• Opis
  • Polecane oferty
  • O regionie
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Galeria
  • Wycieczki
  • Więcej

   Skiathos

   Wyspa Skiathos – jedna z najładniejszych w Grecji, chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Ma tak przepiękną przyrodę, że porównywana jest do Karaibów. Bogactwo ponad 60 piaszczystych plaż z lazurową wodą zachęca do plażowania oraz morskich kąpieli. Wieczorem warto poznać atmosferę wyspy w przytulnych knajpkach z pysznym greckim jedzeniem i tańcami w rytmach Zorby.

   Samolotem: 02:50:00

   Informacje ogólne

   Sporady Północne określane są mianem kamieni rozrzuconych po północno-zachodniej tafli Morza Egejskiego, na wschód od Tesalii. Plaże na poszczególnych wyspach uchodzą za jedne z najwspanialszych na Wyspach Egejskich i są tłumnie odwiedzane przez miłośników wakacyjnego słońca i opalania się w towarzystwie przepięknych krajobrazów. Między wyspami można podróżować i czerpać do woli esencję wspaniałego wypoczynku. Warto też przedostać się na sąsiednią Eubeję, by poznać wyrafinowane piękno greckiej przyrody. Archipelag odznacza się silnym poczuciem odrębności i kultury, dlatego wypoczywanie tam można połączyć ze zwiedzaniem muzeów sztuki ludowej i warsztatów rzemieślniczych.

   Na wyspę Skiathos warto udać się ze względu na znaną z pocztówek plażę Koukounaries oraz kilkadziesiąt innych plaż, na których można wspaniale wypoczywać oraz uprawiać liczne sporty wodne. Wieczory najlepiej spędzać na „happy hours” w licznych klubach i barach położonych nad brzegiem morza, w których zabawa nie ustaje do białego rana. Oprócz wspaniałego wypoczynku i rozrywki wyspa oferuje wiele zabytków związanych z ciekawą historią. Skiathos już w VII w. p.n.e. zamieszkiwali koloniści z Eubei, a w późniejszych wiekach przewijali się przez nią Macedończycy i Rzymianie. Wyspa trafiła również pod panowanie tureckie, natomiast obecna flaga Grecji została stworzona w 1807 r właśnie na tej wyspie w klasztorze Evangelistrias. Koniecznie trzeba zwiedzić miasto Skiathos z szeregiem białych domków charakteryzujących się czerwonymi dachami i niebieskimi okiennicami, wspiąć się do kościółka Agios Nikolaos z zapierającym dech w piersiach punktem widokowym i przespacerować po starym porcie rybackim, który obecnie otoczony jest kafejkami i tawernami. Cieniste ścieżki wiodą do twierdzy Bourtzi wybudowanej przez Wenecjan, a dalsza trasa spacerowa prowadzi turystów na malowniczy cypel ze skalistą plażą miejską, doskonale nadającą się do kąpieli. Niedaleko miasta znajduje się warty odwiedzenia XVIII-wieczny monastyr, który odegrał ważną role w walkach o niepodległość Grecji (mnóstwo ciekawych eksponatów zgromadziło klasztorne muzeum). Na wyspie można zwiedzić wiele innych malowniczo położonych monastyrów, niemniej koniecznie trzeba popłynąć rejsem obok opuszczonych ruin Kastro. Miasto położone jest na złowrogiej skale, na którą również można się wspiąć, by podziwiać niebywałe widoki. Przy okazji warto zobaczyć trzy niezwykłe groty słynące z nietypowych kolorów oraz wypocząć w zatoczce Lalaria znanej z gładkich, okrągłych kamieni. Fenomenalne widoki najlepiej podziwiać za sprawą wynajętego skutera lub samochodu, w taki również sposób można „zwiedzić” wspaniałe, piaszczyste plaże takie jak: Vromolimnos, Kolios, Banana Beach czy Elia. Na wyspie jest ich tak dużo, że każdy znajdzie swoje wymarzone miejsce na kąpiel w turkusowym i przejrzystym morzu.

   Polecane oferty

   • Zakynthos
   • Chalkidiki
   • Lesbos
   • Riwiera Olimpijska
   • Peloponez
   • Rodos
   • Saloniki
   • Thassos
   • Naxos
   • Evia
   • Skiathos
   • Samos
   • Santorini
   • Milos
   • Paros
   • Lefkada
   • Kefalonia
   • Korfu
   • Kos
   • Kreta
   • Więcej

    O regionie

    Informacja ogólna

    Skiathos to niewielka grecka wyspa, położona w zachodniej części Morza Egejskiego, w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Sezon rozpoczyna się na początku maja i trwa do połowy października. Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień. Pogoda w tym okresie jest najlepsza na odwiedzenie znanej z pocztówek plaży Koukounaries. Termometry wskazują nawet 36 stopni Celsjusza, niebo jest bezchmurne, a w ciągu dnia czeka na was 12 słonecznych godzin! Temperatura morza waha się między 21 a 25 stopniami, co pozwala zażywać morskich kąpieli i stwarza doskonałe warunki do windsurfingu czy żeglowania (szczególnie pod koniec sierpnia, kiedy nasilają się wiatry). Uwarunkowania klimatyczne Skiathos pozwalają nie tylko podziwiać, ale również poczuć wspaniały zapach piniowych lasów. Warto podkreślić, że na wyspie znajduje się ponad 60 plaż! Na uwagę zasługuje również ciekawostka, że na Skiathos nakręcono popularny film "Mamma Mia".

    Dla kogo rekomendujemy?

    • miłośnikom sportów wodnych, np. windsurfingu
    • plażowiczom - na wyspie znajduje się ponad 60 plaż
    • miłośnikom typowego greckiego klimatu
    • dla rodzin z dziećmi

    Pogoda

    Kiedy jechać?

    Skiathos to idealne miejsce do plażowania. Znajdziecie tu zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i te dzikie, porośnięte bujną roślinnością. Najlepszy czas na słoneczny wypoczynek to czerwiec, lipiec i sierpień. Doskonałe warunki do windsurfingu i żeglowania panują w sierpniu, kiedy morze jest ciepłe, a wiatry się nasilają. Na zwiedzanie polecamy okres przed sezonem, unikniemy upałów, a ceny wycieczek są niezwykle atrakcyjne!

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)13°14°15°18°24°26°28°30°26°20°18°13°
    Temp.    Min. (°C)10°11°13°14°21°22°24°25°21°18°15°
    Temp.    wody (°C)14°14°14°15°17°21°24°24°23°21°17°16°
    Godziny słoneczne (h) 457781111109643
    Dni deszczowe 897672225479
    Wilgotność powietrza (%) 797765636050515863727880
    Wiatr (m/s) 1311108913111178910

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Ateny / grecki

    Czas lokalny
    Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień.

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter nie jest wymagany, 230 V; 50 Hz / typ C, typ C-2, typ F

    Pieniądze

    Waluta
    euro (EUR), 1 EUR = 100 centów, 1 EUR = 4.2831PLN, kurs NBP z dnia 2020-02-21

    Ceny w hotelach i restauracjach
    Obiad w restauracji to koszt od 8 do 25 euro, za piwo lub napój zapłacimy od 3 do 5 euro. Dania z owoców morza (ośmiornice, kalmary) będą droższe niż dania mięsne, przykładowo savvas kebab wyniesie nas ok. 8,00 euro, a grillowana ośmiornica ok. 13,50 euro.

    Napiwki
    W restauracjach zazwyczaj zostawia się napiwek w wysokości od 5 do 15% ceny potrawy, pomimo że opłata za usługę jest wliczona w koszt. Bardzo ważne jest też pochwalenie potrawy – kelnerzy i właściciele restauracji uwielbiają tego typu komplementy.

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    Od 1 stycznia 2018 r. w Grecji obowiązuje podatek turystyczny w wysokości uzależnionej od standardu. W przypadku obiektów 1 i 2-gwiazdkowych opłata za noc wyniesie 0,5 euro od osoby, w hotelach 3-gwiazdkowych – 1,5 euro, 4-gwiazdkowych – 3 euro, a pięciogwiazdkowych – 4 euro.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny

    W większych miastach możemy łatwo poruszać się komunikacją miejską. Za bilet jednorazowy przesiadkowy zapłacimy z reguły od 1 do 2 EUR. Rozkłady jazdy często mogą być niezrozumiałe dla turystów. Zdarza się, że podana jest tam tylko godzina odjazdu z pierwszego przystanku.
    Jeśli decydujemy się na podróż taksówką, warto mieć na uwadze, że taksówkarze w Grecji nie są zbyt przyjemni i często próbują naciągnąć turystów na dodatkowe koszty. O zamówienie taksówki warto poprosić obsługę hotelową i zapytać o koszt dojazdu, jeśli cena wydaje się zbyt wysoka, możemy się targować. W Atenach dostępne są też usługi firmy Uber. To wygodne rozwiązanie, ale wadą tego rozwiązania może być fakt, że niektóre opisy umieszczane są wyłącznie w alfabecie greckim.

    Wynajem samochodów
    Koszt wynajęcia samochodu to średnio od 25 EUR/dzień, za litr benzyny zapłacimy ok. 1,48 EUR. W Grecji panuje ruch prawostronny. W przypadku wynajmu auta, kierowca kategorii A, B lub C musi mieć ukończone 21 lat i prawo jazdy przynajmniej od roku. Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych nie różni się od polskich standardów.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    W Grecji panuje wiele zasad, których należy przestrzegać, aby nikogo nie urazić. Warto wiedzieć, że Grecy z odrazą podchodzą do osób nietrzeźwych i nawet niewielkie incydenty związane z niewłaściwym zachowaniem osób pijanych w restauracjach mogą skutkować wezwaniem policji. Grecy są też wyczuleni na wszelkie tematy związane z krytyką kościoła i greckich świeckich, ponieważ wysokim autorytetem w Grecji cieszy się kościół prawosławny, dlatego lepiej nie zabierać głosu w tego typu dyskusjach w obecności miejscowych. Grecy szczególnie życzliwi są w stosunku do dzieci, otacza się je szczególną opieką i życzliwością, dlatego nie należy się dziwić, jeśli dzieci wzbudzają zainteresowanie miejscowych. W wielu miejscach można spotkać się z zakazem fotografowania, trzeba mieć to na uwadze między innymi w muzeach, w pobliżu wykopalisk architektonicznych czy przy lotniskach. Często również możliwość robienia zdjęć w obiektach wiąże się z wykupieniem zgody.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Jeżeli chcemy spróbować typowej greckiej kuchni warto udać się do kameralnych tawern, gdzie jadają mieszkańcy. Popularne przed jak i między posiłkami są tzw. mezedes, czyli przystawki.

    Panujące tu już od maja wysokie temperatury przyczyniają się do rosnącej popularności kawy przygotowanej na zimno – Frappe – podawanej w wysokich szklankach, robiona na bazie wody mineralnej z dodatkiem mleka i cukru.

    Ważnym elementem greckiej kuchni jest wino, które doceniane było już w starożytności, a sposób jego powstania opisuje mitologia. By uchronić swego nieślubnego syna Dionizosa przed gniewem Hery, Zeus zamienił go w barana. Bogini jednak nie dała się oszukać i przywróciła mu człowieczą postać, ale ukarała go obłędem. Szalony Dionizos żeglował po morzu i podczas jednej wyprawy poznał rolnika o imieniu Ikarios, który nauczył go uprawiania winorośli. Sok z zebranych winogron sfermentował, a Ikarius chcąc ukarać Dionizosa za niedopilnowanie kazał mu go wypić. Historia, kończy się dość tragicznie, gdyż odurzony bóg zabił rolnika, ale od tamtej pory kojarzony jest w mitologii z winem i zabawą.

    Charakterystyczne w  smaku i nie występujące poza Grecją jest wino Retsina, które jest młodym winem przyprawionym sosnową żywicą. Po wytłoczeniu leżakuje zaledwie kilka tygodni i nadaje się do spożycia, jednak po mniej więcej roku, jej smak przypomina ocet. Narodowym trunkiem Grecji jest też „ouso me mese”, znane jako ouzo – 48-procentowy alkohol doprawiany anyżem i koprem. Międzynarodową sławę wśród alkoholi zyskała również Metaxa – brandy z dodatkiem wina i mieszanki przypraw. By wyprodukować dobry trunek destyluje się dwukrotnie alkohol, który następnie leżakuje od 3-15 lat. Dopiero po tum czasie dodawane są do niego wino i zioła, które tworzą charakterystyczny smak. Niektórzy twierdzą, że niegdyś dodawano też płatki róż. Alkohol jest następnie słodzony, trafia do dębowych beczek i czeka ok. pół roku na rozlanie do butelek.

    Wycieczki fakultatywne

    Aktywność

    Okoliczne zatoki wyspy to doskonałe miejsce do nurkowania z maską, w krystalicznie czystej wodzie można podziwiać wiele unikalnych gatunków ryb i wspaniałe rafy koralowe. Najlepszym miejscem do snorkelingu jest okolica Alonissos i Ikos – zatopione ruiny na wysokości plaży Kokkinokastro oraz spoczywające na dnie morza dwa wraki okrętów bizantyjskich. Niezwykły, podwodny świat można podziwiać również w zatoczkach okolicznych wysepek, na które pływają łodzie zwane kaiki. Czas warto również spędzać na promowych rejsach wokół wysp, które połączone są najczęściej z możliwością kąpieli przy jednej z bezludnych wysepek atolu. Na okolicznych wodach można także uprawiać windsurfing, żeglować po bezkresnym morzu, pływać jachtami, łódkami i rowerkami wodnymi. Wyspy doskonale nadaje się również do turystyki pieszej i rowerowej (wiele dobrze oznaczonych ścieżek), niemniej popularne wśród turystów jest zwiedzanie okolic skuterem.

    Wycieczki fakultatywne

    Olimpia – miasto, które w starożytności było najsłynniejszym miejscem kultu Zeusa – znajdowały się tu sanktuarium poświęcone bogowi, a wokół niego odbywały się co 4 lata igrzyska, zwane od ich miejsca – olimpijskimi. Pierwsze odnotowano w 776 r. Na sanktuarium Zeusa składał się duży, święty gaj oliwny – Altis, w którym znajdował się ołtarz. W wieku VII p.n.e. wzniesiono tu monumentalne budowle z najważniejsza i największa świątynią Zeusa – w środku znajdował się jego ogromny posąg wykonany przez Fidiasz, który zaliczano do siedmiu cudów świata. Inne ważne budowle to Leonidjon, świątynia Hery, budowle administracyjne, rozległy hipodrom i stadion na 20 tys. widzów. Po przejęciu Peloponezu przez Cesarstwo Rzymskie miasto uznano za pogańskie, co poskutkowało wypędzeniem części ludności i w 393 r. zakazem organizowania igrzysk. Stanowisko archeologiczne odkrytego w XIX w. miasta wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Z ciekawostek warto wspomnieć, że płomień olimpijski rozpala się tu za pomocą skupionych przez paraboliczne zwierciadło promieni słonecznych, a następnie jest przenoszony przez sztafetę do miejsca igrzysk.

    Ateny – stolica Grecji stanowiąca kolebkę demokracji, której historia przekracza 3 tys. lat. Jest również jednym z najważniejszych destynacji turystycznych Europy z imponującymi zabytkami starożytności. Rozłożone są między Zatoką Sarońską i czterema wysokimi wzgórzami, będącymi częścią miasta – Egaleo na południowym zachodzie dochodzący do wysokości 414 m n.p.m., Parnitha – sięgająca 1423 m n.p.m na zachodzie, Imittos – wysoki na 1026 m n.p.m. na wschodzie i górujący północy Pentelikon – 1108 m n.p.m. Ateny podzielone są trzema uskokami tektonicznymi co skutkuje częstymi, choć przeważnie niedużymi trzęsieniami ziemi. Ostatnie duże trzęsienie w 1999 r. poskutkowało zmianą przepisów budowlanych w mieście. W starożytności wstrząsy w mieście tłumaczono jako gniew bogów i składano im dary. W mieście znajduje się wiele śladów po bogatej historii miasta. Miasto założone zostało na pozostałościach twierdzy mykeńskiej na wzgórzu Akropolis, gdzie następnie również na sąsiadujących wzgórzach powstało miasto z dużą agorą (antyczny rynek), aeropagiem, gdzie odbywały się sądy, duża ilością świątyń poświęconych rożnym bóstwom i gmachami publicznymi. Nazwa miasta pochodzi od greckiej bogini mądrości Ateny. Według mitologii kiedy bogowie olimpijscy dzielili między siebie ziemie, gdzie mają być szczególnie czczeni Posejdon i Atena upodobali sobie szybko rozwijające się miasto nad Zatoką Sarońską. Ponieważ nie mogli osiągnąć kompromisu a kłótnie były coraz bardzie zażarte zwrócili się do mieszkańców by oni sami zdecydowali któremu bóstwu chcą składać cześć. Zdecydowali oni, że oddadzą miasto bogowi, który podaruje im najbardziej przydatną rzecz. Posejdon ofiarował wodę, która wytrysnęła ze źródełka. Atena natomiast stworzyła drzewko oliwkowe i pokazała jak zrobić oliwę z oliwek, która do dnia dzisiejszego jest podstawą greckiej kuchni. Najważniejszym miejscem Aten jest Akropol na wapiennym wzgórzu, gdzie znajduje się Partenon – świątynia Ateny Partenos (Dziewicy) wykonana w doryckim stylu przez Peryklesa, a rzeźby wykonał sam Fidiasz. Inne ważne budowle to Propyleje – stanowiące wejście na święte wzgórze, Erechtjon poświęcony Atenie i Posejdonowi oraz świątynia Nike. By zapoznać się dokładnie z bogatą historia miasta warto udać się do znajdującego się niedaleko Muzeum Archeologicznego. W mieście znajduje się bardzo wiele budynków i świątyń, na których poznanie trzeba przeznaczyć znacznie więcej niż jeden dzień. Najważniejsze to: Agora z Wieżą Wiatrów, pozostałościami po Hibliotece Hadriana i meczetem Fethiye Tzami, Aeropag, Tezejon, Teatr Dionizosa, Świątynia Zeusa Olimpijskiego oraz Kalimarmaron – stadion olimpijski z IV w. p.n.e. będący miejscem pierwszej nowożytnej olimpiady po odrestaurowaniu.

    Meteory – zbudowane na wysokich skałach piaskowca klasztory prawosławne sięgające XIV w., które znajdują się na krańcu równiny tesalskiej niedaleko Kalampaki. Pierwsze wspólnoty religijne pojawiły się w tej okolicy ok. X w. i zamieszkiwały pobliskie jaskinie. Według legendy pierwszy monastyr, nazwany później Wielkim, założył na skałach św. Atanazy, który wzniósł się podobno na skałę na skrzydłach orła. Faktem jest natomiast, że klasztor założono w 1336 r. podczas wojen między Bizancjum a Serbią, kiedy mnisi potrzebowali schronienia. Ukrywał się tu wtedy również następca serbskiego tronu – Jan Paleolog. Największe czasy świetności przypadły na lata panowania osmańskiego, kiedy to klasztory bardzo się bogaciły. Wskutek kłótni opatów w XVIII w., a także postępującej erozji i błędom w budownictwie starych budynków klasztor zaczął podupadać. Z wybudowanych tu 24 klasztorów znajdujących się na różnych skalach, obecnie zamieszkałych jest 6. Początkowo wszystkie produkty potrzebne do życia i materiały budowlane były wciągane na linach, ale po udostępnieniu kilku monastyrów zwiedzającym, dla ich wygody wybudowano pomosty i schody. By zwiedzić klasztor panowie muszą mieć ubrane długie spodnie, a panie zakryte ramiona kolana i ramiona.

    Delfy – miejscowość, która w starożytności była centrum kultu boga Apollina uważana za "pępek świata". Znajdowała się tu słynna wyrocznia gdzie Pytie przepowiadały przyszłość. Warto zobaczyć tu Święty Okręg oraz muzeum ze znaleziskami i starymi rycinami.
    Mykeny – starożytne miasto w północno-wschodniego Peloponezu, które ok. dwa tysiące lat przed naszą erą było ośrodkiem kultury mykeńskiej – jednej z najstarszych w Europie. Straciło jednak na znaczeniu już w starożytności kiedy zostało zdobyte przez Achajów i zniszczone przez Dorów. Znajduje się tu obecnie duże stanowisko archeologiczne, gdzie można podziwiać odkryte ruiny akropolu – nazywanego mykeńska cytadelą, pozostałości pałacu oraz grobowce, z których jeden przypisuje się mitycznemu królowi Myken – Agamemnowi, dzięki znalezionej w nim złotej masce.

    Athos – święta góra gdzie znajduje się Republika Mnichów, posiadająca do dziś autonomię i swoją władzę. Od półwyspu Chalkidiki oddziela go granica strzeżona przez policję. Przed wjazdem do Athos trzeba postarać się o wizję wjazdową – przy wycieczkach zorganizowanych wszystkie formalności załatwia pilot, jednak przy indywidualnym podróżowaniu może wiązać się to z długim oczekiwaniem. W republice można przebywać maksymalnie 3 dni, po tym czasie konieczne jest ubieganie się o przedłużenie pobytu, które może być odrzucone. Warto zwiedzić niesamowity zespół klasztorny, do którego od 1060 r. nie mogła wejść żadna kobieta. W republice obowiązuje skromny, stonowany strój, co w praktyce oznacza zakryte kolana i ramiona. Na półwyspie znajduje się 20 klasztorów, z których 17 należy do Grecji, a pozostałe są serbskie, rosyjskie i bułgarskie. Nadal zamieszkiwane jest przez mnichów i ich pomocników. Poza zawodowymi fotografami, którzy uzyskali pisemną akredytację, istnieje zakaz robienia zdjęć, nie wspominając o filmowaniu. Ważną zasadą republiki jest również zakaz przemieszczanie się w grupach liczących więcej niż 10 osób dla wyznawców innych religii niż prawosławie.

    Teby – miasto, które w starożytności było centrum polityczny środkowej części Grecji, a obecnie mieszka tu mniej niż 20 tys. ludzi. Nawiązują do greckiej mitologii i opowiadań Teby to miejsce narodzin Dionizosa, Heraklesa i późniejszego króla – Edypa. Istnieje również wiele śladów świadczących o tym, że miasto było jednym z centrów cywilizacji mykeńskiej na podbitym lądzie. Miasto bardzo szybko się rozwijało i stało się konkurencją Aten – rywalizacja między miastami sprawiła, ze w wojnach perskich i peloponeski Teby stawały się sojusznikiem każdego kraju, chcącego podbić Ateny. Największą klęską miasta była walka z Macedonią, kiedy to miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone, a wszyscy mieszkańcy dostali się w niewolę. Można podziwiać tu ruiny Kadmey – akropolu tebańskiego, na którym wybudowany garnizon macedoński – obecnie również ruiny.

    Informacje konsularne

    Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej
    Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
    Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
    http: www.athens.polemb.net

    Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Salonikach
    Grecja, Saloniki, 78 Tsimiski Str., 546-22
    Tel.: (00-302-310) 288-205 Faks: (00-302-310) 234-153
    prx1@otenet.gr antena@compulink.gr

    FAQ

    Jakie plaże są na Sporadach Północnych?
    Alonissos przykładowo ma urozmaiconą linię brzegową, w której dominują klify i urwiska, niemniej można znaleźć wiele dogodnych miejsc kąpielowych. Najbardziej znaną, piaszczystą plażą jest położona 4 km na północ od Patiriti plaża Chrissi Milia i najlepiej dotrzeć na nią łódką lub taksówką wodną. Dalej na północ znane wśród turystów są biało-żwirowe plaże Tzortzi Gialos i Leptos Gialos, wokół Steni Vala można wypoczywać na plaży Agios Petros oraz kamienistej Glifa. Dużą popularnością cieszą się również piaszczyste plaże Vithisma i Vrisitsa. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
    Jakie są ograniczenia celne w Grecji?
    Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
    Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Grecji?
    Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Grecji ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EUKZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić.

    Zobacz również inne regiony