• Opis
    • Informacje praktyczne
    • Atrakcje
    • Pogoda
    • Polecane oferty
    • Więcej

      Przewodnik Wybrzeże Lamu

      Cudowne krajobrazy bezkresnej sawanny i dzikie zwierzęta to coś, co przyciąga turystów do Kenii. Jest to kraj, w którym narodziła się kultura i tradycje Masajów, a także miejsce, gdzie organizuje się najwspanialsze wyprawy na safari na świecie. Niesamowitą atrakcją są także parki narodowe. Te najczęściej odwiedzane przez turystów to Amboseli, Masai Mara, Tsavo West i Tsavo East. Wakacje w Kenii to doskonały wybór dla wszystkich spragnionych słońca i egzotycznych krajobrazów dżungli i bezkresu białych plaż.

      Wybrzeże Lamu - zobacz wszystkie oferty
      Zobacz oferty dla kierunku Wybrzeże Lamu
      Informacje o Wybrzeże Lamu
      Stolica Nairobi
      Język suahili, angielski
      Waluta szyling kenijski, 1 KSH = 100 cents
      Dokumenty paszport

      Informacje praktyczne

      O kierunku

      Stolica / Język
      Nairobi / suahili, angielski

      Czas lokalny
      Różnica czasu względem Polski to: +1 godzina w czasie letnim i +2 godziny w czasie zimowym.

      Dokumenty
      paszport

      Ogólne wymagania wjazdowe dla obywateli Polski
      Obywatele polscy muszą posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Dokument powinien posiadać przynajmniej dwie wolne strony. Od 4 stycznia 2024 roku wiza nie jest wymagana. Konieczne jest za to posiadanie elektronicznego zezwolenia na podróż (eTA) – dotyczy to wszystkich podróżujących do Kenii, również dzieci. Aby je uzyskać, trzeba złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej www.etakenya.go.ke. W przypadku osób niepełnoletnich, wniosek wypełniają ich rodzice lub opiekunowie. Koszt zezwolenia to około 30 USD za osobę. Oczekiwanie na jego wydanie wynosi nie mniej niż 3 dni robocze (w praktyce może więc się wydłużyć). Zaleca się jak najszybsze złożenie wniosku o eTA (najlepiej zaraz po wykupieniu wycieczki). Podróżni najwcześniej mogą zrobić to na 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Dokument eTA należy wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. Zezwolenie jest jednorazowe i wygasa po wyjechaniu z Kenii.

      Szczepienia
      Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, poliomyelitis, chorobie mieningokokowej, wściekliźnie oraz żółtej gorączce. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec. Wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróży z Kenii do innych krajów afrykańskich (np. do Tanzanii).

      Napięcie i rodzaj gniazdka
      wymagany adapter, 240 V; 50 Hz / typ G

      Pieniądze

      Waluta
      szyling kenijski, 1 KSH = 100 cents

      Napiwki
      Raczej obowiązkowe (kierowcy, kelnerzy, bagażowi), najczęściej od 1 do kilku dolarów.

      Komunikacja

      Komunikacja / transport publiczny
      Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania. Powinno się unikać nocnych kursów autobusowych i podróżowania minibusami (tzw. matatu). W Nairobi można korzystać z taksówek, które mają ustalone cenniki, dla pewności należy jednak z góry ustalić opłatę za przejazd.

      Wynajem samochodów
      W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Można korzystać z polskiego prawa jazdy, jednak wymagane jest posiadanie tłumaczenia dokumentu na język angielski sporządzone przez tłumacza przysięgłego. Akceptowane jest także prawo jazdy międzynarodowe.
      Jeśli planujesz dłuższą podróż samochodem, sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe stacje benzynowe. Obcokrajowcom zaleca się także, aby nie podróżować samochodem po zmroku. W Kenii wiele dróg jest w złym stanie, a szczególnie w czasie pory deszczowej lokalne drogi mogą być nieprzejezdne dla samochodów bez napędu na cztery koła.

      Informacje

      Ważne lokalne informacje i zwyczaje
      Nie ma problemów z wymianą walut zachodnich na miejscową i odwrotnie. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych. W bankach pobierana jest prowizja. Najlepiej wziąć ze sobą dolary i wymienić je na miejscu na lokalną walutę. Płacenie kartami kredytowymi jest już dość rozpowszechnione.
      W Kenii obowiązuje zakaz importu oraz używania plastikowych toreb. Zgodnie z przepisami osoby przylatujące do Kenii, które będą miały przy sobie plastikowe torebki, będą zmuszone do pozostawienia ich na lotnisku. Mieszkańcy bardzo poważnie podchodzą do spraw związanych z produkcją śmieci i recyklingiem, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.
      Ubezpieczenia zdrowotne i komunikacyjne nie są wymagane, ale wato się ubezpieczyć z uwagi na wysokie koszty leczenia i opieki medycznej. Od osób przybywających z Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Będzie ono potrzebne, jeśli planujemy wycieczki do innych krajów afrykańskich (np. Tanzanii). W podróży po wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Turystom, którzy udają się do Mombasy zaleca się szczepienie przeciwko wściekliźnie.

      Aktualne informacje na temat stanu bezpieczeństwa w danym kraju, znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

      Wybrzeże Lamu - największe atrakcje

      Dla aktywnych

      Sport stanowi w Kenii ważny element życia, w związku z tym założono kilkadziesiąt związków sportowych specjalizujących się w różnych dyscyplinach sportowych. Dużą popularnością cieszy się lekkoatletyka. W wielu miejscach można trafić na obiekty sportowe przystosowane do rozmaitych odmian tej dyscypliny. Bezdroża Kenii upodobali sobie entuzjaści sportów motorowych, przede wszystkim rajdów samochodowych oraz zapaleńcy jazdy samochodami terenowymi i motorami crossowymi poza wyznaczonymi szlakami. Fantastycznym sposobem na spędzanie wolnego czasu są wycieczki piesze, które w niektórych miejscach pozwalają na bliski kontakt z tubylcami i poznawanie kenijskiego folkloru. Masywy górskie gwarantują doskonałe warunki miłośnikom spokojnych wycieczek, zwolennikom trudnych tras trekkingowych oraz zaprawionym alpinistom. Wielu turystów może zdziwić się ilością pól golfowych, których w Kenii wybudowano kilkadziesiąt. Jedną ze wspaniałych, ale nieco droższych atrakcji są loty balonami i awionetkami organizowane nad rozległą sawanną. Przez wyżyny przepływa mnóstwo rwących rzek, dlatego rozczarowani nie będą amatorzy wędkowania, a także emocjonujących spływów rzecznych, szczególnie po okresach deszczowych, kiedy poziom wody znacznie wzrasta.

      Rafy koralowe w okolicach Kenii doskonale nadają się do nurkowania. Te niezwykle delikatne i barwne podwodne ekosystemy tworzą miliardy organizmów przybierających różne formy. Chociaż nie można ich kolekcjonować są niezwykłą atrakcją, na podziwianiu której warto spędzić przynajmniej część wymarzonego urlopu. Ciekawą formą aktywnego wypoczynku są również rejsy łodziami o nazwie „dau”, oferowane przez agencje turystyczne i prywatnych przewoźników.

      .

      Wybrzeże Lamu uchodzi za doskonałe miejsce do nurkowania. Chociaż rafy koralowe ciągną się wzdłuż całego wybrzeża, najpiękniejsze miejsca można znaleźć w pobliżu wysp: Lamu, Manda (szczególnie koło Manda Toto), Pate i Kiwayiu.

      Warto zobaczyć

      Wyspa Manda – wyspa nie jest zamieszkana z powodu braku słodkiej wody, niemniej poza lotniskiem goszczącym często turystów, w przypływie wolnego czasu można zwiedzić ruiny miasta Takwa, do których bardzo często z kurortów na wybrzeżu są organizowane rejsy łodziami „dau”. Ruiny pochodzą z XVI i XVII w. i podobnie jak Gedi zostały opuszczone w niewyjaśnionych okolicznościach. Warto zwrócić uwagę na to, że drzwi wejściowe wszystkich domów zwrócone są w stronę Mekki, a zwiedzić można pozostałości meczetu, grobowiec kolumnowy oraz wiele ciekawych wykopalisk. Również spacer po wyspie poprzecinanej dzikimi ścieżkami może stać się ciekawą przygodą. Na wyspie można wypocząć na bezludnych plażach, natomiast przepiękne rafy koralowe są największą atrakcją pobliskiej wysepki Manda Toto, więc warto mieć przy sobie chociażby maskę z rurką.

      Wyspa Pate – chociaż na wyspie nie zadomowiła się turystyka, wielu podróżników decyduje się na 2 godzinny rejs z Lamu, by zwiedzić intrygujące ruiny i pozostałości po osadach Suahili. Pierwszymi osadnikami na wyspie byli w XIX w. arabscy imigranci, chociaż wykopaliska archeologiczne potwierdzają istnienie niewielkiego portu już w IX w. Z tubylcami handlowali dominujący na wybrzeżu kenijskim Portugalczycy wymieniając swoje towary na wielobarwne, jedwabne tkaniny. Po okresie rozwoju i panowaniu Arabów z Omanu wyspa popadała z sąsiednią Lamu w częste konflikty, które nie wpłynęły korzystnie na sytuację polityczną, prowadzącą do krwawej bitwy pod Shelą w 1812 r. Na wyspie można zwiedzić między innymi miasto Pate z labiryntem wąskich uliczek i wysokich domów, ruiny miasta Nabahanich pełne grobowców, meczetów, murów i domów bez dachu, miasto Siyu znane z produkcji wyrobów ze skóry oraz ruiny Shangi będące ciekawym miejscem archeologicznym.

      .

      Wyspa Kiwaiyu – odludna wysepka, na której można nurkować spacerować i wypoczywać w luksusowym ośrodku oferującym noclegi w domkach krytych strzechą. Wyspa charakteryzuje się nie tylko wspaniałymi widokami, ale także długą, szeroką, piaszczystą plażą zwieńczoną wydmami, na której można poczuć się jak na bezludnym końcu świata.

      Malindi – nadbrzeżne miasto z portem lotniczym i solidną infrastrukturą hotelową. Największy rozwój miasta przypada na XVI w., kiedy w Kenii kwitł handel niewolnikami, a funkcje targowiska pełnił plac miejski. W 1498 roku Malindi odwiedził gorąco witany Vasco da Gama podróżujący do Indii, a reputacja gościnnego miasta przetrwała do dziś. Kurort swoją ofertę kieruje głównie do miłośników plażowania i uprawiania sportów wodnych, niemniej zauroczeni miastem będą także poszukiwacze przygód wyruszający na wycieczki fakultatywne chociażby do ruin Gedi czy Lasu Arabuko-Sokoke. Bogata oferta gastronomiczna i rozrywkowa zapewnia spędzenie wymarzonych wakacji, a szerokie i piaszczyste plaże rozciągające się na przestrzeni kilku kilometrów dadzą wypoczynek turystom zmęczonym trudami codziennej pracy. Urokliwe miasto idealnie nadaje się na wieczorne spacery, w zakamarkach wąskich uliczek skrywają się przytulne restauracje i bary z muzyką na żywo, a afrykańskie rytmy można usłyszeć nawet o wschodzie słońca. Na Lamu Road znajduje się najwięcej sklepów i restauracji pod gołym niebem, z kolei zatłoczony targ kusi egzotycznymi towarami w dzielnicy domków zbudowanej w stylu Suahili. Większość zabytków związana jest z Vasco da Gama i Portugalczykami, a więc zobaczyć można kolumnę poświęconą znanemu odkrywcy czy kaplicę Portugalską wzniesioną w XVI w. Po drodze można zajść do meczetu Juma’a oraz zobaczyć widowiskowe ważenie pięknych okazów ryb w Malindi Sea Fishing Club, które następnie trafiają do sprzedaży. W miejscu tym gościł przed laty słynny pisarz Ernest Hemingway opisujący swoje przygody w poczytnych książkach.

      Pogoda

      Średnia pogoda w ciągu roku

      styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
      Średnia temperatura w dzień
      Średnia temperatura w nocy
      Średnia temperatura wody
      Godziny słoneczne
      Dni z opadami deszczu
      Wilgotność powietrza
      Pogoda Wybrzeże Lamu – sprawdź szczegóły

      Informacje konsularne

      Między Polską a Kenią obowiązuje ruch wizowy. Wizy turystyczne można zakupić na lotnisku, obowiązują przez 3 miesiące i uprawniają do wielokrotnego przekraczania granicy. Wymagany jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Na lotnisku należy wypełnić formularz wizowy oraz karty migracyjne wyjazdu i przyjazdu.

      Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie MSZ: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasady polskiej w Nairobi: www.nairobi.polemb.net

      .

      Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii
      Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
      Tel.: +254 20 712 00 20 Tel.: +254 20 712 00 19 Tel. dyżurny: +254 713 816 166 Tel. dyżurny: +254 722 910 276 Faks: +254 20 712 01 06
      nairobi.secretary@msz.gov.pl (w sprawach ogólnych) nairobi.amb.wk@msz.gov.pl (w sprawach konsularnych)
      www.nairobi.polemb.net

      FAQ

      Kiedy najlepiej wybrać się na Wybrzeże Lamu?
      W Kenii panuje klimat typowo równikowy z wyrównanym przebiegiem temperatur w ciągu całego roku, dlatego można się tam wybrać w każdym miesiącu. Występują tam dwie pory deszczowe, z czego dłuższa jest w maju i kwietniu, a krótsza, mniej intensywna w okolicach października. Suchymi i upalnymi miesiącami są styczeń, luty i marzec, ciepło i sucho jest także od lipca do października. Należy jednak pamiętać, że pogoda w Kenii jest nieprzewidywalna. W okresie marzec-maj niektóre parki górskie i rezerwaty bywają zamykane z powodu opadów, a szlaki i drogi na prowincji są nieprzejezdne. Najwięcej turystów pojawia się w Kenii przeważnie od grudnia do marca oraz w najchłodniejszych lipcu i sierpniu, kiedy panują najlepsze warunki do wypraw safari, a temperatura wynosi średnio 24°C oraz w październiku i listopadzie, kiedy na wybrzeżu woda jest czysta jak kryształ i idealnie nadaje się do nurkowania. Najcieplejszy jest marzec z temperaturami sięgającymi 32°C i temperaturą wody nie spadającą poniżej 25°. Na wybrzeżu stabilna temperatura utrzymuje się przez cały rok. Nie należy obawiać się pory deszczowej, gdyż opady występują przeważnie wieczorami, a krajobrazy w tym okresie nabierają przepięknych barw i zachwycają świeżością. Najcieplejszym okresem na Wybrzeżu Lamu jest styczeń i luty, kiedy temperatury oscylują w okolicach 30°C. Od kwietnia do października wieje południowo-wschodni wiatr „kusi” powodujący lekkie ochłodzenia, natomiast pora deszczowe wypada w maju i czerwcu.
      Jaka waluta obowiązuje w Kenii i jakie są orientacyjne ceny?
      Walutą Kenii jest szyling kenijski (KES), 1 szyling = 100 centów. Ceny w Kenii są korzystne, niemniej zależne od tego co i gdzie się kupuje. Ceny w restauracjach są wyższe niż tanich lokalach gastronomicznych zwanych „hoteli”; podobnie jest z usługami i cenami za hotele, które są znacznie wyższe na wybrzeżu, a przystępne w głębi kraju i regionach rzadziej odwiedzanych przez turystów.
      Gdzie i jakie pamiątki kupić na Wybrzeżu Lamu?
      Ogromna liczba sprzedawców i samych pamiątek sprawia, iż Kenia jest prawdziwą skarbnicą dla turystów, którzy chcę przywieźć z wyprawy drobne upominki. Ciekawe przedmioty można kupić zarówno w eleganckich sklepach, jak i na ulicznych bazarach, straganach i niewielkich kramach. Targowanie jest w Kenii normalną rzeczą, dlatego szczególnie przy zakupie najwyższej jakości pamiątek warto pokusić się o krótką rozmowę ze sprzedawcą w celu uzyskania korzystniejszej ceny. Do powszechnie poszukiwanych towarów należą wyroby koszykarskie, szczególnie koszyki „kiondo” wyplatane z sizalu przez starsze kobiety. Dla turystów z Europy egzotycznie prezentuje się cały zestaw ubrań na safari z hełmem tropikalnym na czele. Ciekawe są również „kanga”, czyli tradycyjne stroje noszone przez kobiety z wyhaftowanymi suahilijskimi przysłowiami, a także „kikois” – pasiasty ubiór noszony przez rybaków. Na każdym kroku można natknąć się na sprzedawców wszelkiego rodzaju plecionek, wyrobów paciorkowych i szczepowych naszyjników. Panowie powinni zainteresować się tarczami, dzidami, bębnami i plemiennymi maskami produkowanymi na turystyczne potrzeby, natomiast dla pań oferowane są najczęściej szlachetne kamienie z różowego i białego steatytu, masajskie naszyjniki ślubne, przepiękne bransolety i wspaniałe rzeźby z drewna. Ciekawe są także okute skrzynki pochodzące z Zanzibaru, etiopskie dywaniki i tradycyjne wyroby pochodzące z Tanzanii. Należy jednak pamiętać o światowym zakazie handlu kością słoniową i nie ulegać niektórym nieuczciwym sprzedawcom oferującym takie wyroby. Podobny zakaz dotyczy korali, muszli, motyli i skór dzikich zwierząt. W Kenii można znaleźć wiele interesujących pamiątek, które w przyszłości będą przypominały o wyprawie do dalekiej Afryki.
      Jaki czas obowiązuje w Kenii?
      W Kenii do czasu polskiego dodajemy 2 godziny w lecie i 1 godzinę w zimie.
      Jak poruszać się po Wybrzeżu Lamu?
      Po kenijskich drogach najczęściej poruszają się minibusy zwane „matatu”, pik’upy i taksówki. Ceny za przejazd przeważnie zależą od konkurencji i stanu lokalnych dróg. Po parkach narodowych podróżuje się najczęściej 8-osobowymi busami, których kierowca może pełnić funkcję przewodnika. Podnoszony dach w autach zapewnia lepszą widoczność na sawannę i biegające na wolności zwierzęta. Autobusy docierają prawie wszędzie, więc nie ma problemu ze zwiedzaniem odległych zakątków turystycznych, chociaż miejsca w pojazdach najlepiej zarezerwować dzień wcześniej. Kolej w Kenii nie należy do prężnie działających. Pomimo iż trasy są niezwykle malownicze, pociągi kursują rzadko i mają duże opóźnienia, więc przy dłuższej podróży lepiej skorzystać z prywatnych przewoźników autokarowych, których flota kursuje przeważnie na głównych drogach. Szczególnie w mniejszych miejscowościach można skorzystać ze środka transportu, jakim jest „boda-boda”, czyli taksówka rowerowa. W Kenii dobrze prosperują lotniska, dlatego z lotu ptaka można nie tylko podziwiać piękne widoki, ale również szybko przemieścić się na drugi koniec kraju, by zwiedzić jak najwięcej atrakcji. Najczęstsze połączenia można znaleźć między Nairobi, Mombasa, Malindi, Lamu, Samburu, Meru Tsavo, Masai Mara i Kisumu. Wiele zalet ma wypożyczenie samochodu, by w ten sposób poznawać najodleglejsze zakątki. Dzięki takiej formie zwiedzania zyskuje się ogromną swobodę i można zobaczyć naprawdę wiele. Polskie prawo jazdy jest honorowane przez okres 3 miesięcy, obowiązuje ruch lewostronny. Drogi niestety nie są w najlepszym stanie, a w wielu miejscach przypominają polne trakty, dlatego warto poruszać się samochodem z napędem na cztery koła. . Z racji tego, że Lamu jest wyspą, dojechać tam można tylko do miejscowości Mokowe, z której wypływają autobusy wodne przewożące pasażerów do miasta. Na Wybrzeże Lamu można również dolecieć samolotem na wyspę Manda i dalej skorzystać z krótkiej przeprawy promowej obsługiwanej również przez linie lotnicze. Lokalne linie samolotowe latają także z Lamu na Kiwaiyu, do Malindi i Mombasy.
      Jakie plaże są na Wybrzeżu Lamu?
      Wzdłuż całego Wybrzeża Lamu rozciągają się piękne, szerokie plaże z białym piaskiem o drobnej konsystencji. Na samej wyspie znajduje się kilkunastokilometrowa plaża z drobnym piachem, szeroka i zwieńczona wydmami porośniętymi w niektórych miejscach bujną roślinnością. Łukowate wybrzeże osłonięte jest od pełnego oceanu niewielką zatoką, dzięki której panują tam doskonałe warunki do żeglowania. Przyjemne, piaszczyste plaże można znaleźć także na wyspach Manda i Kiwayiu, szczególnie od strony otwartego oceanu. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
      Jakie są ograniczenia celne w Kenii?
      W Kenii obowiązuje międzynarodowe prawo celne, według którego można wwieźć 50 cygar, 250 papierosów lub 250 g tytoniu, 1 l wysokoprocentowego alkoholu powyżej 22%, 2 l wyrobów winiarskich lub 5 l piwa. Wwóz i wywóz waluty obcej jest nieograniczony, natomiast szylingów kenijskich ograniczony do 100 000 KES. Na teren kraju nie można wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Obowiązuje bezwzględny zakaz wywozu muszli, korali, kości słoniowej oraz skór dzikich zwierząt.
      Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Kenii?
      Ze względu na wysokie koszty leczenia i odbiegający od standardów europejskich system służby zdrowia przed wylotem do Kenii zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. W większych miastach usługi medyczne i lekarstwa są ogólnie dostępne i odpłatne, niemniej warto pamiętać, że Kenia jest ubogim krajem i nie ma rozwiniętej medycyny tak jak w krajach europejskich. W hotelach o wysokim standardzie działają indywidualne placówki medyczne zapewniające gościom odpowiednią opiekę. Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia. Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub w placówce Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Z racji tego, że Kenia jest krajem afrykańskim, w którym groźne choroby zakaźne mogą przenosić owady, zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna. Jeżeli ktoś ma zamiar przekroczyć granicę z Tanzanią powinien posiadać zaświadczenie szczepienia przeciw żółtej febrze.

      Zobacz polecane oferty

      • Wyc. Objazdowe
      • Wybrzeże Mombasy
      • Wybrzeże Malindi
      • Więcej

        Zobacz również inne przewodniki