• Opis
  • Polecane oferty
  • O regionie
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Wycieczki
  • Więcej

   Peloponez

   Peloponez to z jednej strony jedna z najbardziej znanych, a z drugiej zaś tajemniczych części Grecji kontynentalnej. Miejsce, które zachwyca krajobrazami – górami otaczającymi urokliwe zatoki z piaszczystymi plażami i turkusową wodą oraz pełnymi zieleni gajami cytrusowymi. Peloponez to znakomity wybór na wypoczynek dla osób szukających tradycyjnej greckiej atmosfery, lokalnych smaków i spokoju. Pełno tu zacisznych zatoczek i kameralnych pensjonatów. Rodziny z dziećmi znajdą tu natomiast hotele z wygodną formułą all inclusive. Półwysep Peloponez to również najlepszy wybór dla miłośników historii i greckiej mitologii. Starożytna Olimpia, Mykeny, Korynt to miejsca, które warto zwiedzić podczas wakacji w Grecji kontynentalnej.

   Samolotem: 02:50:00

   Informacje ogólne

   Tolo – kurort położony we wschodniej części Peloponezu w sąsiedztwie Nafplionu, który zachwyca piękną, szeroką i piaszczystą plażą świetnie zagospodarowaną, malowniczymi, malutkimi wysepkami oddalonych nieznacznie od brzegu i lazurem morza, a bliskość dużego miasta i wielu ważnych starożytnych miast stwarza znakomite możliwości poznania terenu. Miasto posiada urokliwy port z krystalicznie czystą wodą i skalistym dnem, co sprawia, że można odnieść wrażenie jakby łodzie unosiły się w powietrzu.

   Methoni – ciche miasteczko położone na południowym krańcu Mesyny, które poza szeroką, spokojną plażą nad lazurowym, ciepłym morzem zachwyca wapienną twierdzą zbudowaną na skalnym cyplu wysuniętym w morze. Znajduje się tu kilka niewielkich hoteli i pole campingowe.

   Lakopetra – miasto sąsiadujące z Patrą, posiadające wąską piaszczysto-żwirową plażę, dobrze zagospodarowaną w wydzielonymi częściami hotelowymi. Obok miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko, a z plaży rozciąga się widok na osiągnięcie sztuki budowlanej ostatniego wieku – ogromny most łączący Patrę z Antirio leżącym po drugiej stronie zatoki.

   Kalamata – duże miasto leżące na południowym brzegu Peloponezu w Zatoce Meseńskiej. Miasto słynie z oryginalnego tańca, jedwabnych chust, uprawy „miodowych” fig i sezamu w miodzie zwanego Pasteli. Nazwa miejscowości nawiązuje do starogreckiego tłumaczenia Kala mata - „piękne oczy”. W jednym z tutejszych kościołów istnieją freski przedstawiające „Dziewicę Kala Matię”. Miasto nie ma długiej historii, gdyż zostało założone przez Wenecjan, którzy zarówno jak kolejni władcy tureccy zostawili tu po sobie wiele ciekawych budowli. Znana jest jednak jako port eksportowy i pasażerski, a w sezonie letnim posiada regularne połączenia promowe z Kretą. Kalamata posiada dwie długie, piaszczysto-żwirowe plaże – na wschód od portu znajduje się najlepiej zagospodarowana plaża z wieloma restauracjami i hotelami oraz długa promenadą. Plaża położona na zachód od portu wychodzi poza miasto i jest idealna dla osób szukających spokoju.

   Polecane oferty

   • Zakynthos
   • Chalkidiki
   • Lesbos
   • Riwiera Olimpijska
   • Peloponez
   • Rodos
   • Saloniki
   • Thassos
   • Naxos
   • Evia
   • Skiathos
   • Samos
   • Santorini
   • Milos
   • Paros
   • Lefkada
   • Kefalonia
   • Korfu
   • Kos
   • Kreta
   • Więcej

    O regionie

    Informacja ogólna

    Najbardziej wysunięta na południe część Grecji, położona we wpływie klimatu śródziemnomorskiego. Sezon rozpoczyna się w połowie kwietnia i trwa do końca października, najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień. Pogoda w tym okresie to najlepszy czas na plażowanie. Termometry wskazują nawet 36 stopni Celsjusza, niebo jest bezchmurne, a w ciągu dnia czeka 12 słonecznych godzin. Temperatura morza waha się miedzy 21 a 25 stopniami, co pozwala zażywać morskich kąpieli i stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Łańcuchy pasm górskich pozwalają podziwiać malownicze widoki, szczególnie wiosną, kiedy roślinność budzi się do życia, a ceny na Peloponezie są przystępniejsze niż w środku sezonu. Jeśli uwielbiacie piesze wędrówki z widokiem na malownicze, górzyste tereny, warto odwiedzić wyspę w kwietniu lub pod koniec września – temperatury nie będą już tak wysokie, więc zwiedzanie będzie przyjemniejsze.

    Dla kogo rekomendujemy?

    • spragnionym piaszczystych plaż i morskich kąpieli
    • miłośnikom sportów wodnych, np. windsurfingu
    • dla aktywnych – piesze wycieczki, trekking
    • na rodzinny wypoczynek
    • żeglarzom

    Pogoda

    Kiedy jechać?

    Najlepszy okres na plażowanie to czerwiec, lipiec i sierpień – gwarancja słonecznej pogody i ciepłego morza. Żeglarzom i miłośnikom deski do windsurfingu polecamy urlop na przełomie sierpnia i września, kiedy morze jest już ciepłe, a wiatry sprzyjające. Na piesze wędrówki najlepszy będzie okres przed sezonem, np. kwiecień. Unikniemy najwyższych temperatur, dzięki czemu wycieczki i zwiedzanie będzie przyjemniejsze.

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)14°15°16°20°24°28°31°32°28°23°19°16°
    Temp.    Min. (°C)12°15°19°21°21°19°15°12°
    Temp.    wody (°C)16°15°15°17°19°21°23°25°24°22°19°17°
    Godziny słoneczne (h) 45681012121110854
    Dni deszczowe 15131186211491216
    Wilgotność powietrza (%) 777271696557535361717778

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Ateny / grecki

    Czas lokalny
    Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień.

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter nie jest wymagany, 230 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

    Pieniądze

    Waluta
    euro (EUR), 1 EUR = 100 centów, 1 EUR = 4.5769PLN, kurs NBP z dnia 2020-04-02

    Ceny w hotelach i restauracjach
    Obiad w restauracji to koszt od 8 do 25 euro, za piwo lub napój zapłacimy od 3 do 5 euro. Dania z owoców morza (ośmiornice, kalmary) będą droższe niż dania mięsne, przykładowo savvas kebab wyniesie nas ok. 8,00 euro, a grillowana ośmiornica ok. 13,50 euro.

    Napiwki
    W restauracjach zazwyczaj zostawia się napiwek w wysokości od 5 do 15% ceny potrawy, pomimo że opłata za usługę jest wliczona w koszt. Bardzo ważne jest też pochwalenie potrawy – kelnerzy i właściciele restauracji uwielbiają tego typu komplementy.

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    Od 1 stycznia 2018 r. w Grecji obowiązuje podatek turystyczny w wysokości uzależnionej od standardu. W przypadku obiektów 1 i 2-gwiazdkowych opłata za noc wyniesie 0,5 euro od osoby, w hotelach 3-gwiazdkowych – 1,5 euro, 4-gwiazdkowych – 3 euro, a pięciogwiazdkowych – 4 euro.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny

    W większych miastach możemy łatwo poruszać się komunikacją miejską. Za bilet jednorazowy przesiadkowy zapłacimy z reguły od 1 do 2 EUR. Rozkłady jazdy często mogą być niezrozumiałe dla turystów. Zdarza się, że podana jest tam tylko godzina odjazdu z pierwszego przystanku.
    Jeśli decydujemy się na podróż taksówką, warto mieć na uwadze, że taksówkarze w Grecji nie są zbyt przyjemni i często próbują naciągnąć turystów na dodatkowe koszty. O zamówienie taksówki warto poprosić obsługę hotelową i zapytać o koszt dojazdu, jeśli cena wydaje się zbyt wysoka, możemy się targować. W Atenach dostępne są też usługi firmy Uber. To wygodne rozwiązanie, ale wadą tego rozwiązania może być fakt, że niektóre opisy umieszczane są wyłącznie w alfabecie greckim.

    Wynajem samochodów
    Koszt wynajęcia samochodu to średnio od 25 EUR/dzień, za litr benzyny zapłacimy ok. 1,48 EUR. W Grecji panuje ruch prawostronny. W przypadku wynajmu auta, kierowca kategorii A, B lub C musi mieć ukończone 21 lat i prawo jazdy przynajmniej od roku. Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych nie różni się od polskich standardów.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    W Grecji panuje wiele zasad, których należy przestrzegać, aby nikogo nie urazić. Warto wiedzieć, że Grecy z odrazą podchodzą do osób nietrzeźwych i nawet niewielkie incydenty związane z niewłaściwym zachowaniem osób pijanych w restauracjach mogą skutkować wezwaniem policji. Grecy są też wyczuleni na wszelkie tematy związane z krytyką kościoła i greckich świeckich, ponieważ wysokim autorytetem w Grecji cieszy się kościół prawosławny, dlatego lepiej nie zabierać głosu w tego typu dyskusjach w obecności miejscowych. Grecy szczególnie życzliwi są w stosunku do dzieci, otacza się je szczególną opieką i życzliwością, dlatego nie należy się dziwić, jeśli dzieci wzbudzają zainteresowanie miejscowych. W wielu miejscach można spotkać się z zakazem fotografowania, trzeba mieć to na uwadze między innymi w muzeach, w pobliżu wykopalisk architektonicznych czy przy lotniskach. Często również możliwość robienia zdjęć w obiektach wiąże się z wykupieniem zgody.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Panujące tu już od maja wysokie temperatury przyczyniają się do rosnącej popularności kawy przygotowanej na zimno – Frappe – podawanej w wysokich szklankach, robiona na bazie wody mineralnej z dodatkiem mleka i cukru.

    Ważnym elementem greckiej kuchni jest wino, które doceniane było już w starożytności, a sposób jego powstania opisuje mitologia. By uchronić swego nieślubnego syna Dionizosa przed gniewem Hery, Zeus zamienił go w barana. Bogini jednak nie dała się oszukać i przywróciła mu człowieczą postać, ale ukarała go obłędem. Szalony Dionizos żeglował po morzu i podczas jednej wyprawy poznał rolnika o imieniu Ikarios, który nauczył go uprawiania winorośli. Sok z zebranych winogron sfermentował, a Ikarius chcąc ukarać Dionizosa za niedopilnowanie kazał mu go wypić. Historia, kończy się dość tragicznie, gdyż odurzony bóg zabił rolnika, ale od tamtej pory kojarzony jest w mitologii z winem i zabawą.

    Charakterystyczne w smaku i nie występujące poza Grecją jest wino Retsina, które jest młodym winem przyprawionym sosnową żywicą. Po wytłoczeniu leżakuje zaledwie kilka tygodni i nadaje się do spożycia, jednak po mniej więcej roku, jej smak przypomina ocet. Narodowym trunkiem Grecji jest też „ouso me mese”, znane jako ouzo – 48-procentowy alkohol doprawiany anyżem i koprem. Międzynarodową sławę wśród alkoholi zyskała również Metaxa – brandy z dodatkiem wina i mieszanki przypraw. By wyprodukować dobry trunek destyluje się dwukrotnie alkohol, który następnie leżakuje od 3-15 lat. Dopiero po tum czasie dodawane są do niego wino i zioła, które tworzą charakterystyczny smak. Niektórzy twierdzą, że niegdyś dodawano też płatki róż. Alkohol jest następnie słodzony, trafia do dębowych beczek i czeka ok. pół roku na rozlanie do butelek.

    Specjalnością kuchni peloponeskiej jest pilaw – ryż, drobny makaron, pomidory, papryka i cebula gotowane razem w bulionie i doprawiane aromatycznymi ziołami. Potrawa jest dość prosta i podaje się ją często przed głównym daniem. Warto spróbować też peloponeskich omletów z dodatkiem fety, oliwek i aromatycznej bazylii oraz słynnego Fakes – soczewicy z czarnymi oliwkami, sokiem cytrynowym, oliwą i świeżymi ziołami. Podawane zwykle jest jako meze, ale w zależności od wielkości dania może być też daniem głównym, serwowana na ciepło albo na zimno.

    Wycieczki fakultatywne

    Aktywność

    Peloponez daje możliwość uprawianie wielu sportów – począwszy od sportów wodnych na świetnie wyposażonych plażach, przez jeździectwo, piłkę plażową, paralotniarstwo po trekking i wspinaczkę po pobliskich wzgórzach. Jest to miejsce, gdzie sezon turystyczny trwa cały rok – wiosną i jesienią panują tu idealne warunki do zwiedzania, pieszych wędrówek i wspinaczki, a wiejące na przełomie sierpnia i września wiatry stwarzają wspaniałe warunki do windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa i paralotniarstwa. Latem dominuje odpoczynek w kurortach nadmorskich, a zimą sporty zimowe z głównym centrum narciarskim w Parnasie. Jest tam wiele tras zjazdowych o różnych stopniach trudności oraz wyciąg. Drugim ważnym ośrodkiem narciarskim jest Chelmos leżący obok Kalavrity, jednak jest on mniej rozwinięty niż Parnas.

    Wycieczki fakultatywne

    Olimpia – miasto, które w starożytności było najsłynniejszym miejscem kultu Zeusa – znajdowały się tu sanktuarium poświęcone bogowi, a wokół niego odbywały się co 4 lata igrzyska, zwane od ich miejsca – olimpijskimi. Pierwsze odnotowano w 776 r. Na sanktuarium Zeusa składał się duży, święty gaj oliwny – Altis, w którym znajdował się ołtarz. W wieku VII p.n.e. wzniesiono tu monumentalne budowle z najważniejsza i największa świątynią Zeusa – w środku znajdował się jego ogromny posąg wykonany przez Fidiasz, który zaliczano do siedmiu cudów świata. Inne ważne budowle to Leonidjon, świątynia Hery, budowle administracyjne, rozległy hipodrom i stadion na 20 tys. widzów. Po przejęciu Peloponezu przez Cesarstwo Rzymskie miasto uznano za pogańskie, co poskutkowało wypędzeniem części ludności i w 393 r. zakazem organizowania igrzysk. Stanowisko archeologiczne odkrytego w XIX w. miasta wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z ciekawostek warto wspomnieć, że płomień olimpijski rozpala się tu za pomocą skupionych przez paraboliczne zwierciadło promieni słonecznych, a następnie jest przenoszony przez sztafetę do miejsca igrzysk.

    Argos – miasto będące jednym z najistotniejszych ośrodków kultury mykeńskiej i najważniejszym miejscem kultu Hery. Miasto znacznie zyskało po pokonaniu Sparty przez króla Fejdona – tego samego, który jako pierwszy wypuścił monety w obieg na Bałkanach, objął przywództwo nad Igrzyskami Olimpijskimi, wskrzesił królestwo Temenidów i znormalizował system miar i wag. Znaczenie miasta spadło po wejściu na Peloponez Rzymian. Dziś jest prężnie rozwijającym się miastem z wieloma zabytkami okresu świetności. Warto zobaczyć mury cyklopowe, sanktuarium Apollina, amfiteatr rzymski oraz dominującą nad miastem XII-wieczną twierdzę.

    Nafplion – w starożytności był jednym z większych portów Peloponezu, jednak stracił na znaczeniu i pod koniec II w. p.n.e. opustoszał. Z tego okresu zachowało się wiele imponujących ruin otoczonych stanowiskiem archeologicznym. Miasto zostało ponownie założone w czasach bizantyjskich, a w miejscu akropolu wzniesiono twierdzę obronną. Miasto często było najeżdżane przez krzyżowców, a w XIV w. podczas panowania weneckiego wybudowano kolejny zamek – tym razem na wyspie Bourtz. Po burzliwym panowaniu tureckim wrócili tu Wenecjanie, którzy wybudowali kolejną twierdzę – Palamidi. W listopadzie 1821 r. Nafplion został wyzwolony przez wojska partyzanckie, a po odzyskaniu niepodległości przez Grecję stał się na krótko stolicą kraju. W latach 60-tych ubiegłego wieku miasto zyskało na znaczeniu jako kurort wypoczynkowy – szczególnie popularny w okresie świątecznym.

    Nemea – ośrodek kultury starożytnej Grecji, gdzie według mitologii Herkules zabił lwa nemejskiego. Znajdowała się tu świątynia ku czci Zeusa, która została zniszczona przez trzęsienie ziemi u schyłku okresu starożytnego. Niedaleko świątyni znajdował się stadion na 40 tys. widzów, gdzie co 2 lata odbywały się igrzyska nemejskie o mniejszym znaczeniu niż olimpijskie.

    Pylos – w pobliżu dzisiejszego miasta znajdują się wykopaliska z epoki brązu. Odkrywcy starego mykeńskiego miasta główne wykopaliska nazwali "Pałacem Nestora" od imienia władcy panującego w tym okresie. W starożytności pod Pylos rozegrała się jedna z większych bitew. Późniejsze lata panowania różnych najeźdźców pozostawiły po sobie ciekawe zabytki jak zamek krzyżacki Paleokastro, twierdzę osmańską Neo Kastro, meczet zamieniony później na kościół czy kazamaty. W Pylos znajduje się piaszczysto-żwirową plaża przyciągająca coraz więcej turystów, a w jej pobliżu mieści się Grota Nestora – przepięknie ukształtowana jaskinia, w której według mitologii młody Hermes ukrył krowy skradzione Apollinowi.

    Tegea – jedno z najstarszych i najpotężniejszych miast starożytności słynące z rozbudowanej floty morskiej. Znajdowało się tu wielkie sanktuarium Demeter i Persefony oraz słynna świątynia Ateny Alea – będąca ważnym ośrodkiem religijnym antycznej Grecji i azylem dla zbiegów. Po długich walkach ze Spartą o dominację na terenie Arkadii miasto zostało zniszczone. Na jego miejscu w okresie bizantyjskim założono ważny ośrodek handlowy pod nazwą Nikli, obowiązującą do ogłoszenia niepodległości Grecji.

    Patra – nazywana również Patras, to trzecie największe miasto Grecji położone na wschód od Aten w zatoce o tej samej nazwie. Jest to główne miasto portowe Peloponezu, a jego strategiczne położenie od starożytności doceniali kolejni najeźdźcy. Patronem miasta jest św. Andrzej, który został tu ukrzyżowany za głoszenie chrześcijaństwa. W miejscu jego śmierci znajduje się najważniejszy zabytek miasta – katedra św. Andrzeja – największa świątynia Grecji. W mieście znajduje się bogate Muzeum Archeologiczne posiadające wiele cennych zbiorów z całego regionu oraz kilka pamiątek po minionych czasach jak ruiny Odeonu czy pozostałości zamku.

    Informacje konsularne

    Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
    Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
    http: www.athens.polemb.net

    Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Patrze

    Grecja, Patra, 12, Othonos Amalias Str., 262 23
    Tel.: (00-302-610) 634-019 Faks: (00-302-610) 634-4080

    Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pireusie

    Grecja, Pireus, 57, Akti Miaouli, 185-36
    Tel.: (00-302-10) 429-23-44 Faks: (00-302-10) 429-23-45

    FAQ

    Jaki czas obowiązuje w Grecji?
    Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.
    Jak poruszać się po Peloponezie?
    Najtańszym i najpowszechniejszym środkiem transportu są autobusy zapewniające bardzo dobry dojazd do Patry i Koryntu, jak również wzdłuż wybrzeża do miejscowości turystycznych. Zwiedzając Ateny mamy dodatkowo do wyboru metro, trolejbusy i tramwaje, a także kolej podmiejską dojeżdżającą do kilku bliższych miejscowości nadmorskich. Ze stolicy można do kurortów dojechać tez często kursującymi busami. Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajęcie auta. Polskie prawo jazdy często nie jest akceptowane przez lokalne służby więc lepiej mieć europejski dokument. Przepisy drogowe są traktowane dość dowolnie przez Greków dlatego należy zwiększyć uwagę na jeżdżących obok.
    Jakie są ograniczenia celne w Grecji?
    Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
    Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Grecji?
    Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Grecji ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić.

    Zobacz również inne regiony