• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Morze Martwe

      Morze Martwe znane jest nie tylko ze swojego wysokiego zasolenia, które pozwala nam unosić się na jego powierzchni, ale także z właściwości leczniczych słynnych już w starożytności. Woda w morzu jest bogata w liczne minerały, a specyficzny klimat ma dobroczynne działanie zdrowotne. Kąpiele błotne i mineralne, masaże, relaks w salonach spa to jedne z wielu atrakcji, które są oferowane w wysokiej klasy kurortach nad Morzem Martwym. Do tego urocze plaże, starożytne miasteczka i słoneczna pogoda przez cały rok – warto tam pojechać!

      Morze Martwe - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Morze Martwe
      Informacje o Morze Martwe
      Stolica Jerozolima, Tel Awiw (centrum finansowe, siedziba większości ambasad)
      Język hebrajski, arabski
      Waluta nowy szekel izraelski (NIS), 1 szekel = 100 agorot
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Jerozolima, Tel Awiw (centrum finansowe, siedziba większości ambasad) / hebrajski, arabski

      Czas lokalny
      Różnica w czasie względem Polski to +1 godzina przez cały rok

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wiza nie jest wymagana dla obywateli Polski w przypadku pobytów o długości maks. 90 dni. Przekroczenie granicy jest możliwe na podstawie paszportu. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 220 V; 50 Hz / typ C, typ C-2

      Pieniądze

      Waluta
      nowy szekel izraelski (NIS), 1 szekel = 100 agorot, 1 ILS = 1.0764PLN, kurs NBP z dnia 2024-04-23

      Napiwki
      Najczęściej opłata serwisowa jest wliczona do rachunku. Można ewentualnie zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.

      Obowiązkowy podatek turystyczny
      Nie ma obowiązującej opłaty za pobyt turystyczny.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Komunikacja publiczna jest bardzo dobrze rozwinięta (szczególnie autobusowa). Taksówki są wyposażone w liczniki, ale można również uzgodnić cenę przejazdu z kierowcą.
      UWAGA: transport publiczny nie kursuje w Szabat i święta żydowskie.

      Wynajem samochodów
      Obowiązuje ruch prawostronny. Kierowcy mogą posługiwać się zarówno polskim, jak i międzynarodowym prawem jazdy. Wynajmując samochód, poza prawem jazdy trzeba okazać paszport i kartę kredytową. Wypożyczonym pojazdem nie można wyjechać poza granice Izraela. Zakazany jest wjazd do Strefy Gazy i na teren Zachodniego Brzegu.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Podczas wjazdu do Izraela można zostać poddanym szczegółowej kontroli (wywiad, dokładne sprawdzania bagażu). Dotyczy to szczególnie osób mających w paszporcie pieczątki z niektórych krajów (np. Turcji i Egiptu). Izraelska pieczątka w paszporcie uniemożliwi wjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Libanu i niektórych innych państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Można poprosić o potwierdzenie wjazdu na kartce (w kolorze niebieskim), którą należy mieć przy sobie cały czas do momentu wyjazdu z Izraela. Podczas wyjazdu otrzymuje się kartkę różową.
      Częste pytania zadawane podczas kontroli granicznej to: po co przyjeżdżasz do Izraela, co będziesz tutaj robić, gdzie się zatrzymasz, czy kogoś tu znasz (czy masz do niego kontakt), czy masz tu jakąś rodzinę, czy znasz język hebrajski, co myślisz o Izraelu. Na pytania warto odpowiadać jak najkrócej, ale zgodnie z prawdą. Można przyjąć postawę tzw. „głupiego turysty”.
      Szczegółowej kontroli można zostać poddanym również podczas wyjazdu z Izraela. Warto być na lotnisku nawet 3 godziny przed wylotem, ponieważ służby granicznej nie obchodzi czy turysta zdąży na samolot czy nie. Pytania podczas kontroli są podobne jak na wjeździe. Dodatkowo celnicy mogą się zapytać czy samemu pakowaliśmy bagaż i czy ktoś miał do niego dostęp po zamknięciu.
      Polecamy zabranie euro lub dolarów amerykańskich i wymianę waluty na miejscu, w kantorze lub banku. Powszechne jest również płacenie kartą, a sieć bankomatów jest dobrze rozwinięta.
      W większości miejsc można bez problemu porozumiewać się po angielsku.
      Większość hoteli i hosteli, barów, restauracji a nawet niektóre miasta (np. Tel Awiw) udostępniają darmowy Internet Wi-Fi.
      W miejscach kultu oraz np. ortodoksyjnych lub arabskich dzielnicach wymogiem jest zakrywanie ramion (do łokcia) i nóg (min. za kolano).

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Morze Martwe - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Turyści przybywający nad Morze Martwe są głównie nastawieni na bierny wypoczynek i kuracje lecznicze, niemniej dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasy kompleksy hotelowe przygotowały odpowiednie miejsca, w których można zrzucić zbędne kalorie. Po kąpielach solnych warto popływać w basenie ze słodką wodą, wybrać się na siłownię, do centrum  fitness lub spędzić czas na kortach i boiskach. W okolicach znajduje się kilka ciekawych miejsc doskonale nadających się na piesze wędrówki, między innymi kaniony wokół oazy Ein Gedi.

      Warto zobaczyć

      Jerycho – historyczne miasto położone na wschód od Jerozolimy w pobliżu rzeki Jordan jest najstarszym i najniżej położonym miastem na świecie, w którym nieustannie naukowcy odkrywają skarby archeologiczne. Podczas spaceru po niezwykłym mieście można natknąć się na arabskie bary i restauracje dodające egzotycznego kolorytu. Według przypowieści biblijnych było to najstarsze miasto Ziemi Obiecanej zdobyte przez Izraelitów pod wodzą Jozuego. To właśnie podczas zdobywania Jerycha użyto trąb, które na stałe zapisały się określeniem „trąby jerychońskie” burzące mury. W Jerycho pojawił się przed ukrzyżowaniem Jezus Chrystus, a słynny król Herod wybudował swój pałac zimowy. Najważniejszymi miejscami dla turystów są tzw. Źródło Elizeusza nawadniające całą okolicę, pozostałości jednego z najwcześniejszych osiedli ludzkich, ruiny pięknej synagogi z mozaikami podłogowymi datowanymi na VI w. oraz ruiny Pałacu Hiszama, po którym zachowały się elementy architektury. Turyści zwiedzający miasto kierują się również na Górę Kuszenia, na której Jezus miał być kuszony przez szatana podczas czterdziestodniowego pobytu na pustyni. Dodatkową atrakcją miejsca jest prawosławny grecki klasztor pochodzący z XII w., do którego można wjechać kolejką linową. Widoki z tego miejsca na Dolinę Jordanu są jedynymi w swoim rodzaju.

      Herodion – pozostałości pałacu wybudowanego przez Heroda za czasów jego rządów. Przed wiekami na wysokim wzgórzu powstały królewskie kwatery strzeżone przez gigantyczny mur i wieże obserwacyjne. Wewnątrz znajdowały się łaźnie, arkady, synagoga i ogromna sala bankietowa. W okresie powstań żydowskich pałac był areną walk i niejednokrotnie zmieniał właściciela. Chociaż po pałacu pozostały jedynie ruiny, spacer do nich może przywoływać na myśl dawną świetność oraz obfitować w urzekające widoki.

      Beer Szewa – stolica Południowego Izraela wyróżniająca się dużym zróżnicowaniem etnicznym, przedziwną zabudową beduińską oraz malowniczą dzielnicą turecką. Początki miasta sięgają czasów biblijnych, natomiast w miejscu pierwszych osad pochodzących z 4000 r. p.n.e. i miasteczka Izraelitów z 1100 p.n.e. stoi dzisiaj muzeum. Nazwa osady według Pisma Świętego oznacza „studnię przysięgi”, a jej legenda wiąże się z biblijnym Abrahamem, który osiedlił się w tym miejscu i za siedem jagniąt kupił sławną studnię. Chociaż osada istniała przez tysiąclecia, nigdy nie nabrała istotnego znaczenia. Prawdziwym sercem Beer Szewy pozostaje Stare Miasto, którego historia sięga dopiero roku 1907, kiedy Turcy osmańscy utworzyli targowisko dla Beduinów i powstała linia kolejowa do Damaszku. Po licznych konfliktach politycznych, które nie ominęły Beer Szewy, za sprawą imigrantów z Rosji i Etiopii, rozpoczął się w latach 90. nowy rozdział w historii miasta. Zaglądają tam przeważnie turyści podróżujący na południe Izraela, którzy chcą przyjrzeć się kilku ciekawym zabytkom i pospacerować wśród interesującej, dobrze zachowanej zabudowy pochodzącej z czasów otomańskiej Turcji i rządów brytyjskich. Przy nawiązującej do nazwy miasta „Studni Abrahama”, skupia się największy ruch turystyczny. Studnia pełni raczej funkcję symboliczną, gdyż archeolodzy odkryli kilka kilometrów za miastem inną studnię odpowiadającą biblijnym opisom. Zainteresowani nieco nowszą historią mogą wstąpić na cmentarz żołnierzy brytyjskich i zrobić pamiątkowe zdjęcia przy pomniku zdobywców Negewu walczących w wojnie o niepodległość Izraela, niemniej najciekawszym miejscem w mieście jest targ beduiński. W barwnym chaosie straganów można usłyszeć nawolywania handlarzy wielbłądów i ryk wystawianych na aukcję kóz, a wszystko to podczas rozglądania za unikalnymi wyrobami rzemieślniczymi. Nieopodal miejscowości znajduje się Tel Beer Szewa, czyli ruiny starożytnego miasta, których nie sposób pominąć w trakcie zwiedzania. Za czasów biblijnych mieszkał tam Abraham i właśnie w tym miejscu archeolodzy odkryli tę właściwą studnię. Cały teren wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO można oglądnąć z wieży widokowej, natomiast spacer po zabytkowym mieście ze zrekonstruowanymi budowlami przywołuje na myśl czasy biblijnych bohaterów.

      Park Narodowy Ramon – jedno z ciekawszych miejsc na Pustyni Negew z najsłynniejszą atrakcją jaką jest Makhetsh Ramon. Gigantyczny krater o długości 40 i szerokości 8 km robi na turystach ogromne wrażenie. Przypomina bowiem kratery księżycowe i jest jedną z największych tego typu form geologicznych na ziemi, powstałą na skutek naturalnego pęknięcia skorupy ziemskiej. Do najciekawszych miejsc prowadzą specjalnie wytyczone szlaki turystyczne, na których można zapoznać się z rozmaitymi skamielinami, minerałami i formami skalnymi. Wokół krateru powstał Park Narodowy, który zwiedza się na wycieczkach pieszych lub wyprawach samochodem terenowym. Na szlaku można spotkać różnorodne gatunki zwierząt, pozostałości dawnych cywilizacji, jaskinie, poszarpane wąwozy i rumowiska. Największym skarbem parku jest słynny punkt widokowy Micpe Ramon oraz niebezpieczna serpentyna Ma’aleh Ha’atzma’ut.

      Park Narodowy Massada – prawdziwym skarbem rozległego parku krajobrazowego położonego w pobliżu Morza Martwego jest trudno dostępna twierdza Masada. Można się do niej dostać tzw. Wężową Ścieżką lub kolejką linową, podziwiając po drodze niezapomniane widoki. Twierdza otoczona murem z 25 wieżami stała się symbolem żydowskiej martyrologii po tym, jak garstka obrońców warowni popełniła samobójstwo w czasie żydowskiego powstania przeciwko Rzymowi w latach 66-73 n.e. W czasie pasjonującej wędrówki po starożytnych ruinach turyści mogą podziwiać prywatny pałac Heroda zwany „północnym”, łaźnie ze śladami mozaiki i fresków, wieżę strażniczą, budynki administracyjne i ruiny kościoła bizantyjskiego. Twierdzę najlepiej jest zdobyć pod wieczór, by z wysokiego punktu widokowego spojrzeć na ujmujący zachód słońca, Dolinę Jordanu oraz Morze Martwe. Przed wyprawą warto zainteresować się terminami, w których obsługa twierdzy organizuje pokazy typu „światło i dźwięk”.

      Jerozolima – jest największym miastem Izraela i jego stolicą administracyjną, nie uznawaną jednak przez ONZ. Ma długowiekową historię i jest centralnym punktem dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Już 1000 lat p. n. e. była ważnym ośrodkiem religijnym ze względu na wybudowaną przez króla Salomona świątynię, w której przechowywano Arkę Przymierza. Dzięki niedalekiej odległości odbywają się tam 1-2 dniowe wycieczki, które obejmują głównie przejazd nad Morze Martwe z podziwianiem panoramy miasta z Góry Oliwnej, zwiedzanie Wieczernika, gdzie miała miejsce Ostatnia Wieczerza, grobu żydowskiego króla Dawida i kilku najważniejszych stacji Drogi Krzyżowej. Warto również zobaczyć dawną gminę żydowską, sanktuarium Zwojów, Wzgórze Świątynne ze Ścianą Płaczu, Kopułę na Skale oraz Bazylikę Grobu Świętego.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Morze Martwe – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Instytut Polski w Tel Awiwie
      Izrael, Tel Awiw, Weizmann 4, 64239
      Tel.: +97236962053 Tel.: +97236962059 Faks: +97236962064
      secretary@polishinstitute.org.il
      www.polishinstitiute.org.il

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Beer Shevie
      Izrael, Beer Sheva, 14 Shenkar St., POB 2196, 46-120 Herzlia Pituach
      Tel.: +972 99579997 Tel. dyżurny: +972 546618906 Faks: +972 99507061
      jack@fliderbaum.com jack@beldor.com

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Jerozolimie
      Izrael, Jerozolima, 27, Jabotynsky St., 92-141
      Tel.: (00-972-2) 566-58-45 Faks: (00-972-2) 566-57-90
      zevbaran@netvision.net.il

      FAQ

      Jak poruszać się po okolicy?
      Należy pamiętać, że poruszanie po kraju w czasie trwania Szabatu jest znacznie utrudnione, natomiast ruch samochodowy i motocyklowy całkowicie ustaje w święto Jom Kipur obowiązujące zgodnie z ruchomym kalendarzem żydowskim. Wymagane są ubezpieczenie komunikacyjne, a osoby wjeżdżające na teren kraju pojazdami mechanicznymi powinny posiadać „zieloną kartę”.
      Jakie plaże są nad Morzem Martwym?
      Kąpiel w Morzu Martwym jest niepowtarzalnym doświadczeniem. Człowiek może poczuć się jak korek pływający po powierzchni srebrzącej się od soli wody. Chociaż trudno się pływa i woda nie daje ochłody, można sobie poleżeć na tafli i poczytać książkę. Taką możliwość oferuje między innymi plaża Kalya na północno-zachodnim brzegu, w pobliżu której znajduje się także basen i park wodny. W kurortach Ein Bokek i Neve-Zohar znajdują się piaszczyste plaże z wieloma udogodnieniami pozwalającymi na pełne wykorzystanie warunków naturalnych oferowanych przez Morze Martwe. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Izraelu?
      Do Izraela można wwieźć w gotówce środki finansowe w dowolnej walucie, nie przekraczające 80 tys. szekli. Przepisy celne nie pozwalają wwozić żywności, roślin i chemikaliów. Ograniczeniom podlega także wwóz i wywóz zwierząt (w tym domowych), objęty przepisami międzynarodowymi. Zakaz obejmuje posiadanie stylizowanych monet, matryc do ich produkcji, oraz urządzeń i automatów do gier hazardowych. Ponadto można wwieźć alkohol do 2 l poniżej 40% i 1 l powyżej 40%, papierosy (400 szt.) i perfumy (250 ml). Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia narkotyków.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Izraelu?
      Usługi medyczne charakteryzują się wysokim standardem i opierają na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiętać, że ubezpieczenie i usługi medyczne są w Izraelu kosztowne. Zaleca się zatem wykupienie w Polsce stosownego ubezpieczenia (polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane) opiewającego na kwotę nie mniejszą niż 100 tys. Euro., aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.
      Czy są wymagane szczepienia ochronne przed podróżą do Izraela?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej w niektórych krajach istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz również inne przewodniki