwiedzić wyjątkową stolicę jaką jest Praga i odkryć całą masę zabytków historycznych. Na terenie kraju znajdziemy piękne przyrodniczo tereny w tym m.in. trzy parki narodowe. Niezwykle malownicze Morawy zwane „Słowiańską Toskanią”, skalne miasta oraz tajemnicze jaskinie czekają na turystów szukających atrakcji. Słynne uzdrowiska z gorącymi źródłami o właściwościach leczniczych zapraszają do siebie kuracjuszy. Czechy oferują bardzo wiele, a są tak niedaleko, warto więc poznać bliżej kraj naszych południowych sąsiadów.

      Jeseniki - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Jeseniki
      Informacje o Jeseniki
      Stolica Praga
      Język czeski
      Waluta korona czeska
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Praga / czeski

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 230 V230 V; 50 Hz typ C, typ E

      Pieniądze

      Waluta
      korona czeska, 1 CZK = 0.1712PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-19

      Napiwki
      Zwyczajowo w lepszych restauracjach zostawia się napiwki w wysokości 5–10% usługi lub zaokrągla się zapłatę do pełnej kwoty.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Opłata jest uzależniona od standardu hotelu i miejscowości, jest to około 15-18 KCZ za dobę. Z podatku turystycznego są zwolnione osoby poniżej 18 roku życia.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      W większych miastach działa bardzo sprawny system transportu publicznego.

      Wynajem samochodów
      W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy.
      Podróżujący do Pragi samochodem powinni pamiętać o płatnej strefie parkowania w Śródmieściu. Miejsca zostały podzielona na 3 kolory: pomarańczowy, zielony i niebieski. Należy pamiętać, że kolor niebieski jest zarezerwowany dla mieszkańców i parkowanie w tym miejscu może skutkować mandatem i unieruchomieniem samochodu lub odholowaniem.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      W większości miast i rejonów turystycznych Czech bez problemu wymienimy pieniądze, zapłacimy kartą czy wypłacimy gotówkę z bankomatu. Wymiana złotego w Czechach nie powinna stanowić problemu. Należy pamiętać, że przy wymianie może zostać naliczona dodatkowa opłata w wysokości 28%. Informacje na ten temat powinna znajdować się w kantorach na tablicy wymiany walut.
      W Pradze można skorzystać z karty Prague City Pass oraz Prague Card, które umożliwiają dostęp do wielu atrakcji, zwiedzania i komunikacji miejskiej.
      W Republice Czeskiej obowiązuje opłata za wizytę na oddziałach pogotowia ratunkowego. Ratownictwo górskie w Republice Czeskiej działa odpłatnie. Zaleca się zakupienie ubezpieczenia obejmującego ewentualne urazy.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Jeseniki - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Nieprzebrana ilość szlaków o różnym stopniu trudności rozrzucona po Jesenikach gwarantuje uniwersalny areał turystyczno-sportowo-rekreacyjny przez cały rok. Najpopularniejsza jest turystyka piesza, gdyż Jeseniki dosłownie oplecione są siecią szlaków turystycznych, doskonale nadających się na krótkie wędrówki i długie wyprawy z noclegami w schroniskach. Najciekawszym szczytem jest łatwo rozpoznawalny Pradziad, a najlepszym miejscem na start Cervenohorske sedlo, gdzie można wjechać samochodem. Początki szlaków można znaleźć we wszystkich miasteczkach turystycznych, niemniej wcześniej warto zatrzymać się w jakimś biurze turystycznym i nabyć odpowiednią mapę. Trasy rowerowe to obowiązkowy punkt regionu. Chociaż wiele z nich wymaga dobrej kondycji i doświadczenia (np.: najwyższe partie Jeseników, Cerna Voda i Góry Rychlebskie), coś dla siebie znajdą również cykliści-amatorzy (Nizky Jesenik między Opavą a Bruntalem). Można tam również znaleźć ścieżki edukacyjne (Bila Opava, Svagrov, Rejviz), a na miłośników sportów wodnych czekają dwa sztuczne akweny: Slezska Harta i Kruzberk oraz kilka meandrujących rzek nadających się na spływy. Z kolei w zimie pożądane przez narciarzy i snowboardzistów są okolice Pradziada, Ramzowa, Klepacov, Kouty nad Desnou, Mala-Moravka-Karlovi, Cervenohorske Sedlo, Skiareał Miroslav, Skipark Filipovice i Ski Petrzików. Można tam znaleźć wysokiej jakości trasy zjazdowe, uporządkowane szlaki dla narciarzy biegowych (najciekawsze w regionie Rejviz) i mnóstwo zimowych rozrywek. Po wyczerpujących dniach warto udać się na zabiegi balneologiczne chociażby do takich uzdrowisk jak Bludov czy Karlova Studanka.

      Warto zobaczyć

      Jesenik – wakacyjna stolica regionu z pierwotną nazwą Frywaldów, leżąca na pograniczu Wysokiego Jesionika i Gór Złotych. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1267, kiedy poszukiwacze górniczych rud metali kolonizowali północne rubieże przyszłej Korony Czeskiej. W przeszłości działało tam biskupstwo Księstwa Nyskiego, rozwinęły się uzdrowiska i sanatoria, a pierwsze połączenie kolejowe do Głuchołaz wybudowano w 1888 r. Dawny Frywaldów niechlubnie zasłynął w historii jako miejsce procesów czarownic. Jedną z pierwszych ofiar spalonych na stosie w 1622 r. była żona jesenickiego pasterza, oskarżona przez męża o uprawianie czarów. Obecnie ta niewielka miejscowość znana jest z dobrze rozwiniętej bazy noclegowej, dużej liczby pensjonatów i kwater prywatnych oraz kilku sezonowych wydarzeń kulturalnych. Na turystyczną uwagę zasługuje całkiem spory rynek z kilkoma restauracyjkami na wolnym powietrzu i renesansowym ratuszem, kościół Wniebowzięcia NMP i zabytkowy Gród Wodny przebudowany na zamek, w którym obecnie mieści się muzeum miasta. Turyści wypoczywający w Jeseniku korzystają z dobrodziejstw pobliskich zabytkowych łaźni (Lazne Jesenik), znanych na świecie dzięki ich założycielowi i wynalazcy prysznica, Wincentemu Priessnitzowi. Wyleczyć można między innymi choroby krwi i zaburzenia neuropsychiczne. Łącznie działa tam kilkadziesiąt źródeł z budowlami łaźniowymi i przyciągającym uwagę głównym budynkiem leczniczym wzniesionym w 1910 r. Okolica miasteczka doskonale nadaje się do uprawiania sportów letnich i zimowych oraz wszelkich form turystyki. Skutki zmęczenia można łagodzić nie tylko w łaźniach, ale także kilku restauracjach i barach.

      Jaskinie koło Jesenika – kuracje w Laznach Jesenik można przerwać wycieczką do dwóch interesujących grot. Jaskyne Na Spicaku służyła w czasach prześladowań religijnych „Braciom Czeskim” jako miejsce schronienia i odprawiania nabożeństw, natomiast Jaskyne Na Pomezi słynie z kolorowych form naciekowych o finezyjnych kształtach. Szczególnie zainteresować mogą miejsca o poetyckich nazwach: Sala Pod Wierzbą Płaczącą, Korytarz Rzymskich Łaźni czy Sala Lodowa.

      Karlova Studanka – miejscowość uzdrowiskowa z XIX-wiecznymi, drewnianymi budynkami i tradycjami zdrojowymi sięgającymi XVIII wieku. Nazwa pochodzi od habsburskiego hetmana Karola, który pokonał Napoleona pod Aspern w 1809 r. Wyjątkowo czyste powietrze i źródła żelazistych wód mineralnych sprawiają, że będą się tam najlepiej czuli turyści pragnący podreperować swoje zdrowie, chociaż kurort jest również doskonała bazą wypadową na Pradziad. Warto pokusić się także o wycieczkę ścieżką dydaktyczną w okolice wodospadów na rzece Bila Opava. W pobliżu znajduje się również ośrodek narciarski Ovcarna z kilkoma trasami zjazdowymi. Po turystycznych zmaganiach wypoczynek zapewniają chociażby jaskinie solne i kąpiele węglanowe oferowane przez poszczególne domy zdrojowe i hotele.

      Velke Losiny – dobre miejsce startowe do wypraw górskich i sprawdzona baza noclegowa z długą historią. Pierwsza parafia istniała tam w XIV wieku, a interesujący turystów zamek wzniesiono w XVI stuleciu. Rezydowała w nim rodzina von Zerotin słynąca z wprowadzenia w życie lokalnej inkwizycji prowadzącej do kilkunastu procesów rzekomych czarownic. Sam zamek zbudowany na planie litery „U” wyróżnia się Salą Rycerską wraz z kolekcją broni oraz ciekawymi zdobieniami sgraffitowymi charakterystycznymi dla architektury w Czechach. Ciekawe jest także otoczenie posiadłości w postaci parku nad dopływem Desny, gdzie złapać można oddech podczas spaceru wśród bujnej roślinności. Zwiedzić warto również zabytkową papiernię wraz z Muzeum Papiernictwa oraz renesansowy kościół św. Jana Chrzciciela, w którym znajduje się grób Zerotinów. Dla turystów ważna jest część uzdrowiskowa zaczynająca się tuż przy centrum. W rozległym parku i zabudowaniach zdrojowych można nie tylko leczyć schorzenia ciała i ducha, ale również skorzystać z bazy rekreacyjnej, basenów i wypożyczalni sprzętów turystycznych.

      Stare Mesto – ośrodek turystyczny położony najbliżej Kralickiego Śnieżnika i Gór Rychelbskich. Turyści zatrzymują się tam przeważnie przed wyjściem w góry, niemniej przy okazji można zobaczyć renesansowy kościół św. Anny i barokowy ratusz.

      Zapora wodna Slezska Harta – najlepszy teren rekreacyjne w tej części regionu. Zbiornik wodny na rzece Moravicy nie tylko zapewnia ochronę przeciwpowodziową, ale również służy do hodowli ryb, nadaje się do wędkowania i uprawiania sportów wodnych (jachting, kajakarstwo).

      Reszowskie wodospady – w miejscu, gdzie dzikie wody spadają z dużej wysokości do niewielkich oczek wodnych powstały przyrodnicze cele wycieczek. Kanion rzeki Huntavy zaskakuje kilkoma wodospadami, do których doprowadzono szlaki wędrowne.

      Bruntal – ładne miasto z bogatą historią i dużym potencjałem turystycznym. Podstawą rozwoju od XIII wieku było wydobycie złota i srebra, aczkolwiek w późniejszych stuleciach mieszkańcy zajmowali się głównie tkactwem i rzemiosłem. Swoje losy osada związała z zakonem krzyżackim zaraz po tym, jak po bitwie pod Białą Górą w 1621 r., król Ferdynand II sprzedał miasto swojemu bratu Karolowi, zakonnemu mistrzowi. Niemcy przebywali w Bruntalu aż do wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną w roku 1945. Wzrok turystów spacerujących po rynku przyciąga barokowy ratusz oraz kolumna morowa zbudowana w XVIII w. w podzięce za ocalenie mieszkańców przed epidemią. Zwiedzić tam również można kilka świątyń i przede wszystkim zamek z początkami sięgającymi XV wieku, przejęty na długie lata przez krzyżaków. Budowla zbudowana na planie trójkąta szczyci się przyjemnym dziedzińcem arkadowym, salonem orientalnym, barokową jadalnią, sypialnią i gabinetem wielkich mistrzów zakonnych oraz zbrojownią. Turystycznych historyków sztuki z pewnością zainteresuje galeria obrazów malarzy niemieckich, niderlandzkich i włoskich, a historycznych detektywów Muzeum Regionalne opisujące zawiłe dzieje zamku. Jak każda tego typu posiadłość, również zamek Bruntal dysponuje parkiem, przy którym zachowały się fragmenty murów miejskich i zabytkowe rzeźby przenoszące turystów podczas spaceru nawet w czasy krzyżackich rycerzy.

      Rezerwat Przyrodniczy Reviz – romantyczna kraina głębokich lasów, wśród których skrywają się malownicze jeziorka, będące szczególnie w porannej mgle wymarzonym tematem fotograficznym. Oznakowane drogi prowadzą przez rezerwat również do prastarych torfowisk i zapomnianych wiosek o ludowych tradycjach.

      Rezerwat Wielka Kotlina – najpiękniejszy rezerwat w Jesenikach, pełen stromych skalisk, szeregu strumieni tworzących malownicze wodospady i wielu gatunków unikalnych roślin. Znaleźć tam również można źródła rzeki Moravica i szereg oznakowanych tras prowadzących do punktów widokowych.

      Opava – jedno z ważniejszych miast przy granicy z Polską jest dawną stolicą austriackiego, a później czeskiego Śląska, dlatego przynajmniej w sensie historycznym zasługuje na turystyczną uwagę. Historia jest dosyć długa i sięga 1224 r., w którym prawa miejskie nadał osadzie Przemysł I. W późniejszych wiekach Opava zmierzała ku rządzonym przez Piastów księstwom śląskim, dlatego ma zarówno austriackie, jak i czeskie korzenie. Po „wojnach śląskich” z XVIII w. stała się centrum Śląska Austriackiego i wtedy powstawały najważniejsze budowle. Starówkę tworzą rynki górny i dolny, zwiedzając które można zobaczyć takie budowle jak: klasztor Norbertanów z kościołem św. Ducha, wieżę miejską i wiele zabytkowych kamieniczek. Uwagę zwraca także ratusz na rynku przypominający miniaturową budowlę z Liberca, a ciekawostką jest, że w Opavie założono w roku 1814 pierwsze w Czechach muzeum, mieszczące obecnie ekspozycje dotyczące historycznego Śląska. W centrum znajduje się kilka znakomitych restauracji oferujących „knedliki” i czeskie piwo. Turyści zainteresowani fortyfikacjami powinni dodatkowo udać się do pobliskich Milostovic, gdzie znajduje się twierdza  należąca do przedwojennego systemu obronnego.

      Nachod – „Brama do Gór Orlickich” powstała w XIII wieku, w okresie kolonizacji pogranicza i chociaż rozrosła się do postaci miejskiego grodu, nie odegrała znaczącej roli w historii regionu. Miasto było jedynie świadkiem przemarszu wojsk w czasie równych wojen i areną bitwy pod Nachodem (1866 r.) w czasie wojny austriacko-pruskiej. Generalnie rozwój miasta datuje się na XIX wiek, kiedy doprowadzono tam kolej, rozwinął się przemysł, a mieszkańcy okolic zajęli się turystyką. Zwiedzanie Nachodu przeważnie zaczyna się od rynku, którego ozdobą jest ratusz i kościół św. Wawrzyńca z XIII w. z dwoma wieżami zwanymi Adamem i Ewą. Przy nadmiarze czasu warto zrobić kilka zdjęć kolumnie maryjnej i barokowej rzeźbie Trójcy Najświętszej, a później zajrzeć do Muzeum Narodowego, w którym znajduje się między innymi model nachodskiej kotliny z początku XX wieku. Z brukowanego rynku nie sposób nie dostrzec najważniejszego zabytku w mieście, czyli zamku – masywnej budowli zajmującej pobliskie wzgórze. Zbliżając się do murów od razu można dostrzec charakterystyczny dla czeskiej architektury styl sgraffitowy (technika dekoracyjna malarstwa ściennego) oraz wieżę z arkadową galerią. Gotycka twierdza pochodzi z XIII stulecia i przed laty strzegła szlaku handlowego prowadzącego do Kłodzka. Liczne przebudowy zmieniły co prawda średniowieczny charakter zamku na renesansowy i barokowy, niemniej nienaruszone pozostały komnaty ze sprzętami i dziełami sztuki gromadzonymi przez kolejnych właścicieli. W Nachodzie znajduje się więcej interesujących zabytków, aczkolwiek jedną z atrakcji jest także wznosząca się na południe od miasta góra Dobrosov. Szczyt warto zdobyć chociażby dla smacznego obiadu serwowanego w zabytkowym schronisku i sentymentalnego widoku na odległe pasma Karkonoszy. Miłośnicy fortyfikacji powinni przy okazji zajrzeć do pobliskiej twierdzy należącej do systemu umocnień jeszcze sprzed II wojny światowej – zwiedzanie trwa zaledwie godzinę. Dzięki turystycznym walorom Nachodu, na turystów czeka tam dobra baza noclegowa w postaci kameralnych hoteli i pensjonatów oraz liczne restauracje, w których warto spróbować dobra regionalnego, jakim jest piwo Primator ważone w zabytkowym browarze.

      Nove Mesto nad Metuji – niezwykły urok i wyjątkową atmosferę miasteczko zawdzięcza oddzielonej od nowszych dzielnic starówce, położonej malowniczo nad lesistą doliną rzeki Metuje. W pierwszej kolejności można zwiedzić zamek, z którego rozpościera się panorama okolicy. Budowla z XVI wieku na przestrzeni stuleci była przebudowywana w różnych stylach architektonicznych, dzięki czemu przedstawia obecnie dosyć ciekawą mozaikę. Spacer po chłodnych wnętrzach zabiera turystów przede wszystkim w świat dzieł sztuki, natomiast w zamkowych ogrodach można odnaleźć nie tylko wytchnienie, ale również kanony włoskiego renesansu chociażby w postaci charakterystycznego, zadaszonego mostu. Z zamkowej wieży widać przepiękny renesansowy ryneczek z kolorowymi fasadami domów i arkadami kryjącymi w swoim cieniu kilka przytulnych restauracyjek. Popijając później kawę na centralnym placu warto zwrócić uwagę na mury ratusza ozdobione herbem miasta i zegar słoneczny oraz przyjrzeć się kościołowi Trójcy Świętej z niesymetryczną wieżą. Na koniec wizyty w mieście nie zaszkodzi pstrykną zdjęcia posągowi Bedricha Smatany – czeskiego kompozytora z okresu romantyzmu.

      Zamek Opocno – nad sennym miasteczkiem góruje jedna z największych atrakcji regionu, czyli potężny zamek z dziedzińcem kojarzącym się z włoskimi pałacami. Zachwycić może samo położenie XIV-wiecznej budowli nad zalesioną skarpą opadającą na dno doliny. Także arkady na dziedzińcu mogą stać się okazją do cichej zadumy w cieniu wysokiej dzwonnicy. Trasa zwiedzania prowadzi przez historyczne wnętrza, galerię obrazów i salę z kolekcją azjatyckiej broni (największa zbrojownia tej części Czech). W rezydencji urzędowali dyplomaci, kanclerze i politycy, dla których oazą spokoju był zamkowy park w stylu angielskim, ozdobiony dodatkowo żółtym pałacykiem o barokowym wyglądzie. W sąsiedztwie znajduje się jeszcze kilka innych zabytków pamiętających historią miasta chociażby w postaci kościoła Trójcy Przenajświętszej (XVI w.) i klasztoru Kapucynów z kościołem Narodzenia Pańskiego (XVII w.). Po zwiedzaniu warto udać się do zamkowej winiarni serwującej wyborne wina lub też zatrzymać się na noc w którymś z kameralnych hotelików.

      .

      Ratiborice – turyści pojawiają się w niewielkim miasteczku głównie ze względu na elegancki, różowy budynek pałacu z 1708 r., w którym zgromadzono między innymi eksponaty związane z czeską pisarką Bozeną Nemcovą. Zwiedzanie obejmuje także historyczne wnętrza z wyposażeniem i pałacowy park dający wytchnienie w upalne dni. W pobliżu znajduje się również miejscowość Ceska Skalice, w której początek bierze ścieżka dydaktyczna poprowadzona między innymi przez dolinę Upy, Muzeum Nemcovej, Muzeum Włókiennictwa oraz odrestaurowaną szkołę z wystawą poświęconą okolicznej bitwie austriacko-pruskiej.

      Brandys nad Orlici – nad brzegami Cichej Orlicy wznoszą się ruiny XIII-wiecznego zamku, na które składają się mury, korpus wieży i zamkowe piwnice. Zanim wyruszy się na zwiedzanie magicznego miejsca, warto zapoznać się z legendą o dziewczynie szlacheckiej krwi, którą opętały złe moce. Zakochanego w niej panicza nigdy nie odnaleziono, a białego ducha panny można spotkać tuż przed zmrokiem.

      Jelenia łaźnia – pomiędzy Małą i Wielką Desztną rozciąga się rezerwat przyrody chętnie odwiedzany przez piechurów przemierzających Góry Orlickie. Czeka tam na nich wysoko położone torfowisko z licznymi jeziorkami oraz unikalna flora i fauna.

      Rezerwat Bukacza – jeden z piękniejszych rezerwatów z puszczą bukową i torfowiskami położonymi powyżej 1 tys. m n.p.m. Wędrowcy znajdą tam unikalne rośliny oraz ścieżkę nauczania opowiadającą o tzw. „ogrodzie botanicznym Gór Orlickich”.

      Hradec Kralove – historia Wysoczyzny ściśle związana jest z miastem położonym u zbiegu rzek Orlicy i Łaby, i tam należy szukać najznamienitszych zabytków. Klimat starówki i wąskich uliczek wspomagany jest ciekawym architektonicznie śródmieściem, muzeami, galeriami i wieloma innymi atrakcjami. Hradec Kralove pełni również funkcję najważniejszego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, akademickiego i kulturalnego tej części kraju. Główne miasto Czech Wschodnich zalicza się do najstarszych zespołów miejskich, gdyż ufortyfikowany gród znajdował się w tym miejscu jeszcze przed powstaniem państwa czeskiego w X wieku, przy szlaku przebiegającym z Krakowa do Pragi. W XI stuleciu wybudowano zamek oraz kościół św. Jana Chrzciciela, w mieście przebywali kolejni królowie, a później mieszkały wdowy po zmarłych monarchach i stąd właśnie pochodzi nazwa – Gród Królowych. Wysoka ranga miasta świadczy o obecnym planie urbanistycznym i murach miejskich wzniesionych dla obrony zgromadzonego bogactwa. W czasie „wojen husyckich” (XV w.) Hradec był ważnym ośrodkiem husytyzmu, a „wojna trzydziestoletnia” doprowadziła do znacznych zniszczeń, co z kolei przyczyniło się do renesansowej odbudowy. Niestety najazdy pruskie spowodowane konfliktem między Marią Teresą i królem Fryderykiem II w znacznym stopniu zniszczyły region i negatywnie wpłynęły na rozwój gospodarczy. W XIX wieku rozebrano fortyfikacje i stworzono pierwsze połączenie kolejowe, a na początku XX stulecia, na prawym brzegu Łaby, powstała nowa dzielnica z modernistyczną architekturą. Na starówkę składają się w sumie dwa rynki, przy których ulokowało się kilka ciekawych zabytków. Najważniejszym z nich jest katedra św. Ducha – monumentalna, gotycka budowla z dwiema bliźniaczymi wieżami, zbudowana w XIV wieku z cegły, co jest architektoniczną rzadkością. Warto zaglądnąć do wnętrza ze sklepieniem ozdobionym herbami i pięknym ołtarzem, by poczuć ducha historii drzemiącego w starych murach. W pobliżu świątyni wznosi się Biała Wieża z ogromnym dzwonem, z której widok na starówkę jest godnym polecenia tematem na zdjęcie. Trudy wspinaczki na wieżę można później złagodzić chłodnym napojem wypitym w pobliskim browarze – Mestsky Pivovar. Na rynku znajduje się również ratusz, pałac biskupi i kaplica św. Klemensa. Po spożyciu posiłku w którejś z arkadowych restauracji, można przespacerować się wąskimi uliczkami, w celu zobaczenia wspaniałych kamieniczek z własnymi nazwami i historiami. Przykładowo warto zwrócić uwagę na Dom U Niebieskiej Gwiazdy, Dom U Złotego Lwa, Dom U Czarnego Orła czy Dom U Białego Jednorożca, by przekonać się, że miasto żyje własnym życiem i zwraca na siebie uwagę ciekawą architekturą. Naprzeciwko kościoła jezuickiego z XVII wieku wznosi się Galeria Sztuki Współczesnej uchodząca za najlepiej wyposażoną w kraju i tam można spędzić kilka estetycznych uniesień. A gdy zbytnio doskwiera upał, warto zajść do zacisznego parku – Jiraskove Sady i spojrzeć na magiczne miejsce, gdzie Orlica wpada do Łaby. Jeżeli ktoś ma więcej czasu, może z powodzeniem wyruszyć na zwiedzanie Nowego Miasta, do którego prowadzi most Praski. Znajduje się tam Muzeum Czech Wschodnich z makietą pokazującą miasto w XIX wieku i plac Masarykovo namesti z modernistycznym wyglądem. Wraz z małymi dziećmi warto przenieść się do odległej Amazonii – zapewnia to Obri akwarium ze szklanym tunelem pod powierzchnią wody i mnóstwem przedstawicieli z najodleglejszych zakątków świata. W Hradec Kralove często rozbrzmiewają dźwięki saksofonu, klarnetu i fortepianu, regularnie organizowane są cenione imprezy muzyczne oraz szereg wydarzeń kulturalnych, na których potrzeby udostępniona jest dobra baza noclegowa o każdym standardzie.

      Litomysl – w ślicznym zabytkowym mieście można poczuć się wyjątkowo za sprawą odrestaurowanej starówki oraz dzięki wszechobecnej muzyce jednego z najbardziej znanych czeskich kompozytorów – Bedricha Smetany. Pierwsza osada związana była z X-wiecznym zamkiem oraz klasztorem z XII stulecia, przy którym organizowało się życie miejskie. Przez centrum prowadziła droga łącząca Morawy i Czechy, a siedziba biskupstwa ustanowiona przez papieża Klemensa VI odgrywała ważną rolę aż do „wojen husyckich” i zajęcia miasta przez wojska Jana Zizki. Z turystycznego punktu widzenia najbardziej wartościowy jest spacer po wyjątkowym, długim rynku przypominającym ulicę pełną knajpek, sklepów i restauracji ulokowanych w odrestaurowanych kamieniczkach. Warto dokładnie przyjrzeć się wieży ratuszowej, na której znajduje się zegar i tablica z miarą czeskiego łokcia, a także pięknej, renesansowej kamienicy, jaką jest Dom Pod Rycerzami. Uliczki wokół centrum prowadzą do kilku kościołów oraz tunelu łączącego dolne i górne miasto. Z ciasną zabudową starówki korespondują klasztorne ogrody skrywające w zieleni fontannę z grupą rzeźb, a także zamek reprezentujący Litomysl na turystycznej mapie Czech. Ta wyjątkowa budowla wzniesiona w XVI wieku przez włoskich architektów ozdobiona jest sgraffitowymi dekoracjami i skrywa we wnętrzu arkadowy dziedziniec. Trasa zwiedzania prowadzi między innymi przez dobrze zachowany teatrzyk, elegancko umeblowane pokoje, renesansową kaplicę św. Michała i salę bankietową. W dawnych ujeżdżalniach znajduje się Muzeum Rzeźby i Architektury Antycznej, z kolei naprzeciwko zamku wzniesiono browar, w którym w 1824 r. urodził się Bedrich Smetana i właśnie jego życie upamiętnia niewielkie muzeum. Wśród pozostałych ciekawostek Litomysla wyróżnia się jeszcze jedno miejsce zwane Portmoneum. Galeria wyglądająca co prawda jak zwykły dom, skrywa we wnętrzach nieco ekscentryczne malarstwo Josefa Vachala, pełne dziwacznych form oraz religijnych i mistycznych aluzji. Warto również pamiętać, że w mieście organizowanych jest mnóstwo różnych festiwali obsługiwanych przez dogodną bazę hotelową.

      Ostrawa – trzecie co do wielkości miasto Czech nie ma co prawda zabytkowego centrum, ale na krótkiej wycieczce można zwiedzić kilka miejsc związanych z historią śląsko-morawską sięgającą XIII wieku. Miasto w pewnym sensie zatraciło swoje typowo przemysłowe oblicze, gdyż dotychczasowe kopalnie stały się ważnymi atrakcjami turystycznymi, a dawne kompleksy przemysłowe są dziś centrami sztuki i kultury alternatywnej. Ostrawa powstała na tzw. Bursztynowym Szlaku prowadzącym od Bałtyku przez Europę Środkową nad Morze Śródziemne i nierozerwalnie związana jest z historią Śląska Cieszyńskiego, Opawskiego i Moraw. Zaskakująco ciekawe jest Muzeum Górnictwa związane z pokładami węgla, które począwszy od XVIII wieku zapewniły rozwój regionu. Najciekawszą ekspozycję przygotowano dla turystów w zabytkowej części kopali Anselm, aczkolwiek ciekawie prezentuje się kopalnia Michał i region kopalniany Vitkovice. Poza tym w mieście można zwiedzić kilka świątyń, Dom Sztuki, park rozrywki Miniatury Miniuni z miniaturowymi modelami europejskich budowli oraz browar Ostravar wraz z muzeum browarnictwa i salą degustacji. W Ostrawie można również wybierać między zwiedzaniem Zamku Śląsko-Ostrawskiego, ogrodu zoologicznego, planetarium Johanna Palisy i Muzeum Strażackiego, niemniej turystów zawsze przyciąga niezwykle bogata oferta kulturalna i tutaj miasto może popisać się, gdyż oferuje kilka teatrów, galerii, placówek kultury, a także słynną ulicę Stodolni z licznymi restauracjami, pubami i dyskotekami. Właśnie tam ma miejsce Colours of Ostrava – festiwal muzyki rokowej, folkowej, etno i alternatywnych stylów muzycznych, odbywający się w lipcu. Dobre położenie Ostrawy, dziedzictwo kulturalne i historyczne, zabytki techniki i urbanistyczne, a także możliwości sportowo-rekreacyjne w wielu obiektach i pobliskich górach czynią z miasta dogodne i rozwijające się centrum turystyczne.

      Ołomuniec – żadne inne miasto w Czechach nie może zauroczyć tak jak Ołomuniec – najstarszy po Pradze zespół zabytkowy z kosmopolityczną atmosferą, stworzoną przed studiującą tam młodzież z całego świata. Turyści w jednym z najpiękniejszych miast Europy mogą leniwie przechadzać się brukowanymi uliczkami, robić zdjęcia przy wspaniałych fontannach i przesiadywać w niezliczonych kafejkach na starym mieście. Według legendy historyczna stolica Moraw została założona przez Juliusza Cezara, aczkolwiek jej rola wzrosła w X w., po tym jak król Bolesław I przyłączył region do Czech i powstała tam siedziba biskupstwa. Ołomuniec pełnił funkcję stolicy Moraw aż do szwedzkiej okupacji w XVII wieku, przynoszącej kres „złotemu wiekowi”. Miasto ma również swoje niewyjaśnione tajemnice związane z morderstwem ostatniego Przemyślida, króla Wacława III oraz spiskowaniem katolików i luteranów, mającym na celu przyspieszenie rozwoju gospodarczego. W XVI stuleciu jezuici założyli pierwszą akademię, a w czasie XIX-wiecznej Wiosny Ludów znajdowała się tam siedziba dworu wiedeńskiego i właśnie w tym mieście cesarz Franciszek V zrzekł się tronu. Obecnie ślady dawnych siedzib królewskich toną wśród nowocześniejszej architektury, niemniej już na samym początku wędrówki można zauroczyć się tętniącymi życiem rynkami: Horni namesti i Dolni namesti. Na Górnym Rynku dominuje renesansowy ratusz z wielkimi schodami, sławnym zegarem astronomicznym i wieżą, z której można podziwiać wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kolumnę Trójcy Przenajświętszej. Największa w Europie grupa rzeźbiarska stworzona w 1754 r. olśniewa szczególnie wieczorem, gdy z oświetlonego mroku wyłania się kilkadziesiąt rzeźb i zdobień zgromadzonych wokół mikroskopijnej kaplicy stanowiącej podstawę kolumny. Spacerując między obydwoma placami można podziwiać takie budowle jak: monumentalny kościół św. Maurycego z wnętrzem zaskakującym potęgą gotyckiej prostoty, pałac Hauenschilda zamieszkiwany przed laty przez rodzinę Mozartów, klasycystyczny teatr i szereg budynków sakralnych. Ołomuniec znany jest także z wielu fontann wpisanych na listę UNESCO, przy których warto przysiąść szczególnie w upalne dni. Trasę spaceru można zaplanować chociażby szlakiem fontanny Cezara, Herkulesa, Jupitera, Neptuna i kilku innych, uchodzących za wybitne dzieła rzeźbiarskich mistrzów. Jednym z najbardziej okazałych zabytków jest Zamek Ołomuniecki związany ze śmiercią Wacława III, przylegający do katedry św. Wacława, która skrywa we wnętrzach malowidła z biblijnymi scenami. Lista zabytków Ołomuńca jest znacznie dłuższa, a jej szczegółowe zaliczanie poszczególnych obiektów potrafi zająć nawet kilka dni. Dopiero po zwiedzaniu można odkryć drugie oblicze Ołomuńca, tętniącego niekończącymi się wydarzeniami kulturalnymi i zachęcającego dziesiątkami przytulnych kawiarenek oraz piwiarni, w których światełka palą się do późnych godzin nocnych. Miasto budzi uznanie turystów, dlatego odwdzięcza się im doskonałą bazą noclegową, wieloma kilometrami muzealnych sal oraz zaskakującymi rozrywkami dla każdego. Ołomuniec ma również pewną tajemnicę związaną z unoszącym się między uliczkami zapachem, którego woń trzeba poznać osobiście, a piękno tego wyjątkowego miasta można chłonąć praktycznie o każdej porze roku.

      Jaskinie koło Ołomuńca – miłośnicy zwiedzania grot i podziemi powinni wybrać się w pobliże Ołomuńca, do jaskiń: Mladecske i Javoricske jeskyne, gdzie na kilku trasach można podziwiać różnorodne formy naciekowe, dowiedzieć się czegoś o znaleziskach archeologicznych i przyjrzeć się „katedrze gigantów” oraz „bajkowej grocie”.

      Zamek Bouzov – ozdoba krajobrazu na skalnym ostrowie z szaloną mieszanką wież, stromych dachów, balkonów nad urwiskami i historią sięgającą XIV wieku. Do warowni z imponującym wyglądem można dostać się zwodzonym mostem, by poznać później, dzięki specjalnie przygotowanym trasom, historię panującego tam króla Jerzego z Podiebradów, krzyżaków i hitlerowców. Sen o średniowieczu doskonale obrazuje zabytkowe umeblowanie, Sala Rycerska, zbrojownia i zdobione łoże Wielkiego Mistrza.

      Zamek Sternberk – potężne zamczysko wzniesione przez ród Sternberków jest ważną atrakcją turystyczną Moraw. Początki twierdzy sięgają XIII wieku i związane są z ochroną pobliskiego szlaku handlowego. Oprócz ciekawego wyglądu zewnętrznego, przyciągają również wnętrza kryjące umeblowane pomieszczenia, kolekcje obrazów i rzeźb oraz zabytkowe przedmioty codziennego użytku. Warto zajść również do gotyckiej kaplicy z przepięknymi malowidłami ściennymi i uznaną figurką Sternberskiej Madonny, aczkolwiek unikatowe na skalę kraju jest także zamkowe muzeum zegarów.

      Zamek Sovinec – każdy z czeskich zamków jest inny i posiada własną historię, dlatego turyści interesujący się średniowiecznymi fortyfikacjami tak często odwiedzają poszczególne warownie. Sovinec położony na skalistym wzgórzu, u podnóża Małego Jesionika, jest wyjątkowy ze względu na widoki i ciekawą historię. Pierwsze mury wznieśli w XIV wieku bracia Vok i Paweł z rodu Hrutovicu, by chronić drogę z Ołomuńca na Śląsk. Właścicielami byli także różni czescy szlachcice, zakon krzyżacki, Szwedzi, austriackie biskupstwo i hitlerowcy. Emocjonujące trasy zwiedzania prowadzą przez kilka dziedzińców, resztki fosy, punkty widokowe na wieżach, muzeum i galerię. Po spacerze warto przysiąść w zamkowej restauracji z czeskim piwem w ręku i podczas odpoczynku chłonąć przepiękny krajobraz.

      Litovel – chociaż miasto kojarzone jest głównie z wybornym czeskim piwem o tej właśnie nazwie, zainteresować się można położeniem miejscowości na przecięciu sześciu gałęzi rzeki Morawa, dzięki której alternatywną nazwą miejscowości jest Hanacka Wenecja. Tradycje miejskie sięgają XIII wieku i panowania króla Wacława II, a także okresu rządów Jana Luksemburskiego i rodu Lichtensteinów w XVII stuleciu. Krótki spacer po rynku z ratuszem, kolumną morową i zabytkowymi kamienicami oraz w okolice jednego z najstarszych w Czechach, kamiennego Mostu Świętojańskiego, koniecznie trzeba zakończyć degustacją świeżutkiego piwa serwowanego bezpośrednio przez browarniane kadzie. Okoliczną atrakcją jest także park krajobrazowy Litovelske Pomoravi, przyciągający doskonałymi warunkami miłośników turystyki pieszej, rowerowej oraz raftingu.

      Informacje konsularne

      Dokumentem uprawniającym do pobytu na terenie Czech jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów.

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej
      Czechy, Praga, Valdštejnska, 118 00
      Tel.: +420 257 099 500 Tel. dyżurny: +420 257 099 500 Faks: +420 257530399
      praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.praga.msz.gov.pl

      .

      Instytut Polski w Pradze
      Czechy, Praga, Malé náměstí 1, 110 00
      Tel.: +420 224 214 708 Tel. dyżurny: +420 224 212 274 Faks: +420 224 223 010
      praga.ip.sekretariat@msz.gov.pl
      www.polskyinstitut.cz

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Brnie
      Czechy, Brno, Koliště 13, 602 00 Brno
      Tel.: +420 549495976
      petr.mrkyvka@law.muni.cz konsulatbrno@wp.pl

      Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie
      Czechy, Ostrawa, Blahoslavova 4, 701 00
      Tel.: +420 596 118 074 Tel. dyżurny: +420 596 118 074 Faks: +420 596 118 073
      ostrawa.kg.sekretariat@msz.gov.pl
      www.ostrawa.msz.gov.pl

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się w Jeseniki?
      Czechy i Jeseniki są kierunkiem całorocznym, gdyż dysponują doskonale zorganizowaną bazą noclegową oraz infrastrukturą turystyczną zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Wiosną oraz we wrześniu najlepiej zwiedza się miasta, aczkolwiek w lecie odbywa się najwięcej festiwali i imprez kulturalnych. Dla turystów pragnących poznać winiarskie szlaki Czech najlepszym okresem jest wczesna jesień. Klimat w Czechach jest zazwyczaj ciepły, lata bywają gorące i przedłużają się do cudownej jesieni, a zimy zdarzają się srogie i wtedy w kurortach górskich pojawia się najwięcej miłośników białego szaleństwa. Wyjątkowo długa zima sprawia, że warunki narciarsko-snowboardowe utrzymują się na dobrym poziomie od grudnia do kwietnia, chociaż na Pradziadzie pokrywa śnieżna może zalegać aż do maja. W Jesenikach warto pojawić się w trakcie trwania Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych (IV), Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych (VII) czy Dni Słowackich w Jeseniku (X). Kilka cyklicznych imprez odbywa się także w Sumperku: festiwal jazzowy Jazz Pramet Sumperk (IV), festiwal teatrów zawodowych Teatr w Parku (VI) czy międzynarodowy festiwal muzyki bluesowej Blues Alive (IX).
      Jaka waluta obowiązuje w Czechach i jakie są orientacyjne ceny?
      Obowiązującą walutą Cech jest korona czeska (CZK) 1 CZK = 100 halerzy. Ceny są zróżnicowane w zależności od kategorii lokalu, wielkości miasta i atrakcyjności turystycznej danego miejsca, niemniej porównywalne są do cen w Polsce.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić w Czechach?
      W Czechach znajduje się mnóstwo antykwariatów, w których można znaleźć nie tylko interesujące rupiecie, ale także wysokiej jakości antyki. W każdej liczącej się miejscowości turystycznej można także nabyć najróżniejsze gatunki piwa czy klasyczną już pamiątkę, jaką jest Beherovka lub butelka dobrego wina z Moraw. Szczególnie zabytkowe browary i winiarnie oferują różnego rodzaju dodatki kolekcjonerskie, unikalne kufle piwa oraz inne bibeloty. Za niewielkie pieniądze można kupić wysokiej jakości szkło i kryształy, które w Czechach są powszechnie dostępne, a mając tak szeroki wybór można bez problemu znaleźć coś w swoim guście. Dostępne są także kamienie szlachetne takie jak granaty, rubiny czy bursztyny. Turyści rozglądają się za smakołykami, więc na każdym kroku oferowana jest tzw. studencka czekolada, okrągłe andruty pochodzące z uzdrowiska Karlove Vary czy wafelki „zlate oplatky”. W wielu odmianach występuje ser pleśniowy hermalin, a knedliki czeskie na stałe wpisały się na listę pamiątek przywożonych z tego kraju. Drewniane zabawki, wyroby ceramiczne, sztućce i naczynia ozdabiają motywy ludowe i za takim asortymentem najlepiej rozglądać się na festynach i ludowych imprezach. W miejscowościach zdrojowych natomiast bez ograniczeń handluje się wodą mineralną oraz rozmaitymi gadżetami związanymi z uzdrowiskiem.
      Jaki czas obowiązuje w Czechach?
      W Czechach obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.
      Jak poruszać się po Jesenikach?
      Czechy są doskonale skomunikowane pod względem kolejowym zarówno w zakresie międzynarodowym, jak i krajowym. Podróżowanie pociągiem nie jest drogie i w niektórych przypadkach można korzystać z ofert specjalnych. W większych miastach można przemieszczać się za pomocą autobusów, tramwajów i popularnych trolejbusów. Autobusy przewoźników państwowych i prywatnych docierają do najmniejszych miejscowości, a ruch między najpopularniejszymi regionami i atrakcjami turystycznymi odbywa się bez zastrzeżeń. Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy, zielona karta nie jest wymagana, drogi są dobrej jakości i rozwinięta jest gęsta sieć płatnych autostrad. Za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu należy wcześniej uiścić wymaganą opłatę (winiety w postaci nalepek na szybę można kupić na każdej stacji benzynowej). Bez problemu można wypożyczyć samochód, który najlepiej wcześniej zamówić przez internet, wystarczy mieć ukończone 21 lat i posiadać odpowiedni dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). W Jesenikach najlepiej korzystać z komunikacji autobusowej, która najsprawniej funkcjonuje między poszczególnymi kurortami, chociaż można liczyć też na kolej jeżdżącą na trasach z Jesenika do Sumperka. Niewielkim węzłem komunikacyjnym jest także Karlova Studanka i Bruntal, a niektórymi połączeniami autobusowymi można dostać się nawet pod sam Pradziad. Z kolei z Jesenika można wybrać się na wyprawy dalekobieżne do Pragi, Brna, Ostrawy i Ołomuńca. Drogi są dobre, a najbliższe przejścia graniczne z Polską znajdują się w Cieszynie, Bohuminie, Pietrowicach, Głuchołazach i Boboszowie.
      Jakie ograniczenia celne są w Czechach?
      Przepisy celne w Czechach i przewoź towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach przejętych w Unii Europejskiej. Dopuszczalne są limity: 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina, 110 l piwa, 800 szt. papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Czechach?
      Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Czechach ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl

      Zobacz również inne przewodniki