• Opis
  • Pogoda
  • Informacje praktyczne
  • Więcej

   Jamajka

   Samolotem: 13:40:00

   Pogoda

   Średnia pogoda w ciągu roku

   I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
   Temp.   Max. (°C)27°27°28°28°30°30°31°31°30°29°29°28°
   Temp.    Min. (°C)23°22°23°23°24°24°25°25°25°24°24°23°
   Temp.    wody (°C)27°27°27°27°28°29°29°29°29°29°29°28°
   Godziny słoneczne (h) 788877887677
   Dni deszczowe 6454866681085
   Wilgotność powietrza (%) 716865616258576062667071

   Informacje praktyczne

   O kierunku

   Stolica / Język
   Kingston / angielski, kreolski, jamajski

   Czas lokalny
   Różnica czasu względem Polski to: -7 godzin w czasie letnim i -6 godzin w czasie zimowym.

   Ogólne wymagania wjazdowe
   Wiza nie jest wymagana. Obywatele Polski mogą przebywać na terytorium kraju na podstawie paszportu, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego.

   Szczepienia
   Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, zapaleniu wątroby typu A i B i durowi brzusznemu. Zalecana jest profilaktyka przeciw malarii ograniczona do stosowania repelentów.

   Napięcie i rodzaj gniazdka
   wymagany adapter, 110 V; 50 Hz / typ A, typ B

   Pieniądze

   Waluta
   dolar jamajski

   Ceny w hotelach i restauracjach
   Przykładowe ceny: obiad w restauracji ok. 20 USD, piwo ok. 2–3 USD, Coca-Cola/Pepsi (0,33 l) ok. 1 USD, woda (0,33 l) ok. 0,5–1 USD, kawa ok. 2,5 USD.

   Napiwki
   Za wszelkie usługi Jamajczycy oczekują napiwków.

   Komunikacja

   Komunikacja / transport publiczny
   Lokalny bilet komunikacji publicznej w jedną stronę kosztuje ok. 1 USD. Za taksówkę zapłacimy ok. 2–3 USD za 1 km i ok. 3 USD opłaty startowej.

   Wynajem samochodów
   Na Jamajce obowiązuje ruch lewostronny. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Jamajscy kierowcy jeżdżą bardzo szybko i brawurowo. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ Jamajczycy często prowadzą pod wpływem alkoholu lub marihuany. Zawsze warto zapytać Jamajczyków, czy uda się dojechać w wybrane miejsce. Wiele dróg jest nieprzejezdnych, często brakuje mostów i trzeba przejeżdżać przez przecinające drogę rzeki. Szczególnie po ulewnych deszczach taka przeprawa może się okazać niemożliwa. Koszt benzyny to ok. 1 USD za 1 litr.

   Informacje

   Ważne lokalne informacje i zwyczaje
   Walutą, którą warto zabrać ze sobą na wyspę, jest dolar. W wielu miejscach zapłacimy dolarami amerykańskimi lub euro, ale znacznie taniej i wygodniej jest posługiwać się lokalną walutą. Pieniądze wymienić można w bankach, kantorach i hotelach – najkorzystniejszy kurs wymiany jest w bankach. Niewydane pieniądze można wymienić tylko na podstawie pokwitowania wymiany. Wywożenie jamajskiej waluty jest zabronione. Bankomaty znajdują się przeważnie w dużych miastach. Akceptowane są karty kredytowe.
   Na Jamajce cenę za usługę lub towar należy ustalić z góry. Wypada się targować, jednak należy pamiętać, że Jamajczycy są bardzo pogodnym narodem, więc trzeba to robić z uśmiechem. Przy dokonywaniu transakcji najlepiej jest mieć odliczone pieniądze, w przeciwnym razie trzeba wyraźnie pokazać, że oczekuje się wydania reszty.
   Jamajka słynie z produkcji rumu. Najbardziej popularnymi gatunkami są White Lightning oraz Wray&Nephew. Z Jamajki warto przywieźć kawę Blue Mountain, która przez znawców uważana jest za najlepszy gatunek kawy na świecie. Koniecznie trzeba też spróbować jamajskiego likieru kawowego. Nie wolno wywozić pamiątek wykonanych ze skorup żółwi. Żółwie na wyspie są chronione, a za próbę wywiezienia przedmiotów z nich wykonanych grożą bardzo wysokie grzywny.
   Popularna na wyspie marihuana jest prawnie zakazana. Jamajczycy często na białych turystów mówią „whitey” – nie jest to jednak określenie obraźliwe.
   W stolicy kraju Kingston powinno się bezwzględnie unikać slumsów. Należy zachować ostrożność i unikać opuszczonych części miasta i transportu publicznego po zmroku. Wskazane jest korzystanie jedynie z autoryzowanych przez Jamaica Tourist Board linii taksówek lub zamawianie taksówek z hotelu. Bezpieczną dzielnicą w stolicy kraju jest New Kingston, w której znajdują się liczne, typowo europejskie, nocne kluby. Nie należy publicznie nosić ostentacyjnej biżuterii bądź innych wartościowych przedmiotów. Wskazane jest korzystanie z hotelowych sejfów.
   Należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych, spożywania nieprzetworzonej żywności, nieprzegotowanej wody oraz jedzenia od ulicznych sprzedawców. Trzeba mieć na uwadze, że poza Kingston i Montego Bay opieka lekarska ograniczona.

   Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia