Uroczy kurort z pięknymi i gorącymi plażami to Costa Almeria. Idealne miejsca do spędzenia rodzinnych wakacji. Miasteczko przez wiele lat utrzymywało się z połowu lokalnych ryb, dzięki czemu w lokalnych restauracjach można zjeść zawsze świeże owoce morza przygotowane w przeróżnych postaciach. Obecnie dzięki mocnemu rozwojowi turystyki, Costa Almeria stała się tętniącym życiem kurortem z mnóstwem atrakcji i luksusowymi hotelami oraz doskonałą infrastrukturą, w którym każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.


Białe plaże z delikatnym piaskiem, wyszukana andaluzyjska kuchnia i niezwykłe krajobrazy.


Informacje ogólne

Almerimar – nowoczesny kurort wschodniego wybrzeża Almerii, który znajduje się zaledwie 40 km na wschód od stolicy regionu, co sprawia, że odpoczywa tu dużo mieszkańców metropolii szukających ciszy. Dzięki popularności tutejszego klubu żeglarskiego w ostatnich latach rozbudowano tutejszy port jachtowy, dzięki czemu jest to obowiązkowy przystanek w rejsach wzdłuż wybrzeża. W ostatnich latach wybudowało się tu wiele luksusowych hoteli, a dwa pola golfowe, stadniny koni oferujące przejażdżki po 7-kilometrowej, piaszczysto-żwirowej plaży, spływy kajakowe w pobliskich górskich rzekach i wiele wypożyczalni rowerów sprawiają, że można tu aktywnie wypocząć i jednocześnie poznać uroki przyrody.

Garrucha – jest kurortem wschodniego wybrzeża Andaluzji oraz jednym z ważniejszych portów handlowych Hiszpanii, gdzie od wieków handlowano ołowiem, miedzią, srebrem, żelazem, a także owocami. Niegdyś znajdowały się tu dzielnice rolnicze i górnicze, dla których port był naturalnym rynkiem zbytu. Dziś jedynym większym towarem eksportowym jest gips wydobywany w pobliskim Sorbas. Nad mariną góruje XVIII -wieczny zamek, a miasto oferuje kilka ciekawych zakątków i muzeów.  W ostatnich latach znacznie rozwinął się port jachtowy i rybacki, które stały się jedną z atrakcji miasta. Na zachód od portu ciągnie się piaszczysta plaża oraz promenada z wieloma restauracjami i sklepami.

Mojacar – spokojne miasteczko wschodniego wybrzeża Andaluzji z piękną, dobrze zagospodarowaną rekreacyjnie plażą, białymi domkami w krętych uliczkach, portem i ciekawymi zabytkami. Życie nocne, większość hoteli i restauracji koncentruje się w nowoczesnej części miasta – Mojacar Playa. W pobliżu znajduje się też duże pole golfowe.

Carboneras – miejscowość znana niegdyś z wydobycia węgla, która po wyczerpaniu złóż zainwestowała w rozwój rybołówstwa i turystyki. Mieści się ona na początku półwyspu, na którym znajduje się jeden z najważniejszych europejskich parków narodowych – Cabo de Gata – ciągnący się przez wybrzeże aż do El Retramar w okolicach lotniska w Almerii. Mimo ścisłej ochrony ptaków w samym kurorcie nie ma zakazu uprawiania sportów wodnych z użyciem skuterów czy motorówek. Miasto posiada wiele cennych zabytków, a najbardziej charakterystycznym jest odrestaurowany zamek San Andreas pochodzący z XVI w. warto zobaczyć też przepiękny kościół parafialny San Antonia de Padua, Dom Labiryntów zaprojektowany przez Andre Bloc, Pałacyk Centralny w którym mieści się obecnie ratusz.

San Jose – pięknie położony w lagunie z widokiem na pobliskie góry, niewielki kurort, który idealnie nadaje się na wakacje z dala od miasta. Miejscowość znajduje się na terenie Parku narodowego Cabo de Gata, przez co nie można uprawiać tu sportów wodnych z użyciem motorówek czy skuterów, ale w zamian panuje cisza i spokój przerywana czasem pieśniami ptaków. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się kilkunastokilometrowa plaża zachęcająca do spacerów i przejażdżek konnych.

Kuchnia

Podstawą kuchni andaluzyjskiej jest wzmocnione wino sherry (16-20% alkoholu), które dodawane jest do wielu potraw ciepłych i zimnych by nadać im niezwykły aromat. Pochodzi ono z rejonu Jerez de la Frontera, a swoją popularność zyskało w XVI w. kiedy dzięki odkryciom geograficznym rozprzestrzeniło się do Nowego Świata. Kiedy Anglicy zdobyli Kadyks wśród łupów wojennych zabrali z portu ponad 2900 beczek tego właśnie wina, które spopularyzowano w Wielkiej Brytanii jako alkohol elit.

Andaluzja słynie z wielu gatunków gazpacho (chłodników), z których dużą popularnością cieszy się sopas ajo blanco – migdałowa zupa o charakterystycznym smaku. W całym kraju podaje się jednak równie popularny i wywodzący się z południa chłodnik na bazie pomidorów – uznawany za bombę witaminową i najlepszy posiłek na upalne dni. Warto spróbować też chłodnika Salmorejo, który jest gęstszy niż tradycyjne gaspacho i podawany jest z dodatkami, jak np. jajkiem ugotowanym na twardo czy kawałkami szynki Serrano. W regionie popularnym daniem jest również pescadito froto – mieszanka wielu gatunków, smażonych ryb oraz potajes – potrawy z duszonej fasoli. Andaluzja, wraz z sąsiednią Estremadurą, są największym producentem wybornej szynki z czarnych świń iberyjskich (jamon iberico), które po wypasie na kasztanach i żołędziach oraz odpowiednim przyprawieniu dają szynkę o orzechowym posmaku . Często w miejscowościach oddalonych od wybrzeża, głównie na terenach wiejskich króluje dziczyzna, opiekana na ruszcie baranina oraz domowe, owcze sery o niezwykłym smaku.

Do głównych posiłków rzadko podawana jest jakakolwiek surówek czy choćby warzywa do dekoracji, co nie znaczy wcale, że Andaluzja nie oferuje w swoim menu sałatek. Są one tu niezwykle cenione i występują w wielu ciekawych odmianach. Najpopularniejsza jest tzw. hiszpańska sałatka domowa przyrządzana z drobnych kawałków tuńczyka, oliwek, zielonej i czerwonej papryki, pomidorów, cebuli i jajek gotowanych na twardo z dodatkiem oliwy z oliwek i octu winnego z wina Sherry.

Dania główne opierają się na mięsie, rybach i owcach morza, ale nie brakuje w nich też ryżu lub różnego rodzaju makaronów, czego doskonałym przykładem jest pyszny makaron Puttanesca podawany z kaparami, pietruszką, ostrymi papryczkami, pomidorami i czosnkiem. Prawdziwym rajem dla smakoszy są dania mięsne z regionalnymi dodatkami, jak: kurczak Dijon z oliwkami, wieprzowa polędwica w sosie z oliwek i mango, tortilla z sosem z oliwek i awokado czy wołowina z pomarańczami i sherry.

Po posiłku częstym deserem są świeże owoce lub hiszpański creme caramal występujący pod różnymi regionalnymi nazwami (w Andaluzji – tocino de cielo, w Katalonii – crema catalana).

Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Dla Hiszpanów bardzo ważna jest rodzina, nie tylko jako duże, wielopokoleniowe zgromadzenie ale jako oparcie i siła społeczna. Wynikają z tego cechy szczególne tego społeczeństwa - odwaga w głoszeniu swoich poglądów, dążenie do realizacji celów, otwartość na nowości i przystosowanie do zmian. Mimo, że zazwyczaj największym autorytetem rodziny był mężczyzna, to właśnie kobieta wpływa najbardziej na życie rodziny. Radykalne zmiany w modelu rodziny i roli kobiet nadeszły po śmierci Franco i obaleniu reżimu. Wcześniej, jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia kobieta chcąc wyjechać z miast musiała posiadać pisemne upoważnienie męża do opuszczenia rodziny – oczywiście na krótko. Dziś liczba zawieranych małżeństwa od tamtej pory spadła prawie o połowę, a emancypacja i zaczerpnięcie modeli rodzinnych z innych krajów rozwiniętych poskutkowały lżejszym traktowaniem tradycji rodzinnych.

Cechą łączącą wszystkich Hiszpan jest luźne podejście do poczucia czasu. Radość płynąca z życia oraz spotkania z przyjaciółmi czy czas dla siebie są w tej kulturze równie ważne jak praca, a słynne powiedzenie "manana" – czyli przekładanie wszystkiego na później stało się wręcz tradycją i normalnym podejściem do załatwiania spraw. Umawiając się z Hiszpanem na spotkanie trzeba dokładnie ustalić godzinę, bo często podczas spóźnień pojawia się wymówka, że godzina ma 60 minut. Takie podejście do życia sprawia, że osoby z innych krajów Europy często źle odbierają ich niepunktualność, ale sami Hiszpanie podchodzą do tego jak do normalnego trybu życia.

Hiszpanie przy przywitaniu zawsze całują się w oba policzki – niezależnie czy witają się z przyjaciółmi, rodziną, czy dopiero kogoś poznają. Podawanie ręki na przywitanie praktycznie nie istnieje. Inna cechą szczególną jest otwarte mówienie komplementów osobom, których się nie zna, zwłaszcza kobietom. Nie należy tego traktować jako spoufalanie – jest to naturalne i nie budzi żadnych złych emocji wśród mieszkańców Iberii.

Aktywność

Wschodnie wybrzeże Andaluzji oferuje bardzo wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu – od bardzo dobrze zagospodarowanych rekreacyjnie gruboziarnistych, piaszczystych plaż na zachód od Almerii i cichych zakątków rozciągających się na wschodzie, przez wspaniałe tereny trekkingowe i wspinaczkowe położone w głębi lądu, po spływy kajakowe oraz raftingowe na kilku rzekach regionu. Na wschodnim wybrzeżu znaleźć można dużo, choć niewielkich stadnin konnych, które poza galopowaniem po plaży organizują całodzienne wyprawy w góry. A jednym z najpopularniejszych regionów spacerowych jest San Perdo – laguna leżąca na północ od Carboneras ukryta między skałami z wspaniałym widokiem na morze i pobliskie góry. Okolice te są również rajem dla nurków ze względu na bardzo dużą głębokość i wiele jaskiń.

Górskie szczyty Sierra Nevada („Śnieżne Góry”) zachęcają do przybycia w te rejony również zimą,  gdyż znajduje się tu wiele stacji narciarskich a widoki na najwyższe pasmo górskie Półwyspu Iberyjskiego zapierają dech w piersiach. Tereny te atrakcyjne są też dzięki bliskości wybrzeża, gdzie zimą można kąpać się i relaksować w wakacyjnych kurortach, gdyż temperatura powietrza nie spada poniżej 20oC.

Wycieczki fakultatywne

Baeza – andaluzyjskie miasto uchodzące za perłę architektury renesansowej co zostało docenione przez wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Za czasów rzymskich istniała tu osada o nazwie Baetia – co oznaczało "szczęśliwe miasto". W VII w. stała się już siedzibą arcybiskupa, a w czasach podboju półwyspu przez Maurów została stolicą niewielkiego państewka. Po wyzwoleniu i przywrócenia władzy katolickiej biskup Toledo ogłosił miasto siedzibą odradzającego się arcybiskupstwa. Największy rozkwit miasta przypada na XVI w. kiedy założono uniwersytet i powstało wiele cennych zabytków renesansu, jak np. przebudowana z wcześniejszego meczetu piękna, renesansowa katedra Santa Maria, Palacio de los Marquesos de Jabalquinto, imponujący ratusz Ayuntamiento. Warto udać się na plac del Populo otoczony wspaniałymi pałacykami i kamienicami z epoki renesansu.

Ubeda – miasteczko powstałe w czasach arabskich, które po odzyskaniu ziem przez katolickich królów przebudowano w stylu renesansowym. Najważniejszymi zabytkami miasta są: renesansowy kościół Sacra Capilla del Salvador, przepiękny XIII-wieczny kościół Santa Maria de los Reales Alcazares wzniesiony w miejscu meczetu, Palacio de las Cadenas zbudowany dla Juana Vazqueza de Moliny będący siedzibą ratusza i Muzeum Archeologiczne ze zbiorami sięgającymi historią okresu neolitu. Zabytki miasta zostały w 2003 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Mellila – jest hiszpańskim miastem-enklawą mieszczącym się w Afryce, gdzie można dopłynąć z Malagi i Almerii. Kolonia, a następnie forteca należała do Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian i Arabów. W 1497 r. została zdobyta przez Hiszpanów i rozbudowana jako forteca. Przez wiele wieków była obiektem sporów między Marokiem a Hiszpanią i na początku XX w. została opanowana przez arabskich powstańców. W 1995 r. zyskała status autonomiczny jako zamorskie tereny hiszpańskie. Jej największymi skarbami są: latarnia morska na cyplu wznosząca się na skalistym zboczu oraz okazałe fortyfikacje pochodzące z rożnych okresów historii miasta. Mellila,  mimo, że administracyjnie należy do Hiszpanii, nie jest włączona w strefę Schengen. W praktyce oznacza to, że o ile mamy paszport wjazd na jej terytorium nie stanowi problemu, jednak wyjazd wiąże się z zaostrzonymi przepisami bezpieczeństwa.

Informacje konsularne

Instytut Polski w Madrycie

Hiszpania, Madryt, Felipe IV 12 bajo A, 28014
Tel.: +34 91429 86 72 Faks: +34 91429 86 82
www.culturapolaca.es

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maladze

Hiszpania, Malaga, c/ Cortina del Muelle, 5, 4°Dcha, 29015
Tel.: +34 952 003 844 Faks: +34 951 214 195

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Murcji

Hiszpania, Murcja, c. Las Norias 1, 2° B, 30009
Tel.: +34 968 298 941 Faks: +34 968 298 941

FAQ

W większych miastach znajdują się wypożyczalnie samochodów, które ułatwiają indywidualne zwiedzanie regionu. Stan drug Andaluzji w ostatnich latach znacznie się poprawił i na wielu odcinkach, zwłaszcza na autostradach wzdłuż wybrzeża i między głównymi miastami są przeważnie czteropasmowe, płatne autostrady. Paliwo jest tańsze niż w Polsce, co sprzyja samochodowym wycieczkom po regionie. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane.

Jakie plaże są na Costa Almeria?
Całe wybrzeże pokrywają długie, szerokie i bezpłatne białe plaże z delikatnym piaskiem. Sporadycznie zdarzają się skaliste wybrzeża, ale większość miejscowości ma swoje wielkie plaże. Są one bardzo dobrze zagospodarowane rekreacyjnie. Nie brakuje również cichych miejscowości z dzikimi plażami, głównie w okolicach jeziora L'Albufera.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Hiszpanii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Hiszpanii?
Publiczna służba zdrowia jest w Hiszpanii bezpłatna w podstawowym zakresie, o ile posiadamy wydaną przez NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), o którą należy postarać się przed wyjazdem. Nie obowiązuje ona jednak w przypadku prywatnych wizyt i szpitali niepaństwowych gdzie należy mieć dodatkowe ubezpieczenie lub samemu opłacić leczenie. W zależności od ubezpieczyciela podawane są przed wyjazdem dane firm współpracujących, do których należy się zwrócić w razie konieczności skorzystania z prywatnej pomocy lekarskiej. W całej Andaluzji szpitale państwowe prowadzone są przez Andaluzyjską Służbę Zdrowia, uważaną za jedną z najlepszych w kraju, a w większych miejscowościach na Izbach Przyjęć jest wielu wolontariuszy pełniących rolę tłumaczy.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Polecane oferty

Playadulcehotel 4-gwiazdkowy

3 854 

Hiszpania, Andaluzja - Costa Almeria

7 dni od 21.10.2019 - Katowice

PlayaCaprichohotel 4-gwiazdkowy

4 602 

Hiszpania, Andaluzja - Costa Almeria

7 dni od 21.10.2019 - Katowice

Playalindahotel 4-gwiazdkowy

4 727 

Hiszpania, Andaluzja - Costa Almeria

7 dni od 07.10.2019 - Katowice

Playasol Spahotel 4-gwiazdkowy

4 818 

Hiszpania, Andaluzja - Costa Almeria

7 dni od 30.09.2019 - Katowice

Zobacz również inne regiony

Madryt
cena od 604Sprawdź oferty
 • jedyny gotycki kościół w Madrycie
 • apartamenty ozdobione portretami władców pędzla Goi
 • Plac Główny powstały w 1620 roku
 • mnóstwo zabytków sakralnych
 • stadion Realu Madryt
Minorka
cena od 187Sprawdź oferty
 • spokojna, sielska atmosfera
 • krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże
 • doskonale zachowane zabytki kultury
 • prehistorycznej osada Son Catlar
Barcelona
cena od 1662Sprawdź oferty
 • Barrio Gótico czyli dzielnica gotycka
 • Eixample czyli dzielnica budowli w stylu secesyjnym
 • Kościół Santa María del Mar
 • nocny pokaz fontann na Wzgórzu Olimpijskim
Costa Brava
cena od 922Sprawdź oferty
 • idealne warunki do uprawiania sportów wodnych
 • specjał kataloński, musujące wino cava
 • liczne klify i zalesione zatoczki
 • auqapark w Lloret de Mar
 • niesamowita Barcelona
 • Tossa del Mar
Ibiza
cena od 1871Sprawdź oferty
 • najsłynniejsze dyskoteki na świecie
 • ogromna i pozytywna otwartość kulturowa
 • wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
La Palma
cena od 2899Sprawdź oferty
 • zwiedzanie jaskiń powstałych dzięki erupcji wulkanu
 • paralotniarstwo
 • sporty wodne i nurkowanie głębinowe
 • Roque de los Muchachos: obserwatorium astronomiczne