• Opis
    • O regionie
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Zatoka Akaba

      Zatoka Akaba – turkusowa woda, złocisty piasek i góry schodzące wprost do morza. Ten słoneczny i urokliwie położony region Jordanii zachęca do wakacji o każdej porze roku. Bogata fauna i flora oraz przejrzysta woda sprawiają, że turyści z całego świata przyjeżdżają tu podziwiać podwodny świat Morza Czerwonego. W wielu miejscach, rafy koralowe kryją się tuż pod powierzchnią. Zatoka Akaba to również miejsce, które zachwyca egzotycznym krajobrazem oraz wspaniałymi zabytkami starożytnego świata. Lokalne restauracje goszczą turystów daniami kuchni arabskiej i międzynarodowej oraz wyśmienitymi owocami morza.

      Zatoka Akaba - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Zatoka Akaba
      Informacje o Zatoka Akaba
      Stolica Amman
      Język arabski
      Waluta dinar jordański
      Dokumenty paszport

      O regionie

      Informacja ogólna

      Zatoka Akaba to północny fragment Morza Czerwonego, który znajduje się między Półwyspem Arabskim a Półwyspem Synaj. Jej wybrzeża należą do kilku krajów, w tym do Jordanii. Dotyczy to południowo-zachodniej części tego kraju. Znajduje się tam miasto Akaba, będące jednym z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Jordanii. Przyciąga wysokimi temperaturami i suchym klimatem. Z tego względu nadaje się na wakacje przez cały rok.

      Największe atrakcje Zatoki Akaba w Jordanii to tamtejsze plaże. Są przestronne i piaszczyste. Wśród nich można wyróżnić zarówno plaże publiczne, jak i prywatne (w tym hotelowe oraz tzw. beach cluby). Spokojne plażowanie bez ograniczeń zapewniają przede wszystkim te drugie. Poza wygrzewaniem się w blasku słońca i kąpielami w morzu, w Zatoce Akaba warto również zdecydować się na snorkeling oraz nurkowanie z akwalungiem – znajduje się tam przepiękna rafa koralowe.

      Dla kogo rekomendujemy?

      • fanom upałów i słońca
      • plażowiczom lubiącym spokojny relaks
      • nastawionym na morskie kąpiele
      • miłośnikom nurkowania

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Amman / arabski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: + 1 godzina.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Wymagana wiza uprawniająca do przejazdu i pobytu. Wizę można otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych (koszt 40 JOD). Przy wjeździe wymagany jest minimum 6-miesięczny okres ważności paszportu. Przy lotach do Izraela i transferze do Jordanii wymagany okres ważności paszportu wynosi 6 miesięcy od daty powrotu. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani też posiadania określonej kwoty pieniędzy. Zalecane jest, aby osoba dorosła samotnie podróżująca z dzieckiem miała dokumenty poświadczające jej prawo do opieki.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień.

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      adapter nie jest wymagany; 230 V; 50 Hz typ B, typ C, typ C-2, typ D, typ F, typ G, typ J

      Pieniądze

      Waluta
      dinar jordański

      Napiwki
      W Jordanii można zostawić 5-10% wartości rachunku w restauracji i jednego dinara dla portiera i pokojówek. Na całym Bliskim Wschodzie panuje zwyczaj, według którego za najdrobniejszą usługę oczekuje się tzw. bakszyszu.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Dogodnym środkiem transportu dla turystów w Jordanii są minibusy. Kursują ze wszystkich większych miast do miejsc wartych odwiedzenia, przy czym z reguły ruszają dopiero wtedy, gdy się zapełnią. Ceny są ustalane przez kierowcę i zazwyczaj wystawione z przodu pojazdu. W Jordanii można też skorzystać z licencjonowanych taksówek komercyjnych lub z usług kierowców zajmujących się przewozem osób (np. Uber).

      Wynajem samochodów
      Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, choć przy pobytach krótkoterminowych akceptowane są również polskie dokumenty. W Jordanii obowiązuje ruch prawostronny. Podczas jazdy autem należy być ostrożnym i stosować się do przepisów. Tamtejsi kierowcy często nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, a ich samochody nie są w najlepszym stanie. W miastach warunki do jazdy można ocenić jako dobre, natomiast mniejsze, lokalne drogi mają często słabą jakość. Nocą są też słabo oświetlone, a dodatkowo w nieoznaczonych miejscach przechodzą przez nie piesi i zwierzęta hodowlane, co grozi wypadkiem. Podczas wakacji najlepiej nie wyjeżdżać więc samodzielnie wieczorami poza teren miasta Amman, stolicy Jordanii. Warto też pamiętać, że wyjątkowo niebezpieczne jest przemieszczanie się autem po kraju między październikiem a marcem, kiedy to panuje tam pora deszczowa.
      W Jordanii można wypożyczyć samochód. Koszt jego wynajmu uzależniony jest od standardu pojazdu. Osoby chcące wypożyczyć auto na jednodniową wycieczkę mogą wynająć samochód z kierowcą, co stanowi wygodne rozwiązanie.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Walutą, którą warto ze sobą zabrać, jest euro lub dolar. Pieniądze można wymieniać w kantorach lub w bankach, znajdziemy je na lotnisku i w większych miastach. W dużych hotelach, hipermarketach oraz centrach handlowych akceptowane są karty kredytowe i płatnicze. W miejscach często uczęszczanych przez turystów nie powinniśmy mieć problemu z zapłatą dolarami czy euro, jednak cena może się różnić od tej w lokalnej walucie.
      W Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek. Instytucje państwowe nie pracują także w soboty.
      Sprzedawcy w Jordanii wyznają zasadę: dana rzecz jest tyle warta, za ile uda się ją sprzedać. Cena podana przez handlarza jest zwykle zawyżona, więc trzeba się targować. Popularne w Jordanii jest częstowanie klientów herbatą czy kawą.
      Nie powinniśmy liczyć na punktualność mieszkańców Bliskiego Wschodu. Arabowie nie lubią się śpieszyć. Bardzo ważne dla mieszkańców tego kraju jest spożywanie posiłków. Arabowie celebrują uczty, na których pojawiają się głownie dania mięsne. Będąc w tym kraju, należy spróbować takich specjałów jak falafle – smażone kulki z ciecierzycy w chlebie pita, mansafa – pieczone w przyprawach jagnię, podawane z ryżem, migdałami, nasionami sosny i orzechami, baklawa – ciasto z orzechami i miodem, czy znanego na całym świecie kebaba. Herbatę pije się tu w małych szklaneczkach z miętą i dużą ilością cukru. Popularna jest też słodka kawa po turecku serwowana w małych filiżankach. Na wakacjach w Jordanii koniecznie trzeba spróbować pysznych świeżo wyciskanych soków, orzeźwiającego ajran i araku, czyli anyżkowej wódki spożywanej z wodą.
      Jordania to kraj przychylnie witający turystów. Z uwagi jednak, że jest to kraj muzułmański, należy przestrzegać pewnych norm zachowania, takich jak szacunek wobec religii, unikanie publicznego okazywania uczuć i skromne stroje zwłaszcza w pobliżu miejsc kultu. W czasie ramadanu należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych. Alkohol jest dostępny praktycznie w każdym mieście, ale nie należy się z nim obnosić.
      Za łamanie przepisów drogowych przewidziane są wysokie kary. W przypadku kolizji z pieszym wina leży zawsze po stronie kierowcy: karą może być więzienie, obciążenie kosztami leczenia oraz wypłata odszkodowania poszkodowanemu.
      Wskazane jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego. Nie występują tu szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą. Można tego uniknąć, dokładnie płucząc owoce i warzywa oraz spożywając posiłki w przynajmniej średniej klasy restauracjach. Opieka medyczna w miastach, zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Ze względu na wysokie temperatury należy pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych oraz piciu dużej ilości płynów.
      Z uwagi na sytuację w regionie Jordania należy do krajów narażonych na ataki terrorystyczne. Dla bezpieczeństwa konieczne jest bezwzględne stosowanie się do wymogów i środków zachowawczych, takich jak: rewizje toreb przy wejściu do centrów handlowych, hipermarketów, restauracji oraz urzędów administracji państwowej, jak również w miejscach większych zgromadzeń (koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych). Należy również spodziewać się szczegółowej kontroli bagażu przy wyjeździe z Jordanii.
      Nie ma formalnych ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Należy jednak unikać przemieszczania się w strefach przygranicznych (dotyczy wszystkich granic) oraz wschodnich dzielnic Ammanu i miejscowości Ma’an.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Zatoka Akaba - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Formy aktywnego spędzania wolnego czasu oferują kompleksy hotelowe. Nie brakuje tam centrów SPA, basenów pływackich, kortów tenisowych, boisk do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, siłowni i placów zabaw. Mniej wymagający turyści mogą zagrać w szachy, domino, zmierzyć się w bilard czy porzucać lotkami do tarczy.

      Warto zobaczyć

      Wycieczki do Izraela:

      Ejlat – spełnieniem wszystkich turystycznych życzeń za sprawą  położenia na południowym krańcu Izraela, pomiędzy wzniesieniami Półwyspu Synaj a Półwyspem Arabskim i pasmem górskim Jordanii. Jedyny port morski tej części Izraela sąsiaduje z egipską Tabą i jordańskim miastem portowym Akaba. Według biblijnych przypowieści w tym właśnie miejscu Naród Wybrany wyszedł z Morza Czerwonego podążając dalej na rozpaloną słońcem pustynię w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej. Odkrycia archeologiczne wskazuję, że pierwsza osada, która powstała w tym miejscu w VII w. p.n.e. należała do Edomu zwanego Idumeą i w późniejszych okresach znalazła się pod panowaniem królów żydowskich. W Zatoce Akaba kończył się ważny szlak handlowy z Petry, a król Salomon wybudował tu port handlowy Esjon-Geber. Przez miasto przewijali się Nabatejczycy, Grecy, Rzymianie i Turcy, a także krzyżowcy, którzy niedaleko Taby na Wyspie Koralowej pozostawili XII-wieczną twierdzę. W okresie I wojny światowej do miasta, które nie miało jeszcze żadnego znaczenia zawitał słynny Lawrence z Arabii, z kolei trudny wiek XX przynosił liczne konflikty zbrojne. Unormowanie sytuacji z Egiptem i Jordanią przyniosło Izraelowi okno na Afrykę i Azję w postaci niezwykle popularnego kurortu, do którego przylatują turyści z wszystkich stron świata. Ekstremalne położenie, nieprzerwanie trwające lato, wspaniałe plaże i sielankowa atmosfera sprawiają, że Ejlat stał się alternatywnym kierunkiem turystycznym dla Egiptu. Najczęściej obleganym miejscem, w którym czuć prawdziwą, wakacyjną atmosferę jest Plaża Północna sąsiadująca ze szmaragdową wodą, hotelami, restauracjami i sklepami. Wzdłuż wybrzeża biegnie przyjemna promenada z palmami dającymi wytchnienie od upalnego słońca i tawernami serwującymi orzeźwiające drinki. W okolicach plaży znajdują się również sztuczne laguny dla amatorów wodnych szaleństw i miłośników wielogodzinnych kąpieli. Drugim miejscem, w którym można spotkać najwięcej turystów jest Plaża Koralowa rozciągająca się wzdłuż zachodniego brzegu zatoki. Ten niebywały rezerwat przyrody oferuje przepiękną plażę i możliwość zwiedzania podwodnego świata na specjalnie wyznaczonych szlakach nurkowych z tablicami informacyjnymi. W tej samej okolicy znajduje się również pasjonująca Rafa Delfinów umożliwiająca poznanie z bliska sympatycznych ssaków morskich oraz Podwodne Obserwatorium Świata Koralowców, które można podziwiać zarówno w podmorskiej budowli, jak i z pokładu specjalnej łodzi podwodnej. W Ejlat jest mnóstwo ciekawych atrakcji takich jak Aero Dum czy Teksańskie Rancho i wiele innych, niemniej każdy znajdzie coś dla siebie i przeżyje najpiękniejsze wakacje w życiu.

      Pogoda

      Kiedy jechać?

      Pogoda w Zatoce Akaba jest bardzo dobra przez cały rok. W miesiącach wakacyjnych, a więc między czerwcem a sierpniem jest tam wyjątkowo upalnie – średnie dzienne temperatury wynoszą 37-38°C, a do tego mocno świeci słońce. Takie warunki są dość ekstremalne – spodobają się wyłącznie prawdziwym fanom skwaru. Naszym zdaniem, w Zatoce Akaba najprzyjemniej jest wiosną i jesienią. Wciąż można liczyć na bardzo wysokie temperatury powietrza i wody, jednak jest tam mniej upalnie. Do tego w tym terminie można uciec od nie najlepszej aury, jaka często panuje wówczas w Polsce. W praktyce do tej części Jordanii warto jechać również zimą. Pogoda jest wówczas łagodna, choć oczywiście trzeba już zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubrania.

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Zatoka Akaba – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Ammanie: www.amman.polemb.net

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim
      Jordania, Amman, 3, Mahmoud Seif al-Din Al- Irani Str., Al-Tla΄ Al-Sharqi, 11194
      Tel.: +96 26 551259 Tel.: +96 26 5512594 Tel. dyżurny: +96 26 5512593
      amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl
      www.amman.polemb.net

      Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Akabie
      Jordania, Akaba, Aqaba Gulf Hotel, Cornish Street, P.O. Box 1312, Aqaba 77110
      Tel.: +962 3 2016636 Faks: +962 3 2018246
      mazen.kawar@petratours.com mazen.kawar@pttco.com

      FAQ

      Jak poruszać się po Zatoce Akaba?
      Bez problemu można wynająć samochód, wystarczy mieć ukończone 21 lat, posiadać przy sobie paszport i polskie prawo jazdy. Ceny za wynajem aut są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi krajami. Wynajmując auto najbezpieczniej jest skorzystać z pośrednictwa hotelu, w którym się jest zameldowanym. W Akabie i Ammanie działają międzynarodowe lotniska, więc w każdej chwili można przemieścić się z południa do dalekiego centrum kraju.
      Jakie plaże są nad Zatoką Akaba?
      Wybrzeże Akaby ma w sumie ponad 20 km długości i można tam znaleźć zarówno plaże ogólnodostępne, jak i prywatne przy hotelach. Plaże Akaby charakteryzują się niezwykle błękitną wodą, górskim krajobrazem w tle oraz widokiem na pobliski Izrael z kurortem Ejlat. W północnej części Akaby zwanej North Beach znajduje się większość hoteli z prywatnymi plażami, natomiast w części Middle Beach funkcjonuje publiczna plaża Al-Hafayer z drobnym piaskiem. Na wypoczynek z dziećmi idealnie nadają się plaże South Beach z główną plażą w parku wodnym Aqaba Marina Park oraz wspaniałą, prywatną plażą w zatoce Tala Bay. Z plażą sąsiaduje klub plażowy, centrum handlowe i przystań morska, natomiast okolica obfituje w liczne miejsca do nurkowania. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Jordanii?
      Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów, a bez opłat celnych można wwieźć ubrania, aparat fotograficzny, laptopa, 200 szt. papierosów lub 200 g. tytoniu, 1 l spirytusu, 2 l wina. Kaucja może być pobierana w przypadku sprzętu elektronicznego o wysokiej wartości.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Jordanii?
      Służba zdrowia charakteryzuje się wysokim standardem i opiera na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiętać, że ubezpieczenie i usługi medyczne są w Jordanii kosztowne, a opłaty za wszystkie zastosowane leki i usługi naliczane są oddzielnie. Zaleca się zatem wykupienie w Polsce stosownego ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego, obejmującego wszystkie formy aktywności, zgodnie z celem pobytu w Jordanii, aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.
      Czy są wymagane szczepienia ochronne?
      Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej w niektórych krajach istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

      Zobacz również inne przewodniki