• Opis
  • Polecane oferty
  • O regionie
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Galeria
  • Wycieczki
  • Więcej

   Lanzarote

   Jedną z największych i wspaniałych atrakcji turystycznych wyspy Lanzarote jest Park Narodowy Timanfaya założony na terenach objętych erupcjami wulkanów w latach 1730-1736. Mieszkańcy cienią i przestrzegają tradycyjnego stylu budownictwa. Poza stolicą wyspy, Arrecife nie ma tu wysokiej betonowej zabudowy. Jest to zasługą artystycznych koncepcji zagospodarowania wyspy przez Cesara Manrique, dzięki czemu Lanzarote nie jest zapełniona betonowymi wioskami hotelowymi. Nawet popularniejsze kurorty wyspy Lanzarote zachowały kanaryjski charakter.

   Samolotem: 05:30:00

   Informacje ogólne

   Puerto del Carmen – tętniący życiem kurort na południe od Arracife z dwiema dużymi, piaszczystymi plażami, wieloma hotelami o różnym standardzie, barami, tawernami i sklepami.

   Playa Blanca – jak sama nazwa wskazuje, najbardziej charakterystyczną cechą kurortu jest biała plaża. Jest to jeden z większych kurortów południowej zatoki z wieloma hotelami różnej klasy, nowoczesnym portem jachtowym i licznymi sklepikami oraz tawernami.

   Las Coloradas – niewielka miejscowość turystyczna z dużym portem jachtowym, wieloma hotelami, restauracjami i niewielkim, wąskim odcinkiem ciemnej plaży. Jednak na wschód za miastem znajdują się malownicze, złote plaże i liczne kameralne zatoczki dostępne od strony morza i osłonięte kolorowymi skałami wulkanicznymi.

   El Golfo – niewielka miejscowość zachodniego wybrzeża z piaszczysto-żwirową, ciemną plażą i kilkoma, niewielkimi hotelami o różnym standardzie. Jest tu bardzo cicho, co sprawia, że najczęściej odpoczywają tu osoby chcące odpocząć od zgiełku miasta. Na południe od El Golfo znajduje się zatoka z ciemnym, delikatnym piaskiem i zielonym jeziorkiem lagunowym, które jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc wyspy.

   Polecane oferty

   • Majorka
   • Costa De La Luz
   • Barcelona
   • Teneryfa
   • Costa Dorada
   • Ibiza
   • Costa Brava
   • Costa Del Sol
   • Andaluzja - Costa Almeria
   • Fuerteventura
   • Gran Canaria
   • Lanzarote
   • Więcej

    O regionie

    Informacja ogólna

    Lanzarote, nazywana wyspą wiecznej wiosny, jest najbardziej wysuniętą na północ Wyspą Kanaryjską. Wspaniała pogoda sprawia, że jest to kierunek całoroczny, a wietrzny klimat przyciąga miłośników sportów wodnych z całego świata. Lanzarote zaskoczy każdego swoim wulkanicznym krajobrazem, mieniącym się w najróżniejszych kolorach. Znajdziemy tu piaszczyste plaże, ale również te z kolorowym piaskiem, np. Playa Grande. Średnia roczna temperatura wynosi 25 stopni Celsjusza! Najcieplejsze miesiące, czerwiec, lipiec i sierpień, które gwarantują słoneczną pogodę, bezchmurne niebo i wysokie temperatury, które nie są odczuwalne z powodu wiatru. Początek wiosny i lata to idealny czas dla osób, które uwielbiają spędzać czas na desce do windsurfingu lub odkrywać bogactwo podwodnego świata. Lanzarote miło zaskoczy tych, którzy planują urlop zimą - średnia temperatura w chłodniejszych miesiącach wynosi 19 stopni Celsjusza!

    Pogoda

    Kiedy jechać?

    Lanzarote, jak wszystkie Wyspy Kanaryjskie, należy do kierunku całorocznego! Ci, którzy chcą zażywać kąpieli w lazurowej wodzie, powinni zaplanować urlop w najcieplejszych miesiącach, czerwcu, lipcu lub sierpniu. Wiatry sprawią, że wysokie temperatury nie będą uciążliwe, a warunki do uprawiania sportów wodnych idealne. Jeśli chcemy podziwiać wulkaniczny charakter wyspy, warto się wybrać do Parku Timanfaya.

    Dla kogo rekomendujemy?

    • miłośnikom piaszczystych i ciemnych wulkanicznych plaż
    • spragnionym słońca, całoroczne wysokie temperatury
    • dla rodzin z dziećmi
    • sportowcom – wietrzne warunki idealne do windsurfingu i kitesurfingu

    Średnia pogoda w ciągu roku

    I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
    Temp.   Max. (°C)25°23°26°25°32°26°40°30°28°30°28°22°
    Temp.    Min. (°C)15°17°18°18°21°22°25°25°23°23°20°18°
    Temp.    wody (°C)18°18°18°18°18°19°20°21°22°22°20°19°
    Godziny słoneczne (h) 677891011118765
    Dni deszczowe 322200001145
    Wilgotność powietrza (%) 686764616363596266676866

    Informacje praktyczne

    O kierunku

    Stolica / Język
    Madryt / hiszpański

    Czas lokalny
    Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

    Ogólne wymagania wjazdowe
    Wiza nie jest wymagana. Przekraczanie granicy możliwe na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Dowód osobisty musi być ważny przez minimum 6 miesięcy a paszport – 3 miesiące.

    Szczepienia
    Brak wymaganych szczepień.

    Napięcie i rodzaj gniazdka
    adapter nie jest wymagany, 230 V; 50 Hz; typ C, typ C-2, typ F

    Pieniądze

    Waluta
    euro, 1 EUR = 4.2344PLN, kurs NBP z dnia 2020-01-17

    Ceny w hotelach i restauracjach
    Danie w barze to koszt ok. 9 euro, za posiłek w restauracji zapłacimy nieco więcej, bo ok. 16 euro. Cena lokalnego piwa w barze w kurorcie waha się od ok. 1,5 do 4 euro za 0,5 litra, a cena drinka między 4 a 6 euro. Za te same trunki w klubie zapłacimy nieco więcej: piwo 3–4 euro, drinki 6–7 euro. Kawa to koszt ok. 1,5 euro, pizza 9–12 euro, wino ok. 5 euro.

    Napiwki
    Zwyczajowy napiwek w restauracjach, hotelach i barach powinien wynosić 5–10%, w taksówce natomiast 10–15%.

    Obowiązkowy podatek turystyczny
    Wysokość podatku jest zależna od regionu Hiszpanii oraz standardu zakwaterowania.
    Np. Majorka: w dniach 01.05-31.10.2019 wysokość opłaty wynosi 4,40€  za dobę za osobę w hotelach 5*, 5* luxury, 4* superior; 3,30€ za dobę za osobę w hotelach 4*, 3* superior oraz 2,20€ za dobę za osobę w hotelach 3*oraz 2*. Turyści przebywający na Majorce w dniach 01.01-30.04.2019 otrzymają 75% rabatu od powyższych cen. Opłaty dotyczą wszystkich turystów od 16 roku życia.

    Komunikacja

    Komunikacja / transport publiczny
    Taksówka to koszt ok. 10 EUR, lokalny autobus – ok. 2 EUR. Podczas podróży komunikacją miejską trzeba pamiętać, że kierowcy nie zawsze trzymają się ściśle rozkładu jazdy.

    Wynajem samochodów
    Za wypożyczenie auta zapłacimy średnio 50 EUR/dzień, a benzyna wyniesie nas ok. 1,6 EUR/l. Hiszpania ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad. Obowiązuje tam ruch prawostronny.

    Informacje

    Ważne lokalne informacje i zwyczaje
    W każdym większym mieście będziemy mieli dostęp do banków i bankomatów. Zalecamy, aby unikać kantorów w małych miejscowościach, w których możemy spotkać się z wysoką prowizją. W Hiszpanii bardzo powszechne jest płacenie kartą, należy przy tym pamiętać, że wybierając ten sposób płatności, wymaga się okazania dowodu tożsamości. Nie zapłacimy tam cudzą kartą.
    Powszechnym zwyczajem w Hiszpanii są serdeczne powitania. Hiszpanie przy powitaniu całują się w dwa policzki, niezależnie od tego, czy witają się z rodziną, przyjaciółmi czy z nowo poznaną osobą. Nie powinno nas dziwić też powszechne mówienie komplementów nieznajomym kobietom. Jest to naturalny wyraz tutejszej uprzejmości.
    Dla Hiszpanów niezwykle ważna jest rodzina. Jest to naród niezwykle towarzyski i bardzo naturalny. Większość mieszkańców Andaluzji zachowuje się bardzo głośno, spontanicznie i zwyczajnie robi to, na co ma ochotę, dlatego często zdarza się, że w restauracji klienci nagle wstają i zaczynają śpiewać lub tańczyć, a zaraz za nim idą wszystkie osoby siedzące przy stole.  Jest to pewnego rodzaju sposób na urozmaicenie rodzinnego obiadu.
    W Hiszpanii musimy pamiętać o sjeście. Zwykle między 14 a 17 zamykane są wszystkie sklepy i restauracje.

    Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

    Kuchnia i obyczaje

    Kuchnia

    Desery występujące pod tą sama nazwą często różnią się sposobem wykonania na każdej z wysp, a najlepszym przykładem jest flan – na jednych wyspach wyrabiane z niego jest wilgotne ciasto, a na Lanzarote to bardzo gęsty i słodki pudding.

    Wycieczki fakultatywne

    Aktywność

    Skaliste wybrzeża wyspy przyciągają wielu miłośników nurkowania, którzy mogą znaleźć tu  pod-wodne groty, bogatą morską faunę i florę oraz ciekawe formy skał wulkanicznych, których jest bar-dzo wiele. Silniejsze wiatry stwarzają też wspaniałe warunki do windsurfingu i kitesurfingu, a wy-pływając dalej od brzegu można popływać z delfinami. Otaczające wyspę wody obfitują w duże okazy ryb, co sprawiło, że przyjeżdżają tu wędkarze z całego świata.

    Bardzo dużą popularnością cieszą się wycieczki po wyspie, zarówno piesze jak i konne, a wyzna-czone szlaki wiodące przez malownicze zakątki wulkanicznej wyspy dostarczają niezapomnianych wrażeń. Wzrostu poziomu adrenaliny dostarczy również tor kartingowy w Carretera de las Playas.

    Wyciecki fakultatwne

    Yaiza – jedno z najpiękniejszych miasteczek charakteryzujące się zabudową pobielonych domków z uroczymi ogrodami. Turyści zaglądają najczęściej do restauracji stworzonej przez Manrique, z inspirującym wnętrzem i wyszukaną kuchnią oraz zwiedzają XVIII-wieczny kościół, galerię sztuki, a także wystawy organizowane przez miejscową placówkę kulturalną.

    Teguise – najstarsze miasto na wyspie założone w XV w. było przez kilka kolejnych stuleci jej stolicą. Do Teguise warto zajechać w niedzielę, kiedy odbywa się znany na całej wyspie targ rybny, a przy okazji można zwiedzić kilka zabytków. Najważniejszym z nich jest kościół Matki Boskiej z Gwadelupy wybudowany w XV, który mimo pirackich najazdów i pożarów przetrwał do dziś. Oprócz kilku klasztorów godnym uwagi jest budynek Palacio de Spinola przekształcony w miejskie muzeum, Casa Cuartel, który przed laty pełnił funkcję koszar oraz zamek z prawdziwego zdarzenia – Castillo de Santa Barbara. Widok z XVI-wiecznej twierdzy może zobrazować piękno wulkanicznej wyspy.

    Podwodne rejsy – niektóre biura podróży organizują rejsy specjalnymi łodziami podwodnymi, na których można podziwiać zadziwiające oceaniczne przestrzenie, świat koralowców i egzotycznych stworzeń podwodnych.

    Safari – popularną formą spędzania wolnego czasu są wycieczki na wielbłądach i osłach po malowniczej wyspie, które najbardziej podobają się najmłodszym.

    Rejs na okoliczne wyspy:

    Fuerteventura – chociaż wyspa została odkryta przez turystów nieco później niż pozostałe i jest najsłabiej zaludniona, stanowi idealne miejsce na spędzenie urlopu lub wycieczki dzięki wielu atrakcjom i niezapomnianym widokom. Wnętrze wyspy, mimo iż przypomina marokańską pustynię jest fascynujące i doskonale nadaje się na jednodniowe wyprawy. Kontrastem dla pustkowia jest cudowne wybrzeże z ciekawymi plażami, na których zawsze panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych oraz wspaniała, wakacyjna atmosfera sprzyjająca turystom uciekającym od pracy i spraw codziennych. Jednymi z pierwszych osadników na wyspie byli Rzymianie, niemniej Guanczowie nazwali ją Maxorata, tak jak nazywa się jeden z półwyspów. Właśnie pierwsi konkwistadorzy przybywający na Fuerteventurę pod dowództwem Jeana de Bethencourta zetknęli się z plemionami Maxorata i Jandia. Zdobywcy pozostawili po sobie forty, a najbardziej znanym  miejscem funkcjonującym do dziś stała się Betancuria. Osady założone przez Europejczyków z czasem rozrastały się, mimo iż były nękane napadami lokalnych plemion. Rządy na wyspie zaczęła reprezentować hiszpańska korona, która jest do dzisiaj oficjalną władzą. Stolica wyspy Puerto del Rosario zwana przed laty „Kozim Portem” zamieszkiwana jest przez prawie połowę wyspiarzy. Przez większość swojego istnienia była niewielką osadą, dopiero w 1860 r., kiedy wybudowano w tym miejscu port nabrała znaczenia i stała się największym na wyspie miastem. Wszystkie najważniejsze punkty miejscowości znajdują się w zasięgu spaceru, można zobaczyć chociażby Casa Museo de Unamuno prezentujące dorobek znanego, baskijskiego filozofa Miguela de Unamuno, a także wybrać się do którejś z dobrych restauracji na „el cocido” – typową dla wyspy potrawkę z soczewicy. Podróżując po wyspie warto zwiedzić: Betancuria – jedno z ciekawszych miasteczek zbudowane na małym wulkanie, którego historia wiąże się z konkwistadorem Jeanem Bethencourt. Zdobywca Fuerteventury w tym miejscu w roku 1405 kazał wznieść pierwsze zabudowania z nazwą wskazującą na jego nazwisko. Na wyspie niewiele jest miejscowości z historyczną przeszłością, dlatego warto zwiedzić ruiny pierwszego wyspiarskiego klasztoru Franciszkanów pochodzące z XV w. i górujący nad miasteczkiem kościół Santa Maria pierwotnie zniszczony przez piratów, odbudowany w XVII w. z ciekawym obrazem przedstawiającym „Sąd Ostateczny”. Uwagę turystów przyciąga również Museo de Arte Sacro prezentujące sztukę sakralną oraz Casa Museo de Betancuria poświęcone między innymi pierwszym osadnikom; Mirador Morro Veloso – niezwykły punkt widokowy, z którego można podziwiać pustynny krajobraz wyspy; Pajara – wioska znana jest na wyspie z powodu świątyni Nuestra Senora de la Regla wzbogaconej o niezwykły portal główny, ozdobiony rzeźbami powstałymi z inspiracji kulturą Azteków. Warto zajrzeć do jej zadziwiającego wnętrza, które wygląda niecodziennie po włączeniu dodatkowego oświetlenia. Z Pejary najlepiej udać się malowniczą drogą do Betancurii, by ulec fascynującym widokom; Trasa El Sendero de Bayuyo – turyści, którym nie straszne upały i kilkukilometrowe wędrówki mogą wybrać się na emocjonujący, pełen przygód i obfitujący w piękne widoki spacer wyznaczonym szlakiem. W punktach informacyjnych można zapoznać się z początkami wyspy związanymi z wulkanicznym krajobrazem i ciekawostkami przyrodniczymi. Po drodze turyści mijają nieczynne wulkany, które emanują różnymi kolorami w zależności od pory dnia. Trasa bierze swój początek niedaleko miejscowości Lajares.

    Informacje konsularne

    Wydział Konsularny Ambasady RP w Madrycie
    Hiszpania, Madryt, Goya 15 4°, 28001
    Tel.: +34 914 362 632 Faks: +34 913 736 624

    Instytut Polski w Madrycie
    Hiszpania, Madryt, Felipe IV 12 bajo A, 28014
    Tel.: +34 91429 86 72 Faks: +34 91429 86 82
    www.culturapolaca.es

    FAQ

    Jak poruszać się po Lanzarote?
    Najtańszym środkiem lokomocji są autobusy, które często kursują zarówno w stolicy jak i między najważniejszymi kurortami. Bilet kupuje się od kierowcy w zależności od długości trasy. Najwięcej połączeń jest między Arrecife, Puerto del Carmen i Costa Teguise. Nieco gorzej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o mniejsze miejscowości położone na obrzeżach wyspy i bez własnego środka trans-portu trudno się do nich dostać. Jak przystało na uroki miejsc turystycznych, najdroższym środkiem transportu są taksówki, a najtańszym rowery, które można wypożyczyć w większości kurortów. Między poszczególnymi wyspami kursują promy, wodoloty, poduszkowce i szybkie katamarany. Bardzo popularnym na wyspie rozwiązaniem jest wypożyczenie auta, a w wielu wypożyczalniach można zarezerwować auto przez internet jeszcze przed przylotem na wyspę. Polskie prawo jazdy jest powszechnie akceptowane.
    Jakie plaże są na Lanzarote?
    W wielu zakątkach wyspy znajdują się plaże z prawdziwego zdarzenia. Piękne, piaszczyste, dobrze zagospodarowane plaże z parasolami i leżakami znajdują się w regionie Costa Teguise, wśród nich niewielka Los Charcos z jasnym piaskiem, El Jabilillo – piaszczysto-żwirowa ciągnąca się na odcinku kilkuset metrów i Bastian – również piaszczysto-żwirowy pas wybrzeża. Obmywa je krystaliczna woda oceanu czyniąc wypoczynek relaksującym i pełnym urlopowych wrażeń. Piękne plaże ze złotym piaskiem, osłonięte od oceanu falochronami znajdują się w Playa Blanca. Playa Papagayo to z kolei piaszczyste plaże usytuowane w malowniczej zatoce u stóp wysokiego klifu. Plaże w Playa Quemada charakteryzują się ciemnym, wulkanicznym piachem oraz kamienistymi odcinkami. W Las Coloradas znajduje się wąski i ciemny odcinek piasku, a ciemne, piaszczysto-żwirowe wybrzeże występuje również w kurorcie El Golfo. Nie będą narzekać turyści wypoczywający w Puerto del Carmen dzięki dwóm łatwo dostępnym, piaszczystym plażom Blanca i Los Pocillos, a także miłośnicy sportów wodnych wybierający się na urlop do Arrecife z miejską plażą charakteryzującą się drobnym, złotym piaskiem. Przy większych kurortach działają wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz szkoły nurkowania. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
    Jakie są ograniczenia celne w Hiszpanii?
    Gran Canaria, podobnie jak pozostałe Wyspy Kanaryjskie nie jest włączona do Unii Celnej, co w praktyce oznacza nie tylko niższe ceny na towary ale też brak ograniczeń ilościowych. Należy jednak pamiętać, że wiele towarów objęte jest cłem wjazdowym kraju do którego wracamy – jak Polska. Szczegółowe ograniczenia wwozowe znaleźć można na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicz-nych: http://www.msz.gov.pl/
    Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Hiszpanii?
    Publiczna służba zdrowia jest w Hiszpanii bezpłatna w podstawowym zakresie, o ile posiadamy wydaną przez NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), o którą należy postarać się przed wyjazdem. Nie obowiązuje ona jednak w przypadku prywatnych wizyt i szpitali niepań-stwowych gdzie należy mieć dodatkowe ubezpieczenie lub samemu opłacić leczenie. W zależności od ubezpieczyciela podawane są przed wyjazdem dane firm współpracujących, do których należy się zwrócić w razie konieczności skorzystania z prywatnej pomocy lekarskiej.

    Zobacz również inne regiony