• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Ejlat

      Ejlat to miasto położone u wybrzeży Morza Czerwonego. Słoneczny kurort, w którym możemy odwiedzić jeden z najpiękniejszych parków morskich na świecie. Ze względu na bogatą faunę i florę morską, rafa koralowa Zatoki Ejlat została objęta ochroną Parku Narodowego Coral Beach. To istny raj dla amatorów świata podwodnego! Podczas wakacji w Ejlacie warto zobaczyć pobliski Czerwony Kanion, który zachwyca wspaniałymi formacjami skalnymi oraz pustynny Timna Park.

      Ejlat - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Ejlat

      Długość lotu: 5 godzin

      Informacje o Ejlat
      Stolica Jerozolima, Tel Awiw (centrum finansowe, siedziba większości ambasad)
      Język hebrajski, arabski
      Waluta nowy szekel izraelski (NIS), 1 szekel = 100 agorot
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Jerozolima, Tel Awiw (centrum finansowe, siedziba większości ambasad) / hebrajski, arabski

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to +1 godzina przez cały rok

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana dla obywateli Polski w przypadku pobytów o długości maks. 90 dni. Przekroczenie granicy jest możliwe na podstawie paszportu. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2

      Pieniądze

      Waluta
      nowy szekel izraelski (NIS), 1 szekel = 100 agorot, 1 ILS = 1.0742PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-19

      Napiwki
      Najczęściej opłata serwisowa jest wliczona do rachunku. Można ewentualnie zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma obowiązującej opłaty za pobyt turystyczny.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Komunikacja publiczna jest bardzo dobrze rozwinięta (szczególnie autobusowa). Taksówki są wyposażone w liczniki, ale można również uzgodnić cenę przejazdu z kierowcą.
      UWAGA: transport publiczny nie kursuje w Szabat i święta żydowskie.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Kierowcy mogą posługiwać się zarówno polskim, jak i międzynarodowym prawem jazdy. Wynajmując samochód, poza prawem jazdy trzeba okazać paszport i kartę kredytową. Wypożyczonym pojazdem nie można wyjechać poza granice Izraela. Zakazany jest wjazd do Strefy Gazy i na teren Zachodniego Brzegu.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Podczas wjazdu do Izraela można zostać poddanym szczegółowej kontroli (wywiad, dokładne sprawdzania bagażu). Dotyczy to szczególnie osób mających w paszporcie pieczątki z niektórych krajów (np. Turcji i Egiptu). Izraelska pieczątka w paszporcie uniemożliwi wjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Libanu i niektórych innych państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Można poprosić o potwierdzenie wjazdu na kartce (w kolorze niebieskim), którą należy mieć przy sobie cały czas do momentu wyjazdu z Izraela. Podczas wyjazdu otrzymuje się kartkę różową.
      Częste pytania zadawane podczas kontroli granicznej to: po co przyjeżdżasz do Izraela, co będziesz tutaj robić, gdzie się zatrzymasz, czy kogoś tu znasz (czy masz do niego kontakt), czy masz tu jakąś rodzinę, czy znasz język hebrajski, co myślisz o Izraelu. Na pytania warto odpowiadać jak najkrócej, ale zgodnie z prawdą. Można przyjąć postawę tzw. „głupiego turysty”.
      Szczegółowej kontroli można zostać poddanym również podczas wyjazdu z Izraela. Warto być na lotnisku nawet 3 godziny przed wylotem, ponieważ służby granicznej nie obchodzi czy turysta zdąży na samolot czy nie. Pytania podczas kontroli są podobne jak na wjeździe. Dodatkowo celnicy mogą się zapytać czy samemu pakowaliśmy bagaż i czy ktoś miał do niego dostęp po zamknięciu.
      Polecamy zabranie euro lub dolarów amerykańskich i wymianę waluty na miejscu, w kantorze lub banku. Powszechne jest również płacenie kartą, a sieć bankomatów jest dobrze rozwinięta.
      W większości miejsc można bez problemu porozumiewać się po angielsku.
      Większość hoteli i hosteli, barów, restauracji a nawet niektóre miasta (np. Tel Awiw) udostępniają darmowy Internet Wi-Fi.
      W miejscach kultu oraz np. ortodoksyjnych lub arabskich dzielnicach wymogiem jest zakrywanie ramion (do łokcia) i nóg (min. za kolano).

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Ejlat - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Ejlat położony jest w pobliżu niezwykłych i bajecznych raf koralowych, dlatego największą popularnością cieszy się nurkowanie i snorkeling. Wzdłuż wybrzeża, a szczególnie przy Plaży Koralowej, nie brakuje szkół nurkowania, w których można wypożyczyć sprzęt i podszkolić swoje umiejętności. Wody Zatoki Akaba i idealne warunki pogodowe służą także miłośnikom żeglarstwa, windsurfingu i nart wodnych. W wielkiej przystani można wypożyczyć jachty i łodzie, a na chętnych niecodziennych wrażeń czekają łodzie z przeszklonym dnem.

      W całym kraju działają kluby jeździeckie i stadniny, bez problemu wypożycza się rowery, a w przyhotelowych kompleksach rekreacyjno-sportowych można pograć w tenisa lub squasha, skorzystać z prywatnych basenów i centrów SPA. Popularną formą aktywnego spędzania czasu są także jeep safari i wyprawy na wielbłądach w głąb pustyni.

      Warto zobaczyć

      Jerozolima – Jest największym miastem Izraela i jego stolicą administracyjną, nie uznawaną jednak przez ONZ. Ma długowiekową historię i jest centralnym punktem dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Już 1000 lat p. n. e. Była ważnym ośrodkiem religijnym ze względu na wybudowaną przez króla Salomona świątyni, w której przechowywano Arkę Przymierza. Dzięki niedalekiej odległości odbywają się tam 1-2 dniowe wycieczki, które obejmują głównie przejazd nad Morze Martwe z podziwianiem panoramy miasta z Góry Oliwnej, zwiedzanie Wieczernika, gdzie miała miejsce Ostatnia Wieczerza, grobu żydowskiego króla Dawida i kilka najważniejszych stacji Drogi Krzyżowej. Warto również zobaczyć dawną gminę żydowską, sanktuarium Zwojów, Wzgórze Świątynne ze Ścianą Płaczu i Kopuła na Skale oraz Bazylikę Grobu Świętego.

      Wycieczki do Jordanii:

      Akaba – niektóre biura turystyczne organizują wycieczki na drugą stronę granicy do Jordanii. Przed wiekami w tym miejscu swoją osadę założyli Edemici, natomiast w późniejszych czasach w okolicy Ejlatu i Akaby król Salomon założył słynny port Ecjon-Geber, z którego wyruszały okręty do Ofiru. W okresie panowania Rzymian kończył się tam szlak Via Traiana Nova wiodący przez Amman do Damaszku. Po dominacji licznych plemion arabskich do miasta zawitali krzyżowcy, a wzniesiona przez nich twierdza Helim była pierwszym miejscem, do którego zawitał słynny Lawrence z Arabii. Współczesna Akaba prezentuje się sympatycznie, przy wybrzeżu wznoszą się luksusowe hotele, w centrum można zrobić zakupy na interesującym targowisku lub miło spędzić czas w kawiarenkach z arabskimi słodyczami.

      Petra – to miejsce, gdzie znajdują się ruiny miasta Nabatejczyków w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w wąskim i pięknym wąwozie As-Sik i słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W 2007 roku uznano Petrę za jeden z siedmiu cudów świata. Najważniejszymi budowlami wykutymi w skalach są: Khazneh – zwany też „Skarbcem Faraona” - najsłynniejszy zabytek Petry, który prawdopodobnie był grobowcem któregoś z władców Petry; Deir - „Klasztor”, pochodzący z czasów bizantyjskich, gdzie niegdyś mieścił się klasztor chrześcijański; Grobowiec Sekstusa Floreniusza – rzymskiego namiestnika – jeden z najbardziej znanych zabytków związany z Rzymianami; Wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej – obejmujący „Grób Urny”, „Grób Jedwabny”, „Grób Koryncki” czy wielki „Grób Pałacowy”; Góra Mojżesza i Klasztor św. Katarzyny – Wycieczki obejmują wejście na górę, gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z 10 Przykazaniami oraz zwiedzanie klasztoru, który został wybudowany w miejscu, gdzie Mojżesz ujrzał gorejący krzew i został powołany do wyzwolenia Izraelitów. Znajduje się tu bazylika Justyniana z VI w., studnia Mojżesza oraz przepiękna kolekcja ikon.

      Wycieczki do Egiptu:

      Taba – malownicze miasteczko leżące na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej. Jest najdalej na północ wysuniętym kurortem zatoki Akaba i różni się od innych kurortów głównie cudownym widokiem na Góry Synaj. Słoneczna pogoda przez cały rok, złote piaszczyste plaże, lazurowe ciepłe morze z pobliskimi rafami, laguny i wysepki tworzą bajkową wręcz scenerię wypoczynku. Taba znana jest na całym świecie jako wspaniałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Spotkać tu można pasjonatów nurkowania zachwycających się pobliskimi rafami, a silniejszy wiatr przyciąga miłośników windsurfingu. Z portu w Tabie można dostać się małymi statkami na słynną, skalistą Wyspę Faraonów, gdzie znajduje się forteca Salah El-Din – wybudowana w XII w. przez Krzyżowców by chronić pielgrzymów zmierzających z Jerozolimy w kierunku Góry Synaj. Kurort położony jest zaledwie 8 km. od granicy z Izraelem i 108 od Petry, gdzie można udać się na wycieczki fakultatywne. Okolice Taby znane są z cichych, malowniczych plaż i lagun, gdzie znajduje się ponad 20 centrów nurkowych. Najpopularniejsze to: Fjord, Sun Pool, Marsa El Muqabila, Napoleon Reef, Ras Burka, Devil's Head.

      Kair – stolica i największe miasto Egiptu, w którym mieszka ponad 6,5 mln mieszkańców. Ze względu na fakt, że jest to największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu, a także największy ośrodek świata islamskiego często nazywany jest „Matką Świata” czy „Miastem tysiąca minaretów”. Położony jest po obu stronach Nilu, który od starożytności uważany był za rzekę życia. Najstarsza dzielnica Kairu znajduje się na wschodnim brzegu rzeki i właśnie tam znajduje się najwięcej starych zabytków. Zachodnie dzielnice zbudowane zostały w XIX w. wg wzorców zachodnioeuropejskich i cechują je szerokie aleje, zieleń i otwarte przestrzenie. Mieści się tu większość biur i budynków rządowych. Będąc w Kairze warto udać się do Muzeum Starożytności, Wielkiego Meczetu Alabastrowego, cytadeli Kairskiej czy zobaczyć starochrześcijańską Dzielnice Koptyjską. Na lewym brzegu Nilu znajduje się również Giza, na zachód od której mieszczą się najważniejsze zabytki Egiptu – piramidy i Sfinks.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Ejlat – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Instytut Polski w Tel Awiwie
      Izrael, Tel Awiw, Weizmann 4, 64239
      Tel.: +97236962053 Tel.: +97236962059 Faks: +97236962064
      secretary@polishinstitute.org.il
      www.polishinstitiute.org.il

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Beer Shevie
      Izrael, Beer Sheva, 14 Shenkar St., POB 2196, 46-120 Herzlia Pituach
      Tel.: +972 99579997 Tel. dyżurny: +972 546618906 Faks: +972 99507061
      jack@fliderbaum.com jack@beldor.com

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Jerozolimie
      Izrael, Jerozolima, 27, Jabotynsky St., 92-141
      Tel.: (00-972-2) 566-58-45 Faks: (00-972-2) 566-57-90
      zevbaran@netvision.net.il

      FAQ

      Jak poruszać się po Ejlacie?
      Należy pamiętać, że poruszanie po kraju w czasie trwania Szabatu jest znacznie utrudnione, natomiast ruch samochodowy i motocyklowy całkowicie ustaje w święto Jom Kipur obowiązujące zgodnie z ruchomym kalendarzem żydowskim. Wymagane są ubezpieczenie komunikacyjne, a osoby wjeżdżające na teren kraju pojazdami mechanicznymi powinny posiadać „zieloną kartę”.
      Jakie plaże są w Ejlacie?
      Wybrzeże Ejlat ma ponad 10 km długości i na tej przestrzeni rozlokowane są wszystkie plaże kurortu. Najwięcej turystów gromadzi się na Plaży Północnej, która po części jest piaszczysta i kamienista, ocieniona palmami i tamaryszkami. Wzdłuż niemalże całego wybrzeża znajdują się wypożyczalnie sprzętów wodnych oraz tawerny i przyjemna promenada. W Ejlat można również wygrzewać się na piaszczystych, sztucznie usypanych lagunach znajdujących się za Plażą Północną lub na Plaży Koralowej, mniej atrakcyjnej za sprawą drobnych kamieni, ale przyrodniczo ciekawszej. Na niektórych odcinkach plaż niezbędne jest obuwie kąpielowe. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Izraelu?
      Do Izraela można wwieźć w gotówce środki finansowe w dowolnej walucie, nie przekraczające 80 tys. szekli. Przepisy celne nie pozwalają wwozić żywności, roślin i chemikaliów. Ograniczeniom podlega także wwóz i wywóz zwierząt (w tym domowych), objęty przepisami międzynarodowymi. Zakaz obejmuje posiadanie stylizowanych monet, matryc do ich produkcji, oraz urządzeń i automatów do gier hazardowych. Ponadto można wwieźć alkohol do 2 l poniżej 40% i 1 l powyżej 40%, papierosy (400 szt.) i perfumy (250 ml). Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia narkotyków.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Izraelu?
      Usługi medyczne charakteryzują się wysokim standardem i opierają na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiętać, że ubezpieczenie i usługi medyczne są w Izraelu kosztowne. Zaleca się zatem wykupienie w Polsce stosownego ubezpieczenia (polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane) opiewającego na kwotę nie mniejszą niż 100 tys. Euro., aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.
      Czy są wymagane szczepienia ochronne w Ejlacie?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej w niektórych krajach istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz również inne przewodniki