• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Praga

      Praga słynie z ogromnego kompleksu zamkowego oraz niepowtarzalnego klimatu. Wyjątkowa architektura sprawia, że co roku miasto jest odwiedzane przez miliony turystów. Już przed wiekami Praga przyciągała najznamienitszych artystów zyskując sobie miano „Złotego Miasta” – symfonii piękna i elegancji. Spacerując po uliczkach Pragi nie należy się śpieszyć, gdyż są one pełne tajemniczych miejsc. Warto zobaczyć dzielnicę żydowską – Josefov, miejsce gdzie żył i tworzył słynny pisarz Franz Kafka, a także wybrać się na spacer słynnym Mostem Karola. Polecam również odkryć nowoczesne oblicze wyzwolonego miasta, spróbować lokalnej kuchni oraz napić się czeskiego piwa. W okresie świątecznym Praga zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy – jeden z największych w Europie.

      Praga - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Praga

      Długość lotu: 1 godzina 30 minut

      Informacje o Praga
      Stolica Praga
      Język czeski
      Waluta korona czeska
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Praga jest stolicą Czech i jednocześnie największym miastem tego kraju. To wyjątkowo urokliwe miejsce, które zachwyca historyczną zabudową i wieloma atrakcjami. Przez wielu nazywana jest nawet najpiękniejszym miastem na świecie. Na pewno nie ma tam miejsca na nudę – Praga cały czas tętni życiem. Za dnia daje możliwość zwiedzenia ciekawych zabytków i wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych, wieczorami zaś skorzystania z rozrywek życia nocnego. Świetnie sprawdzi się więc zarówno na krótszy, jak i dłuższy city-break. Podczas pobytu w Pradze warto zobaczyć najsłynniejsze miejsca, takie jak m.in. zamek na Hradczanach, Most Karola, rynek Starego Miasta, katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, kościół Marii Panny przed Tynem, ratusz, Brama Prochowa, Plac Wacława, Ogrody Zamku Praskiego oraz Złota Uliczka. Dobry pomysł to także rejs statkiem po Wełtawie czy wybranie się do praskiego zoo.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla lubiących city-breaki
      • dla zaineresowanych historią i kulturą
      • dla miłośników zwiedzania
      • dla fanów życia nocnego

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Praga / czeski

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Przekroczenie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 230 V230 V; 50 Hz typ C, typ E

      Pieniądze

      Waluta
      korona czeska, 1 CZK = 0.171PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-24

      Napiwki
      Zwyczajowo w lepszych restauracjach zostawia się napiwki w wysokości 5–10% usługi lub zaokrągla się zapłatę do pełnej kwoty.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Opłata jest uzależniona od standardu hotelu i miejscowości, jest to około 15-18 KCZ za dobę. Z podatku turystycznego są zwolnione osoby poniżej 18 roku życia.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      W większych miastach działa bardzo sprawny system transportu publicznego.

      Wynajem samochodów
      W Czechach obowiązuje ruch prawostronny. Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy.
      Podróżujący do Pragi samochodem powinni pamiętać o płatnej strefie parkowania w Śródmieściu. Miejsca zostały podzielona na 3 kolory: pomarańczowy, zielony i niebieski. Należy pamiętać, że kolor niebieski jest zarezerwowany dla mieszkańców i parkowanie w tym miejscu może skutkować mandatem i unieruchomieniem samochodu lub odholowaniem.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      W większości miast i rejonów turystycznych Czech bez problemu wymienimy pieniądze, zapłacimy kartą czy wypłacimy gotówkę z bankomatu. Wymiana złotego w Czechach nie powinna stanowić problemu. Należy pamiętać, że przy wymianie może zostać naliczona dodatkowa opłata w wysokości 28%. Informacje na ten temat powinna znajdować się w kantorach na tablicy wymiany walut.
      W Pradze można skorzystać z karty Prague City Pass oraz Prague Card, które umożliwiają dostęp do wielu atrakcji, zwiedzania i komunikacji miejskiej.
      W Republice Czeskiej obowiązuje opłata za wizytę na oddziałach pogotowia ratunkowego. Ratownictwo górskie w Republice Czeskiej działa odpłatnie. Zaleca się zakupienie ubezpieczenia obejmującego ewentualne urazy.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Praga - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Jako stolica kraju nastawionego na turystykę, sama Praga również oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Miasto z pewnością warto zwiedzić na rowerze, gdyż w taki sposób można poznać wiele ciekawych zakątków, nieosiągalnych podczas pieszych wycieczek. Sieć ścieżek rowerowych pozwala jeździć nie tylko po centrum, ale również wzdłuż Wełtawy i na liczne wzgórza. Rower można wypożyczyć w wielu punktach lub skorzystać z wycieczek organizowanych przez agencje turystyczne. Przyjemnie czas można spędzić pływając rowerkiem lub kajakiem po Wełtawie, albo też na rejsie jednym z licznych statków (wycieczki między innymi do Slapy, Trebenic i Melnika). Poza tym Praga oferuje baseny, aquaparki i centra sportowe z szeroką gamą takich sportów jak tenis, badminton, squash, fitness, siłownia, aerobic, paintball laserowy i wiele, wiele innych.

      Warto zobaczyć

      Konopiste – na wysokim wzgórzu i przy malowniczym parku nad jeziorem wznosi się jeden z najpiękniejszych czeskich zamków, który co prawda datowany jest na 1300 rok, ale kilka razy był przebudowywany. O czasach średniowiecza przypomina cylindryczna wieża, w której wieziono króla Wacława IV, natomiast cech typowych dla romantyzmu budowla nabrała pod koniec XIX stulecia, za czasów następcy tronu monarchii austro-węgierskiej Franciszka Ferdynanda d’Este, który regularnie przebywał tam wraz z małżonką Zofią. Zamach na arcyksięcia dokonany w 1914 r. w Sarajewie, był jedną z przyczyn wybuchu I wojny światowej, po której rozległe włości wraz z zamkiem trafiły w ręce Hohenbergów. Z racji tego, że d’Este był miłośnikiem polowań, podziwiać tam można niezwykłe kolekcje wypchanych zwierząt, zbroi i broni myśliwskiej, ale także renesansowe meble, salon księżnej, słynną miśnieńską porcelanę i wiele innych dzieł sztuki. Ciekawostką mogą być także zdobycze technologiczne z tamtego okresu, takie jak winda, elektryczność i wodociągi.

      Lany – czeskie zamiłowanie do motoryzacji i wyścigów można zrozumieć w Muzeum Samochodów Sportowych, gdzie pieczołowicie przedstawiono historię sportów motorowych, począwszy od pierwszych oldtimerów, a skończywszy na najnowszych egzemplarzach znanych marek wyścigowych. Po zachłyśnięciu się znamienitymi cudami techniki, można zwiedzić dawny zamek i muzeum poświęcone pierwszemu prezydentowi Czech, Tomasowi Garrigue Masarykowi, który stworzył państwo czechosłowackie i pochowany jest na miejscowym cmentarzu.

      Park Narodowy Krivoklatsko – w głęboko wciętej dolinie rzeki Berounki znajduje się objęty ochroną obszar oferujący turystom wyjątkowe walory przyrodnicze, dzięki którym został umieszczony na liście biosfery UNESCO. Park charakteryzuje się niezwykłym bogactwem flory oraz niezliczonymi szlakami i ścieżkami edukacyjnymi przecinającymi dziewicze lasy. W samym sercu parku skrywa się główna ozdoba, czyli zamek Krivoklat należący przez całe wieki do najważniejszych rodów królewskich. Pierwszy zameczek myśliwski istniał w tym miejscu już na początku XII w., niemniej obecna budowla, z której władcy wyruszali na uroczyste polowania, powstała sto lat później. Wzrok od razu przyciąga cylindryczna biała wieża, a wnętrza zachęcają do zwiedzania ozdobną kaplicą. Na terenie parku znajduje się jeszcze kilka innych atrakcji w postaci letniskowej miejscowości Skryje, grupy skalnej Nazabudickie Skaly i ruin zamku Tyrov.

      Diabelskie Głowy – dosyć nietypowa atrakcja turystyczna w postaci ogromnych głów wyrzeźbionych w XIX wieku przez lokalnego artystę. Skalne rzeźby, przewyższające rozmiarem stojącego człowieka, kojarzą się z meksykańską cywilizacją Olmeków lub też z posągami na górze Nemrut Dagi w Turcji. Być może nie są one tak okazałe i stare, niemniej jeżeli kogoś interesują tego typu ciekawostki powinien udać się do wioski Zelizy, z której do intrygującego miejsca prowadzi stromy szlak.

      Lidice – na mapie turystycznej Czech niestety figurują również miejsca związane z tragiczną historią II wojny światowej. Jednym z nich jest wioska Lidice, w której znajduje się muzeum i mauzoleum poświęcone ofiarom mordu, jakiego dokonali hitlerowcy na miejscowej ludności w odwecie za zamach na nazistowskiego gubernatora Czech i Moraw, Reinharda Heydricha. Straszliwe miejsce upamiętnia ciąg płaskorzeźb pod betonowymi arkadami i liczne pomniki. W muzeum można także obejrzeć film poświęcony tej tragedii.

      Konepruskie Jaskinie – niedaleko Berouna znajduje się interesujący zespół jaskiń z pięknymi formacjami naciekowymi. Zwiedzający muszą przygotować się na godzinną wędrówkę w niezbyt przyjaznej temperaturze wynoszącej zaledwie 10°C. Jaskinie mają ciekawą historię, gdyż znaleziono tam szczątki ludów pierwotnych oraz odkryto XV-wieczną mennicę, w której fałszerze podrabiali monety.

      Tocnik i Zebrak – duet zamków z XIII i XIV wieku, do których prowadzą turystyczne szlaki. Do czasów dzisiejszych zachowały się niektóre elementy w postaci owalnych wież, murów, komnat niewiadomego pochodzenia i pomieszczeń gospodarczych. Na wyprawę warto zabrać latarkę, by zajrzeć do najciemniejszych zakamarków skrywających średniowieczne tajemnice.

      Perlov nad Labem – wyjątkowy skansen i Muzeum Etnograficzne Połabia jest miejscem, w którym można przenieść się w przeszłość i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w XVIII wieku. Na skansen założony w 1895 roku składa się kilkadziesiąt obiektów obrazujących między innymi życie na wsi i tradycje ludowe. Ciekawe jest także jeszcze jedno muzeum, w którym wyeksponowano zabytkowe motory i rowery.

      Klasztor Sazava – na początku XI wieku, nad rzeką Sazava, książę Oldrich po spotkaniu pustelnika Prokopa postanowił założyć klasztor, który z biegiem lat zasłynął jako ośrodek słowiańskiego piśmiennictwa i liturgii. Chociaż klasztor kilkukrotnie zmieniał wygląd architektoniczny, na turystycznych znawców czekają gotyckie freski i kilka zagadek z dziedziny historii sztuki. Interesująca z pewnością jest wystawa poświęcona dziejom Korony Czeskiej oraz barokowy kościół św. Prokopa, w którym spoczywają relikwie pustelnika. Okolica jest atrakcyjna dla wodniaków, gdyż meandrująca rzeka tworzy wiele miejsc pięknych krajobrazowo i sprzyjających spływom kajakowym.

      Czesky Sternberk – potężny zamek wznoszący się w zakolu rzeki Sazavy widać już z odległości kilkudziesięciu kilometrów, a wraz z przybliżaniem się wysokie mury budzą turystyczny respekt. Budowla wybudowana w XIII wieku przez większość czasu należała do znanej w Czechach rodziny Sternberków. Chociaż konstrukcja zamku może wydawać się toporna i nie przypomina baśniowych pałaców, wnętrza skrywają między innymi zdobiony Żółty Salon i rokokową kaplicę św. Sebastiana. Największe kolejki ustawiają się zawsze do wieży widokowej, z której doskonale widać rzekę i pobliską miejscowość.

      Sedlec – na przedmieściach miasta Kutna Hora znajduje się dzielnica z dwoma ciekawymi miejscami. Jednym z nich jest kościół Wniebowzięcia NMP z barokowymi relikwiarzami kryjącymi ciała-relikwie dostojników kościelnych oraz niezwykła kostnica – Kaplica Czaszek, będąca miejscem pochówku czeskiej szlachty. Powinni tam raczej zajrzeć wyłącznie turyści o mocnych nerwach, gdyż to, co zobaczą, może przechodzić wszelkie oczekiwania. Przez długie lata pochowano tam kilkadziesiąt tysięcy osób, z kości których wykonane jest niemalże wszystko: dzwony, kielichy, tarcze herbowe, napisy i żyrandol. Po tak makabrycznym, ale niezwykle intrygującym doświadczeniu ,warto udać się na łono natury, by odpocząć od artystycznych wizji niejakiego Frantiska Rinta.

      Kutna Hora – miasto leżące zaledwie godzinę drogi od Pragi jest obowiązkowym punktem na mapie turystycznej Czech, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i potrafi tak samo wprawić w osłupienie jak stolica kraju. Kutna Hora powstała w XIII wieku za sprawą odkrycia w okolicy bogatych złóż srebra i szybko przeobraziła się w jedno z najważniejszych miast średniowiecznej Europy. Król Wacław II sprowadził z Florencji specjalistów, którzy założyli mennicę i przyczynili się do stworzenia kosmopolitycznego oblicza. Chociaż część zabudowy ucierpiała podczas „wojen husyckich” w XV wieku, a wyczerpanie złóż srebra zahamowało rozwój gospodarczy, przetrwały pojedyncze obiekty, których poznanie może zająć nawet cały dzień. Miłośników architektury z pewnością nie ominie zwiedzanie obiektów sakralnych i tutaj na pierwszy plan wysuwa się najstarsza świątynia w mieście, jaką jest kościół św. Jakuba z XIV wieku z cennymi obrazami czeskich mistrzów. Drugim zabytkiem klasy zerowej, widniejącym najczęściej na regionalnych kartkach pocztowych jest katedra św. Barbary – świątynia porównywana z najznamienitszymi budowlami gotyckimi w Europie. Gdy wyjątkowa bryła ukaże się turystycznym oczom, na myśl przychodzi „szczyt Andów patagońskich” lub „czeska korona” powstała dzięki hojności górników i wysiłkowi nadwornych architektów. Kościół przykryty trzema kopułami ozdabiają z zewnątrz kunsztownie wykonane przypory, figurki i żygacze, czyli rynny charakterystyczne dla tego okresu. Wspaniała nawa główna zwieńczona jest przepięknym, późnogotyckim sklepieniem, pod którym podziwiać można olśniewający ołtarz główny rozpływający się w promieniach światła rozszczepionego przez witraże. Część malowideł poświęcona jest patronce górników, św. Barbarze i jej podopiecznym przedstawionym podczas pracy. Turystyczne emocje związane ze zwiedzaniem tej wyjątkowej świątyni warto ostudzić na starówce, gdzie można zasiąść w ogródku piwnym i napić się kawy lub piwa. Delektując się chociażby Litovelem można spojrzeć na Kamienną Fontannę z XV-wiecznym rodowodem, a później udać się ul. Husovą pod wspaniałą Kolumnę Morową, mijając po drodze Dum U Marmoru wyróżniający się pięknymi malowidłami i portalem. Miłośnicy zabytkowych miast powinni jeszcze zwiedzić: Dwór Włoski, w którym mieściła się mennica i bito srebrne, praskie grosze (obecnie znajdują się tam zrekonstruowane warsztaty i kolekcje monet), Muzeum Alchemii poświęcone średniowiecznemu pozyskiwaniu metali szlachetnych, Muzeum Srebra z podziemnymi tunelami starej kopalni, kaplicę Bożego Ciała z pięknym widokiem na miasto i wiele innych ciekawych zabytków. Wąskimi uliczkami warto także dotrzeć na biegnącą wzdłuż murów uliczkę Ruthardka, która pełna jest małych knajpek i sklepików z pamiątkami. Ponadto Kutna Hora oferuje turystom mnóstwo miejsc noclegowych na każdą kieszeń i świetne gospody. Nie brakuje tam również koncertów, wystaw i różnorodnych festiwali sprzyjających zwiedzaniu miasta.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Urlop w Pradze można spędzić o każdej porze roku. Pogoda jest zbliżona do tej w Polsce. Najlepsze warunki atmosferyczne przynosi lato. Spacery po Pradze będą też przyjemne wiosną i wczesną jesienią. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby odwiedzić to miasto również zimą, zwłaszcza że w grudniu odbywa się tam jarmark bożonarodzeniowy, który stanowi dodatkową atrakcję.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Praga – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej
      Czechy, Praga, Valdštejnska, 118 00
      Tel.: +420 257 099 500 Tel. dyżurny: +420 257 099 500 Faks: +420 257530399
      praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.praga.msz.gov.pl

      Instytut Polski w Pradze
      Czechy, Praga, Malé náměstí 1, 110 00
      Tel.: +420 224 214 708 Tel. dyżurny: +420 224 212 274 Faks: +420 224 223 010
      praga.ip.sekretariat@msz.gov.pl
      www.polskyinstitut.cz

      FAQ

      Jak poruszać się po Pradze?
      Jak poruszać się po Pradze? Turystom odradza się jazdę samochodem po mieście ze względu na duże korki panujące w godzinach szczytu. Ścisłe centrum jest niewielkie, bardzo często bywa zatłoczone, brakuje miejsc parkingowych, a labirynt jednokierunkowych uliczek utrudnia jazdę. Istnieje kilka stref płatnego parkowania i dobrze jest stosować się do przepisów, by auto nie zostało odholowane na parking. Okolice Rynku Staromiejskiego zwiedza się wyłącznie na pieszo. Lepiej skorzystać z wygodnej i niedrogiej komunikacji miejskiej, która dociera również na dalekie przedmieścia. Warto poruszać się dobrze zorganizowanym metrem (szybkie, bezpieczne i czyste, funkcjonujące na trzech liniach), przy dalszych stacjach którego funkcjonują parkingi na bezpieczne zostawienie auta. Najlepiej kupić jeden bilet obowiązujący w metrze, tramwajach i autobusach, które są dobrze zintegrowane i punktualne. Dla turystów lubiących nocne życie dobrą informacją jest, że Praga ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację nocną (z wyjątkiem metra). Ciekawą opcją jest skorzystanie ze specjalnego tramwaju turystycznego, który kursuje po całym zabytkowym centrum, a z okien widać wszystkie najważniejsze zabytki. Niektóre dzielnice i obszary mają własną komunikację, jak np.: wzgórze Petrin, na które można dostać się specjalną kolejką. W ostateczności można skorzystać z taksówek, w których jeszcze przed kursem należy ustalić cenę przejazdu i nie zaszkodzi też spojrzeć na taksometr. Panoramę Pragi można także podziwiać w trakcie przemieszczania się statkiem po Wełtawie. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wizyty w punkcie informacji turystycznej, gdzie dostać można schematy funkcjonowania transportu miejskiego i niezbędne przydatne informacje. Z uwagi na bliską odległość pomiędzy głównymi atrakcjami i dzielnicami, Pragę najlepiej po prostu zwiedzić na własnych nogach. Czechy są doskonale skomunikowane pod względem kolejowym zarówno w zakresie międzynarodowym, jak i krajowym. Podróżowanie pociągiem nie jest drogie i w niektórych przypadkach można korzystać z ofert specjalnych. W większych miastach można przemieszczać się za pomocą autobusów, tramwajów i popularnych trolejbusów. Autobusy przewoźników państwowych i prywatnych docierają do najmniejszych miejscowości, a ruch między najpopularniejszymi regionami i atrakcjami turystycznymi odbywa się bez zastrzeżeń. Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy, zielona karta nie jest wymagana, drogi są dobrej jakości i rozwinięta jest gęsta sieć płatnych autostrad. Za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu należy wcześniej uiścić wymaganą opłatę (winiety w postaci nalepek na szybę można kupić na każdej stacji benzynowej). Bez problemu można wypożyczyć samochód, który najlepiej wcześniej zamówić przez internet, wystarczy mieć ukończone 21 lat i posiadać odpowiedni dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
      Jakie ograniczenia celne są w Czechach?
      Przepisy celne w Czechach i przewoź towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach przejętych w Unii Europejskiej. Dopuszczalne są limity: 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina, 110 l piwa, 800 szt. papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Czechach?
      Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Czechach ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl

      Zobacz również inne przewodniki