• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Nicea

      Nicea to największe miasto i nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża. Dzięki łagodnemu klimatowi, znakomicie nadaje się na wakacje przez cały rok. Miasto jest malowniczo położone – z jednej strony otaczają je strome wzgórza, z drugiej lazurowe wody Morza Śródziemnego. Podczas urlopu w Nicei koniecznie trzeba wybrać się na spacer Promenadą Anglików (Promenade des Anglais), która ciągnie się wzdłuż siedmiokilometrowej plaży, a także zagubić się pośród wąskich i krętych uliczek Starego Miasta. Warto udać się również na wycieczkę do sąsiedniego Cannes oraz Księstwa Monako.

      Nicea - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Nicea
      Informacje o Nicea
      Stolica Paryż
      Język francuski
      Waluta euro
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Nicea każdego roku przyciąga mnóstwo turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. Jest nieformalną stolicą Lazurowego Wybrzeża i znanym kurortem, którzy kojarzy się z luksusem i bogactwem. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym, dlatego świetnie sprawdzi się na wakacje pełne relaksu i wypoczynku. Wzdłuż wybrzeża przez 7 km ciągnie się urokliwa Promenada Anglików, po której można spacerować i jeździć rowerem. Z drugiej strony z Nicei rozpościerają się widoki na Alpy Nadmorskie. Niezwykle malownicze położenie to jednak niejedyna zaleta miasta. Znajduje się w nim wiele atrakcji i ciekawych zabytków, jak Plac Massena, Stare Miasto, Stary Port, Plac Garibaldiego czy dzielnica Cimiez. Nicea słynie także z pięknych punktów widokowych, wśród których najbardziej znane są Wzgórze Zamkowe i Mont Bron. Warto tam również odwiedzić liczne muzea.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • dla osób, które chcą zaznać odrobiny luksusu
      • dla chcących odkryć Lazurowe Wybrzeże
      • dla zainteresowanych plażowaniem i wypoczynkiem
      • dla lubiących zwiedzać i poznawać historię

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Paryż / francuski

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Francją, posługując się dowodem osobistym.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ E, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      euro, 1 EUR = 4.3316PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-19

      Napiwki
      Do rachunków w restauracjach i kawiarniach doliczana jest 15 procentowa opłata za obsługę. Dodatkowy napiwek zostawia się, jeżeli zostajemy wyjątkowo dobrze obsłużeni.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Wysokość podatku turystycznego zależy od miejsca i rodzaju zakwaterowania – od ok. 0,25 euro do ok. 5 euro. Wyższe opłaty obowiązują m.in. w Paryżu – od ok. 0,75 euro do 15 euro.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      We Francji można podróżować autobusami i pociągami. W Paryżu dostępne jest również metro (16 linii) i RER, czyli szybka kolej miejska. Częstym środkiem transportu we Francji są również rowery i motory.

      Wynajem samochodów
      Wynajem samochodów we Francji to jedna z opcji zwiedzania bardziej odległych zakątku kraju. Kierowcy z polski mogą posługiwać się zarówno międzynarodowym, jak i polskim prawem jazdy. We Francji obowiązuje ruch prawostronny.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Pieniądze we Francji najlepiej wymieniać w kantorach. W hotelach czy na lotnisku kurs może być mniej korzystny. Płatności kartą i wypłata z bankomatów we Francji jest bezproblemowa, należy jednak pamiętać o opłatach manipulacyjnych i marży przy każdej transakcji.
      We Francji panuje przekonanie, że jest to najpiękniejszy kraj na świecie z najwspanialszym językiem i najdoskonalszą kuchnią. Bardzo przydatna jest tu znajomość języka francuskiego. W dużych miastach nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się po angielsku, ale rozmowę z rodowitym Francuzem i tak najlepiej zacząć od grzecznościowego „bonjur”.
      We Francji butelka wina do obiadu czy kolacji to standard. Posiłek bez jednej czy 2 lampek wina trudno sobie nawet wyobrazić. Na śniadanie możemy się spodziewać czegoś na słodko i w niewielkich ilościach. We francuskich restauracjach musimy być przygotowani na długi czas oczekiwania i niezbyt zaangażowaną obsługę.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Nicea - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Piesze wędrówki i jazdę rowerem można uprawiać wszędzie. W okolicach kurortu wyznaczono szlaki i różnorodne trasy.

      Warto zobaczyć

      Grand Canyon du Verdon – jeden z francuskich cudów natury przyciągający miłośników raftingu, wspinaczki, pieszych spacerów, paralotni i amatorów kajaków górskich. Niezwykły kanion oferuje turystom niezapomniane widoki, głębokie jary i gigantyczne klify otaczające rzekę Verdona. Z myślą o turystach wybudowano wiele punktów widokowych i tras spacerowych o różnym stopniu trudności.

      Akwedukt Pont-du-Gard – niezwykła trzypoziomowa, arkadowa konstrukcja będąca świadectwem kunsztu starożytnych inżynierów, położona niedaleko miejscowości Remoulins. Turyści z zamiłowaniem do fotografii powinni zobaczyć ten cud budownictwa wzniesiony w malowniczej scenerii wąwozu rzeki Gard urzekającej swoim pięknem. Dodatkową atrakcją miejsca jest okoliczna ścieżka edukacyjna, tematyczne kino, muzeum oraz plac zabaw dla dzieci.

      Cannes – jeżeli ktoś ma okazję podróżować po Lazurowym Wybrzeżu koniecznie musi zaglądnąć do najwspanialszego kurortu w tej części Francji, cenionego przez wielu turystów za kosmopolityczny charakter, sławę zdobytą dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu oraz bogate życie nocne. Wystarczy przespacerować się po wybrzeżu, żeby zauroczyć się pięknymi przystaniami, zatokami i promenadą biegnącą wzdłuż słonecznej plaży. Wspaniały nastrój miasta podkreślają także malownicze wzgórza Le Suquet rysujące się za luksusowymi hotelami, z których każdy ma własną plaże, niemniej spragnieni kąpieli morskich turyści mogą także skorzystać z piaszczystych plaż koło Palais des Festivals, ogólnodostępne plaże ciągną się również przez kilka kilometrów wzdłuż doniosłych bulwarów Jean Hibert i de Midi. Po kąpielach w lazurowym morzu warto pospacerować po La Croisette biegnącej wzdłuż portu, z którego wypływają luksusowe jachty aż do ekskluzywnego kasyna zdobiącego Palm Beach. Połączenie luksusu i przepychu przeplata się z z nadmorskim klimatem, piaszczystymi plażami i wąskimi uliczkami starego miasta. Cannes to inaczej „trzcina” rosnąca zresztą w okolicach miasta, które jeszcze w XIX w. było zwykłą wsią, rozwinęło się dopiero w 1946 wraz z pierwszym festiwalem filmowym goszczącym najznamienitsze gwiazdy związane z filmem, sztuką i show-biznesem. Oprócz wspaniałych bulwarów turyści przyjeżdżający do miasta z krótką wizytą mogą podziwiać także zabytkową część z średniowiecznym zamkiem, kościołem Notre-Dame-de-I'Esperans czy kilkanaście muzeów i galerii związanych lokalną historią i sztuką. Film rządzi miastem w maju, natomiast Cannes Lions – festiwal filmów reklamowych w czerwcu, a turyści niemalże przez cały sezon letni. Życie nocne, rewie mody na nadmorskich bulwarach i wspaniałe restauracje, w których można poczuć się jak gwiazda filmowa to kuszące propozycje. Nie zaszkodzi także wstąpić na drinka do najstarszego klubu w Cennes Janes Club czy trafić na Roberta de Niro w restauracji Le Fouquet's.

      Monako – doceniane przez przedstawicieli świata biznesu wspaniałe miasto-państwo, które może być celem krótkiej wyprawy turystycznej, chyba że turyści o zasobniejszych portfelach mają ochotę zniknąć na całą noc w którymś z wielu kasyn rozsławiających Księstwo Monaco na świecie. Niewielkie, graniczące z Francją państwo-miasto pozostaje od lat w rękach dynastii Grimaldich, przyciąga turystów zainteresowanych średniowiecznymi kamieniczkami, wąskimi uliczkami oraz kilkoma ciekawymi zabytkami. W starszej części miasta nie powinno zabraknąć czasu na obejrzenie Placu Pałacowego i Pałacu Książęcego. Rodzina Grimaldich już w 1215 r. wybudowała przepiękną twierdzę obronną przekształconą później w pałac do którego wchodzi się przez monumentalną bramę. Wspaniałe komnaty i sale można zwiedzać tylko podczas nieobecności Księcia Monako, dla turystów udostępniono ich 15, a spacer po przecudownych wnętrzach może śnić się później niejednemu podróżnikowi spragnionemu luksusu. Atrakcje turystyczne to także niezwykłe kolekcje przedmiotów związanych z dynastią, wspaniałe armaty zdobiące pałac, a także rytuał zmiany warty mający widowiskowy charakter (codziennie o godz. 11:55). Spacer po Monako powinien obejmować również neoromańską katedrę Saint Nicolas z grobowcem poświęconym tragicznie zmarłej księżnej Grace Kelly czy też położone na skalistym wybrzeżu Muzeum Oceanograficzne im. J.Y. Cousteau, w którym można zobaczyć różnorodne gatunki ryb oraz interesujące filmy poświęcone badaniom naukowym i wyprawom księcia Alberta I. Oszałamiającą atrakcją, bez której Monako praktycznie by nie istniało, jest słynna dzielnica Monte Carlo znana z kasyn oraz prestiżowych wyścigów Formuły 1 i Rajdu Monte Carlo. Jeżeli ktoś chce wygrać przyzwoitą sumkę w pokera powinien zaglądnąć do centrum rozrywek i gier, czyli kasyna zaprojektowanego przez twórcę paryskiej opery, choć przeciętny turysta może zagrać w Black Jacka tylko w tzw. sali amerykańskiej, gdyż do pozostałych potrzebne są specjalne zaproszenia. Warto zajrzeć także do Ogrodu Egzotycznego z tajemniczą Grotą Obserwatorium i wspaniałymi egzotycznymi roślinami z całego świata. Po pełnym wrażeń dniu na drinka warto zajść do jednej z tawern w osławionej „zatoce aniołów” i podziwiać luksusowe jachty kołyszące się na błękitnej wodzie.

      Marsylia – brama prowadząca do Morza Śródziemnego i wielu innych odległych krain morskich. Dzięki swojemu położeniu miasto jest niezwykle barwne, kosmopolityczne i wielonarodowościowe, co zapewnia mieszanka wielu kultur i zamieszkujących je imigrantów. Miasto z pewnością warto odwiedzić ze względu na zabytki, chaotyczną historię i wiele ciekawych atrakcji. Pierwsze na tym terenie greckie państwo-miasto szybko stało się ważnym portem imperium rzymskiego, który w kolejnych wiekach wielokrotnie przechodził pod różne panowania. Ważnym wydarzeniem dla historii kraju i regionu była rewolucja francuska, po której Napoleon Bonaparte ogłosił się Pierwszym Konsulem, a popularna wśród rewolucjonistów pieśń „Marsylianka” stała się hymnem Francji. Wędrówkę po mieście można zacząć od Musee d'Histoire de Marseille, by szczegółowo poznać historię osadnictwa i całego Lazurowego Wybrzeża. Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy warto wyruszyć do Vieux Port – serca miasta bijącego od starożytności, w którym cumują przepiękne jachty i łodzie rybackie. Nabrzeże zwabia głodnych turystów zapachami świeżych ryb i owoców morza płynącymi z doskonałych tawern nastawionych na duży ruch. Przy okazji warto spojrzeć na dwa zabytkowe, nadmorskie forty św. Mikołaja i św. Jana, pamiętające morskie bitwy i najazdy piratów. Jak już nogi nie będą odmawiały posłuszeństwa na zwiedzanie miasta można ruszyć główną arterią ruchliwego śródmieścia La Canebiere z wieloma sklepami oferującymi nie tylko pamiątki, ale także najznamienitsze francuskie wyroby. Ślady greckich umocnień można obejrzeć w Ogrodzie Ruin, natomiast najciekawszymi zabytkami w mieście są ratusz znany również jako Hotel de Ville, duchowa kolebka miasta jaką jest katedra Notre Dame de la Garde ze złotym posągiem Matki Boskiej spoglądającym z jej szczytu na morze oraz opactwo San Victor z budzącymi grozę katakumbami. Położenie Marsylii na wzgórzach sprawiło, że okolica jest wyjątkowa krajobrazowo. Miasto składa się z naturalnych przestrzeni, parków i ogrodów, po których dobrze się spaceruje, a także przyjemnie odpoczywa w cieniu bujnej roślinności. Oprócz kilku ciekawych muzeów turyści bardzo często wyprawiają się na Chateau d'If – skalistą wysepkę wyłaniającą się z głębin morskich, znaną z powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”, na której przed laty w zamku-fortecy przetrzymywano więźniów. Wielu turystów traktuje  różnorodne miasto jako miejsce, w którym można zatrzymać się na dłużej, wypoczywać w luksusowych hotelach i na kilku niewielkich plażach rozrzuconych po okolicznym wybrzeżu. Najlepsze, piaszczyste plaże położone są jednak na południowym-wschodzie miasta w okolicy wybrzeża Calanques, gdzie do lazurowego morza opadają trudno dostępne skały, a w niewielkich zatoczkach kryją się piękne kąpieliska. Okolice najlepiej zwiedzić statkiem na rejsie zorganizowanym przez porty w Marsylii, Cassis, La Ciotat i Bandol.

      Genua (Włochy) – włoskie miasto wznoszące się nad morzem jak olbrzymi amfiteatr z eleganckimi kamienicami symbolizującymi schody widowni oraz ogromnym portem będącym sceną z rozgrywającymi się na niej wodnymi spektaklami. Za tym wspaniałym nabrzeżem rozpościera się labirynt średniowiecznych uliczek i zaułków zwanych „caruggi”, wywołujący zachwyt u niejednego turysty. Mieszkańcy liczącego się we Włoszech portu od zawsze żyli z morza, handlu, zdobycznych kolonii, a także z przynoszącego zyski piractwa. Wspaniałe skarby i dobra materialne gromadzone były podczas krucjat i podboju Morza Śródziemnego, a w syndykacie bankowym San Giorgio nawet Krzysztof Kolumb starał się o fundusze dla wsparcia swoich sławnych podróży. W niezwykłym mieście bywali między innymi Fryderyk Chopin i Maria Konopnicka, na podbój świata wypływały z niego historyczne eskapady morskie, a sławę przyniosły huczne obchody na 500-lecie odkryć dokonanych przez Kolumba. Turystów przyciągają do miasta romantyczne uliczki, po których można spacerować do woli, olśniewające zabytki i egzotyczne sklepiki z wyszukanymi pamiątkami. Obok tętniących życiem zaułków najbardziej rzucają się w oczy Cattedrale di San Lorenzo z niezwykłymi skarbami oraz liczne średniowieczne kościoły z pięknymi San Donato i Santa Maria di Castello na czele, natomiast wykwintne, renesansowe pałace skrywają w swych wnętrzach dzieła sztuki i wyposażenie z czasów świetności miasta przyciągające swoimi morskimi historiami. Na spacer najlepiej wybrać się Via Luccoli, na której można spotkać spacerujących turystów i przesiadujących w barach genueńczyków, warto także podejść pod obszerny budynek dworca Principe, przy którym wnosi się pomnik najsławniejszego obywatela Genui Krzysztofa Kolumba. Można przy tej okazji wstąpić do domu, w którym mieszkał i planował swoje wyprawy niestrudzony podróżnik,  ulokowanego przy Piazza Dante; dziś mieści się tam niewielkie muzeum z ciekawymi eksponatami. Majestatyczna brama Porta Soprana strzeże dostępu do miasta, po jej przekroczeniu oczom zwiedzających ukazują się zdobione budynki, zaskakująco urządzone dziedzińce i liczne fontanny dające strudzonym wędrowcom cień i chłód bijący z tryskającej wody. Średniowieczne podziały wąskich uliczek wprowadziły w ich architekturę maleńkie sklepiki, warsztaty tkackie i piekarnie rozpychające się wśród butików, biur projektantów mody i salonów złotniczych. Niezwykły gwar i wspaniałe zapachy wydobywające się z przytulnych restauracji zachęcają do zapuszczenia się w labirynt zamieszkany przez niezliczoną liczbę kotów. Przepiękną panoramę miasta warto sfotografować ze szczytu Palazzo Rosso lub wybrać się w okolicę serca miasta, czyli starówki i wytwornego Palazzo Ducale, w którym przed wiekami zasiadali dostojni dożowie. Punkt graniczny między starą i nową częścią miasta to Piazza De Ferrari, którego turyści pod żadnym pozorem nie powinni omijać. Jest przede wszystkim miejscem spotkań turystów i wielu genueńczyków oraz wspaniałym placem z budynkami opery, akademią sztuk pięknych, wielką fontanną i pomnikiem Garibaldiego – narodowego bohatera Włoch. Można tam dobrze zjeść i wsłuchać się w morskie historie płynące z ust doświadczonych marynarzy przesiadujących w sympatycznych ogródkach. Te niezwykłe opowieści warto podsumować zwiedzając Porto Antico – stary port handlowy przeżywający obecnie renesans jako przystań dla statków wycieczkowych. Ciekawą atrakcją turystyczną jest także położona nieopodal okazała latarnia morska La Lanterna dumnie pilnująca wejścia do portu. Niezwykłą rozrywkę może zapewnić całej rodzinie największe w Europie Aquarium di Genowa, w którym zgromadzono niezliczoną ilość gatunków zwierząt z delfinami, rekinami i pingwinami na czele, wiele godzin oglądania niezwykłych stworzeń z pewnością będzie przysłowiową wisienką na genueńskim torcie.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Wycieczkę do Nicei najlepiej zaplanować latem. Wówczas temperatury są naprawdę wysokie, a pogoda bardzo słoneczna. To idealny czas na odpoczynek na plaży. Do Nicei warto także pojechać wiosną lub wczesną jesienią. Warunki atmosferyczne sprzyjają wtedy zwiedzaniu i długim spacerom.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Nicea – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
      Francja, Paryż, 1, Talleyrand, 75007
      Tel.: +33 143173405 Tel. dyżurny: +33 680580220 Faks: +33 143173507
      paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.paryz.polemb.net

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Nicei
      Francja, Nicea, 205 Avenue de la Lanterne, 06 200
      Tel.: (00-33-4) 937-147-28
      forka.invest@hotmail.fr

      FAQ

      Jak poruszać się po Nicei?
      W mieście można wypożyczyć auto i samemu zwiedzić okolicę, jak również jest to wygodne rozwiązanie jeżeli przyjechaliśmy samochodem do Francji. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, jednak należy pamiętać, że jeżeli poruszamy się samochodem z obcą rejestracją nie podlegamy kredytowaniu mandatów, czyli mandat musi być zapłacony na miejscu lub przed wyjazdem z kraju, gdyż nie zezwala się na opuszczenie kraju z długiem wobec państwa. Należy pamiętać, że Nicea jest popularnym, przez co zatłoczonym kurortem, w którym problemem jest znalezienie miejsca do parkowania, a ulice są często zakorkowane. Najlepiej jest więc poruszać się komunikacją miejską lub taksówkami, które mają postoje w najważniejszych punktach miasta, należy jednak uważać na nieuczciwych taksówkarzy i przed jazdą zapytać o cenę.
      Jakie plaże są w Nicei?
      Nicea posiada kilkukilometrową, kamienistą plażę położoną w Zatoce Aniołów wzdłuż nadmorskiej promenady. Plaża jest dobrze zagospodarowana, w podziemiach deptaku znajdują się toalety i prysznice, a na wielu jej odcinkach można wynająć leżaki, parasole, kajaki i rowery wodne.
      Jakie są ograniczenia celne we Francji?
      Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Francji?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Francji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

      Zobacz również inne przewodniki