• Opis
    • Atrakcje
    • Więcej

      Przewodnik Tinos

      Tinos - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Cyklady uchodzą za raj dla miłośników windsurfingu, kitesurfingu, paralotniarstwa, nart wodnych i żeglarstwa. Przy plażach wybrzeży wielu wysp działają szkoły i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Czas można spędzić na rejsach promem lub jachtami wokół archipelagu, rejsy zwykle połączone są z możliwością kąpieli przy jednej z bezludnych wysepek lub w trudno dostępnych zatoczkach kąpielowych. Zwolennicy schodzenia pod wodę mogą zainteresować się licznymi terenami nadającymi się do nurkowania z akwalungiem, informacje na ten temat można uzyskać w większych marinach i portach. Dla miłośników turystyki pieszej przygotowano wiele szlaków, z których mogą korzystać również rowerzyści – większość wysp ma górski charakter, dzięki któremu doskonale nadają się do tego typu aktywności fizycznej.

      Warto zobaczyć

      Andros – najdalej wysunięta na północ Cyklada, druga pod względem wielkości, lśniąca odcieniami brązu dzięki czerwonej ziemi pokrywającej jej terytorium. Krajobraz wakacyjnego zakątka charakteryzuje się wysokimi, zalesionymi górami i sadami zdobiącymi białe wioski. Stolicą wyspy z uroczym portem, ulicami wyłożonymi marmurem i piaszczystą, złotą plażą zwaną Paraporti jest miejscowość Andros, odgrodzona od reszty lądu zielonymi ogrodami. Warto zwiedzić dwa muzea z ciekawymi znaleziskami z obszaru wyspy, zrobić zdjęcie przy pomniku Nieznanego Marynarza i wybrać się na spacer po zadziwiających, krętych uliczkach i wąskich zaułkach, by napić się później wybornego wina na smaganym wiatrami Platia Riva. Turyści najczęściej zjeżdżają się do popularnego kurortu Batsi z przepiękną, piaszczystą, dobrze zagospodarowaną plażą o złotym kolorze i bogatym życiem nocnym. Ponadto kurort dysponuje doskonałą infrastrukturą turystyczną, bazą noclegową z dobrymi hotelami, ośrodkami sportów wodnych, wypożyczalniami sprzętów oraz siecią wędrownych szlaków wychodzących w wysokie góry. Przyjemne, piaszczyste plaże Agios Kiprianos, Delavogias i Anerousa obmywane przez lazurową wodę sąsiadują z miejscowością Paleopolis. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych na wyspie jest osada Agios Petros, w której można podziwiać niezwykłą i tajemniczą wieżę pozostającą zagadką dla miejscowej ludności. Głównym portem łączącym wyspę ze stałym lądem i kilkoma wyspami Cyklad jest Gavrio, w sąsiedztwie którego wypoczywać można na szerokim pasie piaszczystego wybrzeża.

      Siros – na wyspie bez wątpienia można spędzić kilka ciekawych dni dzięki przyzwoitej infrastrukturze turystycznej, chociaż niewielkiej, ale doskonale nadającej się do wypoczynku. Wyspa ma tę zaletę, że znajduje się na niej najważniejsze miasto archipelagu, czyli Ermoupoli rozciągnięte na dwóch wzgórzach ponad malowniczym portem. Na jednym z nich wznosi się monumentalna sylwetka kościoła Anastasis – warto się tam przejść, gdyż widoki na okolicę są imponujące. Obiady i kawa najlepiej smakują na Platia Miaouli wśród neoklasycystycznych zabytków. Ciekawostką jest muzeum przemysłowe, natomiast na spacer najlepiej wybrać się do średniowiecznej dzielnicy zbudowanej przez Wenecjan, gdzie wśród labiryntu malowniczych uliczek urokliwie wyglądają niewielkie kościółki. Stolica wyspy jest również doskonałą bazą noclegową z hotelami i apartamentami, ważnym portem morskim i lotniczym oraz centrum życia nocnego. W południowej części wyspy można wypoczywać na piaszczystej plaży Possidonia, żwirowo-piaszczystym nabrzeżu w okolicach Vari oraz żwirowej plaży Finikas. Na północnym zachodzie natomiast turyści najczęściej szukają miejsca do leżakowania na gruboziarnistych plażach Lia i Grammata ukrytych w malowniczych zatoczkach. Wielu turystów zatrzymuje się także w uroczym kurorcie Galissas z piękną, piaszczystą plażą ocienioną drzewami i doskonałą bazą noclegową. W wolnym czasie warto zwiedzić zabytkowe cmentarzysko Chalandriani oraz pozostałości jednej ze starszych osad na Cykladach, położone nieopodal wzgórza Kastri.

      Mykonos – malownicza wyspa leżąca na Morzu Egejskim, wśród pozostałych Cyklad, urzeka niespotykanym pięknem oryginalnej architektury, długimi plażami z lazurowym morzem w tle oraz niesamowitą gościnnością mieszkańców. Uważany jest powszechnie za jedną z najbardziej kosmopolitycznych wysp greckich, a znakomicie rozwinięte zaplecze hotelarskie i rekreacyjne sprawia, że coraz więcej osób chce tu wypoczywać. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć ślady cywilizacji mykeńskiej jak również odpocząć na świetnie zagospodarowanych plażach i zrelaksować przy pięknych widokach. Najważniejszym miejscem wyspy jest Mykonos (Hora) – średniowiecze miasto urzekające białymi domkami z czerwonymi dachami i okiennicami ozdobionymi kwiatami, między którymi wiją się wąskie uliczki. Warto udać się do bogatego w zbiory Muzeum Archeologicznego, Muzeum Folkloru lub Marynarki. Mykonos posiada również urokliwy port, charakterystyczną włoską architekturę w dzielnicy Mała Wenecja, a najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu są tutaj XVI-wieczne wiatraki nad brzegiem morza. Miasto posiada w większości wąską, kamienistą plażę, jednak jest też wydzielona część plaży piaszczystej, na której skupia się wypoczynek i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ze względu na bujne życie nocne stolicy i popularność wśród młodych ludzi wyspa nazywana jest „Grecką Ibizą”. Do najważniejszych kurortów należy Platis Gialos – miejscowość wypoczynkowa położona na południu wyspy, która słynie z piaszczystych, szerokich plaż z drobnym piaskiem, bardzo dobrze zagospodarowanych rekreacyjnie i gastronomicznie; Ornos – mała miejscowość w sąsiedztwie stolicy wyspy oferująca wspaniałe plaże, ciszę i błogo relaks, a łagodne nachylenie stwarza wspaniałe warunki do wypoczynku z małymi dziećmi, Agios Ioannis – oddalona ok. 3 km od Mykonos niewielka miejscowość wypoczynkowa zachodniego wybrzeża z szeroką i długą piaszczystą plażą i skałami na obrzeżach oraz Paradise – jak sugeruje nazwa miejscowości – raj na ziemi dla plażowiczów. Delikatny piasek szerokiej i piaszczystej plaży, doskonale zaplecze rekreacyjne i wspaniale widoki na pobliskie skały i lazurowe morze sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych kurortów południowej części wyspy.

      .

      Paros – wyspa należąca do Cyklad znana z bujnego nocnego życia, zwłaszcza w stolicy – Parikii i przepięknej bizantyjskiej cerkwi z VI w. Ekatontapiliani – Matki Boskiej Stu Drzwi. Wyspa słynęła niegdyś z najwspanialszych na świecie złóż marmuru, z którego zbudowane jest m.in. weneckie kastro w centralnej części Paros. Na wyspie można również relaksować się na słynnej Christi Akti – Złotej Plaży. Podróż po wyspie obfituje w zwiedzanie starych wiosek, portów rybackich, klasztorów, stolicy-labiryntu oraz niezliczonych dyskotek, w których można przepaść na wiele godzin. Na sąsiedniej wyspie Andiparos 15 sierpnia odbywa się jeden z najciekawszych festiwali w Grecji – parada oświetlonych łodzi rybackich oraz widowiskowe pokazy sztucznych ogni. Jedne z najlepszych, piaszczystych plaż znajdują się na zachód od miejscowości Naoussa, są to Piperi oraz niezwykła Kolimbithres położona wśród form skalnych wyrzeźbionych przez wodę i powietrze. Dogodne warunki do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa panują w okolicy cypla osłaniającego plażę Langeri, chociaż wielu miłośników żagli chwali sobie również zatokę na wysokości Santa Maria.

      Naksos – największa wyspa należąca do Cyklad, oferuje wysokie góry, długie i piaszczyste plaże, urokliwe wioski, klasztory, ruiny i niepowtarzalną atmosferę. Najwyższym wzniesieniem wyspy jest góra Zeusa, który podobno przyszedł na świat w jaskini pod szczytem. Główne miasto Naksos (Chora) to labirynt weneckich uliczek, zamkowych murów, starożytnych ruin i bizantyjskich kościołów. Na wyspie znajduje się wiele zabytków przeszłości, a najstarsze to ślady prehistorycznej osady sprzed 4,5 tys. lat. Ciekawostką turystyczną są gigantyczne posągi z VII w. p.n.e. porzucone na pastwę losu w kamieniołomach. W okolicy miasta Naksos oferującego bazę noclegową o różnym standardzie znajdują się najładniejsze plaże na wyspie. Całe wybrzeże południowo-zachodnie charakteryzuje się pięknymi, piaszczystymi plażami doskonale nadającymi się do wygrzewania na słońcu oraz uprawiania sportów wodnych.

      Informacje konsularne

      Dokumentem uprawniającym do wjazdu i wyjazdu z Grecji tak jak i innych krajów Unii Europejskiej jest dowód osobisty lub paszport. Lecąc do Grecji samolotem paszport, dla osób posiadających dowód osobisty nie jest wymagany. W Grecji nie ma obowiązku meldunkowego jeżeli pobyt nie przekracza 90 dni i nie jest w tym czasie podejmowana praca na terenie kraju.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Atenach www.athens.polemb.net

      Najbliższe ambasady i konsulaty:

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Greckiej
      Grecja, Ateny, Chryssanthemon 22, 154 52 Paleo Psychiko
      Tel.: +302106797700 Tel. dyżurny: +306936554629 Faks: +302106797711
      http: www.athens.polemb.net

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Heraklionie
      Grecja, Heraklion, 39, 1821 Str., 712 01 Heraklion - Crete
      Tel.: (00-302-810) 221-786 Tel. dyżurny: (00-302-810) 325-242

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Pireusie
      Grecja, Pireus, 57, Akti Miaouli, 185-36
      Tel.: (00-302-10) 429-23-44 Faks: (00-302-10) 429-23-45

      FAQ

      Kiedy najlepiej lecieć na Cyklady?
      Sezon turystyczny na Cykladach zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa do początku pory opadowej w połowie października, natomiast od czerwca do września temperatura przekracza 25°C i wtedy pojawia się tu najwięcej turystów. Najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza uzależnionych od wiatru, panują na wiosnę do końca czerwca i od września. Należy pamiętać, że promy i samoloty poza sezonem kursują według okrojonego rozkładu.
      Jaka waluta obowiązuje w Grecji i jakie są orientacyjne ceny?
      W Grecji od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce. Ze względu na dużą ilość przypływających tu statków rejsowych i unikatowość regionu jest to jedna z droższych wysp greckich. Dotyczy to zarówno cen w lokalnych sklepach, jak również hoteli i restauracji.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić na Cykladach?
      W miejscowościach turystycznych jest wiele sklepików z pamiątkami, gdzie oprócz gadżetów związanych z wyspą czy poszczególnym miastem dostać można ręcznie tkane materiały, koronki i hafty. Często z wysp przywożone są też artystyczne wyroby jubilerskie. Wiele ciekawych rzeczy można dostać na targowiskach w większości wyspiarskich stolic. Trzeba pamiętać, że większość sklepów zamykana jest podczas sjesty ok. godz. 14-17, ale potem czynne są do ok. 21.00. W poniedziałki, środy i soboty godziny otwarcia sklepów są krótsze i kończą się w porze sjesty.
      Jaki czas obowiązuje w Grecji?
      Czas lokalny jest późniejszy o godzinę od obowiązującego w Polsce, więc po przylocie przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.
      Jak poruszać się po Cykladach?
      Popularnym środkiem transportu na wyspach są autobusy, których rozkłady jazdy znajdują się na przystankach i w hoteach. Wokół wysp przeważnie biegnie dobra droga umożliwiająca dojazd do miejscowości turystycznych. Między poszczególnymi wyspami funkcjonują połączenia promowe, pływają katamarany i wodoloty. Wielu turystów wynajmuje prywatne łodzie i jachty by zwiedzać okolicę i pływać na najlepsze plaże, turyści o zasobniejszych portfelach mogą korzystać z prywatnych awionetek w podróżowaniu między wyspami, na których znajdują się lotniska. Na większości wysp znajdują się również wypożyczalnie samochodów i skuterów – w taki sposób najlepiej zwiedzać niezwykłe zakątki poszczególnych wysp. Do plaż oddalonych od kurortów kursują taksówki wodne oraz łodzie „kaiki”.
      Jakie plaże są na Cykladach?
      Na wyspach przeważają plaże piaszczysto-żwirowe, w wielu miejscach wąskie plaże przeplatają się ze skalistymi brzegami i zatoczkami kąpielowymi z różnorodną nawierzchnią brzegu. Wystarczy udać się na wycieczki po wybrzeżu wysp, by znaleźć ustronne miejsca idealnie nadające się do kąpieli. Przy kurortach znajdują się plaże doskonale zagospodarowane, zarówno pod kątem wypożyczalni sprzętu wodnego, jak i gastronomicznym. Dziewicze plaże, niezaludnione i charakteryzujące się niespotykaną czystością można znaleźć na wyspie Amorgos, nurkowanie w bezmiarze błękitu jest niezapomnianym przeżyciem, na Andros jest około 300 różnorodnych plaż piaszczystych i żwirowych, o różnym stopniu zagospodarowania. Jedne są nowoczesne i tłumnie oblegane, inne odizolowane i trzeba do nich popłynąć wynajętą łodzią lub taksówką wodną. Na Paros można znaleźć plaże przeznaczone do uprawiania sportów wodnych, oddalone, zaciszne zatoczki oraz oblegane i popularne piaszczyste plaże idealne dla entuzjastów długich kąpieli i rodzin z dziećmi, najbardziej znana jest słynna Złota Plaża – Christi Akti. Raj dla plażowiczów to piaszczysta plaża właśnie w miejscowości o zachęcającej nazwie Paradise na Mykonos, z doskonałym zapleczem i widokiem na pobliskie skały. Z kolei na Santorini turyści pojawiają się często na czarnych i czerwonych, żwirowych plażach wulkanicznych. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Grecji?
      Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Grecji?
      Służba zdrowia, zarówno prywatna jak i publiczna jest w Grecji ogólnodostępna. Przed wyjazdem można starać się w oddziale NFZ o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która daje możliwość korzystania z podstawowej służby zdrowia w przychodniach i szpitalach. Warto jednak wykupić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, które w razie konieczności pokryje wyższe koszty i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.