• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Dahab

      Dahab to raj dla miłośników sportów wodnych, aktywnego wypoczynku oraz osób, chcących spędzić wakacje z dala od turystycznego zgiełku panującego w popularnych egipskich kurortach. Dahab znany jest przede wszystkim z przepięknych raf koralowych oraz miejsc do uprawiania windsurfingu. Największą atrakcją dla wielbicieli nurkowania i snorkelingu jest słynne Blue Hole – ogromna jaskinia morska w Morzu Czerwonym, szeroka na ok. 50 m i osiągająca nawet na 100 m głębokości. Wakacje w Dahab to czas odpoczynku w prawdziwie egipskiej, niespiesznej atmosferze. Lokalne knajpki i sklepiki, piaszczyste plaże i turkusowe morze oraz wygodne hotele znanych sieci – Dahab to prawdziwa oaza spokoju na Półwyspie Synaj.

      Dahab - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Dahab

      Długość lotu: 4-5 godziny

      Informacje o Dahab
      Stolica Kair
      Język arabski
      Waluta funt egipski, 1 funt = 100 piastrów
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Dahab to nadmorska miejscowość na wybrzeżu Zatoki Akaba na półwyspie Synaj w Egipcie. Lot do tego kurortu trwa ok. 4-5 godzin. Jest mniej znany niż popularne egipskie kurorty, ale niemniej interesujący. Dahab można odwiedzać cały rok, ponieważ stale utrzymują się tam wysokie temperatury. Ten kurort przyciągnie miłośników sportów wodnych, a w szczególności fanów odkrywania podwodnego świata. Rafy w Dahab ciągną się w zasadzie przez całą długość wybrzeża, dlatego region jest nazywany mekką nurków. Pierwotnie mieściła się tam wioska rybacka, a pozostały zatoki otoczone palmami i plaże ze złotym piaskiem. Dahab chętnie odwiedzają osoby pragnące spokojnego wypoczynku i relaksu w pięknym otoczeniu.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla osób lubiących wysokie temperatury
      • dla plażowiczów nastawionych na relaks
      • dla poszukujących spokojnej atmosfery
      • dla fanów nurkowania i snorkelingu

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Kair / arabski

      Czas lokalny
      W Egipcie nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim w Polsce, należy doliczyć 1 godzinę do czasu zimowego.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wymagana wiza. Klienci są zobligowani do podróżowania z paszportem, który musi być ważny 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu. Koszt wizy to 25 USD. Możemy ją zakupić na lotnisku lub elektronicznie przez stronę internetową visa2egypt.gov.eg. W kurortach Sharm El Sheikh, Dahab i Taba dostępna jest bezpłatna "mała wiza" obowiązująca na Półwyspie Synaj. Pozwala ona na udział w wycieczkach fakultatywnych po Półwyspie Synaj oraz do Jerozolimy i Jordanii. Do uczestnictwa w wycieczkach do Kairu oraz Luksoru wymagana jest normalna wiza.

      Szczepienia
      Nie ma obowiązku szczepień ochronnych.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2

      Pieniądze

      Waluta
      funt egipski, 1 funt = 100 piastrów

      Napiwki
      W Egipcie napiwki traktowane są obowiązkowo. Na tzw. bakszysz oczekują kierowcy autokarów, pokojówki, taksówkarze, bagażowi i kelnerzy. W restauracjach napiwek w wysokości 10% doliczany jest do rachunku. Według egipskiej obyczajowości za każdą pomoc lub usługę należy się napiwek.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Dostępnym środkiem transportu są taksówki. Zapłacimy za nie zwykle ok. kilkunastu euro za niezbyt długi przejazd. Można również przemieszczać się pociągami lub autobusami (zarówno droższymi i luksusowymi, jak i tańszymi, o niższym standardzie). W obrębie większych miast kursują także minibusy. Tym środkiem transportu często można też dostać się do różnych atrakcji turystycznych.

      Wynajem samochodów
      Nie polecamy wynajmu samochodów w Egipcie. Turystom wolno poruszać się samochodami jedynie po miejscowościach, nie między nimi. Egipcjanie nie zawsze muszą akceptować międzynarodowe prawo jazdy. Wynajęcie samochodu jest możliwe, jednak mniej problemowa będzie podróż taksówką. Na drogach należy zachować dużą ostrożność. Miejscowi często jeżdżą nieprzepisowo, przez co dochodzi do wielu wypadków.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Językiem urzędowym w Egipcie jest arabski, jednak w regionach turystycznych bez problemu można porozumiewać się po angielsku czy francusku.

      Do Egiptu najlepiej jest zabrać ze sobą dolary. Wymienimy je na funty egipskie w kantorach i bankach. Kursy wahają się minimalnie, więc miejsce wymiany nie ma znaczenia. Najlepiej jest zabrać ze sobą gotówkę – wypłacając pieniądze z bankomatu, musimy liczyć się z prowizją. Należy pamiętać, że Arabowie niechętnie przyjmują stare i zniszczone banknoty. Uważają, że nowy dolar ma większą wartość. Nie warto też wymieniać zbyt dużo pieniędzy, ponieważ możemy mieć problem ze sprzedażą ich na dolary pod koniec pobytu. Poza gotówką, warto zabrać ze sobą kartę płatniczą. Choć płacenie nią nie jest w Egipcie powszechne, w niektórych miejscach nie obędziemy się bez niej. Opłaty za bilety wstępu do większości atrakcji turystycznych na terenie kraju można dokonać wyłącznie bezgotówkowo.

      W Egipcie panuje przekonanie, że każdy Europejczyk jest bogaty, dlatego nie powinno nas dziwić, że niezamożni mieszkańcy próbują zarobić na tłumach turystów. Uznaje się, że za każdą, często nawet niewielką usługę, należy się bakszysz, czyli islamski rodzaj jałmużny – dzielenia się majątkiem z bliźnimi. Powinniśmy pamiętać o tym w restauracjach, w hotelu i na wycieczce: bagażowy, osoby sprzątające, kelnerzy, taksówkarze, właściciele łodzi, wielbłądziarze, przewodnicy czy obsługa będą liczyć na kilka dolarów lub euro. Musimy przygotować się, że będziemy proszeni o bakszysz w różnych błahych sytuacjach, np. przy wskazaniu drogi, wniesieniu walizek itp.

      W Egipcie często możemy się spotkać z zawyżonymi cenami. Trzeba się targować i próbować ustalić z handlarzem indywidualną cenę. Podobnie w przypadku usług – kiedy wsiadamy do taksówki, trzeba ustalić kwotę za przejazd, aby przynajmniej zaoszczędzić na napiwek dla kierowcy.

      W Egipcie na każdym kroku spotkamy taksówkarzy. Koszt tej usługi nie jest specjalnie wygórowany. Najlepiej jednak z góry umówić się z kierowcą na określoną kwotę. Taksówki często trąbią na przechadzających się turystów – nie jest to jednak nic negatywnego – to lokalna forma skłonienia turystów do skorzystania z ich usług. Niekiedy można skorzystać z tzw. taksówki zbiorowej, która rusza dopiero, gdy wszystkie miejsca będą zajęte lub gdy pasażerowie zdecydują się zapłacić za niewykorzystane miejsce.

      Należy też pamiętać, że w Egipcie zakazuje się fotografowania obiektów militarnych, mostów, portów lotniczych oraz niektórych muzeów. W przypadku zwiedzania niektórych miejsc, możemy zostać proszeni o pozostawienie sprzętu przed wejściem do obiektu.

      Jeżeli chce się wwieźć drona na teren Egiptu, należy uzyskać specalne zezwolenie. Wydaje je Ministerstwo Obrony Egiptu albo Egyptian Civil Aviation Authority. Zezwolenie trzeba zdobyć nawet w przypadku małych urządzeń. Drony uznawane są bowiem za specjalny sprzęt.

      Podczas wakacji w Egipcie należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny ze względu na odmienną florę bakteryjną. Trzeba często myć ręce, pić przegotowaną lub butelkowaną wodę, dokładnie myć owoce i warzywa. Zwłaszcza na początku pobytu warto zwracać szczególną uwagę na spożywane posiłki i napoje, ponieważ możemy być narażeni na tzw. zemstę faraona, czyli zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

      Egipt jest muzułmańskim krajem, jednak nie ma tam rygorystycznych zasad dotyczących, np. ubioru. Należy jednak odnosić się z szacunkiem do lokalnej religii i obyczajów. W typowo turystycznych miejscach panuje zupełna dowolność co do strojów i zachowania. Poza nimi poleca się jednak nosić odzież, która nie odkrywa zbyt wiele – ważne aby zakrywać ramiona i nogi do kolan. Lepiej też unikać publicznego okazywania czułości.

      W Egipcie konieczne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku, gdy będziemy chcieli skorzystać z opieki medycznej lub podczas pobytu w szpitalu, powinniśmy skontaktować się z ubezpieczycielem, ze względu na zawyżane koszty podróży. Ubezpieczenie wchodzi w skład pakietu.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Dahab - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Wakacje w Dahab to idealne miejsce na uprawianie sportów wodnych. Mówi się, że to mekka dla nurków, ponieważ w tym kurorcie znajdują się najpiękniejsze rafy koralowe w całym Egipcie. Amatorzy nurkowania i snurkowania mogą korzystać z tamtejszej infrastruktury, a osoby pragnące rozpocząć odkrywanie podwodnego świata, mogą skorzystać z wielu szkółek i wypożyczalni sprzętu.

      Ten egipski kurort to także częsty wybór osób uprawiających windsurfing lub kitesurfing. Uważają, że to najlepsze miejsce pod względem wiatru, klimatu i infrastruktury windsurfingowej. W Dahab nie brakuje szkółek, gdzie amatorzy mogą nauczyć się ujarzmiać fale. Różnorodne warunku gwarantują dobrą zabawę na wodzie. Wiatr w tej części Egiptu najlepszy jest od kwietnia do października.

      Z miejscowości z nawet niewielkimi portami można wybrać się na rejsy żaglowe lub podziwiać podwodny świat z łodzi podwodnej. Często organizowane są pustynne safari jeepami, quadami lub na wielbłądach. Do popularnych należą też konne wieczorne przejażdżki czy gra w golfa.

      Warto zobaczyć

      Na wakacje w Dahab najchętniej wybiorą się osoby pragnące spokojnego urlopu, z dala od zatłoczonych kurortów. Ośrodki znajdujące się nad zatoką Dahab posiadają prywatne plaże i piękny widok na lazurowe morze. Podczas wakacji w Egipcie warto wybrać się na wycieczki fakultatywne i zwiedzić okolicę.

      Atrakcje w Dahab – co zwiedzić w kurorcie?

      Dahab to niewielki kurort nadmorski, który niegdyś był wioską beduińską. Dziś można znaleźć wiele restauracji, hoteli i sklepów. W centrum miasta znajduje się długa promenada, nie ma plaż, a zejście do wody jest kamieniste. Podczas wakacji w Egipcie warto sprawdzić Blue Hole, czyli jaskinię, która przypomina studnie.

      Wycieczki z Dahab – gdzie warto pojechać?

      Podczas pobytu w Dahab warto wybrać się na wycieczkę. Wybraliśmy kilka kierunków, które warto odwiedzić podczas wakacji w tym rejonie Egiptu.

      • Góra Synaj – leży około 130 km od Dahab. Według Biblii to właśnie na jej szczycie Mojżesz otrzymał tablice z 10 przykazaniami. Na szczyt Góry Synaj prowadzi 3400 granitowych stopni. Warto spróbować wspiąć się na szczyt w czasie wakacji w Dahab;
      • Klasztor św. Katarzyny – wzgórze na pustyni, przy którym znajduje się klasztor, który był chroniony przed najazdami islamskimi przez list proroka Mohameda. Na terenie zabytku znajdują się słynne bizantyjskie mozaiki z VI w. oraz cenny zbiór ikon;
      • Kolorowy Kanion – jest to trzeci co do wielkości kanion na Ziemi, o głębokości 2,5 kilometrów. Jego ściany są kolorowe i pokryte fascynującymi wzorami, które są dziełem natury;
      • Biały Kanion – to atrakcja dla miłośników pustynnej przygody. Do kanionu dojeżdża się samochodami terenowymi po pustynnych bezdrożach, później wędruje się trzy godziny przez kanion, aby dotrzeć do oazy pełnej zieleni.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Na wakacje w Dahab można jechać przez cały rok. Najcieplej jest latem – można wtedy spodziewać się dużych upałów. Wysokie temperatury utrzymują się także wiosną i jesienią. To wciąż bardzo dobry moment na urlop pełen relaksu i słońca. Zimą jest chłodniej, jednak temperatury w ciągu dnia nie spadają poniżej 20°C. Dahab jest więc wówczas świetnym kierunkiem na ucieczkę przed śniegiem i mrozem.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Dahab – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Wizy turystyczne zakupić można na lotnisku i obowiązuje ona na okres 30 dni. Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Osoby małoletnie również muszę posiadać swój paszport.

      Turyści, którzy nie zamierzają opuszczać Półwyspu Synaj mogą dostać tzw. wizę „Synaj only”, która zwalnia z obowiązku zakupu wizy turystycznej. Żeby jednak ją otrzymać należy spełnić określone warunki: pobyt na Synaju nie może być dłuższy niż 14 dni, nie można wyjechać poza półwysep, więc nie można jednocześnie odbyć wycieczek do Kairu, Gizy czy Luksoru oraz nie można poruszać się żadną drogą prowadzącą do stolicy. Oznacza to, że bez wizy turystycznej możemy zwiedzać rejon Zatoki Aqaba, Klasztor Św. Katarzyny czy Górę Mojżesza, ale nie będziemy mogli odbyć wycieczki do Parku Krajobrazowego Ras Mohamed.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: http://www.msz.gov.pl/

      Najbliższe ambasady/konsulaty:

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu

      Egipt, Kair, 5, Aziz Osman Str., Zamalek,
      Tel.: +202 27367456, +202 27359583, +202 27355416
      Tel. dyżurny: +20105485500
      www.kair.polemb.net

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Port Said

      Egipt, Port Said, Street 23 July/Abd El Feda Str., P.O Box 335
      Tel.: (00-266) 332-48-79 Tel.: (00-266) 332-27-49 Tel.: (00-266) 332-37-21
      Tel. dyżurny: (00-20) 122-149-598 Faks: (00-266) 324-60-94

      FAQ

      Kiedy najlepiej lecieć do Dahab?
      Doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych panują tu przez cały rok. Temperatura wody jest zazwyczaj wyższa niż 20o C, a w miesiącach letnich dochodzi do 30oC. Wysokie temperatury powietrza w nadmorskich kurortach nie są bardzo uciążliwe gdyż łagodzi je wiatr wiejący od morza. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w głębi lądu panują wyższe temperatury niż na wybrzeżu, a różnice temperatury między dniem a nocą również się zwiększają (zwłaszcza od listopada do kwietnia). Tak więc trzeba dostosować ubiór do różnych warunków.
      Jaka waluta obowiązuje w Egipcie i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą Egiptu jest funt egipski LE/EGP. Ceny mogą być pisane na 2 sposoby: np. 8,5 L.E. Lub 85 pt. Egipskiej waluty nie można wywozić poza granice. Największym wydatkiem dla turysty są bez wątpienia bilety wstępów, jak np. do piramid – 90 L.E. Jednak poza tym można powiedzieć, że Egipt należy do tanich krajów dla turystów. Podróżowanie po kraju również nie jest drogie bo litr benzyny kosztuje ok. 1 funta. Stałe ceny obowiązują przeważnie w hotelach i restauracjach. W innych miejscach trzeba się targować, gdyż jest to ogólnie przyjęty zwyczaj. Przed zakupem warto jednak zajrzeć do kilku sklepików by znać orientacyjną wartość produktu i zacząć targowanie od nieco mniejszej kwoty.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić w Dahab?
      Najlepszym miejscem zakupu pamiątek są targowiska, zwane po arabsku sukami, gdzie można tanio kupić najróżniejsze rzeczy. Najczęściej kupowane są papirusy przedstawiające motywy z życia faraonów i egipskich bogów. Często kupowane są przyprawy, wszelakie gatunki herbat, alabaster, drewniane figurki bądź tkane dywany. Cena końcowa zależy często od umiejętności targowania się, choć poniżej pewnej kwoty sprzedawca nie schodzi. Czasem jednak proponuje pierwszą cenę kilkakrotnie wyższą od wartości towaru.
      Jaki czas obowiązuje w Egipcie?
      W Egipcie obowiązuje czas wschodnioeuropejski i podobnie jak w Polsce następują zmiany na czas letni i zimowy. Daty tych zmian nie pokrywają się jednak z przyjętymi u nas w kraju i przeważnie przez większą część roku wystarczy jedynie przesunąć wskazówkę zegara o godzinę do przodu. W październiku i kwietniu najlepiej sprawdzić czas po przylocie.
      Jak poruszać się po Dahab?
      Między miejscowościami turystycznymi kursują przez całą dobę minibusy, które są dość tanie i zatrzymują się na życzenie. Przy wysiadaniu wystarczy powiedzieć jedynie „stop” przed miejscem gdzie chcemy się zatrzymać. Popularnym środkiem transportu są również taksówki, jednak cenę należy ustalić przed rozpoczęciem podróży. Między Hurghadą i Sham el Sheikh kursuje prom, którym podróż trwa ok. 2 godz. W Egipcie jednak dochodzi do ciągłych zmian rozkładów kursów więc przed podróżą należy się upewnić i dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem.
      Jakie plaże są w Dahab?
      W centrum Dahab nie ma plaży, a zejście do wody jest kamieniste. Przy hotelach znajdują się piaszczyste plaże z łagodnym zejściem.
      Jakie są ograniczenia celne w Egipcie?
      Zwolnione z cła są: rzeczy osobiste, 200 szt. papierosów lub 25 cygar, 1 litr alkoholu, kamery video, aparaty fotograficzne, odtwarzacze CD, laptopy (1 szt.), lornetki i płyty CD na własny użytek. Należy jednak zgłosić kamerę, aparat fotograficzny i inne wartościowe przedmioty. Każdy podróżny przy wjeździe powinien starannie wypełnić deklarację celną i zadbać by została podstemplowana przez celnika. Brak pieczątki czy zgłoszenia może spowodować kłopoty przy wyjeździe. Do i z Egiptu można wwieźć lub wywieźć do 10 tys EUR oraz do 5 tys. L.E. Zabronione jest wywożenie fragmentów raf koralowych, preparowanych skór zwierząt i antyków. Egipt ma bardzo zaostrzone przepisy jeżeli chodzi o przemyt narkotyków – grozi za to kara śmierci lub dożywocia.

      Zobacz polecane oferty w Egipcie

      • Sharm El Sheikh
      • Dahab
      • Taba
      • Marsa Alam
      • Wycieczki Objazdowe
      • Dolny Egipt
      • Hurghada
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki