• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Paryż

      Paryż – miejsce, które trzeba zobaczyć. Miasto zakochanych, stolica światowej mody, jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych i kulturalnych. Przybywający tu filozofowie i artyści od wieków kształtowali niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Paryż to również miejsce pełne zabytków-symboli, które znają niemal wszyscy. Katedra Notre-Dame de Paris, Luwr, wieża Eiffla, wzgórze Montmartre z bazyliką Sacre Coeur i światowej sławy muzea. A dla najmłodszych parki rozrywki z Disneylandem na czele. Podczas wakacji w Paryżu każdy znajdzie atrakcje dla siebie.

      Paryż - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Paryż

      Długość lotu: 2 godziny 30 minut

      Informacje o Paryż
      Stolica Paryż
      Język francuski
      Waluta euro
      Dokumenty dowód osobisty / paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Paryż jest uznawany za świetne miasto na romantyczny wyjazd. Nazywa się go także stolicą mody. Co krok można trafić tam na historyczne budynki oraz wspaniałe zabytki kultury i sztuki. Do największych atrakcji Paryża należą oczywiście Wieża Eiffla, katedra Notre-Dame i słynne muzeum Luwr. Oprócz tego znanymi miejscami są Łuk Triumfalny, Muzeum Orsay, Katakumby, Pałac Inwalidów, Bazylika Sacré-Cœur czy Opera Garnier. Poza zwiedzaniem warto odwiedzić paryskie knajpki i skosztować tamtejszych specjałów. Fani rozrywki mogą udać się do Moulin Rouge, by zobaczyć słynny kabaret. Ciekawą aktywnością w Paryży dla najmłodszych jest z kolei zabawa w Disnaylandzie.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • miłośnikom historii, kultury i sztuki
      • zainteresowanym zwiedzaniem
      • marzącym o romantycznych chwilach
      • lubiącym miejskie rozrywki i atrakcje

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Paryż / francuski

      Czas lokalny
      Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem w Polsce.

      Dokumenty
      dowód osobisty / paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana. Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Francją, posługując się dowodem osobistym.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany, 220 V; 50 Hz / typ E, typ F

      Pieniądze

      Waluta
      euro, 1 EUR = 4.3177PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-24

      Napiwki
      Do rachunków w restauracjach i kawiarniach doliczana jest 15 procentowa opłata za obsługę. Dodatkowy napiwek zostawia się, jeżeli zostajemy wyjątkowo dobrze obsłużeni.

      Obowiązkowy podatek turystyczny

      Wysokość podatku turystycznego zależy od miejsca i rodzaju zakwaterowania – od ok. 0,25 euro do ok. 5 euro. Wyższe opłaty obowiązują m.in. w Paryżu – od ok. 0,75 euro do 15 euro.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      We Francji można podróżować autobusami i pociągami. W Paryżu dostępne jest również metro (16 linii) i RER, czyli szybka kolej miejska. Częstym środkiem transportu we Francji są również rowery i motory.

      Wynajem samochodów
      Wynajem samochodów we Francji to jedna z opcji zwiedzania bardziej odległych zakątku kraju. Kierowcy z polski mogą posługiwać się zarówno międzynarodowym, jak i polskim prawem jazdy. We Francji obowiązuje ruch prawostronny.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Pieniądze we Francji najlepiej wymieniać w kantorach. W hotelach czy na lotnisku kurs może być mniej korzystny. Płatności kartą i wypłata z bankomatów we Francji jest bezproblemowa, należy jednak pamiętać o opłatach manipulacyjnych i marży przy każdej transakcji.
      We Francji panuje przekonanie, że jest to najpiękniejszy kraj na świecie z najwspanialszym językiem i najdoskonalszą kuchnią. Bardzo przydatna jest tu znajomość języka francuskiego. W dużych miastach nie powinniśmy mieć problemu z porozumiewaniem się po angielsku, ale rozmowę z rodowitym Francuzem i tak najlepiej zacząć od grzecznościowego „bonjur”.
      We Francji butelka wina do obiadu czy kolacji to standard. Posiłek bez jednej czy 2 lampek wina trudno sobie nawet wyobrazić. Na śniadanie możemy się spodziewać czegoś na słodko i w niewielkich ilościach. We francuskich restauracjach musimy być przygotowani na długi czas oczekiwania i niezbyt zaangażowaną obsługę.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Paryż - największe atrakcje

      Warto zobaczyć

      Beauvais – jedną z najwspanialszych, francuskich katedr można oglądnąć w miejscowości, w której najczęściej lądują samoloty z turystami wyruszającymi na zwiedzanie Paryża. Zanim wsiądzie się do autobusu warto zwiedzić katedrę św. Piotra słynącą z najwyższego we Francji wnętrza w stylu gotyckim. Do środka prowadzą bogato zdobione renesansowe drzwi, wnętrze rozświetlają promienie wpadające przez ozdobne witraże, zachwyca także ciekawy zegar astronomiczny. Dodatkową atrakcją katedry są przedstawienia „światło i dźwięk” wzbudzające podziw i podkreślające ogromne rozmiary świątyni. Przy okazji warto zwiedzić pałac biskupi z urządzonym w nim Musee Departamentale de l’Oise z bogatą kolekcją sztuki z różnych okresów.

      Saint-Denis – miejscowość położona na przedmieściach Paryża, którą warto odwiedzić ze względu na wspaniałą gotycką świątynię, w której od wieków chowano francuskich władców. Katedra św. Dionizego była pierwszą gotycką świątynią, a także wzorem dla wznoszenia późniejszych katedr w okolicznych miejscowościach. Z budową katedry wiąże się ciekawa legenda, według której jej patron i pierwszy biskup Paryża został zamordowany i przybył do miasta z Montmarte z własną głową pod pachą. We wnętrzu uchodzącym za muzeum francuskiej sztuki funeralnej można podziwiać niezwykłe grobowce ważnych osobistości, między innymi Ludwika XVI, Marii Antoniny i Katarzyny Medycejskiej. Godne uwagi są także piękne strzeliste kolumny i bogato zdobione kaplice. Saint-Denis to również gratka dla miłośników piłki nożnej, którzy przy okazji pobytu w mieście mogą zwiedzić Stade de France – największy stadion piłkarski we Francji.

      Disneyland Paris – kraina baśni i przygód – jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji, w którym uciechom i rozrywkom mogą oddawać się zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla turystów przygotowano setki atrakcji, z których można korzystać dzięki wielu rozwiązaniom biletowym. Chociaż zmorą odwiedzających bajkowe miejsce są długie kolejki wielu turystów jest tak zachwyconych światem zabaw, że odwiedza Disneyland kilka razy. Po parku jeździ kolejka, która zabiera entuzjastów dobrej zabawy do tematycznych miejsc jak chociażby zamek Śpiącej Królewny, Labirynt Alicji w Krainie Czarów czy Fabryka Marzeń. Małymi uliczkami paradują postaci z filmów Disneya, w Krainie Przygód można przejechać się kolejką przez Świątynię Zagłady znaną z filmów o Indiana Jonesie, maluchy zapominają o świecie w Krainie Fantazji, a dorośli przypominają sobie dziecięce marzenia w Krainie Odkryć. Różnorodne atrakcje często ulegają zmianie i na ich miejsce powstają, nowe, jeszcze bardziej zadziwiające, czasami sezonowe, a także stanowiące stałe punkty parku.  Disneyland zabiera turystów w niezwykły świat, w którym na wiele godzin mogą zapomnieć o codzienności. Oprócz dziesiątek rozmaitych i tematycznych atrakcji na terenie parku funkcjonuje ogrom sklepów z pamiątkami, restauracji, butików, a także działają hotele z możliwością noclegu przez kilka dni.

      Park Asterixa – drugi po Disneylandzie, wspaniale urządzony park rozrywki z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Galijska osada oddalona około 30 km na północ od Paryża podzielona jest na kilka sekcji tematycznych, gdzie turyści mogą wyszaleć się i zabawić w Mieście Rzymskim, Antycznej Grecji czy Paryskiej Ulicy. Rozbawionym gościom towarzyszą zawsze Asterix i Obelix, a moc wrażeń zapewniają dodatkowo kolejki górskie, diabelskie młyny i karuzele. Dla turystów przygotowano wiele różnorodnych imprez tematycznych, których ogrom gwarantuje co najmniej kilkudniową zabawę.

      Francja w miniaturze – niedaleko Wersalu w niewielkiej miejscowości Elancourt turyści mogą przyjrzeć się najważniejszym zabytkom Francji z nieco innej perspektywy. Szczególnie dzieciom podobają się miniaturowe zamki nad Loarą, dawne fortece, francuskie miasta i katedry, a także wiele innych budowli zaprezentowanych w niecodziennej formie.

      Chartres – miasto położone na ważnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela ma w sobie niepowtarzalny urok. Pradawna osada wzniesiona w tym miejscu była uważana za centrum druidyzmu – religii starożytnych Celtów, a w IV w. stanowiła już centrum chrześcijańskiego biskupstwa, w którym przy murach miejskich wzniesiono pierwszą katedrę. W jej wnętrach w 1594 r. koronowano króla Francji Henryka z Nawarry i chociaż miasto ucierpiało podczas wojen  religijnych jego rozwój nastąpił w momencie wybudowania linii kolejowej do Paryża w 1849 r. W Chartres znajduje się wiele ciekawych zabytków, z których najważniejszym jest katedra Notre-Dame wzniesiona na malowniczym wzgórzu w sąsiedztwie rzeki Eure. Wzgórze miało symbolizować obecność i siłę bóstw, a na ruinach starej świątyni romańskie w latach 1194-1260 wzniesiono nie-zwykła katedrę, zwaną „pałacem stylów”, wpisaną po latach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje wspaniała rozeta, dwie niesymetryczne wieże oraz witraże zbudowane z setek malutkich szybek, przez które dostają się promienie słoneczne tworzące we wnętrzu niespotykany klimat. Turyści godzinami podziwiają Portal Królewski, mistyczne ozdoby, liczne symboliczne elementy oraz otoczoną aurą tajemniczości figurkę Czarnej Madonny, która przechowywana jest w świątynnej krypcie, podobnie jak wiele ciekawych skarbów sakralnych. Oprócz nie-zwykłej katedry warto również zwiedzić średniowieczną starówkę, Musee des Beaux-Arts z kolekcją obejmującą sztukę dawną i nowoczesną oraz Muzeum Witraży. Turyści spacerujący po mieście zwracają uwagę na piękne, stare domy, smakują niezwykłej kuchni, a także interesują się ciekawą architekturą starych pralni i młynów.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Na wycieczkę do Paryża można wybrać się o dowolnej porze roku – miasto zawsze oferuje wiele atrakcji. Najcieplej jest między czerwcem a wrześniem – to nie tylko czas wysokich temperatur, lecz także dużej ilości słońca. Warto przy tym pamiętać, że w lipcu i sierpniu w Paryżu zdarzają się prawdziwe upały – słupki rtęci potrafią pokazywać nawet 40℃, co stanowi uciążliwe warunki. Bardziej umiarkowana, jednak wciąż całkiem ciepła pogoda panuje tam wiosną i wczesną jesienią.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Paryż – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w Paryżu
      Francja, Paryż, , 75015 Paris
      Tel.: +33 145 682 997 Faks: +33 145 665 956
      dl.poland@unesco-delegations.org

      Instytut Polski w Paryżu
      Francja, Paryż, 31, rue Jean Goujon, 75008
      Tel.: +33 1 53 93 90 10 Faks: +33 1 45-62-07-90
      info@institutpolonais.fr
      www.institutpolonais.fr

      Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu
      Francja, Paryż, 5, rue de Talleyrand, 75007
      Tel.: +33 1 43 17 34 74 Tel.: +33 1 43 17 34 22 Tel. dyżurny: +33 6 80 58 02 20 Faks: +33 1 43 17 34 34
      info@consulat-pologne-paris.com.fr
      www.pariskg.polemb.net

      FAQ

      Jak poruszać się po Paryżu?
      Po mieście można poruszać się szybką kolejką zwaną Reseau Express Regional, niemniej należy pamiętać o innych stawkach obowiązujących w granicach miasta i poza nim. Te same bilety co w metrze obowiązują również w sprawnie działającej komunikacji autobusowej obejmującej kilkaset kilometrów połączeń. Turyści mieszkający poza Paryżem mogą korzystać z Noctilien – nocnej sieci docierającej do terenów podmiejskich. Doskonałym sposobem na zwiedzenia miasta są tzw. Balabusy, których trasa pozwala obejrzeć większość najważniejszych zabytków, a także Batobusy, czyli niewielkie statki wycieczkowe pływające po Sekwanie, zatrzymujące się w punktach ciekawych pod względem turystycznym. Taxi Parisien można zatrzymać na ulicy, zamówić z hotelu lub po prostu na postoju. Opłaty zależą od długości trasy, niemniej tak jak w każdym dużym mieście trzeba mieć na uwadze obowiązujące strefy i uczciwość kierowców. Najmniej przyjemnym sposobem poruszania po Paryżu jest własny samochód. W mieście często można trafić na korki, ulic są jednokierunkowe i bez trudu można zabłądzić. Znalezienie miejsca do parkowania także jest niemałym wyczynem, a parkowanie zderzak w zderzak to codzienność, więc nie narażając auta lepiej zostawić je w miejscu zamieszkania i skorzystać z komunikacji miejskiej lub roweru, który jest jednym z lepszych środków polecanym turystom na zwiedzanie miasta.
      Jakie są ograniczenia celne we Francji?
      Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Francji?
      W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Francji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

      Zobacz również inne przewodniki