Atol Ari zwany także Alif lub Alufu Atol jest jednym z największych atoli i znajduje się w zachodniej części archipelagu. To ponad 20 rajskich wysp z wieloma kurortami turystycznymi. Każda wyspa jest samowsytarczalna, dlatego bez względu na miejsce zamieszkania możemy do woli cieszyć się urokiem Malediwów. Atol Ari słynie z rozmaitych miejsc do nurkowania. Zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących nurków.


Tropikalne wyspy z luksusowymi hotelami, bialutkim piaskiem i bajecznymi rafami koralowymi.


Informacje ogólne

Zainteresowanie wyspami, ze względu na strategiczne położenie, od wieków było bardzo duże, tym bardziej że przebiegał tamtędy ważny szlak wymiany handlowej między cywilizacjami Indusu a Egiptem i Mezopotamią, a w okolicznych wodach wyławiano drogocenne muszle. Około 500 r. p.n.e. przybyli tam pierwsi buddyjscy osadnicy z Cejlonu szerzący nową religię i używający określenia „girlanda wysp”, czyli „maladwipa”. Handel rozwijał się na wyspach do X w., sprowadzając tym samym Marokańczyków i Persów narzucających tubylcom islam. Za początek funkcjonowania kraju uznaje się rok 1153, w którym cejloński władca Koimala pod wpływem muzułmańskiego podróżnika oficjalnie przyjął islam i stał się królem Malediwów, rozpoczynając tym samym rządy kolejnych dynastii. Wraz z XVI-wiecznymi, morskimi podbojami na wyspach pojawili się Portugalczycy i Holendrzy ustanawiający tam sułtanat, natomiast w roku 1796 region przejęli Anglicy rozszerzający wpływy Korony Brytyjskiej. Władca zachował jednak niezależność aż do roku 1932, kiedy zniesiono dziedziczność tronu. Po referendum w roku 1968 z władzy zrezygnował ostatni sułtan, a Malediwy ogłoszono republiką.

Smak prawdziwych Malediwów można poczuć na przepięknym Atolu Ari położonym w odległości zaledwie 60 km od stolicy Male i składającym się z blisko 80 wysepek rozsianych na długości 80 i szerokości 30 km. Niezwykły zakątek oferuje turystom wszystko co najlepsze, czyli dziewiczą przyrodę oraz doskonałe warunki do nurkowania z przejrzyście czystą wodą i bogatą fauną zachwycającą nawet najbardziej doświadczonych płetwonurków. Sceneria tworzona przez podwodny świat różnokolorowych rybek i korali jest imponującą, tym bardziej że region uchodzi w Malediwach za centrum rybołówstwa. Najbardziej zagospodarowaną jest wyspa Maamigili i tam znajduje się lotnisko, z którego można wyruszyć na turystyczny podbój pozostałych wysepek. Każdy skrawek lądu otaczają śnieżnobiałe plaże opłukiwane delikatnie turkusową wodą. Oczy turystów cieszą błękitne laguny, w których można godzinami brodzić i nurkować oraz luksusowe ośrodki wypoczynkowe, oferujące między innymi domki typu bungalow, ustawione zarówno na wyspach, jak i nad turkusową wodą. Egzotyczne restauracje serwujące najważniejsze kuchnie świata, bary, butiki i sklepy zapewniają bezstresowe wypoczywanie podczas urlopu, natomiast dyskoteki z gorącymi rytmami, pokazy folklorystyczne i koncerty z muzyką na żywo wypełnieją romantyczne wieczory obfitujące w najlepszy alkohol i wspaniałą zabawę. Po upojnych nocach można wylegiwać się w hamaku z orzeźwiającym napojem w ręku lub też moczyć nogi wprost z tarasu bungalowu w krystalicznej wodzie, zachęcającej barwą i temperaturą do spontanicznego skoku. Jeżeli ktoś ma więcej sił może z powodzeniem skorzystać z doskonale przygotowanej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na lądzie lub chociażby zanurzyć się beznamiętnie w błękitnej toni z maską i rurką, by przyglądać się bajecznym rafom koralowym i wielobarwnym rybkom. Bardziej zaawansowani nurkowie mogą wybrać się łodzią na wyspę Maayafaushi Thilla, gdzie na zorganizowanych wyprawach można podglądać białe rekiny lub na Orimas Thilla, której atrakcją są podwodne jaskinie i wiele innych niespodzianek przyrodniczych.

Kuchnia

Każde danie gotowane i przyrządzane jest w indywidualny sposób i podawane w najbarwniejszych formach. Na deser jada się przeważnie banany lub inne owoce, a wieczorami przychodzi czas na szklaneczkę rumu w najróżniejszych postaciach.

Ważne lokalne informacje i zwyczaje

Jednym z najważniejszych świąt jest Ramadan przypadający w 9 miesiącu kalendarza, kiedy muzułmanie poszczą przez 30 dni i godziny pracy są inne niż w pozostałych. Koniec Ramadanu przypada na dzień Kuba Eid, gdy ludzie gromadzą się w meczetach i przygotowują świąteczne potrawy. Ważnym świętem jest także Eid-ul Al’h’aa, kiedy w ciągu kilku dni odwiedza się krewnych oraz Urodziny Proroka przypadające na dzień Rabi’al-Awwal. Mieszkańcy Malediwów przywiązują również dużą wagę do świąt narodowych takich jak Dzień Niepodległości przypadający na 26 lipca, Dzień Republiki – 11 listopada i Dzień Narodowy obchodzony w pierwszy dzień trzeciego miesiąca muzułmańskiego kalendarza, kiedy upamiętnia się zwycięstwo nad Portugalczykami z XVI stulecia. Obchody świąt najbardziej można odczuć w Male, kiedy większość sklepów jest zamknięta.

Według zasad panujących na Malediwach, nie można tam wwozić alkoholu, a drinki i piwo pija się przeważnie w specjalnie wydzielonych strefach turystycznych. W luksusowych lokalach napiwek przeważnie wliczony jest w cenę dania, z kolei w przypadku obsługi hotelowej powinno zostawiać się napiwki za dzień lub nawet tydzień pobytu. Napiwki zostawia się także kelnerom, kierowcom i przewoźnikom, przeważnie jest to10-15%.

Aktywność

Region Ari Atolu oferuje turystom mnóstwo ciekawych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Jeżeli ktoś nie chce ruszać się z ośrodka hotelowego może z powodzeniem zagrać w koszykówkę, tenisa, badmintona, siatkówkę, skorzystać z siłowni, sauny i jacuzzi. Dostępne są także wypożyczalnie rowerów i mini pola do golfa „putting green”. Wyszaleć można się natomiast na nartach wodnych, skuterach, spadochronach i bananach ciągniętych za motorówką, by znaleźć później chwilę relaksu w centrum wellness&spa. Poszczególne letniska proponują swoim gościom także zajęcia jogi, relaksacji, szkołę gotowania czy gry i zabawy dla najmłodszych.

Główną atrakcją pobytu na Malediwach jest jednak nurkowanie. Centra sportów wodnych oferują zwiedzanie podwodnego świata okolicznych wysp zarówno dla doświadczonych nurków, jak i amatorów snorkelingu. Najbardziej znane miejsca, do których organizowane są wyprawy to: Orimas Thilla z podwodnymi jaskiniami, nawisami skalnymi, kanionami i bajecznymi rafami koralowymi, Fieh Head i Maayafaushi Thilla, gdzie spotkać można białe i szare rekiny, Manta Reef z pojawiającymi się tam mantami, Kudahrah Thilla, gdzie zaglądają różnokolorowe rybki z otwartego oceanu, Zatoka Hanifaru odwiedzana przez delfiny czy Fesdu Top – miejsce najlepiej nadające się dla początkujących nurków. Najlepsze tereny nurkowe znajdują się w przesmykach między atolami – łodzie nurkowe nie są kotwiczone i dryfują razem z nurkami.

Wycieczki fakultatywne

Rejs po wyspach – z racji tego, że cały archipelag jest jedną, wielką atrakcją, wolny czas można spędzać na poznawaniu okolicznych wysp, których w otoczeniu nigdy nie brakuje bez względu na miejsce pobytu. Każdy rejs bądź na własną rękę, bądź zorganizowany przez lokalną agencję obfituje w częste kąpiele w ustronnych miejscach, wypoczynek na bezludnych wyspach w otoczeniu palm, bujnej roślinności i aksamitnego piasku, połowy ryb oraz nurkowanie w najpiękniejszych akwenach. Warto jednak pamiętać, że poruszanie się po archipelagu jest ograniczone i żeby dostać się w niektóre regiony trzeba uzyskać stosowne pozwolenie.

Informacje konsularne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii
Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: +91 11 41496955 Faks: +91 11 26871914
newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
www.newdelhi.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Colombo
Sri Lanka, Colombo, Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Road, Colombo 3
Tel.: +94 11 2565612 Faks: +94 11 4727060
CheryID@brandix.com

FAQ

Jakie plaże są na Malediwach?
Plaże na Malediwach to raj na ziemi, dla którego większość turystów jest w stanie wydać niebotyczne kwoty. Nie trudno znaleźć tam idealną plażę, na której można opalać się i zażywać kąpieli słonecznych w zupełnym odosobnieniu, gdyż liczba ludzi mogących przebywać na poszczególnych wyspach jest limitowana i surowo przestrzegana. Plaże są piękne, otoczone bujną roślinnością i palmami dającymi schronienie przed promieniami słonecznymi. Niemal każdy ośrodek wypoczynkowy położony jest nad samym oceanem, przy plaży mieniącej się śnieżnobiałym, oślepiającym piaskiem, który w zestawieniu z turkusową wodą gwarantuje idealny wypoczynek. Większość plaż znajduje się w pobliżu ekscytujących raf koralowych i zachęca do uprawiania sportów wodnych. Przy większości ośrodków działają dobrze zaopatrzone wypożyczalnie sprzętów sportowo-rekreacyjnych. Plaże najczęściej pojawiające się w folderach reklamujących Malediwy to: Mirihi, Fun, Bandos, Kanuhura, Valigandu, Nika i Nalaguraidhoo.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp. Ważne jest również, by w danym biurze turystycznym sprawdzić położenie kwatery w stosunku do plaży (w zależności czy będzie to hotel, czy bungalow) i upewnić się jak jest z dostępem do wybrzeża.

Jakie są ograniczenia celne na Malediwach?
Malediwy są krajem muzułmańskim, dlatego nie można tam wwozić alkoholu, wieprzowiny oraz materiałów uznanych za naruszające zasady islamu (również przedmiotów innych kultów religijnych). Zabronione jest także wwożenie materiałów wybuchowych, pornografii i broni. Surowo zabronione jest wywożenie koralowców, muszli, skorup żółwi i innych przedmiotów pochodzenia zwierzęcego. Bez płacenia cła można wywieźć 250 papierosów, 50 cygar lub 250 g tytoniu oraz rzeczy traktowane zwyczajowo jako upominki o wartości do obowiązującej stawki.

Jakie dokumenty są potrzebne w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia na Malediwach?
Podróżując na Malediwy dobrze jest ubezpieczyć się od kosztów leczenia i wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe usługi zdrowotne (punkty udzielające pierwszej pomocy znajdują się prawie we wszystkich ośrodkach wypoczynkowych) są na dobrym poziomie, ale należy pamiętać, że na wyspach nie ma zbyt wielu szpitali, a skomplikowane zabiegi przeprowadza się najbliżej na Sri Lance. Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest wymagane, ale przed wyjazdem warto zapoznać się z niebezpieczeństwem zarażenia tropikalnymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Polecane oferty

Zobacz również inne regiony

Raa Atol
cena od 7245Sprawdź oferty
  • raj do nurkowania
  • rajskie plaże i krystalicznie czysta woda
  • jedna z najpiękniejszych raf koralowych
  • romantyczne zachody słońca i spacery po plaży