Zatoka Akaba łączy w sobie przejrzystą wodę, piaszczyste plaże oraz góry schodzące wprost do morza. Lokalne restauracje goszczą turystów daniami kuchni arabskiej i międzynarodowej oraz wyśmienitymi owocami morza. To miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, a także dla amatorów nurkowania. Bogata fauna i flora oraz przejrzysta woda sprawia, że turyści z całego świata przyjeżdżają tu podziwiać podwodny świat Morza Czerwonego.


Luksusowy kurort w sąsiedztwie raf koralowych i zabytków starożytności.


Informacje ogólne

Historia Akaby, podobnie jak pobliskiego Ejlatu, wiąże się z czasami króla Salomona, który w tym miejscu założył port Ezion-Geber i wysłał swoją flotę po złoto i kamienie szlachetne do legendarnego kraju Ofir. W późniejszych czasach w porcie zadomowili się Nabatejczycy z Petry, z kolei w czasach rzymskich przez region przechodził ważny szlak handlowy łączący Egipt, Damaszek i Palestynę. W rozbudowanym porcie przesiadali się pielgrzymi podróżujący do Mekki, natomiast muzułmanów wyparli krzyżowcy w 1116 r., którzy na pobliskiej wyspie wybudowali fort. Region zatoki trafił jeszcze raz do muzułmańskiego władcy Saladyna i Mameluków, by pozostać w ostateczności po stronie arabskiej za sprawą powstańców wspieranych przez słynnego Lawrence’a z Arabii w okresie I wojny światowej. XX wiek odbił się na regionie wieloma konfliktami zbrojnymi, niemniej w 1994 roku zostało otwarte przejście graniczne między Izraelem a Jordanią, a Akaba stała się turystycznym kurortem przyciągającym uwagę turystów z całego świata.

Głównym ośrodkiem w regionie zatoki jest właśnie kurort Akaba słynący z niezwykłej gościnności, przyjemnych kawiarni i restauracji serwujących arabskie potrawy przyrządzane najczęściej z ryb i owoców morza. Do Akaby można dostać się od strony lądu, morza i powietrza, a dodatkowym magnesem przyciągającym turystów jest Specjalna Strefa Ekonomiczna. Główną atrakcją kurortu są przyjemne, dobrze zagospodarowane, piaszczyste plaże oraz kompleksy hotelowe oferujące różnorodne formy spędzania wolnego czasu. Największą popularnością cieszą się sporty wodne oraz nurkowanie, chociaż w okolicy znajduje się kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia. Na uwagę zasługuje z pewnością fort Mameluków powstały przed podbojem państwa mameluckiego przez Turcję w 1516 r., Muzeum Archeologiczne ze znaleziskami z południowych regionów Jordanii, fundamenty miasta-fortecy Alila sięgające początków Islamu czy pochodzące z IV w. ruiny jednego z najstarszych na świecie bizantyjskich kościołów. Kurort nie miałby takiej renomy w świecie turystycznym, gdyby nie przestronne i eleganckie hotele oferujące pełen relaks w luksusowej atmosferze. Centra SPA gwarantują zabiegi odmładzające i regenerujące zmęczony organizm dzięki leczniczej czarnej glince i soli morskiej przywiezionej specjalnie znad Morza Martwego. Kompleksy hotelowe dbają również o kondycję swoich gości za sprawą  organizacji rozmaitych form aktywnego wypoczynku oraz udostępniania basenów ze słodką wodą, centrów fitness i wielu innych obiektów do uprawiania sportów. W wolnych chwilach można zawsze zanurzyć się w lazurowej wodzie Zatoki Akaba lub wybrać się na rejs łodzią z przeszklonym dnem w pobliże urzekających raf koralowych. Akaba dysponuje również atrakcjami związanymi z morzem – na kształcące wycieczki można wybrać się do Ośrodka Badań Morskich lub ogromnego Akwarium. Z kolei miłośnicy głośnej muzyki, zakupów i wyszukanych dań powinni wybrać się na bulwar Al-Hammamet al-Tunisieh, który pulsuje pozytywną energią szczególnie po zmroku. Z racji tego, że w Akabie otwarta jest strefa wolnocłowa wato zaglądnąć chociażby do centrum handlowego Akaba Gateway, by za rozsądną cenę zaopatrzyć się w szereg ciekawych pamiątek i wyśmienitych trunków. W centrum miasta znajduje się także barwne, arabskie targowisko, nad którym unosi się zapach najrozmaitszych przypraw oraz malownicza przystań morska otoczona najlepszymi tawernami.

Kuchnia

Na deser koniecznie trzeba spróbować różne odmiany ciasta baklava, które w Jordanii najczęściej obfitują w miód i orzeszki pistacjowe. Smakowicie wygląda ciasto oblane syropem zwane mushabak, a także ryż na mleku ruzz bi haliib. Siekane orzeszki pistacjowe dodawane są również do budyniu muhallabiyya. W upalne dni namiastkę ukojenia przynosi koktajl bananowy zmiksowany z mlekiem i miodem, a także sok z moreli mish-mish czy napój ze słodkich pomarańczy burtuqal.

Picie herbaty i kawy jest najczęściej celebrowanym zwyczajem. Herbatę pija się w małych szklaneczkach i jest to bardzo słodki napój, chociaż można zamówić wersję półsłodką wassat sukar lub pozbawioną cukru bidon sukar. Beduini pijają najczęściej bardzo mocną i gorzką kawę z dużą ilością kardamonu. Taka kawa potrafi postawić na nogi, w przeciwieństwie do fajki wodnej, która jest obowiązkowym dodatkiem po obiedzie i przy wieczornym biesiadowaniu.

Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Jordańczycy nie są zbyt punktualni, dlatego z dystansem można podchodzić do godziny otwarcia sklepu, urzędu czy odjazdu autobusu. Życie w Jordanii toczy się powoli, zgodnie z powiedzeniem „kiedy Bóg pozwoli”.

W przeciwieństwie do krajów europejskich dniem wolnym od pracy jest piątek.

Meczety wraz z minaretami stanowią wdzięczny temat fotograficzny, ale tylko z zewnątrz. Fotografowanie świątyń w środku jest zabronione, chyba że dyskretnie uda się przekupić ochronę.

Ze względu na sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie zalecane jest posiadanie przy sobie paszportu, szczególnie w pobliżu granicy izraelskiej.

Aktywność

Formy aktywnego spędzania wolnego czasu oferują kompleksy hotelowe. Nie brakuje tam centrów SPA, basenów pływackich, kortów tenisowych, boisk do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, siłowni i placów zabaw. Mniej wymagający turyści mogą zagrać w szachy, domino, zmierzyć się w bilard czy porzucać lotkami do tarczy.

Wycieczki fakultatywne

Wycieczki do Izraela:

Ejlat – spełnieniem wszystkich turystycznych życzeń za sprawą  położenia na południowym krańcu Izraela, pomiędzy wzniesieniami Półwyspu Synaj a Półwyspem Arabskim i pasmem górskim Jordanii. Jedyny port morski tej części Izraela sąsiaduje z egipską Tabą i jordańskim miastem portowym Akaba. Według biblijnych przypowieści w tym właśnie miejscu Naród Wybrany wyszedł z Morza Czerwonego podążając dalej na rozpaloną słońcem pustynię w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej. Odkrycia archeologiczne wskazuję, że pierwsza osada, która powstała w tym miejscu w VII w. p.n.e. należała do Edomu zwanego Idumeą i w późniejszych okresach znalazła się pod panowaniem królów żydowskich. W Zatoce Akaba kończył się ważny szlak handlowy z Petry, a król Salomon wybudował tu port handlowy Esjon-Geber. Przez miasto przewijali się Nabatejczycy, Grecy, Rzymianie i Turcy, a także krzyżowcy, którzy niedaleko Taby na Wyspie Koralowej pozostawili XII-wieczną twierdzę. W okresie I wojny światowej do miasta, które nie miało jeszcze żadnego znaczenia zawitał słynny Lawrence z Arabii, z kolei trudny wiek XX przynosił liczne konflikty zbrojne. Unormowanie sytuacji z Egiptem i Jordanią przyniosło Izraelowi okno na Afrykę i Azję w postaci niezwykle popularnego kurortu, do którego przylatują turyści z wszystkich stron świata. Ekstremalne położenie, nieprzerwanie trwające lato, wspaniałe plaże i sielankowa atmosfera sprawiają, że Ejlat stał się alternatywnym kierunkiem turystycznym dla Egiptu. Najczęściej obleganym miejscem, w którym czuć prawdziwą, wakacyjną atmosferę jest Plaża Północna sąsiadująca ze szmaragdową wodą, hotelami, restauracjami i sklepami. Wzdłuż wybrzeża biegnie przyjemna promenada z palmami dającymi wytchnienie od upalnego słońca i tawernami serwującymi orzeźwiające drinki. W okolicach plaży znajdują się również sztuczne laguny dla amatorów wodnych szaleństw i miłośników wielogodzinnych kąpieli. Drugim miejscem, w którym można spotkać najwięcej turystów jest Plaża Koralowa rozciągająca się wzdłuż zachodniego brzegu zatoki. Ten niebywały rezerwat przyrody oferuje przepiękną plażę i możliwość zwiedzania podwodnego świata na specjalnie wyznaczonych szlakach nurkowych z tablicami informacyjnymi. W tej samej okolicy znajduje się również pasjonująca Rafa Delfinów umożliwiająca poznanie z bliska sympatycznych ssaków morskich oraz Podwodne Obserwatorium Świata Koralowców, które można podziwiać zarówno w podmorskiej budowli, jak i z pokładu specjalnej łodzi podwodnej. W Ejlat jest mnóstwo ciekawych atrakcji takich jak Aero Dum czy Teksańskie Rancho i wiele innych, niemniej każdy znajdzie coś dla siebie i przeżyje najpiękniejsze wakacje w życiu.

Informacje konsularne

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Ammanie: www.amman.polemb.net

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim
Jordania, Amman, 3, Mahmoud Seif al-Din Al- Irani Str., Al-Tla΄ Al-Sharqi, 11194
Tel.: +96 26 551259 Tel.: +96 26 5512594 Tel. dyżurny: +96 26 5512593
amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.amman.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Akabie
Jordania, Akaba, Aqaba Gulf Hotel, Cornish Street, P.O. Box 1312, Aqaba 77110
Tel.: +962 3 2016636 Faks: +962 3 2018246
mazen.kawar@petratours.com mazen.kawar@pttco.com

FAQ

Bez problemu można wynająć samochód, wystarczy mieć ukończone 21 lat, posiadać przy sobie paszport i polskie prawo jazdy. Ceny za wynajem aut są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi krajami. Wynajmując auto najbezpieczniej jest skorzystać z pośrednictwa hotelu, w którym się jest zameldowanym.

W Akabie i Ammanie działają międzynarodowe lotniska, więc w każdej chwili można przemieścić się z południa do dalekiego centrum kraju.

Jakie plaże są nad Zatoką Akaba?
Wybrzeże Akaby ma w sumie ponad 20 km długości i można tam znaleźć zarówno plaże ogólnodostępne, jak i prywatne przy hotelach. Plaże Akaby charakteryzują się niezwykle błękitną wodą, górskim krajobrazem w tle oraz widokiem na pobliski Izrael z kurortem Ejlat. W północnej części Akaby zwanej North Beach znajduje się większość hoteli z prywatnymi plażami, natomiast w części Middle Beach funkcjonuje publiczna plaża Al-Hafayer z drobnym piaskiem. Na wypoczynek z dziećmi idealnie nadają się plaże South Beach z główną plażą w parku wodnym Aqaba Marina Park oraz wspaniałą, prywatną plażą w zatoce Tala Bay. Z plażą sąsiaduje klub plażowy, centrum handlowe i przystań morska, natomiast okolica obfituje w liczne miejsca do nurkowania.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.

Jakie są ograniczenia celne w Jordanii?
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów, a bez opłat celnych można wwieźć ubrania, aparat fotograficzny, laptopa, 200 szt. papierosów lub 200 g. tytoniu, 1 l spirytusu, 2 l wina. Kaucja może być pobierana w przypadku sprzętu elektronicznego o wysokiej wartości.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Jordanii?
Służba zdrowia charakteryzuje się wysokim standardem i opiera na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiętać, że ubezpieczenie i usługi medyczne są w Jordanii kosztowne, a opłaty za wszystkie zastosowane leki i usługi naliczane są oddzielnie. Zaleca się zatem wykupienie w Polsce stosownego ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego, obejmującego wszystkie formy aktywności, zgodnie z celem pobytu w Jordanii, aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej w niektórych krajach istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Polecane oferty

Minahotel 3-gwiazdkowy

2 858 

Jordania, ZATOKA AKABA

7 dni od 10.10.2019 - Warszawa

Golden Tulip (Aqaba)hotel 3-gwiazdkowy

2 978 

Jordania, ZATOKA AKABA

7 dni od 10.10.2019 - Warszawa

La Costahotel 4-gwiazdkowy

3 478 

Jordania, ZATOKA AKABA

7 dni od 10.10.2019 - Warszawa

Marina Plazahotel 4-gwiazdkowy

4 038 

Jordania, ZATOKA AKABA

7 dni od 20.02.2020 - Warszawa

Zobacz również inne regiony